Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πουθενά δεν λέει ότι το 140 είναι στους 35.

Γιατί λέει πουθενά ότι η ελάχιστη απόδοση,η rated αποδοση και η μέγιστη αποδοση; είναι στους 35C?  (Ψύξη)

Μπορείς να δεις τους πίνακες από Toshiba (η και από άλλες εταιρείες) , τα νούμερα και να τα συγκρίνεις , επίσης θα ψάξω να βρω ένα specification sheet  που τα ονομάζει όλα nominal. (Δεν το βρίσκω το είχα βρει σε άλλο υπολογιστή)

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρότι στην αρχή έλεγα να δώσω το Perfera και μετά όποιο να ΄ναι από τα 9άρια κλιματιστικά που έχω, κατέληξα στο να κρατήσω ένα από το καθένα και συγκεκριμένα τα Daikin Perfera, Mitsubishi ln25 και Toshiba Daiseikai 9. Οπότε μου περισσεύει ένα σφραγισμένο Mitsubishi ln25 χρώματος λευκή πέρλα με απόδειξη αγοράς και πλήρη εγγύηση. Επειδή όμως βγήκα εκτός θέματος, αν κάποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm.

ln25βοχ.jpg

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 7:45 ΜΜ, dimostr είπε

Εγώ δεν είπα να πέσει πιο κάτω αφού δε μπορεί , αλλά η daikin πρέπει να μου εξηγήσει γιατί παίρνει μπρος ανα τρίλεπτο  η αλλιώς κάνει short cycling  όπως το λέτε , εαν αυτό δεν είναι επιλήψιμο τότε μιλάμε για μια εταιρεία που απλά κοροϊδεύει τους πελάτες της 

Εμενα το mitsubishi ετσι κανει, δουλευει 1-2 λεπτα και κλεινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εμενα το mitsubishi ετσι κανει, δουλευει 1-2 λεπτα και κλεινει

Το θέμα είναι στα πόσα λεπτά ανάβει γιατί μπορεί ένα κλιματιστικό να ανάψει για 10 δευτερόλεπτα αλλά το πρόβλημα είναι όταν ανάβει στο τριλεπτο ειδικά όταν έχει πιάσει την θερμοκρασία στόχο 

Εσένα όταν κλείνει για πόση ώρα κάθεται σβηστό 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω για 24άρι για θέρμανση 24/7 που να κατεβαίνει διαπιστωμένα χαμηλά (π.χ. ASYG24KLCA), είχα κατά νου το 24kmta αλλά επειδή είμαι ενοίκιο δε θέλω να βάλω τόσο καλό μηχάνημα και να το βγάζω όταν φύγω κτλ. Το μηχάνημα θα είναι σε σαλοκουζίνα και θα  αντικαταστήσει ένα 18ΤΟΥΟ το οποίο συντηρεί συνήθως στα 600-700W (ζήτηση εσ. 21), Κορωπί (υγρασία παίζει αρκετά, μονάδα σε πάτωμα και όχι εκτεθημένη σε καιρικές συνθήκες).

Το TOYO θα μπει στο γραφείο της συζύγου για να καλύψει ότι μπορεί να καλύψει (έτσι και αλλιώς ανοίγει για κανα 8ωρο 2-3 φορές την εβδομάδα. Διαφορετικά θα κουμπώσω κανά TCL/ΜΟRRIS/GE στο γραφείο και θα μείνει το TOYO σπίτι.

Η απόφαση θα παρθεί αναλόγως του τι βρίσκουμε άμεσα στην αγορά, μετρητοίς ή όχι αδιάφορο να πληρεί τα bang for a buck, vfm κτλ.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000 (πάνω κάτω)
  2. Αντικατάσταση παλιού. TOYOTOMI AKIRA GAN/GAG A180GVR  μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα: ΑΔΙΑΦΟΡΟ
  4. Χρήση κλιματιστικού : θερμανση/ ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: 24/7 θέρμανση, περιστασιακά ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθε: Σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία: Κορωπί, Υγρασία αρκετή (πρωί δρόμος βρεγμένος, σπάνια υπό 0, 7-10 μέρες/χρόνο, 0-10 χειμώνα), 35+ Καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Ανά περίπτωση, όχι κάτι εξεζητημένο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Χωρίζεται με μεσόπορτα από τα υπνοδωμάτια όπου λειτουργούν 9άρια κλιματιστικά
  10.  Θερμικές Απώλειες
    7066.48
    Watt
    6077.17
    KCal/h
    121.84
    Watt/m2
    104.78      Επιθυμητή 22 βαθμοί Κελσίου

Προτεραιότητα σε υλοποιήσεις κατασκευαστών. 

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παιδιά καλησπέρα, ψάχνω για 24άρι για θέρμανση 24/7 που να κατεβαίνει διαπιστωμένα χαμηλά (π.χ. ASYG24KLCA), είχα κατά νου το 24kmta αλλά επειδή είμαι ενοίκιο δε θέλω να βάλω τόσο καλό μηχάνημα και να το βγάζω όταν φύγω κτλ. Το μηχάνημα θα είναι σε σαλοκουζίνα και θα  αντικαταστήσει ένα 18ΤΟΥΟ το οποίο συντηρεί συνήθως στα 600-700W (ζήτηση εσ. 21), Κορωπί (υγρασία παίζει αρκετά, μονάδα σε πάτωμα και όχι εκτεθημένη σε καιρικές συνθήκες).

Το TOYO θα μπει στο γραφείο της συζύγου για να καλύψει ότι μπορεί να καλύψει (έτσι και αλλιώς ανοίγει για κανα 8ωρο 2-3 φορές την εβδομάδα. Διαφορετικά θα κουμπώσω κανά TCL/ΜΟRRIS/GE στο γραφείο και θα μείνει το TOYO σπίτι.

Η απόφαση θα παρθεί αναλόγως του τι βρίσκουμε άμεσα στην αγορά, μετρητοίς ή όχι αδιάφορο να πληρεί τα bang for a buck, vfm κτλ.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000 
  2. Αντικατάσταση παλιού. TOYOTOMI AKIRA GAN/GAG A180GVR  μάλλον οριακό
  3. Επιθυμητό κατάστημα: ΑΔΙΑΦΟΡΟ
  4. Χρήση κλιματιστικού : θερμανση/ ψύξη
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: 24/7 θέρμανση, περιστασιακά ψύξη
  6. Χώρος που θα τοποθετηθε: Σαλονοκουζίνα
  7. Τοποθεσία: Κορωπί, Υγρασία αρκετή (πρωί δρόμος βρεγμένος, σπάνια υπό 0, 7-10 μέρες/χρόνο, 0-10 χειμώνα), 35+ Καλοκαίρι
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features:  Ανά περίπτωση, όχι κάτι εξεζητημένο 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Χωρίζεται με μεσόπορτα από τα υπνοδωμάτια όπου λειτουργούν 9άρια κλιματιστικά
  10.  Θερμικές Απώλειες
    7066.48
    Watt
    6077.17
    KCal/h
    121.84
    Watt/m2
    104.78      Επιθυμητή 22 βαθμοί Κελσίου

Προτεραιότητα σε υλοποιήσεις κατασκευαστών. 

Οι απώλειές σου είναι παρόμοιες με τις δικές μου.

Από αυτήν την άποψη, θα έλεγα ότι το asyg24klca θα ζορίζεται τις πολύ κρύες νύχτες και όταν θα έχεις και υγρασία = defrost.

Βέβαια λες ότι η μονάδα δεν είναι εκτεθειμένη σε καιρό, ενώ η δικιά μου είναι ακριβώς πάνω στον βοριά . Είμαι και σε λόφο κ κοντά στη θάλασσα και τρώμε ζωντανό τον αέρα από τον ευβοϊκό. Οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα αλλά δεν θα απορούσα αν το fujitsu θα είχε defrost.

Έχει και τα μειονέκτημα της θουρυβώδους εσωτερικής μονάδας.

Από την άλλη πιθανότατα να είναι το 24άρι που κατεβαίνει πιο χαμηλά από όλα στη θέρμανση από όλα τα 24άρια της αγοράς.

Μια σχετικά φθηνή εναλλακτική είναι το Haier tundra green. Από ότι θυμάμαι όμως, δεν έχουμε feedback για ελάχιστα watts.

Ίσως να μπορέσει να μας πει ο @stazzy1978 που έχει το παρόμοιο φασόν ge prime 70 και το hs110 πριζάκι .

Και το ge είναι σε καλή τιμή https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198529-general-electric-ges-nmg70-prime

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οι απώλειές σου είναι παρόμοιες με τις δικές μου.

Από αυτήν την άποψη, θα έλεγα ότι το asyg24klca θα ζορίζεται τις πολύ κρύες νύχτες και όταν θα έχεις και υγρασία = defrost.

Βέβαια λες ότι η μονάδα δεν είναι εκτεθειμένη σε καιρό, ενώ η δικιά μου είναι ακριβώς πάνω στον βοριά . Είμαι και σε λόφο κ κοντά στη θάλασσα και τρώμε ζωντανό τον αέρα από τον ευβοϊκό. Οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να σου πω στα σίγουρα αλλά δεν θα απορούσα αν το fujitsu θα είχε defrost.

Έχει και τα μειονέκτημα της θουρυβώδους εσωτερικής μονάδας.

Από την άλλη πιθανότατα να είναι το 24άρι που κατεβαίνει πιο χαμηλά από όλα στη θέρμανση από όλα τα 24άρια της αγοράς.

Μια σχετικά φθηνή εναλλακτική είναι το Haier tundra green. Από ότι θυμάμαι όμως, δεν έχουμε feedback για ελάχιστα watts.

Ίσως να μπορέσει να μας πει ο @stazzy1978 που έχει το παρόμοιο φασόν ge prime 70 και το hs110 πριζάκι .

Κοίτα κάτω από 250 δεξέρω αν θέλω να κατεβαίνει δεδομένης της περσινής εμπειρίας με το τοσίμπα στο δωμάτιο που τα ψυχρά ρεύματα με ψιλοενοχλούσαν αν και όπως έχουμε πει πολλές φορές πολλά παίζουν ρόλο στη θερμική άνεση. (θύμισέ μου λιγο επιγραμματικά πώς το χρησιμοποιείς)

Στο ASYG24KLCA να σου πω την αλήθεια θα ήταν χωρίς (ισως) δεύtερη κουβέντα επιλογή αλλά λόγω μικρής εσ. μονάδας σε σχέση με το TOYO θαχω μερεμέτια με βαψίματα κτλ και θέλω να τα αποφύγω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Κοίτα κάτω από 250 δεξέρω αν θέλω να κατεβαίνει δεδομένης της περσινής εμπειρίας με το τοσίμπα στο δωμάτιο που τα ψυχρά ρεύματα με ψιλοενοχλούσαν αν και όπως έχουμε πει πολλές φορές πολλά παίζουν ρόλο στη θερμική άνεση. (θύμισέ μου λιγο επιγραμματικά πώς το χρησιμοποιείς)

Στο ASYG24KLCA να σου πω την αλήθεια θα ήταν χωρίς (ισως) δεύtερη κουβέντα επιλογή αλλά λόγω μικρής εσ. μονάδας σε σχέση με το TOYO θαχω μερεμέτια με βαψίματα κτλ και θέλω να τα αποφύγω. 

Στην αυτόματη ταχύτητα ανεμιστήρα το έχω και 24/7 λειτουργία με 22 ζήτηση.

Ελάχιστα watts που έχω δει είναι κάπου 210 και εκεί βγάζει 26-27C αέρα, οπότε τα κρύα ρεύματα είναι πολύ πιθανά. 

Τον χειμώνα σε πολλά κρύα μπορεί να παίζει και 600W ή και 900 . Συνήθως κοντά 400W.

4 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

θαχω μερεμέτια με βαψίματα κτλ και θέλω να τα αποφύγω. 

Αυτά είναι πολύ εύκολα. Πρώτα ξηλώνεις, βάφεις και μετά βάζεις νέο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, liakjim είπε

Ίσως να μπορέσει να μας πει ο @stazzy1978 που έχει το παρόμοιο φασόν ge prime 70 και το hs110 πριζάκι

Χμμμ δυστυχώς δεν το λειτούργησα και πολύ το χειμώνα φέτος... Ανάβαμε καλοριφέρ κανονικά (κεντρική φυσικό αέριο) .

Το άναβα το πρωί μόνο 6:50-7:30 να κόψει λίγο, οπότε δεν έχω δει και πολλά για καταναλώσεις. Άσε που είναι στο sonoff pow συνδεδεμένο και μόλις το σεπτεμβριο έβαλα το ha.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

@liakjim 746247330_Screenshot_2020-09-27-Part2.png.8aa7f499d0058257e357b5a7b0982433.png???

Στεναχωριέμαι που δεν πήρα το 9άρι nemesis pro αντί για το daikin και επίσης δεν γίνεται ένα toyotomi να μας χαλάει τη σούπα! 😛

53 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Χμμμ δυστυχώς δεν το λειτούργησα και πολύ το χειμώνα φέτος... Ανάβαμε καλοριφέρ κανονικά (κεντρική φυσικό αέριο) .

Το άναβα το πρωί μόνο 6:50-7:30 να κόψει λίγο, οπότε δεν έχω δει και πολλά για καταναλώσεις. Άσε που είναι στο sonoff pow συνδεδεμένο και μόλις το σεπτεμβριο έβαλα το ha.

Ένα πρωινό που έχει έξω πχ 20 βαθμούς θα μπορούσες να ανοίξεις τα παράθυρα και να το βάλεις θέρμανση 20C να δούμε πόσο θα ρίξει σε θέρμανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Στεναχωριέμαι που δεν πήρα το 9άρι nemesis pro αντί για το daikin και επίσης δεν γίνεται ένα toyotomi να μας χαλάει τη σούπα! 😛

Όταν σας τα έδειχνα τα νούμερα από το 9αρι το kuro από πέρυσι δε τα βλέπατε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όταν σας τα έδειχνα τα νούμερα από το 9αρι το kuro από πέρυσι δε τα βλέπατε 

50 δεν είχαμε δει από ότι θυμάμαι. Κάπου 120. Νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...