Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Ε οκ, 120 πιάνει το Carrier . 125 το daikin.  Για αυτό δεν είχα πει και ουάου.

Ουαου δεν είχες πει γιατί ήταν από toyotomi δε σε κατηγορώ είχες κακές επιρροές τότε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ουαου δεν είχες πει γιατί ήταν από toyotomi δε σε κατηγορώ είχες κακές επιρροές τότε 

Στα 50 λέω ουάου και ας είναι και toyotomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Έχουμε eurovent datasheet από Asyg 24klca;

Ορίστε

AOYG24KLTAASYG24KLCA_1579103913.083.pdf

Υπόψη ότι στο sticky έχω λινκ από το excel αρχείο με τα capacity/eurovent από κάποια 24άρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ορίστε

AOYG24KLTAASYG24KLCA_1579103913.083.pdf 964 kB · 2 downloads

Υπόψη ότι στο sticky έχω λινκ από το excel αρχείο με τα capacity/eurovent από κάποια 24άρια.

Σωστός, τα βρήκα, αποσο κατάλαβα εκεί στους 7 βαθμούς δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές (εξαιρώντας το higher που το δυνατό του σημείο φαίνεται να είναι η ψύξη). Όλα θα με κάλυπταν, το θέμα είναι πιο θα το έκανε με τη λιγότερη δυνατή κατανάλωση.

Νομιζω, το έργο θα παιχτεί ανάμεσα σε Asug24klca (αναλόγως την τιμή που θα πάρω από παλιούς φίλους για εκθεσιακό κομματι) και σε καινούργιο Toshiba Mirai plus/Seyia μιας και το 10ρακι με έχει εντυπωσιάσει με την πολιτισμένη λειτουργία του (όχι όμως κ με τις καταναλώσεις του).

Σε αυτό το θεμα ευχομαι κ ελπίζω ότι κ να πάρω να παίζει καλύτερα από το Toyo των 600-700W συντηρησης και 12+ κιλοβατωρων/ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Στα 50 λέω ουάου και ας είναι και toyotomi.

Και το νέο μοντέλο της Gree το Amber 12000, έχει 55watt ελάχιστη στην ψύξη!(στους 35C) άρα παίζει να πήγαινει και λίγο πιο χαμηλά με χαμηλότερη εξωτερική.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λίγο ψάξιμο,βρήκα πληροφορία για το RAS-24J2KVGE. Πολλοι πίνακες κ διαγράμματα, αλλά πρέπει να μυηθω κ εγώ στην ιεροτελεστία της μελέτης.

Με μια πρόχειρη ματιά έχω απορίες. Πολλές. Αρχικά από τα part loads τι τσεκαρουμε και τι πληροφορία λαμβάνουμε ακριβώς ή στο περιπου. Eπειτα στα performance charts τι προσέχουμε κυρίως; min capacity, nominal, max? Νορμάλ νούμερα φαίνονται στο cop του min. Τα αντίστοιχα σε nominal/max απέχουν παρασάγγας.

Τέλος, από που εξάγουμε πιθανό συμπέρασμα για το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει;

Παραθέτω φωτός, το λινκ του αρχείου https://www.google.com/url?q=https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels%20produits/DB%20Seiya%205_24.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwjzxbbi5onsAhWltXEKHWsyCHkQFjAIegQIBBAB&usg=AOvVaw0Y8dZW7U4ZfJgyC_32jVom

 

Screenshot_20200927-202718.jpg

Screenshot_20200927-202539.jpg

Screenshot_20200927-202603.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, danaos7 είπε

50nειναι ο ανεμιστήρας μόνο?

Όχι και συμπιεστής μέσα.

ΥΓ Το asyg24klca καίει 50W με τον ανεμιστήρα στο max.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς, με τυχαία επιλογή πήγα μόνο 2 σελίδες πίσω και είδα ότι η κουβέντα για τα minimun/nominal/maximum δεν έχει καταλήξει κάπου. φααααακ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Με λίγο ψάξιμο,βρήκα πληροφορία για το RAS-24J2KVGE. Πολλοι πίνακες κ διαγράμματα, αλλά πρέπει να μυηθω κ εγώ στην ιεροτελεστία της μελέτης.

Με μια πρόχειρη ματιά έχω απορίες. Πολλές. Αρχικά από τα part loads τι τσεκαρουμε και τι πληροφορία λαμβάνουμε ακριβώς ή στο περιπου. Eπειτα στα performance charts τι προσέχουμε κυρίως; min capacity, nominal, max? Νορμάλ νούμερα φαίνονται στο cop του min. Τα αντίστοιχα σε nominal/max απέχουν παρασάγγας.

Τέλος, από που εξάγουμε πιθανό συμπέρασμα για το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει;

Παραθέτω φωτός, το λινκ του αρχείου https://www.google.com/url?q=https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels%20produits/DB%20Seiya%205_24.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwjzxbbi5onsAhWltXEKHWsyCHkQFjAIegQIBBAB&usg=AOvVaw0Y8dZW7U4ZfJgyC_32jVom

Screenshot_20200927-202718.jpg

Screenshot_20200927-202539.jpg

Screenshot_20200927-202603.jpg

Πιθανό συμπέρασμα πόσο κατεβαίνει μπορούμε να δούμε από τον πίνακα part load στο 10%. Εκεί μπορούμε να δούμε ποια είναι η ελάχιστη κατανάλωση/απόδοση σε κάθε εξωτερική θερμοκρασία. Μπορούμε επίσης με τον πίνακα αυτόν να δούμε πόσο cop έχει σε κάθε εξ. Θερμοκρασία/φορτίο.Οσο παραπάνω cop έχει τόσο πιο οικονομικό είναι..(στις δεδομένες συνθήκες)

Για το τι μας ενδιαφέρει παραπάνω minimum/rated/maximum εξαρτάται από τον χώρο μας..(απώλειες) και πως θα δουλεύει το μηχάνημα.

Φαντάζομαι ότι αν δουλεύει διακόπτωμενα μας ενδιαφέρει μεταξύ nominal και maximum.. Σε συνεχόμενη χρήση θα έλεγα μεταξύ minimum και rated. Προσωπική εκτίμηση τα παραπάνω.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Με λίγο ψάξιμο,βρήκα πληροφορία για το RAS-24J2KVGE. Πολλοι πίνακες κ διαγράμματα, αλλά πρέπει να μυηθω κ εγώ στην ιεροτελεστία της μελέτης.

Με μια πρόχειρη ματιά έχω απορίες. Πολλές. Αρχικά από τα part loads τι τσεκαρουμε και τι πληροφορία λαμβάνουμε ακριβώς ή στο περιπου. Eπειτα στα performance charts τι προσέχουμε κυρίως; min capacity, nominal, max? Νορμάλ νούμερα φαίνονται στο cop του min. Τα αντίστοιχα σε nominal/max απέχουν παρασάγγας.

Τέλος, από που εξάγουμε πιθανό συμπέρασμα για το πόσο χαμηλά μπορεί να κατέβει;

Παραθέτω φωτός, το λινκ του αρχείου https://www.google.com/url?q=https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels%20produits/DB%20Seiya%205_24.pdf&sa=U&ved=2ahUKEwjzxbbi5onsAhWltXEKHWsyCHkQFjAIegQIBBAB&usg=AOvVaw0Y8dZW7U4ZfJgyC_32jVom

Screenshot_20200927-202718.jpg

Screenshot_20200927-202539.jpg

Screenshot_20200927-202603.jpg

Γιατί σε ενδιαφέρει πόσο χαμηλά να κατέβει αφού δεν θες να κατεβαίνει χαμηλά για να μην έχεις ρεύματα αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Γιατί σε ενδιαφέρει πόσο χαμηλά να κατέβει αφού δεν θες να κατεβαίνει χαμηλά για να μην έχεις ρεύματα αέρα;

Θα σου εξηγήσω. Αρχικά πιστεύω, ότι είναι ένας τρόπος για να καταλάβει κανείς κατά πόσο είναι όντως προσανατολισμένο στην οικονομική λειτουργία ένα κλιματιστικό.

Όσον αφορά στα κρύα ρεύματα, ναι δεν είναι ιδιαιτέρως αγαπητά, μα τη νύχτα για παράδειγμα που δεν είναι κανείς στην σαλοκουζινα, δεν απασχολεί ιδιαίτερα, σκέψου με το Toyo 18 έχω ένα άδειο τεράστιο χώρο που το κλιματιστικο τη νύχτα έκαιγε 500-6-650W για να το συντηρεί και μεσα στη μέρα έπαιζε μόνιμα 600-700w.

Νομίζω η χρυσή τομή οικονομιας-θερμοκρασιας αέρα εξόδου σε φάση συντήρησης είναι κάπου στα 300W οπότε εκεί ναι ελπίζω ότι πάρω να μπορεί να κατέβει για τις ώρες που δεν υπάρχει κάποιος σπίτι ενώ στο το ιδανικό σενάριο όπου θα κατέβαινε μόνιμα στα 250 επειδή θα τον "έχει" τον χώρο και θα ενοχλούν τα δροσερά ρεύματα,τότε, ανεβάζεις ένα βαθμό τη ζητούμενη π.χ. 22->23 θερμοκρασία να το φέρεις σε Watt πιο ανεκτά, χάνεις λίγο σε κατανάλωση αλλά κερδίζεις σε αίσθηση ή, ανοίγεις τη μεσοπορτα από τα υπνοδωμάτια να σπάσει εκεί τη θερμοκρασία και γλυτώνεις γιατί δεν ανάβεις 24/7 μόνιμα τα 9αρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...