Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελικά και το eco προβληματικό είναι στο daikin atxc25b αλλά για τον αντίθετο λόγο.

Είχα στο δωμάτιο μέσα 23.5 κ ήθελα να έχω 25.

Με 25 και eco , έπαιρνε μεν αλλά έσβηνε αμέσως και δεν ανέβασε ούτε ένα δέκατο.

Με σκέτο 25 το πήγε καρφί 25.

image.png.501e9128686b9f07d1d3dc02532a0ded.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τελικά και το eco προβληματικό είναι στο daikin atxc25b αλλά για τον αντίθετο λόγο.

Είχα στο δωμάτιο μέσα 23.5 κ ήθελα να έχω 25.

Με 25 και eco , έπαιρνε μεν αλλά έσβηνε αμέσως και δεν ανέβασε ούτε ένα δέκατο.

Με σκέτο 25 το πήγε καρφί 25.

image.png.501e9128686b9f07d1d3dc02532a0ded.png

Αυτό το μοντέλο έχει δική του λογική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μια ερώτηση. Η εξωτερική μονάδα εκεί που είναι συνδέσεις του ρεύματος, χωρίς να λειτουργεί το κλιματιστικό κάθε μέρα που κάθομαι έξω κάποιες στιγμές ακούω ένα θόρυβο σαν να κάνεις κλήση από παλιό αναλογικό τηλέφωνο με το στρογγυλό καντράν. Γνωρίζει κάποιος το μπορεί να είναι αυτός ο θόρυβος;

Ακούγεται όπως τον ήχο του βίντεο.

https://www.youtube.com/watch?v=PNfnwdiEiV0

Επεξ/σία από kosvou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimostr είπε

Αυτό το μοντέλο έχει δική του λογική 

Τώρα που το σκέφτομαι έχει λογική. Αν 25+eco = 24 , τότε τα 23.5 που μου κράτησε είναι σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τώρα που το σκέφτομαι έχει λογική. Αν 25+eco = 24 , τότε τα 23.5 που μου κράτησε είναι σωστά.

Εμενα το μόνο πράγμα που θέλω να απαντηθεί από την daikin για να δούμε την λογική αυτού του μηχανήματος είναι εαν το τρίλεπτο πο6 κάνει για να ανάψει είναι φυσιολογικό και δεν θα προκαλέσει βλάβη στον συμπιεστή και εαν βάζοντας την ζήτηση στο 20 πχ που το έχω αυτές τις μέρες , αυτό παρότι έχει 23,8 μέσα δεν καθεται σβηστό αλλά κάνει την επανεκκίνηση στο τρίλεπτο κρατώντας το δωμάτιο σε υπερθέρμανση 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα 9αρι και ενα 12αρι κλιματιστικο για θερμανση κυριως αλλα και ψηξη, ψαχνω, εχετε δει καμια προσφορα; Εχω να δωσω και παλιο αν αξιζει η εκπτωση της ανακλυκλωσης. 
μπατζετ δεν εχω, οσα χρειαζονται χωρις υπερβολες. Daikin Futzitsu σε λογικες τιμς καλο θα ηταν αλλιως αλλη μαρκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Ενα 9αρι και ενα 12αρι κλιματιστικο για θερμανση κυριως αλλα και ψηξη, ψαχνω, εχετε δει καμια προσφορα; Εχω να δωσω και παλιο αν αξιζει η εκπτωση της ανακλυκλωσης. 
μπατζετ δεν εχω, οσα χρειαζονται χωρις υπερβολες. Daikin Futzitsu σε λογικες τιμς καλο θα ηταν αλλιως αλλη μαρκα.

Προσπάθησε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο στην υπογραφή μου ανά κλιματιστικό και για τον χώρο που προορίζονται.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στο ίδιο έργο θεατές.

daikin atxc25b

Με 24 ζήτηση το πήγε 25

IMG-20201019-082421.jpg

και τα γνωστά on-off (6-7 κόλλησε το router):

54751c6708f06864929e8f27c53c1f80.png

Εμενα με ζήτηση 21 έχει 23,4 όλο το βράδυ με eco και έχει κάνει τα αμέτρητα on off στο τρίλεπτο ως συνήθως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα.

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όποιον διαβάσει αυτό το μήνυμα και ακόμα περισσότερο όποιον βρει λίγο χρόνο να μου απαντήσει.

Μετά από αναζήτηση σε site που βρίσκεις διάφορα προϊόντα με τις κριτικές τους (δεν αναφέρομαι γιατί δεν ξέρω εάν επιτρέπεται) κατέληξα σε Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32, καθώς ως μη γνώστης, είδα ότι ήταν αυτό με τις περισσότερες καλές κριτικές.

Ένας γνωστός μου όπως μου πρότεινε το εξής κλιματιστικό Toyotomi Kenzo KTN20/KTG20-09R32 για το οποίο όμως δεν έχω βρει πολλές αξιολογήσεις για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Εάν εξαιρέσουμε την μικρή διαφορά στην τιμή του καθενός, ποιό από τα δύο θα μου προτείνατε;

Τα ίδια μοντέλα πιθανούν να αγοραστούν και σε 16.000 ή 18.000 (ότι έχει το κάθε μοντέλο). Απλά αυτά που είναι 9.000 με ενδιαφέρουν γιατί θα μπουν σε κρεβατοκάμαρες επόμενως θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αθόρυβα να είναι.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, ikskarda είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όποιον διαβάσει αυτό το μήνυμα και ακόμα περισσότερο όποιον βρει λίγο χρόνο να μου απαντήσει.

Μετά από αναζήτηση σε site που βρίσκεις διάφορα προϊόντα με τις κριτικές τους (δεν αναφέρομαι γιατί δεν ξέρω εάν επιτρέπεται) κατέληξα σε Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32, καθώς ως μη γνώστης, είδα ότι ήταν αυτό με τις περισσότερες καλές κριτικές.

Ένας γνωστός μου όπως μου πρότεινε το εξής κλιματιστικό Toyotomi Kenzo KTN20/KTG20-09R32 για το οποίο όμως δεν έχω βρει πολλές αξιολογήσεις για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Εάν εξαιρέσουμε την μικρή διαφορά στην τιμή του καθενός, ποιό από τα δύο θα μου προτείνατε;

Τα ίδια μοντέλα πιθανούν να αγοραστούν και σε 16.000 ή 18.000 (ότι έχει το κάθε μοντέλο). Απλά αυτά που είναι 9.000 με ενδιαφέρουν γιατί θα μπουν σε κρεβατοκάμαρες επόμενως θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αθόρυβα να είναι.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι εκ των προτέρων.

Αποφεύγουμε να προτείνουμε toyotomi κυρίως λόγο μικρής εγγύησης και ειδικότερα για τα φθηνά μοντέλα τα οποία ειδικά σε λειτουργία θέρμανσης έχουν τάση για υπερβολικές καταναλώσεις και για υψηλά ελάχιστα watts καθιστώντας προβληματική τη διατήρηση της θερμοκρασίας του χώρου. Μόνο το kuro έχει δείξει (πολύ) καλά δείγματα και αυτό σε 9,12K btus . Σε 18, 24 είναι άγνωστο. Και πάλι δεν έχει νόημα η αγορά του kuro με το ολόιδιο nemesis pro να έχει τη πενταπλάσια εγγύηση.

Βασικά θα πρότεινα να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, ikskarda είπε

Καλησπέρα και από εμένα.

Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όποιον διαβάσει αυτό το μήνυμα και ακόμα περισσότερο όποιον βρει λίγο χρόνο να μου απαντήσει.

Μετά από αναζήτηση σε site που βρίσκεις διάφορα προϊόντα με τις κριτικές τους (δεν αναφέρομαι γιατί δεν ξέρω εάν επιτρέπεται) κατέληξα σε Toyotomi Hiro Eco HTN/HTG-709R32, καθώς ως μη γνώστης, είδα ότι ήταν αυτό με τις περισσότερες καλές κριτικές.

Ένας γνωστός μου όπως μου πρότεινε το εξής κλιματιστικό Toyotomi Kenzo KTN20/KTG20-09R32 για το οποίο όμως δεν έχω βρει πολλές αξιολογήσεις για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα.

Εάν εξαιρέσουμε την μικρή διαφορά στην τιμή του καθενός, ποιό από τα δύο θα μου προτείνατε;

Τα ίδια μοντέλα πιθανούν να αγοραστούν και σε 16.000 ή 18.000 (ότι έχει το κάθε μοντέλο). Απλά αυτά που είναι 9.000 με ενδιαφέρουν γιατί θα μπουν σε κρεβατοκάμαρες επόμενως θα ήθελα όσο το δυνατό πιο αθόρυβα να είναι.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι εκ των προτέρων.

οι κριτικές δεν αποτελούν ασφαλή κριτήριο επίσης τα κλιματιστικά στα οπαία αναφέρεσαι είναι παλιές σειρές ισως να εψαχνες λιγο ακομη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπιασαν τα πρώτα κρύα για φέτος, οπότε δόθηκε εκκίνηση του Asyg24klca σε λειτουργία θέρμανσης με ζήτηση 23. Έξω 15-16.

Οπότε καλό χειμώνα.

image.png.91105f74aa7cab400b65755f32cae111.png

Η εξωτερική κλασικά σε λειτουργία θέρμανσης, έχει μετατραπεί σε ελικόπτερο.

Κάποιος με το Asyg24kmta και θέρμανση να μας βάλει για σύγκριση ; @mmike2503 το έχεις βάλει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Έπιασαν τα πρώτα κρύα για φέτος, οπότε δόθηκε εκκίνηση του Asyg24klca σε λειτουργία θέρμανσης με ζήτηση 23. Έξω 15-16.

Οπότε καλό χειμώνα.

image.png.91105f74aa7cab400b65755f32cae111.png

Η εξωτερική κλασικά σε λειτουργία θέρμανσης, έχει μετατραπεί σε ελικόπτερο.

Κάποιος με το Asyg24kmta και θέρμανση να μας βάλει για σύγκριση ; @mmike2503 το έχεις βάλει;

υπάρχει τελικά οικονομικό κλιματιστικό στη θέρμανση;

από τη μία σκέφτομαι να ανέβω στα λεφτα από ενα απλό TCL που έχει scop 4 σε σύγκριση με το παραπάνω Fujitsu που έχει 4.1 για να γλιτώσω λεφτά μακροπρόθεσμα, αλλά τί είναι αυτό που τελικά κάνει τόσο μεγάλη διαφορά ο προγραμματισμός του; ή απλα καποια κλιματιστικά δινουν οτι να ναι μετρήσεις σε σχεση με αλλα που έχουν  eurovent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...