Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι σύμφωνα με το engineering manual . Τουλάχιστον με την εικόνα που έδειξα. Έχεις κάτι άλλο; Λογικά θα είναι λάθος.

https://www.manualslib.com/manual/1845778/Toshiba-Ras-18j2kvsg-E.html?page=25#manual

Eδω λεει τον σωστό συμπιεστή

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Κάνει η Toshiba λάθος? Νομιζα ότι η toyotomi το έχει αυτό 

Δεν θα είναι η πρώτη φορά. Στο εγχειρίδιο του Shorai είχαν τις καμπύλες capacity λάθος. Αντί για 18,22,24 είχαν στη θέση τους 24,22,18.

Επιτομικο λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Επειδή είμαι από κινητό,  το λύσαμε με τους συμπιεστες? 

Ναι. Ίδιοι συμπιεστές. Το engineering manual έχει λάθος. Στο service manual είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1809110702_20-10toshibakatanalvsh.png.69ef835fcdbf2419a68e625df075ecd1.png

20-10 daikin katanalvsh.png

20-10 tootomi kartanalvsh.pngστο χωρο που ειναι το toshiba η θερμοκρασια ειναι 22,2 στο χωρο που ειναι το toyotomi η θερμοκρασια ειναι 22,1 και τελος στο χωρο που ειναι το καταπληκτικο daikin η θερμοκρασια ειναι 23,4, δεν θα σχολιαζα τιποτα αλλα πραγματικα μιλαμε για εντελως ασκοπη σπαταλη ενεργειας απο το daikin και ενοχλητικη υπερθερμανση

Εξωτερική 15

Επεξ/σία από dimostr
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

μιλαμε για εντελως ασκοπη σπαταλη ενεργειας απο το daikin και ενοχλητικη υπερθερμανση

Έχεις απόλυτα δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/10/2020 στις 9:30 ΠΜ, ford22 είπε

Για πείτε κάνα καλό καθαριστικό οικολογικό για να καθαρίσω τα air condition και τον αφυγραντήρα και από που μπορώ να το αγοράσω. Μένω νότια προάστια.

Κάποιος να μου πει ένα μαγαζί να πάω να αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimostr είπε

1809110702_20-10toshibakatanalvsh.png.69ef835fcdbf2419a68e625df075ecd1.png

20-10 daikin katanalvsh.png

20-10 tootomi kartanalvsh.pngστο χωρο που ειναι το toshiba η θερμοκρασια ειναι 22,2 στο χωρο που ειναι το toyotomi η θερμοκρασια ειναι 22,1 και τελος στο χωρο που ειναι το καταπληκτικο daikin η θερμοκρασια ειναι 23,4, δεν θα σχολιαζα τιποτα αλλα πραγματικα μιλαμε για εντελως ασκοπη σπαταλη ενεργειας απο το daikin και ενοχλητικη υπερθερμανση

Εξωτερική 15

Μαθήματα Οικολογικής συνείδησης / οικονομίας από Daikin.. πραγματικά απορώ πως πήρε Α++/Α+++ το συγκεκριμένο μηχάνημα.. Εδώ κατεβάζει κιλοβατώρες χωρίς να χρειάζεται καμία θέρμανση ο χώρος! Μήπως να τους ενημερώσεις ότι θα απευθύνθεις σε καμία οικολογική οργάνωση, ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι ΑΝΤΙΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ;  Μπας και πάρουν μπρος και κάνουν κάτι; Πολλοί / πολλές εταιρείες φοβούνται αυτές τις οργανώσεις.

Επισης είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια "ενημέρωση" δεν είναι και η καλύτερη "διαφήμιση" για μια εταιρεία όπως η Daikin 😛 (κάπως έτσι έπαιξα και εγώ με την toyo..έκανε σαν τρακτέρ η εξ.μοναδα και μου είπαν έτσι κάνει.. τους λέω αφού έτσι κάνει δεν σας πειραζει  φαντάζομαι να βάλω video στο YouTube με τον θόρυβο της μοναδας και αναλυτικά το μοντέλο κτλ.. και μου άλλαξαν την εξ.μοναδα άμεσα)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο καλό που βλέπω είναι ότι κάνει On-off από τα 200W.

Σήμερα έβαλε η σύζυγος το carrier μπροστά, χωρίς follow me . Με ζήτηση 23 και μέσα 22, έκανε αυτό και πήγε το δωμάτιο 24.5

Το πείραμα δεν συνεχίστηκε.

2b08248a3ac150794a60da29f7d95b85.png

Σε μεγέθυνση. Κύκλοι με 3λεπτά παύση :

d2904d8fb0aad0b75ea77835083f9a32.png

36a222887afc2bd684b0d291609cb6a3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν γειά σας. Δεν ξέρω αν με θυμάστε. Λοιπόν θα ήθελα να πω κάτι. Είχαμε όπως ξέρετε αποφασίσει 2x12 daikin. Συγκεκριμένα τώρα με το Black friday. Διαβάζω όμως τα σχόλια σας για το daikin και για τις υπερθερμανσεις και όλα αυτά. Έχετε να μου προτείνετε να κοιτάξω κάτι άλλο? Θέλετε να ξαναφτιάξω, να στείλω πάλι κάτι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν γειά σας. Δεν ξέρω αν με θυμάστε. Λοιπόν θα ήθελα να πω κάτι. Είχαμε όπως ξέρετε αποφασίσει 2x12 daikin. Συγκεκριμένα τώρα με το Black friday. Διαβάζω όμως τα σχόλια σας για το daikin και για τις υπερθερμανσεις και όλα αυτά. Έχετε να μου προτείνετε να κοιτάξω κάτι άλλο? Θέλετε να ξαναφτιάξω, να στείλω πάλι κάτι; 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198334-carrier-42qhp12e8s-platinum

Πιθανότατα να παίξει κοντά 700€ εγκατεστημένο.

Επίσης https://www.skroutz.gr/s/18640897/Daikin-Perfera-FTXM35N-RXM35N9.html

 

και https://www.skroutz.gr/s/15157257/Fujitsu-KG-Series-ASYG12KGTA.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ευχαριστώ πολυ. Έβλεπα και Inventor King λόγω μεγάλων seer scop. Αξίζει? Από ότι βλέπω μοιάζει με το platinum

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Ευχαριστώ πολυ. Έβλεπα και Inventor King λόγω μεγάλων seer scop. Αξίζει? Από ότι βλέπω μοιάζει με το platinum

Είναι το ίδιο μοντέλο (ίδιες εξωτερικές/εσωτερικές μονάδες) με μικροδιαφορές στα χαρακτηριστικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι το ίδιο μοντέλο (ίδιες εξωτερικές/εσωτερικές μονάδες) με μικροδιαφορές στα χαρακτηριστικά τους.

Eυχαριστω πολύ!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...