Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Μαθήματα Οικολογικής συνείδησης / οικονομίας από Daikin.. πραγματικά απορώ πως πήρε Α++/Α+++ το συγκεκριμένο μηχάνημα.. Εδώ κατεβάζει κιλοβατώρες χωρίς να χρειάζεται καμία θέρμανση ο χώρος! Μήπως να τους ενημερώσεις ότι θα απευθύνθεις σε καμία οικολογική οργάνωση, ότι το συγκεκριμένο κλιματιστικό είναι ΑΝΤΙΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ;  Μπας και πάρουν μπρος και κάνουν κάτι; Πολλοί / πολλές εταιρείες φοβούνται αυτές τις οργανώσεις.

Επισης είμαι σίγουρος ότι μια τέτοια "ενημέρωση" δεν είναι και η καλύτερη "διαφήμιση" για μια εταιρεία όπως η Daikin 😛 (κάπως έτσι έπαιξα και εγώ με την toyo..έκανε σαν τρακτέρ η εξ.μοναδα και μου είπαν έτσι κάνει.. τους λέω αφού έτσι κάνει δεν σας πειραζει  φαντάζομαι να βάλω video στο YouTube με τον θόρυβο της μοναδας και αναλυτικά το μοντέλο κτλ.. και μου άλλαξαν την εξ.μοναδα άμεσα)

Έχει έρθει η daikin και είμαστε σε διαβουλεύσεις θα φέρουν και δικό τους καταγραφικό ώστε να πιστοποιηθεί το πρόβλημα ,η ουσία είναι ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι αυτή η λειτουργία  δεν είναι φυσιολογική 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει έρθει η daikin και είμαστε σε διαβουλεύσεις θα φέρουν και δικό τους καταγραφικό ώστε να πιστοποιηθεί το πρόβλημα ,η ουσία είναι ότι υπάρχει πρόβλημα και ότι αυτή η λειτουργία  δεν είναι φυσιολογική 

Παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα;

Πρόβλημα στο ότι κάνει On-off ή ότι εκκινεί ενώ στο δωμάτιο έχουμε πολύ πάνω από τον στόχο; Φαντάζομαι το 2ο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Παραδέχτηκαν ότι υπάρχει πρόβλημα;

Πρόβλημα στο ότι κάνει On-off ή ότι εκκινεί ενώ στο δωμάτιο έχουμε πολύ πάνω από τον στόχο; Φαντάζομαι το 2ο ε;

Ο τοπικός αντιπρόσωπος ουσιαστικά τα παραδέχτηκε off the record  και τα δύο λέγοντας μου ότι οι παρατηρήσεις μου είναι σωστές ΑΛΛΑ αυτό πρέπει να πιστοποιηθεί και με καταγραφικό της daikin

Στο τεσταρισμα που έκανε είπε ότι βγάζει σφάλμα με τα ρεύματα και την επικοινωνία των μονάδων 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimostr είπε

Ο τοπικός αντιπρόσωπος ουσιαστικά τα παραδέχτηκε off the record  και τα δύο λέγοντας μου ότι οι παρατηρήσεις μου είναι σωστές ΑΛΛΑ αυτό πρέπει να πιστοποιηθεί και με καταγραφικό της daikin

Στο τεσταρισμα που έκανε είπε ότι βγάζει σφάλμα με τα ρεύματα και την επικοινωνία των μονάδων 

Τοπικός συνεργάτης θα είναι μάλλον ο οποίος δεν θα ξέρει λογικά τι παίζει παρά μόνο εμπειρικά. Ίσως και όχι.

Σε κάθε περίπτωση είναι αναγκαία όντως η επίσημη τοποθέτηση της Daikin Ελλάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Τοπικός συνεργάτης θα είναι μάλλον ο οποίος δεν θα ξέρει λογικά τι παίζει παρά μόνο εμπειρικά. Ίσως και όχι.

Σε κάθε περίπτωση είναι αναγκαία όντως η επίσημη τοποθέτηση της Daikin Ελλάς.

Αυτό θα γίνει μέσω καταγραφικου της daikin αυτό είπε εξάλλου και ο αντιπρόσωπος και μάλιστα είπε ότι το καταγραφικό αυτό λίγο πολύ θα δείχνει ότι δείχνει και αυτά που έχουμε εμείς τώρα αλλά εκείνο θα είναι daikin 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αυτό θα γίνει μέσω καταγραφικου της daikin αυτό είπε εξάλλου και ο αντιπρόσωπος και μάλιστα είπε ότι το καταγραφικό αυτό λίγο πολύ θα δείχνει ότι δείχνει και αυτά που έχουμε εμείς τώρα αλλά εκείνο θα είναι daikin 

Πόσο καιρο έχεις ακομα εγγύηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Πόσο καιρο έχεις ακομα εγγύηση?

Για ενάμιση χρόνο ακόμα 

διορθωση 2 χρονια ,αγοραστηκε 25-11-19

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dimostr είπε

παραδέχτηκε...και τα δύο

Πρόβλημα θεωρώ ότι δεν είναι το On-off μιας και λογικά όλα τα κλιματιστικά χωρίς κάποιο σύστημα τύπου follow me, θα πέφτουν σε λούμπα On-off όσο χαμηλά και να ρίχνουν, όπως πχ σήμερα το πρωί το fujitsu

image.png.1db6c76344724db67cfa64b4271c49a1.png

 

Πρόβλημα είναι να που ξεκινάνε ενώ έχει υπερβεί κατά πολύ ο στόχος.

Ανυπομονώ να μας πεις την επίσημη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρόβλημα θεωρώ ότι δεν είναι το On-off μιας και λογικά όλα τα κλιματιστικά χωρίς κάποιο σύστημα τύπου follow me, θα πέφτουν σε λούμπα On-off όσο χαμηλά και να ρίχνουν, όπως πχ σήμερα το πρωί το fujitsu

image.png.1db6c76344724db67cfa64b4271c49a1.png

Πρόβλημα είναι να που ξεκινάνε ενώ έχει υπερβεί κατά πολύ ο στόχος.

Ανυπομονώ να μας πεις την επίσημη απάντηση.

σε μενα το on off το κανει ανεξαρτητα εξωτερικης θερμοκρασιας αλλα οταν μπαινει η ζητηση απο 21 και κατω ,οταν μπαινει 22 και πανω τα σταματαει αλλα τοτε το θεμα ειναι οτι η θερμοκρασια παει 26-27 μεσα δεν ειναι για να κατσεις αλλα για να κανεις σαουνα 

οταν θα ερθει το καταγραφικο απο την daikin θα ενημερωσω για τα απ[οτελεσματα 

τωρασ να φανταστεις το εχω στο 20 εχει μεσα 23,6 και εχει την κλασικη συμπεριφορα 

1466257601_2020-10-21184917.png.016f711a65f061d5f073fbf869a1649b.png

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως @dimostr, το daikin από απόδοση σκίζει.

Με πράσινη γραμμή το carrier σε 24C ζήτηση με follow me . Μέσα στο δωμάτιο ακριβώς 24.

Daikin με κίτρινη γραμμή. Πάλι 24 ζήτηση. Μέσα έφτασε 24.2.

Το carrier έκαψε στο 8άωρο ~2.6Kwh, το daikin ~1.2Kwh. Να υπενθυμίσω ότι το daikin είναι σε χώρο με 20% μεγαλύτερες απώλειες.

0d37cabfbaa4ef6fec76c73147066756.png

a07cb51136622b0fedd9a0d93233f7a7.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως @dimostr, το daikin από απόδοση σκίζει.

Με πράσινη γραμμή το carrier σε 24C ζήτηση με follow me . Μέσα στο δωμάτιο ακριβώς 24.

Daikin με κίτρινη γραμμή. Πάλι 24 ζήτηση. Μέσα έφτασε 24.2.

Το carrier έκαψε στο 8άωρο ~2.6Kwh, το daikin ~1.2Kwh. Να υπενθυμίσω ότι το daikin είναι σε χώρο με 20% μεγαλύτερες απώλειες.

0d37cabfbaa4ef6fec76c73147066756.png

a07cb51136622b0fedd9a0d93233f7a7.png

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση το ένα με ifeel και το άλλο με τον αισθητήρα πάνω.. Αδικείς το Carrier!

Πχ βλέπουμε ότι το Carrier λόγο θέσης τηλεχειριστήριου υπερθέρμανε τον χώρο τόσο πολύ που έμεινε κλειστό για δύο ώρες το κλιματιστικό. 

Από την άλλην βλέπουμε τα αδικαιολόγητα  συνεχόμενα on/off του Daikin.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Από την άλλην βλέπουμε τα αδικαιολόγητα  συνεχόμενα on/off του Daikin.

Το πρόβλημα για μένα είναι πρώτα αυτό γιατί στη δική μου λογική θέτει θέμα αξιοπιστίας σε βάθος χρόνου και βέβαια μετά σε μένα είναι το θέμα υπερθέρμανσης 

28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως @dimostr, το daikin από απόδοση σκίζει.

Με πράσινη γραμμή το carrier σε 24C ζήτηση με follow me . Μέσα στο δωμάτιο ακριβώς 24.

Daikin με κίτρινη γραμμή. Πάλι 24 ζήτηση. Μέσα έφτασε 24.2.

Το carrier έκαψε στο 8άωρο ~2.6Kwh, το daikin ~1.2Kwh. Να υπενθυμίσω ότι το daikin είναι σε χώρο με 20% μεγαλύτερες απώλειες.

0d37cabfbaa4ef6fec76c73147066756.png

a07cb51136622b0fedd9a0d93233f7a7.png

Δε νομίζω ότι τόσα on off μπορούν να βγουν σε καλό κάτι θα χαλάσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν μπορεί να γίνει σύγκριση το ένα με ifeel και το άλλο με τον αισθητήρα πάνω.. Αδικείς το Carrier!

Πχ βλέπουμε ότι το Carrier λόγο θέσης τηλεχειριστήριου υπερθέρμανε τον χώρο τόσο πολύ που έμεινε κλειστό για δύο ώρες το κλιματιστικό. 

Από την άλλην βλέπουμε τα αδικαιολόγητα  συνεχόμενα on/off του Daikin.

Το carrier δεν υπερθέρμανε τον χώρο. Αν θυμάσαι είχα βάλει πέρυσι καταγραφικό θερμοκρασίας και έπαιζε στο +/- 0.5C.

Tα on-off του daikin δεν είναι αδικαιολόγητα. Είναι απλά δυνατό για τις παρούσες συνθήκες.

Αν έβαζα το carrier χωρίς follow me , θα είχε τα ίδια on-off (από τα 700W όμως). Και θα έκαιγε ακόμα περισσότερο (το έχω δείξει και αυτό πέρυσι).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το carrier δεν υπερθέρμανε τον χώρο. Αν θυμάσαι είχα βάλει πέρυσι καταγραφικό θερμοκρασίας και έπαιζε στο +/- 0.5C.

Tα on-off του daikin δεν είναι αδικαιολόγητα. Είναι απλά δυνατό για τις παρούσες συνθήκες.

Αν έβαζα το carrier χωρίς follow me , θα είχε τα ίδια on-off (από τα 700W όμως). Και θα έκαιγε ακόμα περισσότερο (το έχω δείξει και αυτό πέρυσι).

Αν δεν υπερθέρμανε τον χώρο γιατί ήταν 2 ώρες κλειστό; 

Από την μια έχουμε ένα κλιματιστικό (carrier) που κρατάει 2 ώρες κλειστό επειδή φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και από την άλλη έχουμε ένα άλλο κλιματιστικό που μόλις φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,σε μερικά δευτερόλεπτα πέφτει η επιθυμητή θερμοκρασία άρα ξαναανοιγει.  Και αυτά τα δύο τα συγκρίνουμε. Και άλλη φορά προσπάθησα να σε πείσω ότι αυτή η σύγκριση (ifeel/αισθητήρα) είναι άκυρη αλλά δεν το κατάφερα.

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι η θέση του αισθητήρα θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει απίστευτη διαφορά και στην κατανάλωση και στην ποσότητα θέρμανσης που αποδίδει το κλιματιστικό στον χώρο.(όπως και με λέβητα πετρελαίου/φυσικού αερίου κτλ και μόνο έτσι δικαιολογείται η 2 φορές παραπάνω κατανάλωση του carrier σε σχέση με το Daikin θεωρώντας ότι τα δωμάτια είναι παρόμοια, με ίδιες περίπου απώλειες και ίδια επιθυμητή)

Τέλος έχει υπόψιν ότι το Daikin αν ο χώρος θέλει 0 θέρμανση τις 8 ώρες, θα δουλέψει χωρίς λόγο 4 ώρες στα 200watt,άρα ξεκινάς από 800watt καταναλώση και πάνω.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...