Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αν δεν υπερθέρμανε τον χώρο γιατί ήταν 2 ώρες κλειστό;

Επειδη ετσι ειναι προγραμματισμενο το οφσετ σε συνδιασμο με το χωρο.

Τοσιμπα 1.75KW  στο 7ωρο

1853909653_Screenshot_2020-10-22EDGE18-EnergyMonitor.png.51f6cf7fe58615c790099f894bf9c6bf.png

 

Τογιοτομι 1.11KW στο 7ωρο χωρις ifeel.

473365716_Screenshot_2020-10-22Kuro-EnergyMonitor(1).png.800e672df1f59267b5f5b417f97aaef5.png

 

To Τοσιμπα στο auto ανοιγοκλεινει απο τα 420w (βλεπε διαγραμμα μεχρι τις 2:00). Μολις βγαλω το fan απο το auto ομαλοποιειται.
 

Επεξ/σία από rbx1000
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Αν δεν υπερθέρμανε τον χώρο γιατί ήταν 2 ώρες κλειστό; 

Από την μια έχουμε ένα κλιματιστικό (carrier) που κρατάει 2 ώρες κλειστό επειδή φτάνει την επιθυμητή θερμοκρασία και από την άλλη έχουμε ένα άλλο κλιματιστικό που μόλις φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία,σε μερικά δευτερόλεπτα πέφτει η επιθυμητή θερμοκρασία άρα ξαναανοιγει.  Και αυτά τα δύο τα συγκρίνουμε. Και άλλη φορά προσπάθησα να σε πείσω ότι αυτή η σύγκριση (ifeel/αισθητήρα) είναι άκυρη αλλά δεν το κατάφερα.

Με λίγα λόγια πιστεύω ότι η θέση του αισθητήρα θερμοκρασίας μπορεί να προκαλέσει απίστευτη διαφορά και στην κατανάλωση και στην ποσότητα θέρμανσης που αποδίδει το κλιματιστικό στον χώρο.(όπως και με λέβητα πετρελαίου/φυσικού αερίου κτλ και μόνο έτσι δικαιολογείται η 2 φορές παραπάνω κατανάλωση του carrier σε σχέση με το Daikin θεωρώντας ότι τα δωμάτια είναι παρόμοια, με ίδιες περίπου απώλειες και ίδια επιθυμητή)

Τέλος έχει υπόψιν ότι το Daikin αν ο χώρος θέλει 0 θέρμανση τις 8 ώρες, θα δουλέψει χωρίς λόγο 4 ώρες στα 200watt,άρα ξεκινάς από 800watt καταναλώση και πάνω.

To carrier έμεινε σβηστό 2 ώρες γιατί τόσο απαιτήθηκε για να πάει η θερμοκρασία από 24.5 στους 23.5.

Μετά πήρε , ανέβασε 24.5 και έσβησε. Ακριβώς σαν καλοριφέρ.

Το Daikin δουλεύει για λίγο και κλείνει και ξαναπαίρνει. Τελικά αν έχει κρύο και ο χώρος έχει απώλειες, τότε η υπερθέρμανση που προκαλείται από τα onoff , εξισορροπείται από τις απώλειες και η θερμοκρασία ανεβαίνει αργά πάνω από τον στόχο ή καθόλου. 

Τελικά ο μέσος όρος θερμοκρασίας εντός του χώρου είναι σχεδόν ο ίδιος και στις 2 περιπτώσεις. 24.

Το Daikin καίει λιγότερο γιατί δουλεύει συνέχεια σε πολύ χαμηλό φορτίο και σε υψηλό cop σε αντίθεση με το carrier.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειωσαν οι μπαταρίες στο τηλεχειριστήριο carrier και το κλιματιστικό βγήκε από λειτουργία follow me :

44bddb0986d9bf3817f0d5b0f3ff6402.png

Πριόνια ολέ!!!!

Άρα τελικά on-off από τα 300-400W.

To είχα 23 ζήτηση. Πήγε το δωμάτιο 23.4.

Το daikin ήταν 25 ζήτηση. Πήγε το δωμάτιο 25.1

1103154cd19a2dfbfb1e4831f43a00ff.png

Καταναλώσεις στο 8άωρο ( 00:00-08:00)

094944fa86edea0e45fb8e815bcfb31b.png

Σε μεγέθυνση

87732b537197dc4fb6a08c213c3cd4f0.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Επειδη ετσι ειναι προγραμματισμενο το οφσετ σε συνδιασμο με το χωρο.

Τοσιμπα 1.75KW  στο 7ωρο

1853909653_Screenshot_2020-10-22EDGE18-EnergyMonitor.png.51f6cf7fe58615c790099f894bf9c6bf.png

Τογιοτομι 1.11KW στο 7ωρο χωρις ifeel.

473365716_Screenshot_2020-10-22Kuro-EnergyMonitor(1).png.800e672df1f59267b5f5b417f97aaef5.png

To Τοσιμπα στο auto ανοιγοκλεινει απο τα 420w (βλεπε διαγραμμα μεχρι τις 2:00). Μολις βγαλω το fan απο το auto ομαλοποιειται.
 

To auto στην θέρμανση (Toshiba) έχει μια ιδιαιτερότητα, οταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και την διατηρήσει  για ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πάει σε super slow ταχύτητα ανεμιστήρα..με αποτέλεσμα να ρίχνει οσο μπορει την κατανάλωση το κλιματιστικό η  να κλείνει οπως εσενα.  Ετσι βγαίναν κατι χαζά νούμερα χαμηλής κατανάλωσης που έδινε π.χ. ο guzel. Με fan  σταθερο είναι σαφως πιο μεγάλη η κατανάλωση (αφου ανακατεύετε ο αέρας) αλλα και καλύτερη αίσθηση ζέστης.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

To auto στην θέρμανση έχει μια ιδιαιτερότητα, οταν φτάσει την επιθυμητή θερμοκρασία και την διατηρήσει  για ενα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα πάει σε super slow ταχύτητα ανεμιστήρα..με αποτέλεσμα να ρίχνει οσο μπορει την κατανάλωση το κλιματιστικό η  να κλείνει οπως εσενα.  Ετσι βγαίναν κατι χαζά νούμερα χαμηλής κατανάλωσης που έδινε π.χ. ο guzel. Με fan  σταθερο είναι σαφως πιο μεγάλη η κατανάλωση αλλα και καλύτερη αίσθηση ζέστης.

Εδω με 150watt καλυπτε 100 τμ, ασχετα που στο μισο ειχε 3-4 βαθμους διαφορα.
Εγω σημερα καλυπτω και μπαλκονια-ταρατσα με 0 w. Μεσα εξω ιδια θερμοκρασια.😁
Μη σου πω οτι εχω και υπερθερμανση στην ταρατσα🤣

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και εγώ με τη σειρά μου κάνω ανακαίνιση και θέλω να ρωτήσω γνώμες για κλιματιστικό , θα βάλω ένα 9αρι στο δωμάτιο και ένα 18αρι στο υπόλοιπο , κύριο μέλημα μου είναι ο αποδοτικότητα και μετά ο θόρυβος , έχω καταλήξει στην αντίστοιχη σειρά των εξής και θα ήθελα την βοήθεια σας 

1.Inventor Premium PR1VI32-09WF/PR1VO32-09

2. Daikin FTXC25B / RXC25B

3.Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Euloghtos είπε

Καλησπέρα και εγώ με τη σειρά μου κάνω ανακαίνιση και θέλω να ρωτήσω γνώμες για κλιματιστικό , θα βάλω ένα 9αρι στο δωμάτιο και ένα 18αρι στο υπόλοιπο , κύριο μέλημα μου είναι ο αποδοτικότητα και μετά ο θόρυβος , έχω καταλήξει στην αντίστοιχη σειρά των εξής και θα ήθελα την βοήθεια σας 

1.Inventor Premium PR1VI32-09WF/PR1VO32-09

2. Daikin FTXC25B / RXC25B

3.Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR

 

Και τα δύο είναι ιδανικά για θέρμανση 24/7. Το δεύτερο, θα είναι οικονομικότερο μόνο στην περίπτωση που θα λειτουργήσει πολλές φορές στα όριά του (στη θέρμανση και πάλι).

https://www.skroutz.gr/s/23550534/Panasonic-CS-FZ25WKE-CU-FZ25WKE-White.html

https://www.skroutz.gr/s/15310128/Daikin-FTXF25A-RXF25A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πρεπει να απαγορευτει στη θερμανση να δουλευουν κατω απο 200w μεχρι να πετυχουν 10+ COP.
Πολυ κρυο.
 

Αν σε χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου ναι,βέβαια αν σε χτυπάει και στα 350watt πάλι ενοχλητικό θα είναι..Το θέμα είναι να μπει το κλιματιστικό σε ένα σημείο που να μην σε χτυπάει/ενοχλει ο αέρας του και ότι θερμόκρασια αέρα θέλει ας βγάλει..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Πρεπει να απαγορευτει στη θερμανση να δουλευουν κατω απο 200w μεχρι να πετυχουν 10+ COP.
Πολυ κρυο.
 

Έπρεπε να πάρεις Toyotomi Hiro να γουστάρεις ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Euloghtos είπε

Καλησπέρα και εγώ με τη σειρά μου κάνω ανακαίνιση και θέλω να ρωτήσω γνώμες για κλιματιστικό , θα βάλω ένα 9αρι στο δωμάτιο και ένα 18αρι στο υπόλοιπο , κύριο μέλημα μου είναι ο αποδοτικότητα και μετά ο θόρυβος , έχω καταλήξει στην αντίστοιχη σειρά των εξής και θα ήθελα την βοήθεια σας 

1.Inventor Premium PR1VI32-09WF/PR1VO32-09

2. Daikin FTXC25B / RXC25B

3.Toyotomi Izuru TRN/TRG-828ZR

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Το θέμα είναι να μπει το κλιματιστικό σε ένα σημείο που να μην σε χτυπάει/ενοχλει ο αέρας του και ότι θερμόκρασια αέρα θέλει ας βγάλει..

Δυστυχώς αυτοί που έχουν καθίσει να μελετήσουν λίγο τον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό είναι πολύ λίγοι οι περισσότεροι τσιμπάνε στην δήθεν "εμπειρία" του μάστορα που στη πραγματικότητα το βάζει όπου τον βολεύει όπου σε καμία περίπτωση δεν θα είναι η σωστή θέση ώστε και το κλιματιστικό να δουλέψει αποτελεσματικά αλλά και να μην είναι ενοχλητικο από τις ριπές αέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/10/2020 στις 5:14 ΜΜ, Rnd1978 είπε

Αν σε χτυπάει ο αέρας του κλιματιστικου ναι,βέβαια αν σε χτυπάει και στα 350watt πάλι ενοχλητικό θα είναι..Το θέμα είναι να μπει το κλιματιστικό σε ένα σημείο που να μην σε χτυπάει/ενοχλει ο αέρας του και ότι θερμόκρασια αέρα θέλει ας βγάλει..

 

22 ώρες πριν, dimostr είπε

Δυστυχώς αυτοί που έχουν καθίσει να μελετήσουν λίγο τον χώρο που θα μπει το κλιματιστικό είναι πολύ λίγοι οι περισσότεροι τσιμπάνε στην δήθεν "εμπειρία" του μάστορα που στη πραγματικότητα το βάζει όπου τον βολεύει όπου σε καμία περίπτωση δεν θα είναι η σωστή θέση ώστε και το κλιματιστικό να δουλέψει αποτελεσματικά αλλά και να μην είναι ενοχλητικο από τις ριπές αέρα 

Υπαρχουν χωροι που δεν μπορεις να αποφυγεις τα ρευματα απο τα AC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...