Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ ξανά την παρέα, θέλω να καθαρίσω τα Mitsubishi msz-ln μου, τα έχω καθαρίσει περίπου 4 φορές στα δυο χρόνια, μόνο με σκούπα και νεράκι με ένα spray από (δεν θυμάμαι). Πεντακάθαρα φαίνονται και οι γρίλιες αλλά με φακό που είδα λίγο το blower από κάτω έχει πάνω του σκόνες. Στο manual λέει ρητά όχι υγρά στην εσωτερική μονάδα, και με λίγο ψάξιμο για να βγει το blower πρέπει να λύσω όλη την μονάδα... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ 😎😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, rb26 είπε

Χαιρετώ ξανά την παρέα, θέλω να καθαρίσω τα Mitsubishi msz-ln μου, τα έχω καθαρίσει περίπου 4 φορές στα δυο χρόνια, μόνο με σκούπα και νεράκι με ένα spray από (δεν θυμάμαι). Πεντακάθαρα φαίνονται και οι γρίλιες αλλά με φακό που είδα λίγο το blower από κάτω έχει πάνω του σκόνες. Στο manual λέει ρητά όχι υγρά στην εσωτερική μονάδα, και με λίγο ψάξιμο για να βγει το blower πρέπει να λύσω όλη την μονάδα... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ 😎😎

Δεν χρειαζεται να λύσεις κάτι, παίρνεις ένα ψεκαστηρι και κανεις ότι θέλεις. Τώρα το λύσιμο απαιτείται αν θες να κάνεις έναν ενδελεχή καθαρισμό στην κυλινδρική πτερωτη αλλά αυτό δεν είναι ανάγκη να γίνεται κάθε χρόνο, όλα τα επιτοιχα κλιματιστικά επιδέχονται καθάρισμα με υγρό χωρίς να αποσυναρμολογησεις την εσωτερική μονάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rb26 είπε

Χαιρετώ ξανά την παρέα, θέλω να καθαρίσω τα Mitsubishi msz-ln μου, τα έχω καθαρίσει περίπου 4 φορές στα δυο χρόνια, μόνο με σκούπα και νεράκι με ένα spray από (δεν θυμάμαι). Πεντακάθαρα φαίνονται και οι γρίλιες αλλά με φακό που είδα λίγο το blower από κάτω έχει πάνω του σκόνες. Στο manual λέει ρητά όχι υγρά στην εσωτερική μονάδα, και με λίγο ψάξιμο για να βγει το blower πρέπει να λύσω όλη την μονάδα... Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Ευχαριστώ 😎😎

Το να βγαλεις το blower δεν ειναι καλη ιδεα παντα γιατι μπορει να σπάσεις κάτι χωρια που μπορει να παρει τζογο μετα. Οσο για τα υγρα απο τα συμπυκνωματα εχει νερο μέσα στη ψυξη , νομιζω εννοει να μη βρεχεις γενικα τη μοναδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, rb26 είπε

Ξέρουμε  κάποιο μαγαζί να πάρω κάποιο επαγγελματικό υγρό Καθαρισμού ;

Ψάξε στο google η κάνε ηλεκτρονική παραγγελία. Εγώ εχω το everbrite NCH για την εσωτερική και το eurochem cb1 για την εξωτερική. Υπάρχουν και πολλά αλλα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Daikin Ftxc 25b. Εξωτερική θερμοκρασία 19,6 εσωτερική δωματίου 22,5 όταν το άναψα, με ζήτηση 24 βαθμούς έβγαλε το παρακάτω διάγραμμα: (το έκλεισα στις 20.22 με θερμοκρασία 24,3)

1083726348_.png.dc8fb4d4db7e70f6d475699c571cf550.png

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2020 στις 7:21 ΠΜ, velissarios1 είπε

Daikin Ftxc 25b. Εξωτερική θερμοκρασία 19,6 εσωτερική δωματίου 22,5 όταν το άναψα, με ζήτηση 24 βαθμούς έβγαλε το παρακάτω διάγραμμα: (το έκλεισα στις 20.22 με θερμοκρασία 24,3)

1083726348_.png.dc8fb4d4db7e70f6d475699c571cf550.png

550371212_1-11.png.48289dd099ef7d3cf7656912b6858895.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, dimostr είπε

550371212_1-11.png.48289dd099ef7d3cf7656912b6858895.png

Στον δικό μου χώρο και σε συνδυασμό με τις εξωτερικές θερμοκρασίες που πιάσαμε μονοψήφια σιγά σιγά τη νύχτα, δείχνει να εξομαλύνεται το πράγμα :

image.png.9e2236e0d68f871ba5c8ba2a849b1813.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, liakjim είπε

Στον δικό μου χώρο και σε συνδυασμό με τις εξωτερικές θερμοκρασίες που πιάσαμε μονοψήφια σιγά σιγά τη νύχτα, δείχνει να εξομαλύνεται το πράγμα :

image.png.9e2236e0d68f871ba5c8ba2a849b1813.png

Δυστυχώς για το συγκεκριμένο κλιματιστικό ισχύει η ατάκα #βαλτο 25 να μην κάνει on off#........δυστυχώς είναι απαράδεκτο 

Σε λίγες μέρες θα μπει το καταγραφικό της  daikin ,μάλλον αυτή την βδομάδα οποτε θα μάθουμε έπισημα τι γίνεται 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον επανέρχομαι με αναλυτικές πληροφορίες για μία καλύτερη πρόβλεψη.

 

Η αρχική μου σκέψη ήταν να πάρω ενα μεγάλο κλιματιστικό για όλο χώρο οπου έχοντας ανοιχτές τις πόρτες να πηγαινει η ζέστη/κρύο παντού. Οπότε πήγαινα για ένα 18άρι. Εχω βγάλει ήδη γραμμή ανάμεσα από τα δύο παράθυρα στο σαλόνι που είχε τοποθετήσει κάποιος νοικάρης παλιά. Κυρίως με νοιάζει η θέρμανση οπότε η όλη μελέτη εχει προσανατολιστεί εκεί. Θα μπορούσα να κλείνω καμια πόρτα τυπου κουζίνα - μπάνιου. Οπότε το έχω χωρίσει σε κατηγορίες.

 

Συνολικά έχουμε 62 τμ.

.

.

Γραφείο: 14τμ

Υπνοδωμάτιο: 14 τμ

Σαλονο-Hall: 20 τμ

Κουζίνα:8 τμ

Μπάνιο: 3 τμ

Διάδρομος 4τμ

.

.

 

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς

6498.30Watt

5588.54KCal/h

104.81Watt/m2

90.14KCal/h/m2

.

.

.

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς με κλειστές πόρτες  κουζίνας -μπάνιου

5863.82Watt

5042.89KCal/h

114.98Watt/m2

98.88KCal/h/m2

.

.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000+70 για εγκατασταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: ΑΔΙΑΦΟΡΟ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης μαζί με σομπα υγραερίου
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΘΗΝΑ ΓΑΛΑΤΣΙ
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Καμια μονωση , καινούργια κουφώματα συνθετικά.καινούργια πόρτα ασφαλείας με ανεμοφρακτη που βλέπει σε διάδρομο, υπερυψωμενο ισόγειο σε πολυκατοικια , εκτεθειμένο στο μπροστινο τμημα με δρομο (βορειο) , στο νότιο βλέπει αθήνα.

.

.

 Απώλειες σαλονιού (22):  Στο πλάι του σαλονιού στο κοκκινο σημείο εκτείθετε εξωτερικά με την είσοδο της πολυκατοικίας αλλά έχω βάλει στο σύστημα ότι είναι όλο διπλα σε πολυκατοικία

 1942.06Watt

1670.17KCal/h

97.10Watt/m2

83.51KCal/h/m

αν επιλέξω οτι η δυτική έχει αέρα , ανεβαίνουν κατά 1000W Οι απώλειες.

.

Απώλειες Υ/Δ για 22 βαθμούς

2583.68Watt

2221.96KCal/h

184.55Watt/m2

158.71KCal/h/m2

.

.

Απώλειες για Γραφείο για 22 βαθμούς:

2123.42Watt

1826.14KCal/h

151.67Watt/m2

130.44KCal/h/m2

.

.

Ανέβασα το μπάτζετ μου για να πήγαινα για ένα Toshiba Sorai 18 μετά από συμβουλές σας. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλύτερο να πάω σε δύο χαμηλότερα τύπου ενα 18αρι TCL σαλόνι, ενα 9αρι TCL στο Υ/Δ .

 

Αναμένω απόψεις και συγγνώμη για το σεντόνι

sketo.PNG

sketo2.PNG

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Λοιπον επανέρχομαι με αναλυτικές πληροφορίες για μία καλύτερη πρόβλεψη.

Η αρχική μου σκέψη ήταν να πάρω ενα μεγάλο κλιματιστικό για όλο χώρο οπου έχοντας ανοιχτές τις πόρτες να πηγαινει η ζέστη/κρύο παντού. Οπότε πήγαινα για ένα 18άρι. Εχω βγάλει ήδη γραμμή ανάμεσα από τα δύο παράθυρα στο σαλόνι που είχε τοποθετήσει κάποιος νοικάρης παλιά. Κυρίως με νοιάζει η θέρμανση οπότε η όλη μελέτη εχει προσανατολιστεί εκεί. Θα μπορούσα να κλείνω καμια πόρτα τυπου κουζίνα - μπάνιου. Οπότε το έχω χωρίσει σε κατηγορίες.

Συνολικά έχουμε 62 τμ.

.

.

Γραφείο: 14τμ

Υπνοδωμάτιο: 14 τμ

Σαλονο-Hall: 20 τμ

Κουζίνα:8 τμ

Μπάνιο: 3 τμ

Διάδρομος 4τμ

.

.

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς

6498.30Watt

5588.54KCal/h

104.81Watt/m2

90.14KCal/h/m2

.

.

.

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς με κλειστές πόρτες  κουζίνας -μπάνιου

5863.82Watt

5042.89KCal/h

114.98Watt/m2

98.88KCal/h/m2

.

.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000+70 για εγκατασταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: ΑΔΙΑΦΟΡΟ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης μαζί με σομπα υγραερίου
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΘΗΝΑ ΓΑΛΑΤΣΙ
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Καμια μονωση , καινούργια κουφώματα συνθετικά.καινούργια πόρτα ασφαλείας με ανεμοφρακτη που βλέπει σε διάδρομο, υπερυψωμενο ισόγειο σε πολυκατοικια , εκτεθειμένο στο μπροστινο τμημα με δρομο (βορειο) , στο νότιο βλέπει αθήνα.

.

.

 Απώλειες σαλονιού (22):  Στο πλάι του σαλονιού στο κοκκινο σημείο εκτείθετε εξωτερικά με την είσοδο της πολυκατοικίας αλλά έχω βάλει στο σύστημα ότι είναι όλο διπλα σε πολυκατοικία

 1942.06Watt

1670.17KCal/h

97.10Watt/m2

83.51KCal/h/m

αν επιλέξω οτι η δυτική έχει αέρα , ανεβαίνουν κατά 1000W Οι απώλειες.

.

Απώλειες Υ/Δ για 22 βαθμούς

2583.68Watt

2221.96KCal/h

184.55Watt/m2

158.71KCal/h/m2

.

.

Απώλειες για Γραφείο για 22 βαθμούς:

2123.42Watt

1826.14KCal/h

151.67Watt/m2

130.44KCal/h/m2

.

.

Ανέβασα το μπάτζετ μου για να πήγαινα για ένα Toshiba Sorai 18 μετά από συμβουλές σας. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλύτερο να πάω σε δύο χαμηλότερα τύπου ενα 18αρι TCL σαλόνι, ενα 9αρι TCL στο Υ/Δ .

Αναμένω απόψεις και συγγνώμη για το σεντόνι

sketo.PNG

sketo2.PNG

Θα έβαζα ένα 12άρι στο σαλόνι και 2 Χ 9άρια , ένα στο υπνοδωμάτιο και ένα στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έβαζα ένα 12άρι στο σαλόνι και 2 Χ 9άρια , ένα στο υπνοδωμάτιο και ένα στο γραφείο.

Το 18αρι δεν θα με καλύψει για όλο το χώρο πιστευεις αν κλεινω κουζινα- μπάνιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Το 18αρι δεν θα με καλύψει για όλο το χώρο πιστευεις αν κλεινω κουζινα- μπάνιο?

Δεν νομίζω.

Για να έχεις στα δωμάτια μέσα πχ 20 , θα πρέπει να σκας στο σαλόνι. Μου φαίνεται πολύ στενός ο διάδρομος για να φτάσει η ζέστη εκεί μέσα. Υπόψη δεν μένω σε τέτοιο σπίτι οπότε είναι μια προσωπική εκτίμηση. Πάντως η θεωρία λέει χώρος και κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν νομίζω.

Για να έχεις στα δωμάτια μέσα πχ 20 , θα πρέπει να σκας στο σαλόνι. Μου φαίνεται πολύ στενός ο διάδρομος για να φτάσει η ζέστη εκεί μέσα. Υπόψη δεν μένω σε τέτοιο σπίτι οπότε είναι μια προσωπική εκτίμηση. Πάντως η θεωρία λέει χώρος και κλιματιστικό.

με προβλημάτισες αρκετά. Γενικά δεν κάνω τρελή χρήση και τους προηγούμενους χειμώνες τη περναγα μονο με την σομπα, οποτε θεωρούσα οτι θα την πάλευα με το 18αρι και οσο εστελνε μεσα με ανοιχτες τις πόρτες.

 

Δύσκολο να πάω σε 3 διαφορετικά κλιματιστικά , πιο πιθανό σε 2 αν δεν πάρω το shorai. Εχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα;

 

Εχουν άλλοι εμπειρία από παρόμοιο χώρο? τι εχετε κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...