Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε η στιγμή που απώλειες χώρου daikin περίπου ίσες με ελάχιστα btus

099e5f214e66182c1532c8644f8999a9.png

5 ώρες πριν, georgeps21 είπε

με προβλημάτισες αρκετά. Γενικά δεν κάνω τρελή χρήση και τους προηγούμενους χειμώνες τη περναγα μονο με την σομπα, οποτε θεωρούσα οτι θα την πάλευα με το 18αρι και οσο εστελνε μεσα με ανοιχτες τις πόρτες.

Δύσκολο να πάω σε 3 διαφορετικά κλιματιστικά , πιο πιθανό σε 2 αν δεν πάρω το shorai. Εχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένα;

Εχουν άλλοι εμπειρία από παρόμοιο χώρο? τι εχετε κάνει;

Δεν τον ξέρω τον χώρο σου. Λες ότι δεν έχεις μονώσεις παρά μόνο καλά κουφώματα. Δεν μπορώ να ξέρω αν με μια πηγή θερμότητας στο σαλόνι θα καλυφτεις. Μάλιστα επειδή το σαλόνι είναι πολύ μικρό, λογικά το 18αρι θα πιάνει τον στόχο αμέσως και θα σβήνει. Μέχρι να ξαναπάρει θα έχουν κρυώσει τα μέσα δωμάτια. Από την άλλη μπορεί ο χώρος σου να είναι γενικά ζεστός οπότε σιγά σιγά θα καλυφθεί με μια πιθανή τοποθέτηση στον τοίχο που είναι απέναντι από τον διάδρομο. Απλά δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως με 3 μικρά κλιματιστικά θα καλυφτεις 100%. Η αντίθετη περίπτωση είναι lucky guess.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εξωτερικές κάτω από 10C, μέχρι 8C . Ζήτηση 23.

Αν το βάλεις 21 ζήτηση νομίζω ότι ίσως διαφοροποιηθεί το διάγραμμα ίσως να μοιάσει με τα δικά μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Αν το βάλεις 21 ζήτηση νομίζω ότι ίσως διαφοροποιηθεί το διάγραμμα ίσως να μοιάσει με τα δικά μου 

Προφανώς.

Το ίδιο και αν εσύ αυξήσεις τη ζήτηση.

Είναι ένα μεταβαλλόμενο σημείο ισορροπίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αγόρασα πέρυσι το Toshiba Shorai Premium 24.000 BTU, και επειδή είχα την απορία για το πότε θα πρέπει να ξεκινήσω την ετήσια συντήρηση για την εγγύηση των 7 χρόνων, έστειλα email στην Toshiba-Carrier, και έλαβα την παρακάτω απάντηση, για όποιον είχε παρόμοια απορία:

toshiba.PNG.b40a48067f905c7869a2b8644848838d.PNG

Οπότε μόλις κλείσεις τον έναν χρόνο, ξεκινάς, και μετά το ίδιο κάθε χρόνο. Προσοχή, 12 μήνες μετά την ημερομηνία αγοράς και όχι παραλαβής ή τοποθέτησης.

Ξέρετε τι κάνουν σε παρόμοιες συντηρήσεις οι ψυκτικοί; Πιστεύω ότι μάλλον δεν χρειάζεται κάτι στον μόλις έναν χρόνο χρήσης, αλλά τι κάνουν συνήθως και τι τιμές να περιμένω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, johnykim είπε

Καλησπέρα.

Αγόρασα πέρυσι το Toshiba Shorai Premium 24.000 BTU, και επειδή είχα την απορία για το πότε θα πρέπει να ξεκινήσω την ετήσια συντήρηση για την εγγύηση των 7 χρόνων, έστειλα email στην Toshiba-Carrier, και έλαβα την παρακάτω απάντηση, για όποιον είχε παρόμοια απορία:

toshiba.PNG.b40a48067f905c7869a2b8644848838d.PNG

Οπότε μόλις κλείσεις τον έναν χρόνο, ξεκινάς, και μετά το ίδιο κάθε χρόνο. Προσοχή, 12 μήνες μετά την ημερομηνία αγοράς και όχι παραλαβής ή τοποθέτησης.

Ξέρετε τι κάνουν σε παρόμοιες συντηρήσεις οι ψυκτικοί; Πιστεύω ότι μάλλον δεν χρειάζεται κάτι στον μόλις έναν χρόνο χρήσης, αλλά τι κάνουν συνήθως και τι τιμές να περιμένω;

Θα πάρεις τηλέφωνο την γραμμή εξυπηρέτησης toshiba και θα πεις ότι θες συντήρηση κλιματιστικού και θα σου κλείσουν αυτοί ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο από την toshiba με κόστος 30 ευρώ περίπου και θα σου δώσουν αποδεικτικό για να ισχύει η εγγύηση 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Θα πάρεις τηλέφωνο την γραμμή εξυπηρέτησης toshiba και θα πεις ότι θες συντήρηση κλιματιστικού και θα σου κλείσουν αυτοί ραντεβού σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο από την toshiba με κόστος 30 ευρώ περίπου και θα σου δώσουν αποδεικτικό για να ισχύει η εγγύηση 

Σκεφτόμουν να καλέσω τους εγκαταστάτες που είχαν έρθει να το τοποθετήσουν, μιας και ήταν αρκετά καλοί και κάνανε τα προβλεπόμενα (μήκος σωλήνα, αντλία κενού κλπ), αλλά θα το σκεφτώ και για την αντιπροσωπεία. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnykim είπε

Σκεφτόμουν να καλέσω τους εγκαταστάτες που είχαν έρθει να το τοποθετήσουν, μιας και ήταν αρκετά καλοί και κάνανε τα προβλεπόμενα (μήκος σωλήνα, αντλία κενού κλπ), αλλά θα το σκεφτώ και για την αντιπροσωπεία. Ευχαριστώ.

Για την toshiba το λέω γιατί θα κάνουν σίγουρα τα προβλεπόμενα και με καλό κόστος κα8 θα σου δώσουν και το αποδεικτικό από την comfort team όπως την ονομαζε8 η toshiba για την εγγυηση ,  βεβαια εαν έχεις δικό σου μάστορα κα8 ξέρεις ότι θα κάνει σωστή δουλειά εννοείται ότι θα προτιμήσεις αυτόν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να συμβεί και στα καλύτερα σπίτια (asyg24klca)  . Ζήτηση 23:

54f0ac3f9ae17f54a52f9dbde20446cf.png
https://gyazo.com/54f0ac3f9ae17f54a52f9dbde20446cf

Τουλάχιστον δεν κάνει πριόνια από τα 1500W όπως κάνει το 18άρι ariston των πεθερικών ( χωρίς follow me , ζήτηση 22, φασόν midea):

(20:00-20:30 κόλλησε το Sonoff)

0b639dff01ca51ab602490ec76faa633.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, johnykim είπε

Οπότε μόλις κλείσεις τον έναν χρόνο, ξεκινάς, και μετά το ίδιο κάθε χρόνο. Προσοχή, 12 μήνες μετά την ημερομηνία αγοράς και όχι παραλαβής ή τοποθέτησης.

 

Δώδεκα μήνες μετά την αγορά και κατά τη διάρκεια των επόμενων δώδεκα, πριν κλείσεις τον 2ο χρόνο. Αυτό τουλάχιστον είπαν σε εμένα τηλεφωνικά.

6 ώρες πριν, dimostr είπε

Για την toshiba το λέω γιατί θα κάνουν σίγουρα τα προβλεπόμενα και με καλό κόστος κα8 θα σου δώσουν και το αποδεικτικό από την comfort team όπως την ονομαζε8 η toshiba για την εγγυηση

29 ευρώ μου κόστισε και προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...