Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, bobadil είπε

Δώδεκα μήνες μετά την αγορά και κατά τη διάρκεια των επόμενων δώδεκα, πριν κλείσεις τον 2ο χρόνο. Αυτό τουλάχιστον είπαν σε εμένα τηλεφωνικά.

29 ευρώ μου κόστισε και προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ για την διευκρίνιση, αυτό ήθελα ουσιαστικά να μάθω περισσότερο, από πότε έως πότε.

Επεξ/σία από johnykim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 2/11/2020 στις 5:29 ΠΜ, liakjim είπε

Έφτασε η στιγμή που απώλειες χώρου daikin περίπου ίσες με ελάχιστα btus

099e5f214e66182c1532c8644f8999a9.png

Δεν τον ξέρω τον χώρο σου. Λες ότι δεν έχεις μονώσεις παρά μόνο καλά κουφώματα. Δεν μπορώ να ξέρω αν με μια πηγή θερμότητας στο σαλόνι θα καλυφτεις. Μάλιστα επειδή το σαλόνι είναι πολύ μικρό, λογικά το 18αρι θα πιάνει τον στόχο αμέσως και θα σβήνει. Μέχρι να ξαναπάρει θα έχουν κρυώσει τα μέσα δωμάτια. Από την άλλη μπορεί ο χώρος σου να είναι γενικά ζεστός οπότε σιγά σιγά θα καλυφθεί με μια πιθανή τοποθέτηση στον τοίχο που είναι απέναντι από τον διάδρομο. Απλά δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι πως με 3 μικρά κλιματιστικά θα καλυφτεις 100%. Η αντίθετη περίπτωση είναι lucky guess.

Daikin perfera 9ρι 19.5 ζητουμενη 17 εξωτερικη

November3-090004AM.png

Μόλις τώρα, Lofarek είπε

Daikin perfera 9ρι 19.5 ζητουμενη 17 εξωτερικη

November3-090004AM.png

το mitsu fh35 αρχιζει να δινει αερα στα 320w min και κανει συντηρηση χωρις να δινει ζεστο στα 230w ανεξαρτητως θερμοκρασιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

2023682739_Screenshot_2020-11-03EDGE18-EnergyMonitor.png.95704586f7e6fd080b1c49d80dc1d229.png

Πώς καταφέρανε να διαλύσουν ένα τέλειο 18αρι το οποίο το βλέπουμε άνετα κάτω από τα 150W και να το κάνουν να παίζει στα υπερδιπλάσια ελάχιστα, είναι πραγματικά άξιο απορίας.

36 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Daikin perfera 9ρι 19.5 ζητουμενη 17 εξωτερικη

November3-090004AM.png

το mitsu fh35 αρχιζει να δινει αερα στα 320w min και κανει συντηρηση χωρις να δινει ζεστο στα 230w ανεξαρτητως θερμοκρασιων

Άρα το περφερα δεν φαίνεται να ρίχνει περισσότερο watts σε σχέση με το σιεστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πώς καταφέρανε να διαλύσουν ένα τέλειο 18αρι το οποίο το βλέπουμε άνετα κάτω από τα 150W και να το κάνουν να παίζει στα υπερδιπλάσια ελάχιστα, είναι πραγματικά άξιο απορίας.

Κατω απο 250 δε θελω στη θερμανση για κανενα λογο...
Mε το Kuro στα 180 δεν την παλευω.

Με τα κλεισιματα βγηκε καλυτερο το ταμπελακι.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Κατω απο 250 δε θελω στη θερμανση για κανενα λογο...
Mε το Kuro στα 180 δεν την παλευω.

Με τα κλεισιματα βγηκε καλυτερο το ταμπελακι.

Το πρόβλημα με το kuro είναι ότι στη θέρμανση δουλεύει η στα 180 και κάτω η στα 400 ενδιάμεσα αυτών των τιμών  δε μπορεί να κρατηθεί τουλάχιστον στο δικό μου χώρο που το έχω παρατηρήσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bobadil είπε

Δώδεκα μήνες μετά την αγορά και κατά τη διάρκεια των επόμενων δώδεκα, πριν κλείσεις τον 2ο χρόνο. Αυτό τουλάχιστον είπαν σε εμένα τηλεφωνικά.

29 ευρώ μου κόστισε και προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος.

Καλημέρα, έστειλα ξανά μήνυμα για να διευκρινίσω την διάρκεια των 12 μηνών, πριν κλείσεις τον 2ο χρόνο, και μου απάντησαν ότι πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ημερομηνία αγοράς. Παράξενο μπορώ να πω και δεν με έπεισε, καθώς στην αρχή μου έλεγε μετά την ημερομηνία αγοράς, αόριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα .. Value for money πρόταση για aircondition 9ari σε παιδικό δωμάτιο 15 τετραγωνικών με 10 μηνών κάτοικο😅 για θέρμανση κυρίως μαξ και βαριά βαριά μέχρι 400  ευρώ έχουμε ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dimostr είπε

Το πρόβλημα με το kuro είναι ότι στη θέρμανση δουλεύει η στα 180 και κάτω η στα 400 ενδιάμεσα αυτών των τιμών  δε μπορεί να κρατηθεί τουλάχιστον στο δικό μου χώρο που το έχω παρατηρήσει 

Χωρις i-feel λιγο καλυτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, KSgJunior είπε

Καλησπέρα .. Value for money πρόταση για aircondition 9ari σε παιδικό δωμάτιο 15 τετραγωνικών με 10 μηνών κάτοικο😅 για θέρμανση κυρίως μαξ και βαριά βαριά μέχρι 400  ευρώ έχουμε ;;

Θα σου πουν κλασσικά για το ερωτηματολόγιο, άκυρο χωρίς μελέτες φυσικά αλλά κατα την άποψή μου Μην βάλεις κλιματιστικό σε μωρό για θέρμανση εκτός αν είναι η τελευταία σου λύση. Από ποιότητα αέρα το λέω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα το περφερα δεν φαίνεται να ρίχνει περισσότερο watts σε σχέση με το σιεστα. 

Γυρω στα 120w πεφτει συμφωνα με πολυ κοσμο. Οταν δροσισει λιγο ακομα και το γυρισω στη θερμανση, θα ενημερωσω. Το πως θα ειναι η αισθηση τους σε ενα μικρο χωρο, μενει να το διαπιστωσω.

Ενημερωτικα, αυτες τις μερες που το εχω ακομα στην ψυξη ... παιζει απο 42w με 15c εξωτερικη, εως 65w τα μεσημερια με τους 20c. Φυσικα δεν μενει αναμενο συνεχεια . Αλλα ουτε και κανει περιεργα on-off. Μπορει να σβησει και να μεινει κλειστο απο 10 λεπτα εως και 1 ωρα. Μπορει να αναψει για 1 λεπτο, μπορει για 5 λεπτα. Ολα ειναι συμφωνα με τις τιμες που διαβαζει ο σενσορας (Εχω βαλει και ενα εξτρα θερμομετρο για παρακολουθηση απο περιεργεια). Oποιαδηποτε θερμοκρασια και να ζητησω, η λειτουργια του μοτερ ειναι οπως θα περιμενε καποιος. Δεν εχει πεσει ποτε σε λουπα.

Eχω ζεστο δωματιο που πιανει ακομα και αυτες τις μερες ευκολα 24-24.5C αργα τα απογευματα, ειδικα οταν ειμαι μεσα και εχω τα PC κλπ να δουλευουν. Συνεπως, ακομα ειμαι στην ψυξη με ζητηση 23-24c, αναλογα τις ορεξεις. Ημερησια συνολικη καταναλωση την τελευταια εβδομαδα, απο 500w εως 200w , με πτωτικη ταση. Χθες για παραδειγμα ολη μερα εκαψε 214w .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Θα σου πουν κλασσικά για το ερωτηματολόγιο, άκυρο χωρίς μελέτες φυσικά αλλά κατα την άποψή μου Μην βάλεις κλιματιστικό σε μωρό για θέρμανση εκτός αν είναι η τελευταία σου λύση. Από ποιότητα αέρα το λέω. 

Ενα απλο  δωμάτιο είναι με καλης σχετικά  ποιότητας κουφώματα  και ψαχνω ένα value 9αρι γιατί παίζει οικονομική στενότητα..

Άλλη θέρμανση πχ πετρέλαιο δεν παίζει δυστυχώς αφού κανείς αλλος  δεν βαζει στην πολυκατοικία

Νομίζω ότι το aircondition είναι η καλύτερη λύση..εκτός αν υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση. Πχ θερμοπομπος ή κατι αλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, steliosdj είπε

 παιζει απο 42w με 15c εξωτερικη, εως 65w τα μεσημερια με τους 20c.

Εντυπωσιακό!

23 λεπτά πριν, john_petrucci7 είπε

Θα σου πουν κλασσικά για το ερωτηματολόγιο, άκυρο χωρίς μελέτες φυσικά αλλά κατα την άποψή μου Μην βάλεις κλιματιστικό σε μωρό για θέρμανση εκτός αν είναι η τελευταία σου λύση. Από ποιότητα αέρα το λέω. 

Κανένα πρόβλημα εδώ από άποψη ποιότητας αέρα (μωρό + daikin atxc25b). Βασικά θα πρέπει να το στοιχειοθετήσεις γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ποιος είναι ο μηχανισμός από πίσω που θα μπορούσε να δημιουργεί πρόβλημα. 

1 ώρα πριν, KSgJunior είπε

Καλησπέρα .. Value for money πρόταση για aircondition 9ari σε παιδικό δωμάτιο 15 τετραγωνικών με 10 μηνών κάτοικο😅 για θέρμανση κυρίως μαξ και βαριά βαριά μέχρι 400  ευρώ έχουμε ;;

Εγκατεστημένο έτοιμο και με follow me https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

Το έχω. Στα λεφτά αυτά, συνιστάται.

Παίζει και αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186550-pitsos-p1zai0971w-φοίβη

Έχει και αυτό follow me αλλά δεν θα το προτιμούσα λόγω χαμηλής εγγύησης. Εκτός αν παίξεις +70€ για έξτρα εγγύηση αλλά μετά βγαίνει ακριβότερο (λόγω εγκατάστασης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εντυπωσιακό!

Κανένα πρόβλημα εδώ από άποψη ποιότητας αέρα (μωρό + daikin atxc25b). Βασικά θα πρέπει να το στοιχειοθετήσεις γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ποιος είναι ο μηχανισμός από πίσω που θα μπορούσε να δημιουργεί πρόβλημα. 

Εγκατεστημένο έτοιμο και με follow me https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198275-carrier-42qhb09d8sa-crystal-ii

Το έχω. Στα λεφτά αυτά, συνιστάται.

Παίζει και αυτό https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186550-pitsos-p1zai0971w-φοίβη

Έχει και αυτό follow me αλλά δεν θα το προτιμούσα λόγω χαμηλής εγγύησης. Εκτός αν παίξεις +70€ για έξτρα εγγύηση αλλά μετά βγαίνει ακριβότερο (λόγω εγκατάστασης).

 Σα παιδι και εγώ να κάνω μια ερώτηση, Γιατί υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορες μεταξυ του Toshiba shorai 18, (1008e) και του Carrier cryustal II, Μιλάμε για 300ε διαφορά και αν βάλουμε και την εγκατάσταση 400. Είναι τόσο παλιο το μοντέλο? Χρεώνει η τοσίμπα στο θεό?  Μιλάμε για διαφορά ιονιστή, wifi με λιγο καλυτερες αποδόσεις.  Αλλά τόσο μεγάλη διαφορά;

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, johnykim είπε

Καλημέρα, έστειλα ξανά μήνυμα για να διευκρινίσω την διάρκεια των 12 μηνών, πριν κλείσεις τον 2ο χρόνο, και μου απάντησαν ότι πρέπει να γίνει αμέσως μετά την ημερομηνία αγοράς. Παράξενο μπορώ να πω και δεν με έπεισε, καθώς στην αρχή μου έλεγε μετά την ημερομηνία αγοράς, αόριστα.

Στην περίπτωσή μου ο πρώτος ομιλητής ήταν κάπως όπως το περιγράφεις, η δεύτερη, που με κάλεσε για να κλείσουμε το ραντεβού, μου είπε ότι πρέπει να γίνει κάποια στιγμή πριν τον 2ο χρόνο. Μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί το έκανα δέκα μέρες αφού έκλεισα τους 12 μήνες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...