Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Πώς καταφέρανε να διαλύσουν ένα τέλειο 18αρι το οποίο το βλέπουμε άνετα κάτω από τα 150W και να το κάνουν να παίζει στα υπερδιπλάσια ελάχιστα, είναι πραγματικά άξιο απορίας.

Άρα το περφερα δεν φαίνεται να ρίχνει περισσότερο watts σε σχέση με το σιεστα. 

Παιζουν πολλα ρολο εχω βαλει τις περσιδεςτερμα αριστερα για να μην με κτυπανε εκτος του οτι το δουλεψα μονο για 40 min. Tο μονο σιγουρο πως αντιθετα με την ψυξη ο ανεμιστηρας της εξωτερικης δουλευε στην χαμηλη σκαλα των 12w γιατι οι καιρικες συνθηκες ηταν πολυ ευνοικες και εξω δεν ακουγοταν απολυτως τιποτε. Πρεπει να κολλησει καποιος το αυτι του επανω στο μηχανημα για να το ακουσει. Δεδομενο ειναι παντως οτι για το συγκεκριμενο μοντελο περισσοτερο ρολο παιζει ο ανεμιστηρας στα db της εξωτερικης παρα ο συμπιεστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στα 240W κρύο, στα 275W ζέστη. 😄

Τελικά αποφασίσαμε 275W.

23C ζήτηση.

image.png.bc4ea6de0c250a850d72a4d07dd2eaf1.png

 

@dimostr αν σε αγχώνουν τα on-off από τα 200W, τι θα έκανες αν είχες on-off από τα 1500W ;

(ariston prios 50)

70fe24d1c0deecfa561440889bf9ae6d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Στα 240W κρύο, στα 275W ζέστη. 😄

Τελικά αποφασίσαμε 275W.

23C ζήτηση.

image.png.bc4ea6de0c250a850d72a4d07dd2eaf1.png

@dimostr αν σε αγχώνουν τα on-off από τα 200W, τι θα έκανες αν είχες on-off από τα 1500W ;

(ariston prios 50)

70fe24d1c0deecfa561440889bf9ae6d.png

Εγκεφαλικά 

Το θέμα που με απασχολεί εμένα πιο πολύ είναι η επανεκκίνηση στο τριλεπτο αυτό με προβληματίζει και σε μεγαλύτερο βαθμό όχι για την υπερθέρμανση που προκαλεί στο χώρο αλλά για την βιωσιμότητα του συμπιεστή με αυτή την κατάσταση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εγκεφαλικά 

Το θέμα που με απασχολεί εμένα πιο πολύ είναι η επανεκκίνηση στο τριλεπτο αυτό με προβληματίζει και σε μεγαλύτερο βαθμό όχι για την υπερθέρμανση που προκαλεί στο χώρο αλλά για την βιωσιμότητα του συμπιεστή με αυτή την κατάσταση 

Και στο midea τρίλεπτο είναι :

image.png.c6262e4a5e99b7c9fca1d8047d8a92c7.png

 

Πάντως όπως βλέπεις, δεν είναι βίαιο το φαινόμενο, τουλάχιστον στην εκκίνηση όπου φορτώνει σιγά σιγά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Και στο midea τρίλεπτο είναι :

image.png.c6262e4a5e99b7c9fca1d8047d8a92c7.png

Πάντως όπως βλέπεις, δεν είναι βίαιο το φαινόμενο, τουλάχιστον στην εκκίνηση όπου φορτώνει σιγά σιγά.

Η πρώτη εταιρεία που είχε έρθει να ελέγξει το daikin είχαν πει ότι αν είχε θέμα ο συμπιεστης θα εκκινούσε και θα πηγαίνει στα 1000-1200 watt και μετά θ@ έπεφτε ,αυτοί θεωρούσαν ότι αυτή η συμπεριφορά ήταν φυσιολογική ,σε αναμονή λοιπόν να φέρουν το καταγραφικό από την daikin για να δούμε τι ισχύει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bobadil είπε

Στην περίπτωσή μου ο πρώτος ομιλητής ήταν κάπως όπως το περιγράφεις, η δεύτερη, που με κάλεσε για να κλείσουμε το ραντεβού, μου είπε ότι πρέπει να γίνει κάποια στιγμή πριν τον 2ο χρόνο. Μη σε πάρω στο λαιμό μου γιατί το έκανα δέκα μέρες αφού έκλεισα τους 12 μήνες.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα το κάνω κι εγώ αμέσως μετά αφού κλείσω τους 12 μήνες. Κάποια στιγμή θα γίνουν έτσι κι αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα στην παρεα!

Αφου τελειωσα με τα θεματα πλημμυρας (Καρδιτσα) αλλα και το θεμα με vdsl ταυτοχρονα,επανερχομαι και για να μη διαβασω οτι σεντονια εχασα,θεωρω δεδομενο μετα τοσο καιρο οτι τα βασικα που μας παιδευαν εχουν λυθει!

Λογικα τωρα πλεον θα εχουν παει και αλλαξει το daikin του γειτονα Λαμιωτη και τελος τα πριονια,θα εχει μπη και βγη με απειρα ψευδωνυμα ο συντεκνος Επιτομάκης (που θα μας λειπει κι ας φωναζατε,ασχημα θα ηταν τωρα μετρησεις του?) και γενικα ολα θα εχουν λυθει σε βαθμο υπερτατο!

Σιγουρα μεχρι και ο Νενες θα εχει αγορασει τουλαχιστον κανα δυο μηχανηματα και θα εχει μπει σε δευτερο σταδιο ερωτησεων κρισεως ως χρηστης πλεον...

Ολα οκ? παρακαλω ενημερωστε με για να περασω σε μετρησεις θερμανσης που εκανα αλλα και στα δευτερευοντα θεματα να τα λυσουμε καμμια φορα.

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

ασχημα θα ηταν τωρα μετρησεις του?

Υπάρχουν αξιόπιστα μέλη με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, όπου δεν μας πουλάνε παπά πχ μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας με το θερμόμετρο στον ήλιο και άλλα τόσα νόστιμα. Και αυτό είναι το πιο mild. Οπότε ναι, σίγουρα δεν λείπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Υπάρχουν αξιόπιστα μέλη με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, όπου δεν μας πουλάνε παπά πχ μετρήσεις εξωτερικής θερμοκρασίας με το θερμόμετρο στον ήλιο και άλλα τόσα νόστιμα. Και αυτό είναι το πιο mild. Οπότε ναι, σίγουρα δεν λείπει.

Ok,αλλα αν προσεξες,εκτοτε η εν λογω εταιρεια βγαζει χειροτερα μοντελα αντι καλυτερα! Χαθηκε η ανοιχτη γραμμη με την δροσια και η πληροφορηση για βελτιωσεις εμεινε μετεωρη...

Ασχετο αλλα με ενδιαφερει:το fujitsu σου,εχει ρυθμιση που "πειραζει" την μετρηση του αισθητηριου θερμοκρασιας του χωρου? δηλαδη αν ειναι ψηλα πολυ στο ταβανι να αφαιρεις 1,5 βαθμο πχ ως προς την μετρηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Specs είπε

Ασχετο αλλα με ενδιαφερει:το fujitsu σου,εχει ρυθμιση που "πειραζει" την μετρηση του αισθητηριου θερμοκρασιας του χωρου? δηλαδη αν ειναι ψηλα πολυ στο ταβανι να αφαιρεις 1,5 βαθμο πχ ως προς την μετρηση?

Ναι, έως και +/- 4C

Screenshot_2020-11-04-15-19-05-315_cn_wps.xiaomi.abroad_lite.jpg.9f1fa450e3bc3b3ac6b21eec56be894f.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Ναι, +/- 4C

Screenshot_2020-11-04-15-19-05-315_cn_wps.xiaomi.abroad_lite.jpg.9f1fa450e3bc3b3ac6b21eec56be894f.jpg

Φοβερο! Δεν θυμαμαι να το ανεφερες ποτε και τωρα που ψαχνω για ενα κλιματιστικο που να κραταει τεεεερμα κατω ρελαντι αλλα μικρης ισχυος 7ρι εως 9ρι ,επεσα σε βιβλιο απο fujitsu και εξεπλαγην ευχαριστα με αυτο!

Παντα ειχα την απορια πως διαολο εχει ακριβεια ενας αισθητηρας που δεν γνωριζει ο κατασκευαστης τον χωρο γυρω του αν ειναι πηγη θερμοτητας κλπ

Μια λυση για να μην καταφυγει καποιος σε follow me,i feel,άι  φακ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

Μια λυση για να μην καταφυγει καποιος σε follow me,i feel,άι  φακ κλπ

Δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπω τη σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπω τη σύνδεση.

Νομιζω,οταν "εκει ψηλα" μετραει λαθος +2 πχ,ως προς ενα σημειο  που θα ηθελες να εχεις την ζητουμενη,αντι να καταφευγεις σε λυσεις τυπου ανεβαζω επιθυμητη +2 για να πιασω την πραγματικη,καλιμπραρεις με ακριβεια το εκει πανω οσο και το σημειο αναφορας σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Specs είπε

Νομιζω,οταν "εκει ψηλα" μετραει λαθος +2 πχ,ως προς ενα σημειο  που θα ηθελες να εχεις την ζητουμενη,αντι να καταφευγεις σε λυσεις τυπου ανεβαζω επιθυμητη +2 για να πιασω την πραγματικη,καλιμπραρεις με ακριβεια το εκει πανω οσο και το σημειο αναφορας σου.

Α οκ.

Στο δικό μου μυαλό το follow me διορθώνει τα προβλήματα που δημιουργούν οι υπερθέρμανσεις ή υπερψυξεις στη δυναμική κατάσταση του οριακά μερικού φορτίου.

Αν πχ είχε το Daikin follow me δεν θα έκανε πριόνια. Ή ποιο άλλο.

Για μένα είναι αυτό που δίνει πάντα στρωτή λειτουργία.

Το offset το ρυθμίζεις και από το τηλεχειριστήριο.

Το πριόνι όχι. Θέλει follow me.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι βλέπω τη σύνδεση.

Παντως για τα πρωτα κρυα φετος,την εχω βγαλει μπέικα με το Haier Tide Green 9ρι αν και δεν κατεβαινει χαμηλοτερα απο 340 watt με εξωτερικη 15 περιπου.

Θα δω τι κανει οταν πεσουμε στο μηδεν και θα κρινω αν αγορασω πελλετ για φετος η θα μεινω με αυτο μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...