Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Ειναι σιγουρο αυτο? εντελως καθετα, δηλαδη παραλληλα με τον τοιχο ε?

Τόσο πάει το asyg24kmta ( βασικά τόσο ανοίγει στη θέρμανση)

IMG_20221116_212245.jpg.87058b4683990e4fee79b71339a14803.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά πήρα ένα κλιματιστικό morris. Γνωρίζει κανένας την διαδικασία για σύνδεση της εφαρμογής του κινητού tuya smart με το κλιματιστικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stavros34 είπε

Παιδιά πήρα ένα κλιματιστικό morris. Γνωρίζει κανένας την διαδικασία για σύνδεση της εφαρμογής του κινητού tuya smart με το κλιματιστικό?

Πατας 7 φορές ένα κουμπί στο τηλεκοντρόλ. Νομίζω το silent; Και μετά εμφανίζεται ένα ap δίκτυο, συνδέεσαι σε αυτό και γίνεται. Υπάρχουν και οδηγιες στο site της Morris.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν έχω πρόβλημα με το asyg24kmta. Σε αντίθεση με το asyg24klca, είναι αθόρυβο και έχει καλή θερμική άνεση.

Δεν ξέρω τι κάνουν τα μικρά Fujitsu. Feedback αξιόλογο από ότι θυμάμαι δεν έχουμε.

Η σειρά 18/24 kmta είναι η μεγαλύτερη εκδοχή των μικρών top of the line kgtb άρα υποθέτω ότι έχουν παρόμοια φιλοσοφία στον προγραμματισμό/λειτουργεία 

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τόσο πάει το asyg24kmta ( βασικά τόσο ανοίγει στη θέρμανση)

IMG_20221116_212245.jpg.87058b4683990e4fee79b71339a14803.jpg

Τι χρονολογία είναι η κατασκευή του ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Πατας 7 φορές ένα κουμπί στο τηλεκοντρόλ. Νομίζω το silent; Και μετά εμφανίζεται ένα ap δίκτυο, συνδέεσαι σε αυτό και γίνεται. Υπάρχουν και οδηγιες στο site της Morris.

Το κουμπί είναι το display και το πατάς 6 φορές και πρέπει να αρχίσει να αναβοσβηνει το σήμα του wifi του κλιματιστικού αλλά το κάνω και δεν κάνει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Τόσο πάει το asyg24kmta ( βασικά τόσο ανοίγει στη θέρμανση)

 

Οχι κι ασχημα, αλλα η Ηaier (σε μοντελο των 330ε) εχει σχεδον αντιθετη κλιση απο αυτη του fujitsu (ας μην λαβουμε υποψιν και τις τιμες τους!), προς τον τοιχο δηλαδη!

...μαλιστα το κανει οπως φαινεται στο βιντεο https://streamable.com/mhbp7j με εναν τροπο που λες γιατι οι αλλοι δεν μπορουν? ευκολο δειχνει...

IMG_6048.JPG.38dec2bfa78b87afe3e7fae7d4558b90.JPG

Επισης η TCL στο εξισου ακριβο (750ε)C-Fresh με μια εντυπωσιακη "πιρουετα" περναει απο ολες τις πιθανες γωνιες και επειδη επεκτεινεται τηλεσκοπικα η περσιδα και προς τα εξω , παιζει και ρολο "ανεμοθραυστη"... δείτε βίντεο https://streamable.com/sy08rk

Οσον αφορα διαφορές που ρωτησες @liakjim tcl - Haier , σε ποιο τομεα εννοεις, μιας και εχει διπλασια τιμη το tcl c-fresh.

Aν εννοεις σε ελαχιστα watt και καταναλωση σε θερμανση εχω καλωδιωμενο για δευτερο εικοσιτετραωρο αδιαλειπτα το Haier στους 23 ζητηση και θα επανελθω.(μετα θα παω στο tcl και μετα και στο Toshiba seiya) (σε ψυξη αψογο το καλοκαιρι το tcl με περιπου 140 βατ αν θυμαμαι σε αντιθεση με το haier που δεν πεφτει κατω απο 240).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Yukai και Arata είναι το ίδιο κλιματιστικό?

https://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=37065366,35888199

Ναι. Απλά το arata είναι αποκλειστικότητα και καλά του κωτσου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2022 στις 2:09 ΜΜ, George_cy είπε

Εδώ είναι ένας πίνακας που βρήκα σε μια ομάδα στο Facebook που αναλύει το EER/COP γενικώς. Από ότι δείχνει η μεγαλύτερη απόδοση είναι στο 40-50% άρα ισχύει σε όλα τα μηχανήματα

16855D25-319A-48A6-9FFF-A0E98AF348E9.jpeg

Πάντως, το asyg24kmta βλέπω ότι έχει υψηλότερο cop σε χαμηλότερα φορτία.

Ορίστε :

image.png.33eb65a352446ca57e8a9b9be152ddea.png

κοίτα την περιοχή από περίπου 07:35 και μετά. Εκεί έριξε watts από περίπου 500 στα περίπου 250, αλλά το cop (ροζ γραμμή), ανέβηκε από το περίπου 8-9 , στο 12.

Πάρε και το διάγραμμα για παιχνίδι.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/0v0vNHMpfgaOmo6s7axWJjDDX9jF7diJ

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, για τοποθέτηση μέρους των σωληνώσεων του κλιματιστικου σε κανάλι 2-2.5 μέτρα σε εσωτερικό χώρο, μέχρι να βγει σε φωταγωγό, ώστε να μην βαράει τόσο στο μάτι, έχετε να προτείνετε κάτι;

Είτε δοκιμασμένο είτε εμπειρικά καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάντως, το asyg24kmta βλέπω ότι έχει υψηλότερο cop σε χαμηλότερα φορτία.

Ορίστε :

image.png.33eb65a352446ca57e8a9b9be152ddea.png

κοίτα την περιοχή από περίπου 07:35 και μετά. Εκεί έριξε watts από περίπου 500 στα περίπου 250, αλλά το cop (ροζ γραμμή), ανέβηκε από το περίπου 8-9 , στο 12.

Πάρε και το διάγραμμα για παιχνίδι.

https://snapshots.raintank.io/dashboard/snapshot/0v0vNHMpfgaOmo6s7axWJjDDX9jF7diJ

 

Πάτα ενα Powerful δείξε μας το παραπάνω διάγραμμα να δούμε πως πάνε οι γραμμούλες και κυριως η  γραμμή του COP :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Παιδιά αν μπορείτε να με συμβουλεύεστε, ώστε να μεταφέρω αντίστοιχα..

Ηλικιωμένος γνωστός, έχει για θέρμανση 12αρι on off κλιματιστικό με R410 ψυκτικό..

Αν πχ επιλέξει θερμοκρασία 22 βαθμούς, σε ποια ρύθμιση έκτος του Auto, για τον ανεμιστήρα θα αποδώσει/ζεστάνει καλύτερα το χώρο;

Δεδομένου πως αν το έχει στο αυτόματο, λίγα λεπτά αφού ξεκινήσει να δουλεύει χαμηλώνει ο ανεμιστήρας και αργεί να ζεστάνει, ενώ αν το έχει στο high (το συγκεκριμένο έχει Low-Mid-High-Turbo) ζεσταίνει πολύ πιο ομοιόμορφα και γρήγορα...

Φυσικά μου είπε πως δεν τον απασχολεί τυχόν θόρυβος αρκεί να ζεσταίνει ικανοποιητικά..

Λογικά είναι κοντά στο ταβάνι, για οικονομία και καλύτερη θέρμανση να το βάζει στην μεσαία ή υψηλή ταχύτητα, όχι turbo/auto.

Πιο οικονομικά θα δουλεύει στο High αν δεν το ενοχλούν τα ρεύματα αέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Πάτα ενα Powerful δείξε μας το παραπάνω διάγραμμα να δούμε πως πάνε οι γραμμούλες και κυριως η  γραμμή του COP :)

Εδώ έχω πρόβλημα μιας και θα αλλάξουν τα κυβικά. Θα πρέπει να βάλω αισθητήρα μέτρησης στροφών ανεμιστήρα.

Σχετικά έχω ήδη βρει τον τρόπο κ έχω παραγγείλει τα υλικά ( αυτό , αυτό σε διάσταση 2Χ1mm και υλοποίηση εδώ ) .

Θα κολλήσω μαγνητάκια στη φτερωτή (δύο σε 180 μοίρες ώστε να μη χάσω ζυγοστάθμιση) και θα διαιρώ με το δύο.

Οπότε με τον κάτωθι πίνακα, θα φτιάξω μια εξίσωση όπου από τα rps θα πηγαίνω στα κυβικά και πλέον θα έχω μέτρηση ισχύος σε όλες τις στροφές του ανεμιστήρα (και όχι μόνο στο Low που έχω τώρα fixed). Τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. 

image.png.6ae7201dbbc0b979fbd7b85e4c839068.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ έχω πρόβλημα μιας και θα αλλάξουν τα κυβικά. Θα πρέπει να βάλω αισθητήρα μέτρησης στροφών ανεμιστήρα.

Σχετικά έχω ήδη βρει τον τρόπο κ έχω παραγγείλει τα υλικά ( αυτό , αυτό σε διάσταση 2Χ1mm και υλοποίηση εδώ ) .

Θα κολλήσω μαγνητάκια στη φτερωτή (δύο σε 180 μοίρες ώστε να μη χάσω ζυγοστάθμιση) και θα διαιρώ με το δύο.

Οπότε με τον κάτωθι πίνακα, θα φτιάξω μια εξίσωση όπου από τα rps θα πηγαίνω στα κυβικά και πλέον θα έχω μέτρηση ισχύος σε όλες τις στροφές του ανεμιστήρα (και όχι μόνο στο Low που έχω τώρα fixed). Τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. 

image.png.6ae7201dbbc0b979fbd7b85e4c839068.png

Μην βάλεις Powerful , αστο οπως ειναι αλλα βάλε 30 επιθυμητη η οσο παει.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...