Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Μην βάλεις Powerful , αστο οπως ειναι αλλα βάλε 30 επιθυμητη η οσο παει.

Και πάλι δεν γίνεται. Αν βάλω 30, θα μου αλλάξει κυβικά . Πρώτα θα πρέπει να μετράω κυβικά. Προς το παρόν μπορώ μόνο σε χαμηλές στάθμες ισχύος και όχι σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασιών (στόχο - χώρος).

image.png.10bd47de3cc4d15260d49b27ea51bb58.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Και πάλι δεν γίνεται. Αν βάλω 30, θα μου αλλάξει κυβικά . Πρώτα θα πρέπει να μετράω κυβικά. Προς το παρόν μπορώ μόνο σε χαμηλές στάθμες ισχύος και όχι σε μεγάλες διαφορές θερμοκρασιών (στόχο - χώρος).

image.png.10bd47de3cc4d15260d49b27ea51bb58.png

Βγάλε το Auto fan, βάλε εναν σταθερο HIGH/ MED / LOW οτι θες και ανεβασε θερμοκρασία.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάρε και το διάγραμμα για παιχνίδι.

Φοβερα παραστατικο...αν ειχαμε και απο Eurovent τετοια, θα ημασταν σιγουροι και τι να ψωνισουμε. Και οτι τα μετρανε κι οχι απλα δηλωνουν οι κατασκευαστες και τους δινουν  πιστοποιηση δηθεν!

Λογικα θα το κρατησεις καλωδιωμενο μεχρι παγωνιες για να μαθουμε εκει τι παιζει. Μετα ποιο εχει σειρα ? το Daikin ?  

Τι να κανω που δεν ξερω να στηνω τετοια διαγραμματα και μαλλον δεν θα γινεται ουτε με team viewer ε ?

Αλλιως , αυτα που εχω στον ιδιο χωρο θα ηταν πραγματικα αποκαλυπτικο να τα συγκρινουμε σε τοσο βαθος...τωρα το παω με απλες καταγραφες αλλα δεν βολευει και τοσο.Συμπερασματα παντως θα βγουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Βγάλε το Auto fan, βάλε εναν σταθερο HIGH/ MED / LOW οτι θες και ανεβασε θερμοκρασία.

Ναι ίσως να γίνεται αυτό.

13 λεπτά πριν, Specs είπε

Φοβερα παραστατικο...αν ειχαμε και απο Eurovent τετοια, θα ημασταν σιγουροι και τι να ψωνισουμε. Και οτι τα μετρανε κι οχι απλα δηλωνουν οι κατασκευαστες και τους δινουν  πιστοποιηση δηθεν!

Λογικα θα το κρατησεις καλωδιωμενο μεχρι παγωνιες για να μαθουμε εκει τι παιζει. Μετα ποιο εχει σειρα ? το Daikin ?  

Τι να κανω που δεν ξερω να στηνω τετοια διαγραμματα και μαλλον δεν θα γινεται ουτε με team viewer ε ?

Αλλιως , αυτα που εχω στον ιδιο χωρο θα ηταν πραγματικα αποκαλυπτικο να τα συγκρινουμε σε τοσο βαθος...τωρα το παω με απλες καταγραφες αλλα δεν βολευει και τοσο.Συμπερασματα παντως θα βγουν.

Πλέον είναι μόνιμα καλωδιομενο. Τις είδες φαντάζομαι τις φωτογραφίες πιο πίσω. Δεν νομίζω να τα βάλω σε άλλο κλιματιστικο αν και θα είχε ενδιαφέρον το Daikin vs carrier. Ίσως στο μέλλον;

Για τα διαγράμματα δεν μας φτάνει ένα TeamViewer....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα ενα tcl ocarina 12αρι, ισχύει αυτό που γράφει στο ταμπελάκι οτι είναι Α+++ στην θέρμανση;

επισης χειμώνα ποια είναι η "σωστή" θερμοκρασία που πρέπει να ορίζουμε στο AC για καλή σχέση οικονομίας κατανάλωσης/ζέστη; κάπου διάβασα 19 με 20 βαθμούς, ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Εδώ έχω πρόβλημα μιας και θα αλλάξουν τα κυβικά. Θα πρέπει να βάλω αισθητήρα μέτρησης στροφών ανεμιστήρα.

Σχετικά έχω ήδη βρει τον τρόπο κ έχω παραγγείλει τα υλικά ( αυτό , αυτό σε διάσταση 2Χ1mm και υλοποίηση εδώ ) .

Θα κολλήσω μαγνητάκια στη φτερωτή (δύο σε 180 μοίρες ώστε να μη χάσω ζυγοστάθμιση) και θα διαιρώ με το δύο.

Οπότε με τον κάτωθι πίνακα, θα φτιάξω μια εξίσωση όπου από τα rps θα πηγαίνω στα κυβικά και πλέον θα έχω μέτρηση ισχύος σε όλες τις στροφές του ανεμιστήρα (και όχι μόνο στο Low που έχω τώρα fixed). Τουλάχιστον αυτό είναι το πλάνο. 

image.png.6ae7201dbbc0b979fbd7b85e4c839068.png

Είσαι μουρλος τέλος :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, haris013 είπε

πήρα ενα tcl ocarina 12αρι, ισχύει αυτό που γράφει στο ταμπελάκι οτι είναι Α+++ στην θέρμανση;

επισης χειμώνα ποια είναι η "σωστή" θερμοκρασία που πρέπει να ορίζουμε στο AC για καλή σχέση οικονομίας κατανάλωσης/ζέστη; κάπου διάβασα 19 με 20 βαθμούς, ισχύει;

Οτιδήποτε πάνω από 5.1scop σε θερμό, είναι Α+++, όπως φαίνεται στον κάτωθι πίνακα (από σκρουτζ).

Το πιάνει το 99.999999999% των κλιματιστικών, από το τελευταίο νούμερο κινεζιά από τα πολύ βάθη της κίνας μέχρι τα top επώνυμα. Για θερμοκρασία, βάλτο όπου θες να μην κρυώνεις .Εννοείται όσο πιο χαμηλά, τόσο θα καίει λιγότερο. Ιδανικά μπορείς να το έχεις και κλειστό 😅

image.png.94c6e3f388ed0ff0d4753b5cb03ff3e7.png

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Είσαι μουρλος τέλος :)

Showtime Thank You GIF by Desus & Mero

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/11/2022 στις 1:08 ΜΜ, liakjim είπε

Κάνει το συγκεκριμένο για χώρο με τις παρακάτω μετρήσεις η θα είναι μικρό? Χρήση ψύξη και θέρμανση.

Θερμικές Απώλειες

2352.48Watt

2023.13KCal/h

78.42Watt/m2

67.44KCal/h/m2

 

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, spocky είπε

Κάνει το συγκεκριμένο για χώρο με τις παρακάτω μετρήσεις η θα είναι μικρό? Χρήση ψύξη και θέρμανση.

Θερμικές Απώλειες

2352.48Watt

2023.13KCal/h

78.42Watt/m2

67.44KCal/h/m2

 

Κάνει και θα είναι και πολύ άνετο. Αν δεν είχε τόσο καλή τιμή θα σου έλεγα να πας στο 9άρι, τώρα όμως, χτυπάμε (εκτός αν θέλεις να πας σε 9άρι σε χαμηλότερη τιμή , με ρίσκο βέβαια μιας κ δεν ξέρουμε τι θα γίνει).

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κάνει και θα είναι και πολύ άνετο. Αν δεν είχε τόσο καλή τιμή θα σου έλεγα να πας στο 9άρι, τώρα όμως, χτυπάμε (εκτός αν θέλεις να πας σε 9άρι σε χαμηλότερη τιμή , με ρίσκο βέβαια μιας κ δεν ξέρουμε τι θα γίνει).

Σε σχεση με αυτο πιο να προτιμησω?

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/klimatistiko-inverter-daikin-siesta-sensira-atxc35c-arxc35c-12000-btu-aa/1680405

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, spocky είπε

Θα πρέπει να είναι παρόμοιας απόδοσης. Από τη στιγμή που το Toshiba είναι στην ίδια τιμή και με υπερδιπλάσια εγγύηση, φαντάζει νομίζω καλύτερο ντιλ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Φοβερα παραστατικο...αν ειχαμε και απο Eurovent τετοια, θα ημασταν σιγουροι και τι να ψωνισουμε. Και οτι τα μετρανε κι οχι απλα δηλωνουν οι κατασκευαστες και τους δινουν  πιστοποιηση δηθεν!

Λογικα θα το κρατησεις καλωδιωμενο μεχρι παγωνιες για να μαθουμε εκει τι παιζει. Μετα ποιο εχει σειρα ? το Daikin ?  

Τι να κανω που δεν ξερω να στηνω τετοια διαγραμματα και μαλλον δεν θα γινεται ουτε με team viewer ε ?

Αλλιως , αυτα που εχω στον ιδιο χωρο θα ηταν πραγματικα αποκαλυπτικο να τα συγκρινουμε σε τοσο βαθος...τωρα το παω με απλες καταγραφες αλλα δεν βολευει και τοσο.Συμπερασματα παντως θα βγουν.

Αν μπορείς να συνδέσεις καλωδιάκια στα pins που δίνουν οι σενσορες νομίζω θα είσαι οκ και χωρίς TeamViewer.

Μετά μένει ο κώδικας όπου θα διαβάζει τα δεδομένα και θα τα στέλνει στο home assistant στη προκειμένη περίπτωση.

 

@liakjim

Με esphome παίζεις σε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...