Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπω καλα??? προκαταβολικα 61 εωρω ανα ετος για 9 ετησιες συντηρησεις και 100ε για την επεκταση απο τα 5 στα 10 χρονια της εγγυησης... ευκαιρια ειναι ε?

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 18112022 111354 μμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Έτσι για δοκιμή άνοιξα τις πόρτες ξανά γκαζωσε και βρισκόμαστε στα 200 watt συντήρηση. Γενικά καλή συμπεριφορά βλέπω 

Screenshot_20221118-230729.jpg

Πολυ καλη!! Βασικα στο πρωτο σεναριο ζητησες 24 το κλιματιστικο ανεβασε πολλα βατ, ο αισθητηρας διαβασε 25-26  γρηγορα κι επεσε σε λουπα off απο ψηλα..Στα πρωτα κρυα θα δειξει ακομη καλυτερα!! 21-22 max!

Επεξ/σία από energy52
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι ελάχιστες θερμοκρασίες έχετε στην περιοχή;

https://penteli.meteo.gr/stations/patra-romanos/

 

3 ώρες πριν, havanapd είπε

Σήμερα πήρα το Toshiba Yukai 13άρι. Θεωρώ πως είναι καλό κλιματιστικό σε καλή τιμή - ειδικά και με την δωρεάν εγκατάσταση και τα 7 χρόνια εγγύησης.

Περιμένω τηλέφωνο για ραντεβού για την εγκατάσταση.

Πολύτιμη η βοήθεια που βρήκα εδώ!

Πριζούλα P110 -> μετρήσεις κατανάλωσης και ανεβάζεις εδώ για να αποφασίσουμε και εμείς οι αναποφάσιστοι! :D

Γνωρίζει κάποιος πόσο χαμηλά κατεβαίνει ή έχουμε κάποιο διάγραμμα κατανάλωσης?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

Γνωρίζει κάποιος πόσο χαμηλά κατεβαίνει ή έχουμε κάποιο διάγραμμα κατανάλωσης?

 

Ψύξη

image.png.357736997049c8415acd8465fc98ec75.png

θέρμανση

image.png.cd44964390edfa081b19edaad00f7544.png

Οπότε πας τέρμα αριστερά και βλέπεις εξωτερικές θερμοκρασίες, διαλέγεις αυτήν που θέλεις να εξετάσεις και μετά πας τέρμα δεξιά στη στήλη του 10% που είναι το ελάχιστο φορτίο και έχεις την απάντησή σου. Παράδειγμα , με 2C εξωτερική , δεν θα δεις κάτω από 159W σε θέρμανση (με την υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι οι τιμές, οπότε στην πράξη θα είναι κάποια watts πιο κάτω , πχ 130-140).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. 

Μήπως θα ήταν σκόπιμο να φτιάξουμε έναν πίνακα με τις βασικές μάρκες και δίπλα τις "φασον" τους καθώς και ένα φάκελο με όλες αυτές τις πληροφορίες από τα service manuals?

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Καλημέρα σε όλους. 

Μήπως θα ήταν σκόπιμο να φτιάξουμε έναν πίνακα με τις βασικές μάρκες και δίπλα τις "φασον" τους καθώς και ένα φάκελο με όλες αυτές τις πληροφορίες από τα service manuals?

Πολύ ωραία ιδέα. Όταν το τελειώσεις, πες μας 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, έχω μια εύκολη ερώτηση αν μπορείτε να βοηθήσετε.... Ψάχνω να αντικαταστήσω ένα κλιματιστικό του 1993 12αρι. Μοναδικό κριτήριο είναι η χαμηλή τιμή και η αξιοπιστία της συσκευής.... Θα δουλεύει μόνο έως 20 ώρες το χρόνο συνολικά , τις περισσότερες στο ζεστό. Η κατανάλωση δεν είναι πρόβλημα για τόσο λίγη χρήση. Το δωμάτιο είναι ένα λίγο μεγάλο σαλόνι που δεν πατάει ανθρώπος ποτέ.

Απλά τι μάρκα να εμπιστευτω για να μην έχει πολλές πιθανότητες να χαλάσει και έλεγα να μην φτάσω το 500αρικο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimsomebody είπε

Γεια σας, έχω μια εύκολη ερώτηση αν μπορείτε να βοηθήσετε.... Ψάχνω να αντικαταστήσω ένα κλιματιστικό του 1993 12αρι. Μοναδικό κριτήριο είναι η χαμηλή τιμή και η αξιοπιστία της συσκευής.... Θα δουλεύει μόνο έως 20 ώρες το χρόνο συνολικά , τις περισσότερες στο ζεστό. Η κατανάλωση δεν είναι πρόβλημα για τόσο λίγη χρήση. Το δωμάτιο είναι ένα λίγο μεγάλο σαλόνι που δεν πατάει ανθρώπος ποτέ.

Απλά τι μάρκα να εμπιστευτω για να μην έχει πολλές πιθανότητες να χαλάσει και έλεγα να μην φτάσω το 500αρικο....

τότε δεν έχει νόημα να αλλάξεις το κλιματιστικό εκτός αν δε δουλεύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, jimsomebody είπε

Γεια σας, έχω μια εύκολη ερώτηση αν μπορείτε να βοηθήσετε.... Ψάχνω να αντικαταστήσω ένα κλιματιστικό του 1993 12αρι. Μοναδικό κριτήριο είναι η χαμηλή τιμή και η αξιοπιστία της συσκευής.... Θα δουλεύει μόνο έως 20 ώρες το χρόνο συνολικά , τις περισσότερες στο ζεστό. Η κατανάλωση δεν είναι πρόβλημα για τόσο λίγη χρήση. Το δωμάτιο είναι ένα λίγο μεγάλο σαλόνι που δεν πατάει ανθρώπος ποτέ.

Απλά τι μάρκα να εμπιστευτω για να μην έχει πολλές πιθανότητες να χαλάσει και έλεγα να μην φτάσω το 500αρικο....

Αν εννοείς 20 ημέρες τον χρόνο, να το βλέπαμε (ίσως κ πάλι όχι), αλλά με 20ώρες τον χρόνο; Βάλε μια σόμπα υγραερίου ή δούλεψε το παλιό όπως λέει και ο @korakios

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα είχα διπλή εμπειρία:

1η Εμπειρία

Εγκατάσταση daikin atxc25c (δωρεάν εγκατάσταση από τον Κωτσόβολο). Δύο νεαροί, φαινομενικά επαγγελματίες με την πρώτη ματιά.

-"Θέλω 3 μέτρα σωλήνες, όπως ορίζει το εγχειρίδιο εγκατάστασης. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε κουλούρα, τραβήξτε παραμέσα την εσωτερική μονάδα ώστε να συμπληρωθούν τα 3μ."

-"Δεν υπάρχει πρόβλημα, βγαίνουν τα μέτρα"

Εν τω μεταξύ, κάποια στιγμή κατεβαίνει ο βοηθός στο αυτοκίνητο και του λέω από το μπαλκόνι:

-"Για να μη ξανακατεβαίνεις, φέρε και την αντλία μαζί σου τώρα"

'"Ναι, ναι, εδώ την έχω, τη φέρνω"

Το αποτέλεσμα:

Μήκος σωληνώσεων ~2,50μ, αντλία θέλω να πιστεύω ότι τη χρησιμοποίησαν (δεν βάζω το χέρι στη φωτιά γιατί την ίδια ώρα μου ήρθε και η συντήρηση του toshiba και έχασα την παρακολούθηση). Επίσης, δείτε στις φωτογραφίες την ποιότητα εργασίας...

Φεύγοντας τους λέω:

-"Δεν είδα να λειτουργεί η αντλία αλλά ας πούμε ότι σας πιστεύω"

-"Επειδή τη ζήτησες τη βάλαμε αλλά γενικά δε μπαίνει σε τόσο μικρά μήκη. Αν πχ ήταν 5-6 μέτρα ήθελε 50 λεπτά."

-"Συγχαρητήρια για τις γνώσεις σας..."

Πιστοποιητικό εγκατάστασης δεν μου δώθηκε αλλά από το τηλεφωνικό κέντρο του Κωτσόβολου μου επιβεβαίωσαν ότι καταχωρείται στο σύστημά τους και δε δίνεται πιστοποιητικό.

Τώρα σκέφτομαι να στείλω email σε Κωτσόβολο με κοινοποίηση στη daikin και να αναφέρω ότι επιφυλάσσομαι για την περίπτωση βλάβης λόγω μικρότερου μήκους σωλήνωσης από το εργοστασιακά προτεινόμενο.

2η Εμπειρία

Ραντεβου κλεισμένο από το τηλεφωνικό κέντρο της "Γραμμής Δροσιάς" για ετήσια συντήρηση του toshiba edge.

Έρχεται ένας φιλότιμος κύριος, αρχίζει το μπλα, μπλα, προσπαθεί να ακούσει τον ήχο του εσωτερικού μοτέρ, αλλά δεν τα καταφέρνει (είναι ακόμα αρχικό στάδιο και θέλει αρκετή ησυχία για να γίνει αντιληπτός). Αφήνουμε λοιπόν τη βλάβη, με σκοπό να τους ξανακαλέσω όταν επιδεινωθεί ο ήχος, και προχωράμε στη συντήρηση.

Πλένει με λάστιχο την εξωτερική μονάδα, χωρίς όμως να ανοίξει το κουτί. Ψεκάζει και το καθαριστικό.

Μπαίνει στην εσωτερική μονάδα, βγάζει τα φίλτρα, ψεκάζει τα στοιχεία, ψεκάζει τα φίλτρα, πλένει αργότερα τα φίλτρα, και αφού στραγγίσουν λίγο, τα πιάνει και τα τινάζει - τα σκουπίζει στο πατελόνι του, σκουπίζει με τον ιδρώτα του το μέτωπο, ξαναπιάνει τα φίλτρα και επαναλαμβάνει την επιστημονική διαδικασία στεγνώματος των φίλτρων.

Επικοινωνεί με το γραφείο του για να εκδώσουν την απόδειξη και μιλάω και ο ίδιος με την υπάλληλο του γραφείου.

-"Δε νομίζω να αρκεί μια απόδειξη ταμειακής. Θα χρειαστεί κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι έγινε η συγκεκριμένη συντήρηση"

-"Θα σας φτιαξω ένα χαρτι εγώ"

Έρχεται το χαρτί με φωτογραφία στο mail μου. Μια απόδειξη ταμειακής και ένα χειρόγραφο χαρτί (χωρίς καν σφραγίδα - υπογραφή) που αναφέρει "Αφορά συντήρηση και καθαρισμό για κλιματιστικό toshiba"...

Όταν μίλησα με ¨Γραμμή Δροσιάς" κόλλησαν λίγο. Μου είπαν να τους ζητήσω βεβαίωση.

 

inst_1.jpg

inst_2.jpg

Επεξ/σία από popopo
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δουλεύει το παλιό και δεν επισκευάζεται (ούτε και θέλω) θα μπει καινούριο η σόμπα δεν κάνει (και είναι μόνο για ζεστή εξάλλου). Έχετε κάποια μάρκα που να αξίζει υπόψιν? Κάτι σχετικά ποιοτικό από 6α φρηνα έως 500?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, liakjim είπε

Ψύξη

image.png.357736997049c8415acd8465fc98ec75.png

θέρμανση

image.png.cd44964390edfa081b19edaad00f7544.png

Οπότε πας τέρμα αριστερά και βλέπεις εξωτερικές θερμοκρασίες, διαλέγεις αυτήν που θέλεις να εξετάσεις και μετά πας τέρμα δεξιά στη στήλη του 10% που είναι το ελάχιστο φορτίο και έχεις την απάντησή σου. Παράδειγμα , με 2C εξωτερική , δεν θα δεις κάτω από 159W σε θέρμανση (με την υψηλότερη ταχύτητα ανεμιστήρα είναι οι τιμές, οπότε στην πράξη θα είναι κάποια watts πιο κάτω , πχ 130-140).

Sorry για τις ερωτήσεις και εαν γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι άσχετος με το θέμα και δεν κατάλαβα.

1. Βλέπω πως σε χαμηλότερη θερμοκρασία είναι μικρότερη η κατανάλωση?
2. Γιατί κοιτάμε την στήλη με το ελάχιστο φορτίο 10% και όχι τις υπόλοιπες?
3. Τι σημείνει Q και P στις στήλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jimsomebody είπε

Δεν δουλεύει το παλιό και δεν επισκευάζεται (ούτε και θέλω) θα μπει καινούριο η σόμπα δεν κάνει (και είναι μόνο για ζεστή εξάλλου). Έχετε κάποια μάρκα που να αξίζει υπόψιν? Κάτι σχετικά ποιοτικό από 6α φρηνα έως 500?

Haier 

18 ώρες πριν, Specs είπε

Βλεπω καλα??? προκαταβολικα 61 εωρω ανα ετος για 9 ετησιες συντηρησεις και 100ε για την επεκταση απο τα 5 στα 10 χρονια της εγγυησης... ευκαιρια ειναι ε?

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 18112022 111354 μμ.jpg

Τα γούστα πληρώνονται 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, popopo είπε

Σήμερα είχα διπλή εμπειρία:

1η Εμπειρία

Εγκατάσταση daikin atxc25c (δωρεάν εγκατάσταση από τον Κωτσόβολο). Δύο νεαροί, φαινομενικά επαγγελματίες με την πρώτη ματιά.

-"Θέλω 3 μέτρα σωλήνες, όπως ορίζει το εγχειρίδιο εγκατάστασης. Αν δεν μπορείτε να το κάνετε κουλούρα, τραβήξτε παραμέσα την εσωτερική μονάδα ώστε να συμπληρωθούν τα 3μ."

-"Δεν υπάρχει πρόβλημα, βγαίνουν τα μέτρα"

Εν τω μεταξύ, κάποια στιγμή κατεβαίνει ο βοηθός στο αυτοκίνητο και του λέω από το μπαλκόνι:

-"Για να μη ξανακατεβαίνεις, φέρε και την αντλία μαζί σου τώρα"

'"Ναι, ναι, εδώ την έχω, τη φέρνω"

Το αποτέλεσμα:

Μήκος σωληνώσεων ~2,50μ, αντλία θέλω να πιστεύω ότι τη χρησιμοποίησαν (δεν βάζω το χέρι στη φωτιά γιατί την ίδια ώρα μου ήρθε και η συντήρηση του toshiba και έχασα την παρακολούθηση). Επίσης, δείτε στις φωτογραφίες την ποιότητα εργασίας...

Φεύγοντας τους λέω:

-"Δεν είδα να λειτουργεί η αντλία αλλά ας πούμε ότι σας πιστεύω"

-"Επειδή τη ζήτησες τη βάλαμε αλλά γενικά δε μπαίνει σε τόσο μικρά μήκη. Αν πχ ήταν 5-6 μέτρα ήθελε 50 λεπτά."

-"Συγχαρητήρια για τις γνώσεις σας..."

Πιστοποιητικό εγκατάστασης δεν μου δώθηκε αλλά από το τηλεφωνικό κέντρο του Κωτσόβολου μου επιβεβαίωσαν ότι καταχωρείται στο σύστημά τους και δε δίνεται πιστοποιητικό.

Τώρα σκέφτομαι να στείλω email σε Κωτσόβολο με κοινοποίηση στη daikin και να αναφέρω ότι επιφυλάσσομαι για την περίπτωση βλάβης λόγω μικρότερου μήκους σωλήνωσης από το εργοστασιακά προτεινόμενο.

2η Εμπειρία

Ραντεβου κλεισμένο από το τηλεφωνικό κέντρο της "Γραμμής Δροσιάς" για ετήσια συντήρηση του toshiba edge.

Έρχεται ένας φιλότιμος κύριος, αρχίζει το μπλα, μπλα, προσπαθεί να ακούσει τον ήχο του εσωτερικού μοτέρ, αλλά δεν τα καταφέρνει (είναι ακόμα αρχικό στάδιο και θέλει αρκετή ησυχία για να γίνει αντιληπτός). Αφήνουμε λοιπόν τη βλάβη, με σκοπό να τους ξανακαλέσω όταν επιδεινωθεί ο ήχος, και προχωράμε στη συντήρηση.

Πλένει με λάστιχο την εξωτερική μονάδα, χωρίς όμως να ανοίξει το κουτί. Ψεκάζει και το καθαριστικό.

Μπαίνει στην εσωτερική μονάδα, βγάζει τα φίλτρα, ψεκάζει τα στοιχεία, ψεκάζει τα φίλτρα, πλένει αργότερα τα φίλτρα, και αφού στραγγίσουν λίγο, τα πιάνει και τα τινάζει - τα σκουπίζει στο πατελόνι του, σκουπίζει με τον ιδρώτα του το μέτωπο, ξαναπιάνει τα φίλτρα και επαναλαμβάνει την επιστημονική διαδικασία στεγνώματος των φίλτρων.

Επικοινωνεί με το γραφείο του για να εκδώσουν την απόδειξη και μιλάω και ο ίδιος με την υπάλληλο του γραφείου.

-"Δε νομίζω να αρκεί μια απόδειξη ταμειακής. Θα χρειαστεί κάποιο έγγραφο που να πιστοποιεί ότι έγινε η συγκεκριμένη συντήρηση"

-"Θα σας φτιαξω ένα χαρτι εγώ"

Έρχεται το χαρτί με φωτογραφία στο mail μου. Μια απόδειξη ταμειακής και ένα χειρόγραφο χαρτί (χωρίς καν σφραγίδα - υπογραφή) που αναφέρει "Αφορά συντήρηση και καθαρισμό για κλιματιστικό toshiba"...

Όταν μίλησα με ¨Γραμμή Δροσιάς" κόλλησαν λίγο. Μου είπαν να τους ζητήσω βεβαίωση.

 

inst_1.jpg

inst_2.jpg

Με ανησυχούν οι 2 γωνίες γύρω από την κολώνα. Πως έκανε τέτοιες τσακίσεις;

ΥΓ Τραγική η κατάσταση έτσι όπως τα περιγράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...