Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, Stadi είπε

Καλημέρα σε όλους. Για παιδικό δωμάτιο 9μ2 περίπου σε οικοδομή του 1995 στη Θεσσσαλονίκη για ψύξη και θέρμανση κλιματιστικό 9.000 btu  είναι αρκετό; Για τις πολύ κρύες μέρες υπάρχει εναλλακτικά επιλογή θέρμανσης (φυσικό αέριο) πλην όμως αρκετά ακριβότερη, καθώς στο ρεύμα έχω κλειδωμένη τιμή μέχρι και τον Νοέμβριο του 2023. Τι θα προτείνατε με κριτήριο την αξιοπιστία, την χαμηλή κατανάλωση και τον χαμηλό θόρυβο μέχρι 600 ευρώ; Ευχαριστώ πολύ. 

https://www.skroutz.gr/s/35888270/Toshiba-Yukai-RAS-10E2AVG-E-RAS-B10E2KVG-E-Κλιματιστικό-Inverter-9000-BTU-A-A.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε η στιγμη να ζητησω κ εγω την γνωμη σας παιδια, χαλασε το παλιο μου 24αρι, Αναζητω νεο,

εχω διαβασει ισως ολο το part2, 

Σε αυτο το ευρος ποσου παρατηρησα οτι παιζουν αρκετα οπως:

toshiba:   (shorai edge), (edge), (yukai) ποια η διαφορα του shorai edge με το edge σκετο?

Θα μου εκανε δουλεια το Yukai? η αξιζει να παίρνει καποιος το edge.

Dainkin: sensira    FTXF71D ή το FTXC71C ή οποιο αλλο πιστευετε..

mitsubushi heavy: srk/src 71 zr-w  ή καποιο αλλο

mitsubishi electric:    MSZ/MUZ-HR71VF  ή καποιο αλλο

fujitsu:    asyg24klca .  (Το kmta ξεφευγει οικονομικά)

Η οποιο αλλο μου ξεφευγει..

  1. Ποσό: 1100-1400  (εβαλα τα 300 ευρω ευρος ωστε αν ξιζει καποιο αρκετα συγκριτικά να φτασω κ 1400 )
  2. αντικατάσταση παλιού το οποιο ηταν επαρκες
  3. καταστημα Αδιάφορο
  4. 60% ψύξη / 40% θέρμανση
  5. Κανω χρηση κ καλοριφερ αν χρειαστει, διαφορετικα ισως μονο κ το air condition αν φτανει η θερμανση του
  6. σαλονοκουζίνα, τραπεζαρία  Ενιαίος χώρος 65τμ 
  7. Χαιδαρι
  8. Ποιοτικο πρωτίστως να ειναι, Καπως οικονομικό σε καταναλωση κ οτι gudgets εχει πανω δεν θα ελεγα οχι, αλλα δεν ειναι προυποθεση. βεβαια μετραει καπως το αθορυβο και η εγγυηση οπως ολοι εχετε αναφερει.
  9.  καμια μονωση συμπληρωματικη

Θερμικές Απώλειες

6960.73Watt

5986.23KCal/h

107.09Watt/m2

92.10KCal/h/m

Περιοχή:Αττική - Κλιματική ζώνη Β
Υψόμετρο Περιοχής:Κάτω από 500 μέτρα
Επιθυμητή Θερμοκρασία:22 ℃
Έτος Kατασκευής:1990
Εμβαδό Κατοικίας:65 m2
Ύψος Ορόφου:2.8 m
Θέση - Πυκνότητα Δόμησης:Σε πόλη με κτήρια γύρω γύρω
Μόνωση Τοίχων:Καμία Μόνωση
Βόρεια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Νότια Πλευρά σε επαφή με:Aέρα
Ανατολική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δυτική Πλευρά σε επαφή με:Άλλη κατοικία-διαμέρισμα
Δάπεδο σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Δαπέδου:Καμία μόνωση
Οροφή σε επαφή με:Άλλη κατοικία
Μόνωση Οροφής:Καμία μόνωση
Πόρτες - Μπαλκονόπορτες:5
Παράθυρα:3
Τύπος Κουφωμάτων:Μεταλλικά κουφώματα
Τύπος Τζαμιών:Διπλά τζάμια

Ανεξαρτητως απο οποια μου προτεινετε.

Ωραιο θα ηταν να κανατε μια συγκριση των παραπανω σε καποιο post, που βρισκονται σε κοντινο ευρος τιμης.

Θετικα-αρνητικα τους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Επεξ/σία από Larry21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το παρακάτω στα +50 ευρώ, αλλά με την εγκατάσταση είναι πολύ μεγάλο για το χώρο μου ή θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση;

 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Haier tide green plus ή Perla.

 

@liakjim Για TCL είμαστε αρνητικοί; Έχω χάσει λίγο επαφή με το νήμα από πέρυσι, με είχατε βοηθήσει απίστευτα με αγορά 24αριου..

Για το Miracle π.χ. που απ οτι βλέπω τα χαρακτηριστικά του φαίνονται αρκετά καλύτερα συγκριτικά με του tide και του Pearl; Ξέρω γω για κάτι εξαιρετικό με εγγύηση 10 ετη μαζι με εγκατασταση (υπολογίζω κανα 100Ε) θα έφτανα στα 550.. Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Stadi είπε

Το παρακάτω στα +50 ευρώ, αλλά με την εγκατάσταση είναι πολύ μεγάλο για το χώρο μου ή θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση;

 

https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-b13e2kvg-e-ras-13e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-13000btu-me-wi-fi-134459

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε αυτό για το χώρο του κλιματιστικού και μόνο και τότε θα ξέρεις ακριβώς πόσα btu θα θες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

https://www.elith.gr/calc/index.php

Κάνε αυτό για το χώρο του κλιματιστικού και μόνο και τότε θα ξέρεις ακριβώς πόσα btu θα θες 

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο, πλην όμως για 10 τετραγωνικά και όχι 9 που είναι το δωμάτιο (δεν δεχόταν ως τιμή κάτω των 10) και τα αποτελέσματα είναι αυτά: 

Θερμικές Απώλειες

128436.07Watt

110455.02KCal/h

12843.61Watt/m2

11045.50KCal/h/m2

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Τα finlux τι λένε αξίζουν 

Τουρκικά ? Λανθασμένα στοιχεία σε ενεργειακά ταμπελάκια ? 
εγω δε θα τα ακουμπούσα 

3 λεπτά πριν, Stadi είπε

Συμπλήρωσα το ερωτηματολόγιο, πλην όμως για 10 τετραγωνικά και όχι 9 που είναι το δωμάτιο (δεν δεχόταν ως τιμή κάτω των 10) και τα αποτελέσματα είναι αυτά: 

Θερμικές Απώλειες

128436.07Watt

110455.02KCal/h

12843.61Watt/m2

11045.50KCal/h/m2

 

 

 

Έχεις κάνει κάποιο λάθος μάλλον στο ύψος ,βάζουμε πχ 2,8 ύψος του δωματίου και όχι του κτιρίου ολοκλήρου και θερμοκρασία στο 21 άντε 22 επισης εκεί πο6 λέει ανοίγματα το παράθυρο η μπαλκονόπορτα του δωματιου εαν χρειαστεί βαλε και ένα παράθυρο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τουρκικά ? Λανθασμένα στοιχεία σε ενεργειακά ταμπελάκια ? 
εγω δε θα τα ακουμπούσα 

Έχεις κάνει κάποιο λάθος μάλλον στο ύψος ,βάζουμε πχ 2,8 ύψος του δωματίου και όχι του κτιρίου ολοκλήρου και θερμοκρασία στο 21 άντε 22 επισης εκεί πο6 λέει ανοίγματα το παράθυρο η μπαλκονόπορτα του δωματιου εαν χρειαστεί βαλε και ένα παράθυρο 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα βάλει το ύψος κτιρίου σε εκατοστά. Τα αποτελέσματα (πάλι με 10 μ2 αντί για 9 μ2) είναι τα παρακάτω: 

Θερμικές Απώλειες

2162.05Watt

1859.36KCal/h

216.20Watt/m2

185.94KCal/h/m2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Stadi είπε

Έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα βάλει το ύψος κτιρίου σε εκατοστά. Τα αποτελέσματα (πάλι με 10 μ2 αντί για 9 μ2) είναι τα παρακάτω: 

Θερμικές Απώλειες

2162.05Watt

1859.36KCal/h

216.20Watt/m2

185.94KCal/h/m2

 

 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#2162

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα νέο σύστημα HVAC Εάν η πολιτεία σας απαιτεί άδεια, βεβαιωθείτε ότι ο υδραυλικος σας υδραυλικος έχει περάσει όλες τις δοκιμές για να πάρει άδεια. Μπορείτε να του/της ζητήσετε να επιδείξει αποδεικτικά στοιχεία για την άδειά του/της. Να είστε κάπως επιφυλακτικοί με τους υδραυλικούς που έχουν πρόσφατα αδειοδοτηθεί χωρίς μεγάλη εμπειρία, αλλά μπορεί επίσης να παρέχουν καλύτερη τιμή από αυτούς με περισσότερα χρόνια εμπειρίας.

Επεξ/σία από berlin444
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

Άρα 9.000 btu είναι υπεραρκετό; Αυτό σημαίνει ότι το yukai 13.000 btu, που με την εγκατάσταση είναι φθηνότερο από το μικρότερο του, θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή δεν θα δουλεύει σωστά στον χώρο; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Stadi είπε

Άρα 9.000 btu είναι υπεραρκετό; Αυτό σημαίνει ότι το yukai 13.000 btu, που με την εγκατάσταση είναι φθηνότερο από το μικρότερο του, θα έχει μεγαλύτερη κατανάλωση ή δεν θα δουλεύει σωστά στον χώρο; Ευχαριστώ!

Υπάρχει μια περίπτωση να δουλεύει σαν on off τώρα εάν έχεις συνέχεια την πόρτα ανοιχτή μπορεί και να μετριαστεί το φαινόμενο 

Γενικά τα toshiba δείχνουν εξαιρετική συμπεριφορά ,η επιλογή δική σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα έπαιρνα το 16αρι παρόλο που το 13αρι θα είναι συνολικά μάλλον πιο οικονομικό σε χρήση μιας και το τελευταίο μπορεί να βγεί λίγο οριακό σε πολλά κρύα. Αν λόγω νότιου προσανατολισμού το σπίτι παρόλο των ανεπαρκών μονώσεων, κρατιέται σχετικά εύκολα ζεστό, θα μπορούσες να πας στο 13αρι προσδωκοντας τη μάλλον μεγαλύτερη οικονομία σε χρήση σε όλο το εύρος θερμοκρασιών, αλλιώς το 16αρι είναι πιο ασφαλής επιλογή.

Προχώρησα στην αγορά του 16αριου. Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...