Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

45 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Δεν ξέρω αν έχει δεις αυτό που ανέβασα με θερμοκρασία δωματίου 21.5849538715_Screenshot2020-11-09205350.jpg.20f10b50239996145d3f8f357fb715ce.jpg

Επίσης δεν είναι θέμα μόνο αν τα restarts δημιουργούν θέμα στον συμπιεστή (νομίζω όχι). 

Τα ίδια τα restarts , προσφέρουν ενέργεια στον χώρο και σταδιακά τον υπερθερμαίνουν (αν οι απώλειες είναι λίγες και τα πακετάκια αυτά μπορούν να το κάνουν).

Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και στη ψύξη και δημιουργείται το ίδιο πρόβλημα (υπέρ-ψυξη). 

Συμφωνώ σε αυτά που λες για τα τριλεπτα. Όταν στο χώρο το κλιματιστικό διαβάζει 22 και εσύ βάλεις 18, επειδή είναι πολύ αραιά τα τριλεπτα, λόγω οριακού offset, δεν θα προλαβαίνει να υπερθερμανθεί ο χώρος άρα θα σταθεροποιηθεί κάπου που θα κάνει x ανοίγματα την ώρα. Έτσι το διαβάζω στα μάτια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Συμφωνώ σε αυτά που λες για τα τριλεπτα. Όταν στο χώρο το κλιματιστικό διαβάζει 22 και εσύ βάλεις 18, επειδή είναι πολύ αραιά τα τριλεπτα, λόγω οριακού offset, δεν θα προλαβαίνει να υπερθερμανθεί ο χώρος άρα θα σταθεροποιηθεί κάπου που θα κάνει x ανοίγματα την ώρα. Έτσι το διαβάζω στα μάτια μου.

Καλά τα λες.

Όμως.

Έχω 20 μέσα και θέλω 22.

  1. Αν βάλω 22 θα πάει 23 ή και 24.
  2. Αν βάλω 21 θα πάει 22 ή και 23 και θα ανοιγοκλείνει ασταμάτητα. Δυνητικά μπορεί και να ανέβει σιγά σιγά. 
  3. Αν βάλω 20, θα πάει 21 , τελικά 22 αλλά θα κάνει πολύ μικρά και συχνά ρεσταρτς (όπως στο διάγραμμα με την περιοχή που λέει 19).

Τι να κάνω από όλα αυτά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Δεν εχω διαβασει το νημα..

Αφορα την Θερμανση:

Συνηθως στις ακριβες σειρες κλιματιστικων ανεβαζουν αργα τα ρευματα με σταδιακη σταθεροποιηση.. και φτανουν στο pick αναλογα με την επιθυμητη θερμοκρασια που τους εχουμε ορισει..(το τελικο pick εχει να κανει με την επιθυμητη ενω το επηρεαζουν και οι αισθητηρες θερμοκρασιας..).

Φτανοντας στην επιθυμητη αρχιζουν να πεφτουν τα watt.. τα σταθεροποιει.. και αν ο χωρος εχει καλη μονωση πεφτoυν αρκετα χαμηλα..(εχω δει μεχρι και 170watt σε 12αρι) τα κραταει εκει για καποια λεπτα και μετα κανει off!  Αυτος ειναι ο καλυτερος προγραμματισμος και μεσα απο αυτον εχεις και την καλυτερη χαμηλη καταναλωση!

Τωρα το οτι πληρωνω παιρνω πλεον αυτο ειναι και λιγο ρευστο..  Πχ Μου εκατσε κλιματιστικο που λειτουργει ακριβως ετσι και μαλιστα στη μιση τιμη σε σχεση με μεγαλο brand!!!

Τα κλιματιστικα που δεν εχουν σωστο προγραμματισμο δεν μπορουν να δουλεψουν σωστα σε χαμηλες επιθυμητες θερμοκρασιες.. Δηλαδη 18-21β. Κανουν συχνες επανεκκινήσεις και αυτο γιατι σε αυτες τις επιθυμητες δεν δουλευουν κατω απο 400watt! 

18 ΑΡΙ παει ως 135 ισως και να μην κανει ΠΟΤΕ off 

1813786760_12-11.png.64a1910333c085c8a9e2a630a62c369d.png

12-11 daikin.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Καλά τα λες.

Όμως.

Έχω 20 μέσα και θέλω 22.

  1. Αν βάλω 22 θα πάει 23 ή και 24.
  2. Αν βάλω 21 θα πάει 22 ή και 23 και θα ανοιγοκλείνει ασταμάτητα. Δυνητικά μπορεί και να ανέβει σιγά σιγά. 
  3. Αν βάλω 20, θα πάει 21 , τελικά 22 αλλά θα κάνει πολύ μικρά και συχνά ρεσταρτς (όπως στο διάγραμμα με την περιοχή που λέει 19).

Τι να κάνω από όλα αυτά;

Το τρίτο! Θεωρητικά οι απώλειες ενός χώρου δύσκολα αλλάζουν από την μία στιγμή στην άλλη. Όπως ανέφερα και εγώ, το δικό μου το έχω καρφωμένο στους 20 και μου δίνει σταθερά 22.0 - 22.3. Αν κρυώσει ο καιρός, θα χρειαστεί να το βάλω 21 για να πιάσω το στόχο μου. Όλα αυτά φυσικά μέχρι οι απώλειες να γίνουν >= της ελάχιστης τιμής απόδοσης του κλιματιστικού. Δεν στέκει σαν σκεπτικό? Άσχετα αν είναι σωστό να συμβαίνει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το τρίτο! Θεωρητικά οι απώλειες ενός χώρου δύσκολα αλλάζουν από την μία στιγμή στην άλλη. Όπως ανέφερα και εγώ, το δικό μου το έχω καρφωμένο στους 20 και μου δίνει σταθερά 22.0 - 22.3. Αν κρυώσει ο καιρός, θα χρειαστεί να το βάλω 21 για να πιάσω το στόχο μου. Όλα αυτά φυσικά μέχρι οι απώλειες να γίνουν >= της ελάχιστης τιμής απόδοσης του κλιματιστικού. Δεν στέκει σαν σκεπτικό? Άσχετα αν είναι σωστό να συμβαίνει ή όχι.

σωστο αυτο που λες με μονη διαφορα οτι αυτη την εξισορρόπηση θα επρπε να την επιτυγχάνει  με αυξομειψση των watt και οχι με on off (γνωμη μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Το τρίτο! Θεωρητικά οι απώλειες ενός χώρου δύσκολα αλλάζουν από την μία στιγμή στην άλλη. Όπως ανέφερα και εγώ, το δικό μου το έχω καρφωμένο στους 20 και μου δίνει σταθερά 22.0 - 22.3. Αν κρυώσει ο καιρός, θα χρειαστεί να το βάλω 21 για να πιάσω το στόχο μου. Όλα αυτά φυσικά μέχρι οι απώλειες να γίνουν >= της ελάχιστης τιμής απόδοσης του κλιματιστικού. Δεν στέκει σαν σκεπτικό? Άσχετα αν είναι σωστό να συμβαίνει ή όχι.

Και εγώ το 3ο κάνω.

Χθες το βράδυ είχα αυτό το αποτέλεσμα (κίτρινη γραμμή):

image.png.a96d8eb0663e40f4f2122f5635b06f6c.png

 

Προσωπικά δεν ανησυχώ για τα ρεσταρτς τόσο (από άποψη αξιοπιστίας) και ευτυχώς τον χειμώνα που πιάνει κρύο, έχω απώλειες = min btus = φλατ γραμμή .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλά τα λες.

Όμως.

Έχω 20 μέσα και θέλω 22.

  1. Αν βάλω 22 θα πάει 23 ή και 24.
  2. Αν βάλω 21 θα πάει 22 ή και 23 και θα ανοιγοκλείνει ασταμάτητα. Δυνητικά μπορεί και να ανέβει σιγά σιγά. 
  3. Αν βάλω 20, θα πάει 21 , τελικά 22 αλλά θα κάνει πολύ μικρά και συχνά ρεσταρτς (όπως στο διάγραμμα με την περιοχή που λέει 19).

Τι να κάνω από όλα αυτά;

Με το κλιματιστικο για να εχεις την πραγματικη θερμοκρασια πρεπει να δουλευει για καποιες ωρες..! 

Πιστευω αν το δουλευεις συνεχεια χωρις να το κλεινεις θα λειτουργει πιο σωστα στην επιθημητη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

σωστο αυτο που λες με μονη διαφορα οτι αυτη την εξισορρόπηση θα επρπε να την επιτυγχάνει  με αυξομειψση των watt και οχι με on off (γνωμη μου)

Δεν μπορεί να πάει πιο κάτω. Τώρα που κάνει ζέστη. Σε μονοψήφια νούμερα θα δω και 160W.

Μόλις τώρα, PLACEBO_89 είπε

Με το κλιματιστικο για να εχεις την πραγματικη θερμοκρασια πρεπει να δουλευει για καποιες ωρες..! 

Πιστευω αν το δουλευεις συνεχεια χωρις να το κλεινεις θα λειτουργει πιο σωστα στην επιθημητη..

Αν το βάλω μόνιμα ανοιχτό, απλά θα έχω κάποιες εκατοντάδες ρεσταρτς την ημέρα (στις παρούσες συνθήκες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν μπορεί να πάει πιο κάτω. Τώρα που κάνει ζέστη. Σε μονοψήφια νούμερα θα δω και 160W.

Αν το βάλω μόνιμα ανοιχτό, απλά θα έχω κάποιες εκατοντάδες ρεσταρτς την ημέρα (στις παρούσες συνθήκες).

εως 450 restart μπορει και σχεδον το εχει κανει σε μενα που εχω το κλιματιστικο μονιμα ανοιχτο εδω και 15 μερες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

Αν το βάλω μόνιμα ανοιχτό, απλά θα έχω κάποιες εκατοντάδες ρεσταρτς την ημέρα (στις παρούσες συνθήκες).

Θα πω κατι αλλο μπορει και να το εχεις κανει.. Βαλτο να δουλεψει στο δυνατο μεχρι να φτασει η θερμοκρασια 26-28β και μετα ριξε την επιθυμητη στους 20β και κοιτα να δεις αν θα αλλαξει συμπεριφορα..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Θα πω κατι αλλο μπορει και να το εχεις κανει.. Βαλτο να δουλεψει στο δυνατο μεχρι να φτασει η θερμοκρασια 26-28β και μετα ριξε την επιθυμητη στους 20β και κοιτα να δεις αν θα αλλαξει συμπεριφορα..

Τι λέει με τις πλημμύρες; 'Ολα καλά; 😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/11/2020 στις 7:09 ΜΜ, georgeps21 είπε

Λοιπον επανέρχομαι με αναλυτικές πληροφορίες για μία καλύτερη πρόβλεψη.

Η αρχική μου σκέψη ήταν να πάρω ενα μεγάλο κλιματιστικό για όλο χώρο οπου έχοντας ανοιχτές τις πόρτες να πηγαινει η ζέστη/κρύο παντού. Οπότε πήγαινα για ένα 18άρι. Εχω βγάλει ήδη γραμμή ανάμεσα από τα δύο παράθυρα στο σαλόνι που είχε τοποθετήσει κάποιος νοικάρης παλιά. Κυρίως με νοιάζει η θέρμανση οπότε η όλη μελέτη εχει προσανατολιστεί εκεί. Θα μπορούσα να κλείνω καμια πόρτα τυπου κουζίνα - μπάνιου. Οπότε το έχω χωρίσει σε κατηγορίες.

Συνολικά έχουμε 62 τμ.

.

.

Γραφείο: 14τμ

Υπνοδωμάτιο: 14 τμ

Σαλονο-Hall: 20 τμ

Κουζίνα:8 τμ

Μπάνιο: 3 τμ

Διάδρομος 4τμ

.

.

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς

6498.30Watt

5588.54KCal/h

104.81Watt/m2

90.14KCal/h/m2

.

.

.

 Απώλειες όλου του σπιτιού: για 22  βαθμούς με κλειστές πόρτες  κουζίνας -μπάνιου

5863.82Watt

5042.89KCal/h

114.98Watt/m2

98.88KCal/h/m2

.

.

  1. Ποσό που διαθέτουμε : 1000+70 για εγκατασταση
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. ΝΕΟ
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος: ΑΔΙΑΦΟΡΟ
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο: 20% ψύξη / 80% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστική πηγή θέρμανσης μαζί με σομπα υγραερίου
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : ΑΝΑΛΥΣΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: ΑΘΗΝΑ ΓΑΛΑΤΣΙ
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ-ΚΑΛΗ ΑΠΟΔΟΣΗ
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Καμια μονωση , καινούργια κουφώματα συνθετικά.καινούργια πόρτα ασφαλείας με ανεμοφρακτη που βλέπει σε διάδρομο, υπερυψωμενο ισόγειο σε πολυκατοικια , εκτεθειμένο στο μπροστινο τμημα με δρομο (βορειο) , στο νότιο βλέπει αθήνα.

.

.

 Απώλειες σαλονιού (22):  Στο πλάι του σαλονιού στο κοκκινο σημείο εκτείθετε εξωτερικά με την είσοδο της πολυκατοικίας αλλά έχω βάλει στο σύστημα ότι είναι όλο διπλα σε πολυκατοικία

 1942.06Watt

1670.17KCal/h

97.10Watt/m2

83.51KCal/h/m

αν επιλέξω οτι η δυτική έχει αέρα , ανεβαίνουν κατά 1000W Οι απώλειες.

.

Απώλειες Υ/Δ για 22 βαθμούς

2583.68Watt

2221.96KCal/h

184.55Watt/m2

158.71KCal/h/m2

.

.

Απώλειες για Γραφείο για 22 βαθμούς:

2123.42Watt

1826.14KCal/h

151.67Watt/m2

130.44KCal/h/m2

.

.

Ανέβασα το μπάτζετ μου για να πήγαινα για ένα Toshiba Sorai 18 μετά από συμβουλές σας. Δεν ξέρω βέβαια αν είναι καλύτερο να πάω σε δύο χαμηλότερα τύπου ενα 18αρι TCL σαλόνι, ενα 9αρι TCL στο Υ/Δ .

Αναμένω απόψεις και συγγνώμη για το σεντόνι

sketo.PNG

sketo2.PNG

Επανέρχομαι άλλη μια φορά. Ξέρω κούρασα αλλά υπάρχουν τόσες πολλές εναλλακτικές. Ημουν στη σκέψη για ένα 18άρι κλιματιστικό (Shorai Premium /Fujitsu ASYG18KLCA) στο σαλόνι και με ανοιχτές τις πόρτες να κάλυπτα όλο το σπίτι. Μετά από μηνύματα εδώ, οι περισσότεροι μου προτείναν να πάω σε 2-3 κλιματιστικά, ένα 12άρι στο σαλόνι και 2 ενιάρια στα δωμάτια. Καθώς όμως έχω  μπερδευτεί αρκετά, επανέρχομαι για μια ακόμη συμβουλή. 

Εκμεταλευόμενος την δωρεαν εγκατάσταση του Κωτσου, ποιά είναι η άποψη σας για:

το 12άρι Carrier 42QHG012D8SX Extreme στο σαλόνι και το Carrier 42QHG009D8SI Crystal III Ion για ένα από τα δωμάτια;

 

Συνολικά μου βγαίνουν στα 850 με δωρεαν εγκατάσταση με μέγιστο μπάτζετ τα 1100. Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις ;

Επεξ/σία από georgeps21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, dimostr είπε

Ο αντιπρόσωπος που ήρθε και έβαλε το καταγραφικό είπε ότι αν ήταν αγορασμενο από blue dealer θα είχε αλλαχθεί σε πρώτη φάση η πλακέτα και αν συνέχιζε θα άλλαζαν όλο το κλιματιστικό 

Τώρα βέβαια αυτά είναι λόγια θα δούμε στη πράξη τι θα κάνει και η daikin 

 

15 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Καλησπέρα! Συνεχίζω και διαβάζω για το πρόβλημα του @dimostr που είναι ακόμα ανοιχτό και σε εξέλιξη και είπα να καταθέσω μερικές καθαρά προσωπικές σκέψεις που έχω κάνει, με βάση και την λειτουργία του δικού μου perfera.

Αρχικά, το πρόβλημα του παιδιού έχει 2 σκέλη εντελώς ανεξάρτητα και διαφορετικά μεταξύ τους. Το πρώτο είναι η καταπόνηση του συμπιεστή από τα συνεχή on/off κάθε τρίλεπτο, και το άλλο το γεγονός ότι το μηχάνημα δεν κόβει στην θερμοκρασία στόχο.

1) Καταπόνηση συμπιεστή από τα τρίλεπτα on/off : Εδώ η λύση νομίζω είναι μία. Επίσημη απάντηση του κατασκευαστή αν αυτή η συμπεριφορά θα προκαλέσει αυξημένη φθορά στο μηχάνημα ή όχι. Η απάντηση να είναι γραπτή.

2) Δεν σταματάει το μηχάνημα στην θερμοκρασία στόχο : Τώρα αρχίζει η κατάσταση και περιπλέκεται και νομίζω ότι και ο ίδιος ο χρήστης έχει λίγο μπερδευτεί και χαθεί διότι δίνει υπερβολική βάση στο διάγραμμα του tp-link και όχι στην ουσία. Και τι εννοώ.. Το συγκεκριμένο μοντέλο, αν θυμάμαι σωστά, έχει ένα offset +4 βαθμών. Αυτό σημαίνει ότι θα μείνει μόνιμα κλειστό όταν η πραγματική θερμοκρασία φτάσει +4 από την ζητούμενη. Όταν το βάζει στους 20 και δουλεύει συνεχώς ανά τρίλεπτο και έχει φτάσει 23, δεν σημαίνει ότι δεν δουλεύει σωστά το κλιματιστικό. Η λειτουργία του στα μάτια μου είναι φυσιολογικότατη, με βάση τον προγραμματισμό που έχει. Ο τρόπος που δουλεύουν τα Daikin, δείχνει ότι αν οι απώλειες είναι οριακές, θα πρέπει να παίξεις με το offset για να φτάσεις την θερμοκρασία στο επίπεδο που θεωρείς ότι ο χώρος βρίσκεται σε θερμική άνεση για το σώμα σου. Μην βλέπετε το τηλεκοντρόλ και θεωρείτε ότι το a/c οφείλει να είναι καλιμπραρισμένο και να δουλεύει σε απόλυτη ταύτιση με τα θερμόμετρά μας. Η θερμική άνεση δεν έχει standard νούμερο στο τηλεκοντρόλ. Για εμένα μπορεί να 21, για τον άλλο 19 και για ένα τρίτο 22. Αν εγώ στο χώρο μου θέλω 22 για να μην νιώθω κρύο και πρέπει να το βάλω 19 για να έχω αυτή την θερμοκρασία, θα το κάνω. Στο Perfera, όταν βάζω 21 φτάνει 23.2 - 23.7 αυτή την περίοδο. Εγώ και με 22 είμαι μια χαρά άρα το κατεβάζω στους 20 και το έχω παρατήσει εκεί. Όταν θα χειμωνιάσει περισσότερο μπορεί να χρειαστεί να το έχω 23 για να φτάνει στο σημείο που θέλω 22.

Εν κατακλείδι, θερμική άνεση για εμένα είναι να βρίσκεται ο χώρος σε μία θερμοκρασία σταθερή που εγώ νιώθω καλά. Αν θα το βάλω 21 ή 20 ή 19 για να νιώσω αυτό που θέλω μικρή σημασία έχει. Από την στιγμή που προγραμματίζω 20, φτάνει 22 και μένει εκεί χωρίς να υπερθερμάνει, να κλέινει, να παγώνω και να ανοίγει ξανά εγώ είμαι ευχαριστημένος. Όλα αυτά είναι καθαρά προσωπικές σκέψεις χωρίς να μπω στη λογική να χαρακτηρίσω αν αυτός ο τρόπος λειτουργίας είναι σωστός, λάθος κ.ο.κ..

Επαυξάνω.

Παρατήρησα ότι βάζοντας τα Inventor και Toshiba σe ζήτηση 22 δημιουργώ σε 2 σχεδόν ίδια υπνοδωμάτια εντελώς διαφορετικές συνθήκες. Από τη μια το ινβέντορ υπερθερμαίνει σε σημείο παρεξηγήσεως (με ή χωρίς follow me) φτάνοντας το δωμάτιο σε 23,5 με ανυπόφορη ζέστη και πήγαινες στο απέναντι με το τοσίμπα και στους 22 νόμιζες ότι είναι κλειστό και παγωμένο σε σχέση με το άλλο δωμάτιο. Θερμική άνεση καμία.

Κατεβάζοντας το ινβέντορ στο 21 υπάρχει λίγο περισσότερη ισορροπία (φέρνει την εσωτερική στο 22 και κάτι ψηλά και πάλι όμως σήμερα πρωί στις 5 που πήγα μια βόλτα στο άλλο δωμάτιο τριπλοτσέκαρα το τοσίμπα να δω αν λειτουργεί και βασικά είχε κλείσει γιατί προφανώς νωρίτερα είχε πιάσει θερμοκρασία οπότε μέχρι να ξαναπάρει μπρος θα είχε χάσει 1-1,5 βαθμό από τη ζητούμενη των 22. Καταλαβαίνετε ότι αυτή η διαφορά είναι άμεσα αισθητή και δεν επουδενί λόγο δε τη λες ευχάριστη.

Οπότε σκέφτομαι το επόμενο βήμα για ακόμη περισσότερη ομοιομορφία είναι είτε να βάλω το τοσίμπα στο 23 οπότε να φθάσω ακόμη και στα κλεισίματά του να είναι κοντά στα 21,5-22, είτε να κατεβάσω το ινβέντορ στο 20 να δω αν θα καταφέρει να κρατάει το δωμάτιο στους 21,5-22 και έρθουμε έτσι σε ισορροπία.

Σε όοοολη αυτή την κατάσταση δεν έχω βάλει το Τογιοτόμι του κυρίως χώρου σαλοτραπεζαρίας. Ευτυχώς, αυτό είναι σε συμπεριφορά (περιέργως) κοντινό προς το τοσίμπα.

Εν κατακλείδι, μελλοντική συμβουλή για όσους θελήσουν να παίξουν θέρμανση με κλιματισμό. Ομοιομορφία στα μοντέλα σε όλους τους χώρους. 2 κλιματιστικά, 3, 4? όλα ίδια σειρά και μοντέλο, Να ξέρεις ότι έχεις να κάνεις με τον ίδιο προγραμματισμό λειτουργίας, τα ίδια επιπεδα κατωφλίου κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Θα πω κατι αλλο μπορει και να το εχεις κανει.. Βαλτο να δουλεψει στο δυνατο μεχρι να φτασει η θερμοκρασια 26-28β και μετα ριξε την επιθυμητη στους 20β και κοιτα να δεις αν θα αλλαξει συμπεριφορα..

Ποιο/ποια κλιματιστικό/α έχεις αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...