Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, liakjim είπε

Μπράβο παιδιά, καλά κάνετε και το ψάχνετε και παλεύετε με τους δεινόσαυρους.

Από την άλλη , με 240W σταθερά ζεσταίνω με το asyg24klca 60τμ ενιαίο χώρο στους 23C.

Μήπως ήρθε η ώρα για απόσυρση;

 

Όταν περνάς μπροστά από το fujitsu στα 240W το κάνεις καταδρομικά με έρπειν? φοράς ζακέτα, τι κάνεις? 😀

Δεν έχω εικόνα του κλιματιστικού σαφώς, αλλά με τη δεδομένη ισχυρή λειτουργία ανεμιστήρα και θερμοκρασία εξόδου στα 240W οχι και κάτι ιδιαίτερα υψηλό ή άνετο,  αναρωτιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Επανέρχομαι άλλη μια φορά. Ξέρω κούρασα αλλά υπάρχουν τόσες πολλές εναλλακτικές. Ημουν στη σκέψη για ένα 18άρι κλιματιστικό (Shorai Premium /Fujitsu ASYG18KLCA) στο σαλόνι και με ανοιχτές τις πόρτες να κάλυπτα όλο το σπίτι. Μετά από μηνύματα εδώ, οι περισσότεροι μου προτείναν να πάω σε 2-3 κλιματιστικά, ένα 12άρι στο σαλόνι και 2 ενιάρια στα δωμάτια. Καθώς όμως έχω  μπερδευτεί αρκετά, επανέρχομαι για μια ακόμη συμβουλή. 

Εκμεταλευόμενος την δωρεαν εγκατάσταση του Κωτσου, ποιά είναι η άποψη σας για:

το 12άρι Carrier 42QHG012D8SX Extreme στο σαλόνι και το Carrier 42QHG009D8SI Crystal III Ion για ένα από τα δωμάτα;

Συνολικά μου βγαίνουν στα 850 με δωρεαν εγκατάσταση με μέγιστο μπάτζετ τα 110. Υπάρχουν καλύτερες προτάσεις ;

Προσωπικά ακόμα πιστεύω ότι αν και το σπίτι σου είναι μικρό, η διαρρύθμιση του με τους στενούς διαδρόμους καθιστούν επιβεβλημένη την αγορά 3 κλιματιστικών (εδώ να συμπληρώσω ότι δεν έχει τύχει να κλιματισω τέτοιο σπίτι οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά).

Αν και το extreme έχει καλούς δείκτες, θα πρότεινα μιας και σε scop δεν είναι τεράστια η διαφορά, να πήγαινες στο επίσης crystal σε 12αρι

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

Αν τα υπολογίζω καλά σου βγαίνουν 1180€ εγκατεστημένα και θα έχεις πλήρη κάλυψη σε όλο το σπίτι.

11 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Όταν περνάς μπροστά από το fujitsu στα 240W το κάνεις καταδρομικά με έρπειν? φοράς ζακέτα, τι κάνεις? 😀

Δεν έχω εικόνα του κλιματιστικού σαφώς, αλλά με τη δεδομένη ισχυρή λειτουργία ανεμιστήρα και θερμοκρασία εξόδου στα 240W οχι και κάτι ιδιαίτερα υψηλό ή άνετο,  αναρωτιέμαι.

Το έχω με την περσίδα τέρμα κάτω και ανεμιστήρα fixed στο quiet.

Με αυτήν την ρύθμιση και λειτουργία 24/7, δεν νιώθω καθόλου ρεύματα.

ΥΓ Έπεσε στους 11C η θερμοκρασία τη νύχτα και τσιμπισε λίγο κατανάλωση

 

Screenshot_2020-11-13-07-21-16-570_io.homeassistant.companion.android.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο σκιώδης η εγγύηση που έχουμε οι με A μοντέλο.

Δεν έχω καταλάβει από ποιον έχουμε εγγύηση.

Αν έχουμε από daikin τότε γιατί είναι με άλλους όρους;

Αν δεν έχουμε από daikin , τότε γιατί ασχολείται;

Ασχολείται γιατί έκανε τη μαλακία να "διαχωρίσει" τα κανάλια πώλησης. 

Θέλοντας να κάνει pampering το δίκτυό της αποφάσισε να φέρει το ίδιο κλιματιστικό με άλλη ονομασία στους μεγάλους retailers και επειδή προφανώς θα υπήρχε διαφορετική (επιθετική) σε περιόδους προσφορών/εκπτώσεων κτλ τιμολόγηση αφήνει το τυράκι της 5ετούς εγγύησης και άμεσης καλύψης.

Δεν είναι παραεισαγωγές από άλλον προμηθευτή για να αποφύγει τις υποχρεώσεις της, οπότε σκύβει πάνω από το πρόβλημα. Εννοείται ότι και σε περίπτωση blue dealer δεν θα άλλαζαν κατευθείαν κλιματιστικό όπως ειπώθηκε. Δυστυχώς για εμάς τους καταναλωτές οι προμηθευτές δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα και  όσο δυσκολεύονται από τα εργοστάσια να πληρωθούν τις επιστροφές τους άλλο τόσο παιδεύουν τον καταναλωτή για να κάνουν αναστροφή πώλησης ή αντικατάσταση.

Τα παραπάνω συμπεράσματα εμπειρίας από το πέρασμά μου στο retail.

13 ώρες πριν, liakjim είπε

Τι λέει με τις πλημμύρες; 'Ολα καλά; 😁

μπα δε νομίζω ρε συ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά ακόμα πιστεύω ότι αν και το σπίτι σου είναι μικρό, η διαρρύθμιση του με τους στενούς διαδρόμους καθιστούν επιβεβλημένη την αγορά 3 κλιματιστικών (εδώ να συμπληρώσω ότι δεν έχει τύχει να κλιματισω τέτοιο σπίτι οπότε δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά).

Αν και το extreme έχει καλούς δείκτες, θα πρότεινα μιας και σε scop δεν είναι τεράστια η διαφορά, να πήγαινες στο επίσης crystal σε 12αρι

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211700-carrier-42qhg012d8s-crystal-iii

Αν τα υπολογίζω καλά σου βγαίνουν 1180€ εγκατεστημένα και θα έχεις πλήρη κάλυψη σε όλο το σπίτι.

 

Μαλλον θα γίνει η παραγγελια των 2 σήμερα  και το τρίτο θα τοποθετηθεί αν δεν με καλύψουν.... Σε ευχαριστώ πολύ

αααααααααααα.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Μαλλον θα γίνει η παραγγελια των 2 σήμερα  και το τρίτο θα τοποθετηθεί αν δεν με καλύψουν.... Σε ευχαριστώ πολύ

αααααααααααα.PNG

Ποια πήρες τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dimostr είπε

Ναι τι θες να πεις με αυτό ,η αντικειμενική αδυναμία του κλιματιστικού να βάλεις 21 και να έχει 21 υπάρχει ,εσείς οι κάτοχοι που έχετε τις ενσωματωμένες εφαρμογές wifi στα κλιματιστικά σας το λέτε για offset 3 και 4 βαθμούς αυτό δεν αλλάζει είναι γεγονός εκτός και αν αρχίσετε να αμφισβητείται αυτά που έχετε γράψει οπότε πάω πάσο 

Χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση...

Τη μια καταλαβαινεις οτι μπορει να μην κατσει το οφσετ και οτι εξαρταται απο το χωρο (δλδ  σε εναν αλλο χωρο να εχει προβλημα το οφσετ του φουτζιτσου η του τοσιμπα και να καθεται μια χαρα του νταικιν) ενω την αλλη οχι.

17 ώρες πριν, dimostr είπε

18 ΑΡΙ παει ως 135 ισως και να μην κανει ΠΟΤΕ off 

1813786760_12-11.png.64a1910333c085c8a9e2a630a62c369d.png

12-11 daikin.png

Αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση...

Τη μια καταλαβαινεις οτι μπορει να μην κατσει το οφσετ και οτι εξαρταται απο το χωρο (δλδ  σε εναν αλλο χωρο να εχει προβλημα το οφσετ του φουτζιτσου η του τοσιμπα και να καθεται μια χαρα του νταικιν) ενω την αλλη οχι.

Αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο...

Δεν υπάρχει αντιπαράθεση αλλά + 4offset εγώ δε το θεωρώ καλό προγραμματισμό 400 on off πάλι δε τα θεωρώ καλό προγραμματισμό 

Γιατί άλλο που λες στο σχεδιάγραμμα για μένα είναι καλό που δε σβήνει γιατί έχω θερμοκρασία πάνω σε αυτή που ζητάω και επίσης η θέση του κλιματιστικού είναι τέτοια που δεν έχω κρύα ρεύματα πάνω μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει αντιπαράθεση αλλά + 4offset εγώ δε το θεωρώ καλό προγραμματισμό 400 on off πάλι δε τα θεωρώ καλό προγραμματισμό 

Γιατί άλλο που λες στο σχεδιάγραμμα για μένα είναι καλό που δε σβήνει γιατί έχω θερμοκρασία πάνω σε αυτή που ζητάω και επίσης η θέση του κλιματιστικού είναι τέτοια που δεν έχω κρύα ρεύματα πάνω μου 

Αυτό που λέω είναι ότι εξαρτάται πολυ από τον χώρο.

Στον δικό σου δεν κάθεται καλά σε άλλον είναι μια χαρα.

Ακομη και ο ίδιος χωρος αλλάζει. Μπορεί με περισσότερο κρύο ένα κλιματιστικό να γίνει πιο οικονομικό σε σχέση με ένα αλλο ενώ πριν έκαιγε περισσότερο.

 

Επίσης γι αυτό λέω "δεν είναι απαραίτητα καλό ". Μπορεί στο δικό σου χώρο να είναι μια χαρα τα 160 βατ αλλά σε κάποιον άλλο οχι. 

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

πιο οικονομικό σε σχέση με ένα αλλο ενώ πριν έκαιγε περισσότερο.

εδω θα μεινω στο ενεργειακο ταμπελακι που θεωρητικα αλλα και πρακτικα πιστευω μετραει καταναλωση σε ιδιες συνθηκες για ολα τα κλιματιστικα ολες τις μαρκες και αφου ενα ταμπελακι λεει καλυτερο seer scop απο ενα αλλο τοτε αυτο εναι πιο οικονομικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

εδω θα μεινω στο ενεργειακο ταμπελακι που θεωρητικα αλλα και πρακτικα πιστευω μετραει καταναλωση σε ιδιες συνθηκες για ολα τα κλιματιστικα ολες τις μαρκες και αφου ενα ταμπελακι λεει καλυτερο seer scop απο ενα αλλο τοτε αυτο εναι πιο οικονομικο

Δεν είναι ακριβώς έτσι.

Μπορεί ένα κλιματιστικό να έχει συνολικά καλύτερο scop αλλά χειρότερα επιμέρους cop στο εύρος που το δουλεύεις σε πραγματικές συνθήκες και να σου βγει πιο ενεργοβόρο. 

Επίσης το cop μπορεί να έχει κλεισίματα.

Δλδ αν κάποιο στις Χ ώρες έκαψε 10kw με σταθερή 200w έχει χειρότερο cop από κάποιο που έκαψε 9kw στις ίδιες ώρες αλλά ανοιγοκλείνει από τα 400.

Για μένα αν το δεύτερο δεν έχει θέμα θερμικής άνεσης το προτιμώ.

Αν ομως την ώρα που μένει κλειστό κρυώνω τότε υπάρχει θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rbx1000 είπε

Χωρις να θελω να μπω σε αντιπαραθεση...

Τη μια καταλαβαινεις οτι μπορει να μην κατσει το οφσετ και οτι εξαρταται απο το χωρο (δλδ  σε εναν αλλο χωρο να εχει προβλημα το οφσετ του φουτζιτσου η του τοσιμπα και να καθεται μια χαρα του νταικιν) ενω την αλλη οχι.

Αυτο δεν ειναι απαραιτητα καλο...

Με τζακετ θα περνούσα μπροστά από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε κανεναν ψυκτικο που να εχει αφμ γιατι απο φωτια στην κουζινα στραβωσε το καπακι του κλιματιστικου που ηταν στον απο πισω τοιχο.

Το ισιωσα λιγο δουλευει το κλιματιστικο αλλα στην εταιρια που πηρα δεν δινουν ανταλλακτικα σε ιδιωτες θελουν αφμ.

Ειναι General Electric 9αρι.

IMG_20201113_172238.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...