Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, nickolas είπε

Με την αιτιολογία ότι θα μπορέσει να ζεστάνει όλο το σπιτι, πιστεύω πως ναι. 

Προσωπικά πιστεύω ότι θα κλείνει σε dt από υπερθέρμανση.

Αν επιμένεις, θα πρότεινα κάτι με follow me και το τηλεκοντρόλ κάπου να στοχεύει μεν αλλά μακριά ώστε να το αναγκάζει σε συνεχή λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimostr είπε

πεσαμε σε λιγο κρυο στρωσανε τα διαγραμματα 

1003960245_16-11.png.4fcbd0fd0e72c0577ab92f73b1cb7071.png

16-11 τουοτομι.png

16-11 τοσηξιβα.png

Πάντως έχω δει και από τα περσινά σου διαγράμματα ότι το Daikin σου παίζει σε υψηλότερα ελάχιστα watts από το δικό μου το οποίο όλη νύχτα έπαιξε καρφί στα 187W με δύο κλεισίματα.

Το δε Shorai εκπληκτικό. Ίσως να έπρεπε να είχα πάρει το 22αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Πάντως έχω δει και από τα περσινά σου διαγράμματα ότι το Daikin σου παίζει σε υψηλότερα ελάχιστα watts από το δικό μου το οποίο όλη νύχτα έπαιξε καρφί στα 187W με δύο κλεισίματα.

Το δε Shorai εκπληκτικό. Ίσως να έπρεπε να είχα πάρει το 22αρι.

Ναι το daikin είναι εκεί 200-220 το shorai είναι περίπτωση και το kuro με το i feel είναι σταθερό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Προσωπικά πιστεύω ότι θα κλείνει σε dt από υπερθέρμανση.

Αν επιμένεις, θα πρότεινα κάτι με follow me και το τηλεκοντρόλ κάπου να στοχεύει μεν αλλά μακριά ώστε να το αναγκάζει σε συνεχή λειτουργία.

Αν κρίνω από το ανάποδο, πόσο παγώνει το δωμάτιο με την πόρτα ανοικτή ελπίζω να έχω τουλάχιστον μέτρια αποτελέσματα.

Υπάρχει μήπως μοντέλο που να δέχεται (μέσω wifi πχ) θερμοκρασία από αισθητήρα εκτός οπτικού πεδίου?

Τα 24άρια fujitsu KMTA/KLCA πιστεύετε είναι καλή επιλογή για θέρμανση με έμφαση στις εξωτερικές -2 έως 7C?

Θυμίζω ο χώρος τοποθέτησης έχει 108cm πλάτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Που είναι τα πριόνια; Εγώ βλέπω μια εξαιρετική τιμή των 100W σε θέρμανση. Όχι;

Ενώ για να μπει στον διάδρομο θα είναι οκ;

Δεν ειπα για πριονια το αντιθετο μαλιστα ναι σε θερμανση. Τετοια συμπεριφορα απο το μιτσουμπισι ουτε στα ονειρα μου...

Παντως το συγκεκριμενο μοντελο πρεπει να εχει προσανατολισμο προς λειτουργια θερμανσης. Οψομεθα ο χειμωνας καποτε θα ερθει και θα παρουμε πραγματικες μετρησεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nickolas είπε

Αν κρίνω από το ανάποδο, πόσο παγώνει το δωμάτιο με την πόρτα ανοικτή ελπίζω να έχω τουλάχιστον μέτρια αποτελέσματα.

Υπάρχει μήπως μοντέλο που να δέχεται (μέσω wifi πχ) θερμοκρασία από αισθητήρα εκτός οπτικού πεδίου?

Τα 24άρια fujitsu KMTA/KLCA πιστεύετε είναι καλή επιλογή για θέρμανση με έμφαση στις εξωτερικές -2 έως 7C?

Θυμίζω ο χώρος τοποθέτησης έχει 108cm πλάτος.

Όπως είπα δεν πιστεύω πως θα δουλέψει. Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά μιας και δεν έχει τύχει να αναφερθεί τέτοια περίπτωση.

Επειδή έχω το asyg24klca, από τη μια ο ισχυρός του ανεμιστήρας στη θεωρία θα βοηθήσει, από την άλλη ίσως να έχεις και έντονα φαινόμενα On-off.

Επίσης να ξέρεις ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες κόβει συχνά για defrost (αν και μάλλον εξαρτάται από την περίπτωση).

΄Ίσως να κοίταγες για το 18άρι midea mission. 5.4scop και follow me https://www.fgeurope.gr/el/products/mission-ii-18kbtu

Θα ρώταγα και κάποιον έμπιστο ψυκτικό. Όχι πωλητή.

17 ώρες πριν, Lofarek είπε

Εγω παντως πριονια με το δικο μου daikin ευτυχως δεν εχω 18,5 ζητουμενη ..

November15-112330PM.png

@CptBill μάλλον βρέθηκε η απάντηση στο δίλημμά σου. Ή τρίλημμα.

Με 100W σε θέρμανση και 60 σε ψύξη, παίζει να είναι από τα καλύτερα 9άρια της αγοράς. Τουλάχιστον έχει δοκιμαστεί.

Αν πας σε αυτό, προτείνω να προτιμήσεις αγορά από blue dealer .

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως είπα δεν πιστεύω πως θα δουλέψει. Βέβαια δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά μιας και δεν έχει τύχει να αναφερθεί τέτοια περίπτωση.

Επειδή έχω το asyg24klca, από τη μια ο ισχυρός του ανεμιστήρας στη θεωρία θα βοηθήσει, από την άλλη ίσως να έχεις και έντονα φαινόμενα On-off.

Επίσης να ξέρεις ότι σε χαμηλές θερμοκρασίες κόβει συχνά για defrost (αν και μάλλον εξαρτάται από την περίπτωση).

΄Ίσως να κοίταγες για το 18άρι midea mission. 5.4scop και follow me https://www.fgeurope.gr/el/products/mission-ii-18kbtu

Θα ρώταγα και κάποιον έμπιστο ψυκτικό. Όχι πωλητή.

Το αναγραφόμενο SCOP είναι αξιόπιστο? (αλλού βλέπω 5.1). Ρωτάω γιατί είναι από ότι βλέπω με R410 ψυκτικό και όχι R32. (ισχύει ότι γενικά R32>R410?)

Επίσης στην τοποθέτηση από τα πλάγια θα έχει μόνο 6+6cm από τα 12+12 που ζητάει, αλλά υποθέτω δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό...

On/Off σίγουρα ΔΕΝ θέλω να έχω!

Τί εννοείς εξαρτάται από την περίπτωση το defrost? H θέση της εξωτερικής μονάδας?

Πάντως από εγκατάσταση τώρα που το βλέπω, τουλάχιστον από αποστάσεις, στα ήδη υπάρχοντα κλιματιστικά μου είναι ό,τι να'ναι (και ενώ υπάρχει χώρος!)

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, nickolas είπε

Το αναγραφόμενο SCOP είναι αξιόπιστο? (αλλού βλέπω 5.1). Ρωτάω γιατί είναι από ότι βλέπω με R410 ψυκτικό και όχι R32.

Επίσης στην τοποθέτηση από τα πλάγια θα έχει μόνο 6+6cm από τα 12+12 που ζητάει, αλλά υποθέτω δε θα είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό...

On/Off σίγουρα ΔΕΝ θέλω να έχω!

Τί εννοείς εξαρτάται από την περίπτωση το defrost? H θέση της εξωτερικής μονάδας?

Πάντως από εγκατάσταση τώρα που το βλέπω, τουλάχιστον από αποστάσεις, στα ήδη υπάρχοντα κλιματιστικά μου είναι ό,τι να'ναι (και ενώ υπάρχει χώρος!)

Συγγνώμη έκανα λάθος. 5.1 έχει το 18άρι ( 5.4 έχει το 24αρι αλλά δεν χωράει).

Το asyg24klca χωράει . Πως θα συμπεριφερθεί είναι ένα μυστήριο.

Φοβάμαι μην έχεις πριόνια. Ίσως τελικά όχι. Αλλά δεν μπορώ να ξέρω.

Τη μονάδα την έχω σε βόρειο μπαλκόνι και σε περιοχή κοντά στη θάλασσα. Μπορεί να παίζει ρόλο. Αλλά γενικά είναι ευπαθές (μάλλον λόγο μικρού μεγέθους).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, nickolas είπε

Όμως πριν σου κρατούσε καρφί τα 200W. Γιατί στα κάνει αυτά?

Επίσης γιατί στα γραφήματά σας πολλά μη μάρκας (πχ. Τoyotomi) έχουν μεγάλα κενά με 0Watt?

Γιατί δεν μπορούσε να πάει πιο κάτω από τα 210W στις παρούσες συνθήκες.

Στα χαρτιά πάει 150W αλλά σε περισσότερο κρύο.

Άρα έκοψε .

Μετά όταν πήρε, πάει 700+ και πριν προλάβει να κόψει διαβάζει υπερθέρμανση και κόβει.

Αυτό είναι το πριόνι.

Και φαντάσου αυτό είναι σε 60τμ ενιαίου χώρου και σκάλα που πάει σε πάνω όροφο. Φαντάσου πόσα κυβικά.

Βέβαια αυτό συμβαίνει σε οριακές συνθήκες.

Για αυτό φοβάμαι να μπει σε διάδρομο. Με το που πάρει μπροστά θα το πάει στον θεό, όσα ανοίγματα και να έχει. Εκεί πάνω ψηλά θα εγκλωβιστεί θερμός αέρας στο άψε σβήσε.

Για αυτό εκτιμώ (να το τονίσω ότι προσωπική εκτίμηση), ότι ένα με follow me όπου δλδ θα απομακρύνεις τον αισθητήρα από το μηχάνημα , θα σου δώσει το αποτέλεσμα που ψάχνεις.

Και πάλι ο θερμός αέρας πάει πάνω, οπότε για αυτό λέμε δωμάτιο και κλιματιστικό. 

Τα κενά διαστήματα στα κλιματιστικά με follow me είναι όταν διαβάσει από το τηλεκοντρόλ ότι έπιασε και δίνει εντολή να κόψει.

Σαν καλοριφέρ.

Κοίτα ένα midea φασόν 18άρι χωρίς follow me και μετά με αυτό εντός:

852660203_Screenshot2020-11-08161740.jpg.b9afaf5aecc9c99dabbb62b002960c6e.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στην παρεα. Ανακαινιζουμε ενα παλιο σπιτι που δεν εχει καθολου θερμανση (Υπαρχει κεντρικη με φυσικο αεριο, η οποια εχει διαρροη και ειναι κλειστη επ αοριστον, και λεφτα για αυτονομηση δεν περισευουν, καθως δεν ξερω κατα ποσο θα μεινω για καιρο ή αν τελικα το δωσουμε προς ενοικιαση). Πρακτικα θελω 3 κλιματιστικα οπως ειπε και το συνεργειο που κανει την ανακαινιση.

  1. Ποσό που διαθέτουμε 800-1000 (Συνολικο ποσο για τα 3 κλιματιστικα)
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές:
    Νεα αγορα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):
    Ιδανικα ολα απο ενα με εγκατασταση σε μια λογικη τιμη, η εγκατασταση μπορει να γινει και απο το συνεργειο προς 70 ευρω το κομματι (αν και μου φαινεται ακριβη τιμη γενικα)
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση:
    20% ψύξη / 80% θέρμανση (κυριως)
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ:
    αποκλειστική πηγή θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ :
    2 σε υπνοδωματια (12-15τμ  περιπου) , 1 σε σαλονο-κουζινα-τραπεζια περι τα 35-40τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Ζωγραφου Αθηνα κεντρο πρακτικα με νορμαλ θερμοκρασιες (αν και δεν μπορω να παραθεσω δεδομενα)
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ:
    Ιονιστη και αθορυβη λειτουργια με οσο δυνατον καλυτερη εγγυηση. Τo wifi καλοδεχουμενο, αλλα δεν θα σκασουμε κιολας
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ):
    Γωνιακο σπιτι του 70 υπο μερικη ανακαινιση (βαψιμο/ νεα κουφωματα)
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:
    23916.50Watt
    20568.19KCal/h
    367.95Watt/m2
    316.43
    KCal/h/m2 

    12617.15Watt

    10850.75KCal/h

    194.11Watt/m2

    166.93KCal/h/m2

    Ελπίζω το τελευταιο κομματι να το εκανα καλα.
Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...