Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

αρα και σε χαμηλα watt κάνουν καλή δουλίτσα, αν δεις τo μιραι για παράδειγμα στα 220 w δε βγάζει τόση ζέστη, γιαυτό και τα ρεύματα τα ενοχλητικά.

έχεις μήπως πρόχειρη αντίστοιχη στα 150-200w για to φουτζi? 

Είναι λάθος να λέμε οτι στα 220watt βγάζει μια άλφα θερμοκρασία το κλιματιστικο μας.. γιατι εξαρτάται και απο την θερμοκρασία αέρα του χώρου μας.

Το κλιματιστικό προσθέτει μια θερμότητα στον χώρο, παίρνει π.χ. 22C  αέρα στην είσοδο και βγάζει 27C αέρα στην εξοδο με π.χ. 200W. (ανεβάζει ας πουμε +5C την θερμοκρασία του  αερα στην εξοδο του)

Aν ο χώρος μας έχει 20C στην είσοδο τότε θα βγάζει 25C στην έξοδο με π.χ. 200W (πάλι +5C)

Αν ο χώρος μας έχει 18C στην είσοδο τότε θα βγάζει 23C στην έξοδο με π.χ. 200W (πάλι +5C)

Ολα αυτα έστω οτι η εξ.θερμοκρασία είναι ίδια σε ολες τις περιπτώσεις.

Αυτο που μας "ενδιαφέρει" είναι το πόσο ανεβάζει την θερμοκρασία του αέρα.

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βέβαια οι διαφορές θερμοκρασίας είναι πραγματικές

"Με 90w εχει 27.5C εξοδο, με 110w εχει 29.5C , με 150w εχει 35C εξοδο αερα."

Άρα δίνοντας 20W ακόμα σου δίνει +2C στους 29,5 και δίνοντας 40W επιπλέον σου δίνει 5,5C επιπλέον στους 35C.

Υποθέτοντας ότι οι μετρήσεις ήταν χρονικά κοντά και ο χώρος δεν πρόλαβε να ζεσταθεί, με ερωτηματικό την εξωτερική θερμοκρασία που το κατάφερε αυτό και βέβαια, τη ροή του άερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Είναι λάθος να λέμε οτι στα 220watt βγάζει μια άλφα θερμοκρασία το κλιματιστικο μας.. γιατι εξαρτάται και απο την θερμοκρασία αέρα του χώρου μας.

Το κλιματιστικό προσθέτει μια θερμότητα στον χώρο, παίρνει π.χ. 22C  αέρα στην είσοδο και βγάζει 27C αέρα στην εξοδο με π.χ. 200W. (ανεβάζει ας πουμε +5C την θερμοκρασία του  αερα στην εξοδο του)

Aν ο χώρος μας έχει 20C στην είσοδο τότε θα βγάζει 25C στην έξοδο με π.χ. 200W (πάλι +5C)

Αν ο χώρος μας έχει 18C στην είσοδο τότε θα βγάζει 23C στην έξοδο με π.χ. 200W (πάλι +5C)

Ολα αυτα έστω οτι η εξ.θερμοκρασία είναι ίδια σε ολες τις περιπτώσεις.

Αυτο που μας "ενδιαφέρει" είναι το πόσο ανεβάζει την θερμοκρασία του αέρα.

ναι μεν αλλά.

Οταν το κλιματιστικο βγαζει 45-50 βαθμούς δεν είναι η είσοδος του 40, ούτε 30 προφανώς, οπότε κάπου στη μέση είναι αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, nickolas είπε

Βέβαια οι διαφορές θερμοκρασίας είναι πραγματικές

"Με 90w εχει 27.5C εξοδο, με 110w εχει 29.5C , με 150w εχει 35C εξοδο αερα."

Άρα δίνοντας 20W ακόμα σου δίνει +2C στους 29,5 και δίνοντας 40W επιπλέον σου δίνει 5,5C επιπλέον στους 35C.

Υποθέτοντας ότι οι μετρήσεις ήταν χρονικά κοντά και ο χώρος δεν πρόλαβε να ζεσταθεί, με ερωτηματικό την εξωτερική θερμοκρασία που το κατάφερε αυτό και βέβαια, τη ροή του άερα.

Για να γίνει ακριβώς αυτο που θες και το μέγεθος να είναι συγκρίσιμο, πρέπει να γίνει κάπως ετσι:

90W Εισοδος αερα : 22C Εξοδος Αέρα 25C

110W Eισοδος αερα : A Εξοδος Αερα Β

150W Είσοδος αερα : A Εξοδος Αέρα Β

Εστω με ίδια εξωτερική θερμοκράσια, και ιδια κυβικα αέρα.

Να το θέσω αλλιως.. εχει ο χώρος 18C και μαγικά το βάζουμε να δουλευει μόνο με 150W. H  θερμοκρασια στην εξοδο στην αρχη θα είναι π.χ 22C.. μετα απο μερικα λεπτα θα είναι 23C και οσο πάει θα ανεβαίνει..διοτι ανεβαίνει η θερμοκρασία του αέρα στην εισαγωγή (παρόλο που η θερμοτητα που αποδιδει το κλιματιστικο είναι παντα η ιδια)

 

 

8 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

ναι μεν αλλά.

Οταν το κλιματιστικο βγαζει 45-50 βαθμούς δεν είναι η είσοδος του 40, ούτε 30 προφανώς, οπότε κάπου στη μέση είναι αλήθεια.

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις :)

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΣΧΕΤΟ:

Βλέπω ότι μερικοί έμποροι "προετοιμάζονται" για τη black friday. 

Αν δεν το έχετε κάνει ήδη (κακώς) τσεκάρετε τιμές ΑΠΟ ΤΩΡΑ γιατί φαίνεται πριν την "πτώση" να υπάρχει άνοδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Ψάχνω κλιματιστικο για υπνοδωμάτιο 12.4τμ, budget γύρω στα 400 (μαζί με τοποθέτηση) για θέρμανση (κυρία πηγή) και λιγότερο για ψύξη, επειδή είναι σε υπνοδωμάτιο μικρών παιδιών θα λειτουργεί σχεδόν μόνο κατά των ύπνο τους σε θερμοκρασία 21-22 βαθμούς (τώρα έχει τόσο σχεδόν όλη μέρα χωρίς κάποια πηγή θέρμανσης) θα ήθελα όσο δυνατόν πιο αθόρυβο. Εχει βόρειο προσανατολισμό αλλά βλέπει σε μικρό αίθριο οροστατευομενο από αέρα. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Μέχρι χθες 37π νομίζω. Ε δωρεάν τοποθέτηση, θα ξαναπέσει σίγουρα στην bf

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

Αυτό είχε 450 επίσης με δωρεάν, 

Ποιο προτείνετε η κάποια άλλο ανάλογης συνολικής τιμής 

Φυσικά θα περιμένω bf

 

Ευχαριστώ 

Θερμικές Απώλειες

 

1452.48Watt

 

1249.13KCal/h

 

111.73Watt/m2

 

96.09KCal/h/m2

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

έχεις μήπως πρόχειρη αντίστοιχη στα 150-200w για to φουτζi? 

Αν θυμάμαι καλά κάπου 28-29. Θα το ξαναδώ.

29 λεπτά πριν, JDimi είπε

Καλησπέρα, 

Ψάχνω κλιματιστικο για υπνοδωμάτιο 12.4τμ, budget γύρω στα 400 (μαζί με τοποθέτηση) για θέρμανση (κυρία πηγή) και λιγότερο για ψύξη, επειδή είναι σε υπνοδωμάτιο μικρών παιδιών θα λειτουργεί σχεδόν μόνο κατά των ύπνο τους σε θερμοκρασία 21-22 βαθμούς (τώρα έχει τόσο σχεδόν όλη μέρα χωρίς κάποια πηγή θέρμανσης) θα ήθελα όσο δυνατόν πιο αθόρυβο. Εχει βόρειο προσανατολισμό αλλά βλέπει σε μικρό αίθριο οροστατευομενο από αέρα. 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Μέχρι χθες 37π νομίζω. Ε δωρεάν τοποθέτηση, θα ξαναπέσει σίγουρα στην bf

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198884-toshiba-mirai-plus-10tavg-e-b10tkvg-e

Αυτό είχε 450 επίσης με δωρεάν, 

Ποιο προτείνετε η κάποια άλλο ανάλογης συνολικής τιμής 

Φυσικά θα περιμένω bf

Ευχαριστώ 

Θερμικές Απώλειες

1452.48Watt

1249.13KCal/h

111.73Watt/m2

96.09KCal/h/m2

Το carrier .

Έχει follow me οπότε θα παίζει μόνο όταν χρειάζεται. Και θα παίζει λίγο με τις μικρές απώλειες που έχεις.

ΥΓ Δεν νομίζω να πέσει πιο κάτω. Έπρεπε να το είχες πάρει. Μακάρι να το πετύχεις τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θυμάμαι καλά κάπου 28-29. Θα το ξαναδώ.

Το carrier .

Έχει follow me οπότε θα παίζει μόνο όταν χρειάζεται. Και θα παίζει λίγο με τις μικρές απώλειες που έχεις.

ΥΓ Δεν νομίζω να πέσει πιο κάτω. Έπρεπε να το είχες πάρει. Μακάρι να το πετύχεις τόσο.

Ευχαριστώ πολύ, ελλείψει χρόνου και προτεραιότητα αγοράς νέου λαπτοπ λογω εργασίας πήγε λίγο για πιο πίσω η αγορά του και εγώ ελπίζω να πάει κάπου εκεί κοντά που ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Πριν κάποιους μήνες έπειτα από πολλές συμβουλές που ακολούθησα εδώ μέσα, αγόρασα ένα shorai edge 18ρι. Ξαφνικά σήμερα διαβάζω ότι η αποψη πολλών για το ότι είναι καλό έχει αλλάξει. Τι ακριβώς ισχύει? Θα μου έρθει κανένα ρεύμα στο Θεό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Ξαφνικά σήμερα διαβάζω ότι η αποψη πολλών για το ότι είναι καλό έχει αλλάξει

Ποιοι είναι αυτοί οι πολλοί δεν έχουν όνομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Ποιοι είναι αυτοί οι πολλοί δεν έχουν όνομα ?

Στο φόρουμ εδώ μέσα εννοώ. Τώρα τι θες να σου παραθέσω τα username τους? Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι. Για το κλιματιστικό ρωτάω αν έχει κάποιος μια πληροφορία για το τι ακριβώς ισχύει. Πατάτα βγήκε? Και αν ναι από ποια άποψη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasalpa είπε

Στο φόρουμ εδώ μέσα εννοώ. Τώρα τι θες να σου παραθέσω τα username τους? Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι. Για το κλιματιστικό ρωτάω αν έχει κάποιος μια πληροφορία για το τι ακριβώς ισχύει. Πατάτα βγήκε? Και αν ναι από ποια άποψη? 

Εσυ δεν εχεις αποψη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vasalpa είπε

Στο φόρουμ εδώ μέσα εννοώ. Τώρα τι θες να σου παραθέσω τα username τους? Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι. Για το κλιματιστικό ρωτάω αν έχει κάποιος μια πληροφορία για το τι ακριβώς ισχύει. Πατάτα βγήκε? Και αν ναι από ποια άποψη? 

Καταρχήν αναφέρεσαι στο edge η στο shorai?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Εσυ δεν εχεις αποψη?

Το χρησιμοποίησα 2 μήνες στην ψυχή και τώρα ξεκινάω να το ανάβω για θέρμανση. Η απόδοση του για τον χώρο μου είναι ικανοποιητική. Για ενεργειακή απόδοση δεν γνωρίζω καθώς ούτε λογαριασμός εκκαθαριστικός μου ήρθε ούτε έχω κάνει κάποια μέτρηση. 

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καταρχήν αναφέρεσαι στο edge η στο shorai?

Στο shorai edge (το edge) 

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-White.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Το χρησιμοποίησα 2 μήνες στην ψυχή και τώρα ξεκινάω να το ανάβω για θέρμανση. Η απόδοση του για τον χώρο μου είναι ικανοποιητική. Για ενεργειακή απόδοση δεν γνωρίζω καθώς ούτε λογαριασμός εκκαθαριστικός μου ήρθε ούτε έχω κάνει κάποια μέτρηση. 

Στο shorai edge (το edge) 

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-White.html

https://toshiba-aircon.gr/product-category/category_home_air_conditioning/

Εγώ θα σε παραπέμψω στη σελίδα του κατασκευαστή και όχι κάποιου σκρουτζομαγαζου η καποιας σελίδας ,κοίτα την σε παρακαλώ έχω βάλει το link ποιο πάνω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...