Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, vasalpa είπε

Το χρησιμοποίησα 2 μήνες στην ψυχή και τώρα ξεκινάω να το ανάβω για θέρμανση. Η απόδοση του για τον χώρο μου είναι ικανοποιητική. Για ενεργειακή απόδοση δεν γνωρίζω καθώς ούτε λογαριασμός εκκαθαριστικός μου ήρθε ούτε έχω κάνει κάποια μέτρηση. 

Στο shorai edge (το edge) 

https://www.skroutz.gr/s/23492702/Toshiba-Shorai-Edge-RAS-18J2KVSG-E-RAS-18J2AVSG-E-White.html

Αν θες ενα κλιματιστικο αθορυβο, ποιοτικο και πολυ οικονομικο που να κανει τη δουλεια του χωρις να σε απασχολει σε πολυ λογικη τιμη ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
Αν εισαι αριθμολαγνος και κυνηγας τα ελαχιστα watts που μπορει να πιασει και να βγαζει ωραια σχεδιαγραμματα στο tplink ειναι για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αν θες ενα κλιματιστικο αθορυβο, ποιοτικο και πολυ οικονομικο που να κανει τη δουλεια του χωρις να σε απασχολει σε πολυ λογικη τιμη ειναι απο τις καλυτερες επιλογες.
Αν εισαι αριθμολαγνος και κυνηγας τα ελαχιστα watts που μπορει να πιασει και να βγαζει ωραια σχεδιαγραμματα στο tplink ειναι για πεταμα.

Ένας απλός χρήστης είμαι. Θέλω να είναι αποδοτικό (για μένα είναι) και να μην έρθει κάνας τρελός λογαριασμός ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vasalpa είπε

Ένας απλός χρήστης είμαι. Θέλω να είναι αποδοτικό (για μένα είναι) και να μην έρθει κάνας τρελός λογαριασμός ΔΕΗ. 

Μια χαρα ειναι το μηχανημα.
Δυσκολα καποιο να καιει λιγοτερο αν ειναι σωστο για το χωρο.

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Μια χαρα ειναι το μηχανημα.
Δυσκολα καποιο να καιει λιγοτερο αν ειναι σωστο για το χωρο.

Άρα από ότι κατάλαβα το πρόβλημα που διαπιστώθηκε από μετρήσεις διαφόρων χρηστών ήταν η απόδοση του? 

Με προϊδέασε μια αρνητική κριτική στο σκρουτζ για το air condition που αναφέρεται και στο φόρουμ του insomnia για αυτό μπήκα στη διαδικασία να μάθω τι έγινε και βγήκε τελικα "κακό" μοντέλο. 

Επεξ/σία από vasalpa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Άρα από ότι κατάλαβα το πρόβλημα που διαπιστώθηκε από μετρήσεις διαφόρων χρηστών ήταν η απόδοση του? 

Με προϊδέασε μια αρνητική κριτική στο σκρουτζ για το air condition που αναφέρεται και στο φόρουμ του insomnia για αυτό μπήκα στη διαδικασία να μάθω τι έγινε και βγήκε τελικα "κακό" μοντέλο. 

σε ποια κριτικη αναφερεσαι?

edit
Τη βρηκα


487760771_Screenshot_2020-11-17ToshibaShoraiEdgeRAS-B24J2KVSG-ERAS-24J2AVSG-EWhite.png.cab0c057c3f0b4fbf8f2b0685672ddb6.png

Προφανως καποιος εμπαθης που του αρεσει να κρυβεται πισω απο πληκτρολογια.
Παει το μυαλο μου καπου...

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/11/2020 στις 10:29 ΜΜ, nickolas είπε

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Nέα αγορά, 1000 με 2000 ευρώ, αδιάφορο το κατάστημα (ενδιαφέρουσα η δωρεάν εγκατάσταση/συνολικό κόστος) 
  2. Αποκλειστική πηγή θέρμανσης και ενδιαφέρει 100% και μόνο η θέρμανση με 23C επιθυμητή θερμοκρασία χώρου
  3. Το αθόρυβο έχει μικρή/μέτρια βαρύτητα. Δε θα μπει σε υπνοδωμάτιο αλλά στο διάδρομο με ανοιχτές τις πόρτες (βλέπε σχήμα). Εγγύηση δεν ενδιαφέρει, νοικιάζω.
  4. Πρόκειται για κατασκευή δεκαετίας του 70 χωρίς μονώσεις πέρα από σύγχρονα κουφώματα με διπλά τζάμια. Περιοχή Γλυφάδα, κοντά στη θάλασσα. Για όλο το διαμέρισμα 72m2 οι απώλειες υπολογίστηκαν στα 7KW. Με αστέρι η επιθυμητή θέση του κλιματιστικού. Το διαμέρισμα έχει ένα ~9άρι Midea Inverter στο υπνοδωμάτιο που αποδίδει καλά έως 7C εξωτερική αλλά τα κρύα βράδια (2C με -2C) δεν αποδίδει ΚΑΘΟΛΟΥ. Το σαλόνι έχει ένα noname ~12άρι που επίσης μέχρι 7C τουλάχιστον αποδίδει καλά. Σας επισυνάπτω τις ταμπέλες τους.
  5. Μέγιστο πλάτος τοποθέτησης 108 εκατοστά από τοίχο σε τοίχο.
  6. 1690531732_.jpg.ca5d30092818436a166f1fb34b36de47.jpgIMG_4456.jpg.3ee6afd952801ef1609e9299633ca73d.jpg

IMG_4459.jpg.be6337eae179ca83eba6fe2bcb8e2126.jpg

Μίλησα με την ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος. Θα μου δικαιολογήσει δαπάνη ~1000 ευρώ για νέα μονάδα κλιματιστικού. Επίσης δέχεται να φύγει το κλιματιστικό του σαλονιού και να πάει στο 2ο υπνοδωμάτιο!

Οπότε θα βάλω τη νέα μονάδα στο σαλόνι και θα πιάνει μέσω μιας μεγάλης συρόμενης πόρτας που μένει ανοικτή και την υποδοχή. Με αυτόν τον τρόπο κάθε μεγάλο άνοιγμα του σπιτιού, με εξαίρεση την κουζίνα, θα έχει μονάδα κλιματισμού δίπλα της.

Οπότε ακούω προτάσεις/απόψεις! Ο θόρυβος μιας και θα είναι σαλόνι δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η οικονομική απόδοση ενδιαφέρει. Πάντα για θέρμανση χώρου. Περιορισμός στο πλάτος τοποθέτησης δεν υπάρχει αλλά η εξωτερική μονάδα καλό είναι να είναι μέχρι 89 πόντους πλάτος.

Το 12άρι f&u που είναι τώρα στο σαλόνι το καλύπτει οριακά αν η συρόμενη πόρτα είναι κλειστή.

Επεξ/σία από nickolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

σε ποια κριτικη αναφερεσαι?

edit
Τη βρηκα


487760771_Screenshot_2020-11-17ToshibaShoraiEdgeRAS-B24J2KVSG-ERAS-24J2AVSG-EWhite.png.cab0c057c3f0b4fbf8f2b0685672ddb6.png

Προφανως καποιος εμπαθης που του αρεσει να κρυβεται πισω απο πληκτρολογια.
Παει το μυαλο μου καπου...

Πιο πολύ με ανησύχησε ότι πολλοί συμφώνησαν μαζί του. Για αυτό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω μήπως κάτι άλλαξε στις μετρήσεις που έγιναν εκ των υστέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Πιο πολύ με ανησύχησε ότι πολλοί συμφώνησαν μαζί του. Για αυτό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω μήπως κάτι άλλαξε στις μετρήσεις που έγιναν εκ των υστέρων.

Οπως έφτιαξε ενα faκe account και έγραψε το σχολιο, με την ίδια ευκολία φτιάχνει και αλλα 11 accounts και βάζει οτι δήθεν είναι χρήσιμη η κριτική..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Πιο πολύ με ανησύχησε ότι πολλοί συμφώνησαν μαζί του. Για αυτό μπήκα στη διαδικασία να ψάξω μήπως κάτι άλλαξε στις μετρήσεις που έγιναν εκ των υστέρων.

Η συγκεκριμενη δεν ειναι κριτικη κλιματιστικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Στο φόρουμ εδώ μέσα εννοώ. Τώρα τι θες να σου παραθέσω τα username τους? Δεν με ενδιαφέρει ποιοι είναι. Για το κλιματιστικό ρωτάω αν έχει κάποιος μια πληροφορία για το τι ακριβώς ισχύει. Πατάτα βγήκε? Και αν ναι από ποια άποψη? 

Όπως όλα τα μηχανολογικά συστήματα, οι σχεδιαστές του επέλεξαν κάπου να υπερτερεί και κάπου όχι.

Σε σχέση με το παλιό Shorai φαίνεται να θυσίασαν απόδοση στο πολύ χαμηλό φάσμα ώστε να κερδίσουν στο μεσαιουψηλο.

Αν πχ το σπίτι σου έχει πολύ καλές μονώσεις και το κλιματιστικό θα μπορούσε να ισορροπήσει κάτω από 350W ( τυχαίο νούμερο ), τότε ενδεχομένως το προηγούμενο μοντέλο να είχε το edge ( 😅)

Στην πράξη οι διαφορες στην τσέπη ίσως να είναι αμελητέες.

Ίσως να υπήρχαν στην αγορά καλύτερα 18αρια, αλλά και πάλι κάπου θα μπει σε μια εξίσωση το προτέρημα του καθενός και θα βγάλει αποτέλεσμα ανάλογα με το που δίνει βαρύτητα ο καθένας.

Φαίνεται να είναι από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς πάντως για το κόστος του.

26 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

σε ποια κριτικη αναφερεσαι?

edit
Τη βρηκα


487760771_Screenshot_2020-11-17ToshibaShoraiEdgeRAS-B24J2KVSG-ERAS-24J2AVSG-EWhite.png.cab0c057c3f0b4fbf8f2b0685672ddb6.png

Προφανως καποιος εμπαθης που του αρεσει να κρυβεται πισω απο πληκτρολογια.
Παει το μυαλο μου καπου...

Χαχαχαχαχα

Θα έχω να το θυμάμαι 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όπως όλα τα μηχανολογικά συστήματα, οι σχεδιαστές του επέλεξαν κάπου να υπερτερεί και κάπου όχι.

Σε σχέση με το παλιό Shorai φαίνεται να θυσίασαν απόδοση στο πολύ χαμηλό φάσμα ώστε να κερδίσουν στο μεσαιουψηλο.

Αν πχ το σπίτι σου έχει πολύ καλές μονώσεις και το κλιματιστικό θα μπορούσε να ισορροπήσει κάτω από 350W ( τυχαίο νούμερο ), τότε ενδεχομένως το προηγούμενο μοντέλο να είχε το edge ( 😅)

Στην πράξη οι διαφορες στην τσέπη ίσως να είναι αμελητέες.

Ίσως να υπήρχαν στην αγορά καλύτερα 18αρια, αλλά και πάλι κάπου θα μπει σε μια εξίσωση το προτέρημα του καθενός και θα βγάλει αποτέλεσμα ανάλογα με το που δίνει βαρύτητα ο καθένας.

Φαίνεται να είναι από τις καλύτερες επιλογές της αγοράς πάντως για το κόστος του.

Χαχαχαχαχα

Θα έχω να το θυμάμαι 😂

Άρα πρακτικά εγώ που έχω κακή (μηδενική) μόνωση, θα είμαι στο μεσαίο-υψηλό φάσμα και δεν με επηρεάζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν πχ το σπίτι σου έχει πολύ καλές μονώσεις και το κλιματιστικό θα μπορούσε να ισορροπήσει κάτω από 350W ( τυχαίο νούμερο ), τότε ενδεχομένως το προηγούμενο μοντέλο να είχε το edge ( 😅)
 

Define 'ειχε'

3 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Άρα πρακτικά εγώ που έχω κακή (μηδενική) μόνωση, θα είμαι στο μεσαίο-υψηλό φάσμα και δεν με επηρεάζει;

Αν δεν σε απασχολει κατι στην αισθηση εχεις κανει καλη επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οπως έφτιαξε ενα faκe account και έγραψε το σχολιο, με την ίδια ευκολία φτιάχνει και αλλα 11 accounts και βάζει οτι δήθεν είναι χρήσιμη η κριτική..

Μόνο 11; 🤭

15 λεπτά πριν, vasalpa είπε

Άρα πρακτικά εγώ που έχω κακή (μηδενική) μόνωση, θα είμαι στο μεσαίο-υψηλό φάσμα και δεν με επηρεάζει;

Όπως αναφέρθηκε είναι λογικά αμελητέες ποσότητες. Δεν θα ασχολιομουν στη θέση σου.

14 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Define 'ειχε'

 

Παλιό μοντέλο = είχε

Αν προτιμάς ενεστώτα μιας και πωλείται ακόμα , "έχει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο 11; 🤭

Όπως αναφέρθηκε είναι λογικά αμελητέες ποσότητες. Δεν θα ασχολιομουν στη θέση σου.

Εφτασε στα 12... συνεχίζει να κάνει accounts αχαχχααχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μόνο 11; 🤭

Όπως αναφέρθηκε είναι λογικά αμελητέες ποσότητες. Δεν θα ασχολιομουν στη θέση σου.

Παλιό μοντέλο = είχε

Αν προτιμάς ενεστώτα μιας και πωλείται ακόμα , "έχει".

Τι εννοεις με το ειχε?
Σε αποδοση?
Σε καταναλωση ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...