Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εφτασε στα 12... συνεχίζει να κάνει accounts αχαχχααχ

Eγω το πατησα..δοκιμαζω την τεχνητη νοημοσυνη του σκρουτζ.

Τι αιτια να δωσω για αναφορα πριν γινει η κορυφαια κριτικη αυτη που εγραψε καποιο κοπελι πικραμενο?

 

Γιατί θέλεις να αναφέρεις τη συγκεκριμένη αξιολόγηση;

 

  • Περιέχει απρεπείς εκφράσεις
  • Περιέχει ερώτηση/συζήτηση
  • Περιέχει παραπλανητικές πληροφορίες
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, vasalpa είπε

Καλησπέρα σε όλους. Πριν κάποιους μήνες έπειτα από πολλές συμβουλές που ακολούθησα εδώ μέσα, αγόρασα ένα shorai edge 18ρι. Ξαφνικά σήμερα διαβάζω ότι η αποψη πολλών για το ότι είναι καλό έχει αλλάξει. Τι ακριβώς ισχύει? Θα μου έρθει κανένα ρεύμα στο Θεό

Αν για τα τμ που το χρησιμοποιεις πιανει σε ευλογο χρονικο διαστημα την επιθυμητη θερμοκρασια τοτε σημαινει πως το κλιμαστιστικο λειτουργει άρτια! Η καταναλωση εχει να κανει με τις απωλειες και απαιτησεις του χρηστη! Η καταναλωση ειναι ρευστη για τον καθε χρηστη γιατι τα δεδομενα ποτέ δεν ειναι τα ιδια..! 

Απωλειες:εσωτ.-εξωτ. θερμοκρασια, τ.μ που θελουμε να καλυψουμε, μονωση χωρου!

Απαιτησεις χρηστη:Επιθυμητες θερμοκρασιες που θελει να διατηρει στον χωρο και ωρες λειτουργιας..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Τι εννοεις με το ειχε?
Σε αποδοση?
Σε καταναλωση ?
 

Από τους πίνακες φαίνεται να έχει μεγαλύτερα cops από μια στάθμη input και άνω. 30% και άνω θυμάμαι καλά.

Έχει χάσει ένα τακ απόλυτο capacity χαμηλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,αφου η κριτικη ηταν αψεγαδιαστη αν και ταλαντευτηκα μηπως το γιδιιιιιιι ειναι ρατσιστικο εναντιον μπεεεεεεεε , την ανεφερα για απρεπεις εκφρασεις : η λεξη insomnia ειναι μνημειο κεκαλυμμενης βωμολοχιας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από τους πίνακες φαίνεται να έχει μεγαλύτερα cops από μια στάθμη input και άνω. 30% και άνω θυμάμαι καλά.

Έχει χάσει ένα τακ απόλυτο capacity χαμηλά.

Σε εργαστηριακες συνθηκες συνεχους λειτουργιας του συμπιεστη.
Σε πιο real συνθηκες αλλαζουν τα πραγματα.

πχ με 20 ζητηση στους 7 το shorai μπορει να κατεβαινει στα 160w και να μην κλεισει καθολου ενω το edge να κλεινει στα 260w
μετα απο μια ωρα ομως θα εχουν αποδοσει αμφοτερα 1,49KW με το shorai να εχει καψει 0,24kw και το edge να εχει καταναλωσει 0,23KW,
το οποιο ουτως η αλλως ειναι αμελητεο.
Αλλα τελικα ποιο εχει καλυτερο COP?
Τα νουμερα δεν ειναι τυχαια .



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Σε εργαστηριακες συνθηκες συνεχους λειτουργιας του συμπιεστη.
Σε πιο real συνθηκες αλλαζουν τα πραγματα.

πχ με 20 ζητηση στους 7 το shorai μπορει να κατεβαινει στα 160w και να μην κλεισει καθολου ενω το edge να κλεινει στα 260w
μετα απο μια ωρα ομως θα εχουν αποδοσει αμφοτερα 1,49KW με το shorai να εχει καψει 0,24kw και το edge να εχει καταναλωσει 0,23KW,
το οποιο ουτως η αλλως ειναι αμελητεο.
Αλλα τελικα ποιο εχει καλυτερο COP?
Τα νουμερα δεν ειναι τυχαια .



 

Δεν ξέρεις πόσο διάστημα θα μείνει κλειστό το edge.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι με feedback για τα δύο κλιματιστικά που πήρα από Κώτσο.

 

Εκανα τη παραγγελία Παρασκευή, Χθες παρέλαβα, σήμερα ήρθε ο εγκαταστάτης. Πήρα δύο Carrier Crystal III ενα 9αρι και ενα 12αρι, 800ευρώ με την εγκατάσταση +10ε αντικραδασμικά. Για τα λεφτά που έδωσα θεωρώ πως είμαι αρκετά καλά για αυτά που πήρα. Αλλά προς όλους τους τζαμπατζήδες, όπως ήμουν και εγώ, αποφύγετε τις δωρεάν εγκαταστάσεις που έρχονται ως 'δώρο'. Δεν λέω , θα δουλέψει, πιθανό να μην έχετε-εχω κανένα πρόβλημα. Αλλά μου βγήκε η ψυχή σημερα. Πλακώθηκα 3 φορές με τον εγκαταστάτη. Δεν ήθελε να ακουσει και όλο μου ξεκίναγε οτι δεν πρέπει να του λέω πως να κανει τη δουλειά του. Οτι εκείνος ξερει, οτι εχει εγκαταστήσει 4000 μηχανήματα και είχε 5 επιστροφες γιατί εφταιγε ο α, ο β και ο γ. 

 

Από το τηλέφωνο στη κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού της ξεκαθαρισα οτι θέλω απαραιτητα αντία κενού, τρία μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνώσεων, και αντικραδασμικά. Μου είπε ναι σε όλα και οτι τα ακριδασμικα εχουν ενα κοστος στο οποιο συμφώνησα. Ο Τεχνικός σημερα, όταν του έλεγα για τα τρία μέτρα έλεγε οτι δεν χρειάζονται και οτι είναι προτάσεις της εταιρείας, ότι τα αντικραδασμικα δεν τοποθετουνται σε καινουργια κλιματιστικά γιατί είναι άλλης τεχνολογίας και ότι η αντία κενού δεν είναι καλή γιατί κρατάει τα σκουπιδάκια μέσα και δεν διώχνει την υγρασία και οτι αυτός με το δάχτυλο ξερει καλύτερα γιατι η εκτόνωση τα σπρωχνει έξω. Οταν επέμενα να ζητάω αυτα που είχαμε συμφωνησει υποτθιεται με τον Κωτσο, μου έλεγε οτι δεν συμφώνησες τιποτα τέτοιο, και οτι πώς θα τυλίξει κουλουρα 3 μετρα πίσω από την εξωτερικη μονάδα γιατί θα την μπουκώσουμε  και αλλα τέτοια. Μου επισήμανε οτι αν θελω να τα κάνω αυτά  δεν θα υπογράψει οτι έχει γινει σωστά η εγκατάσταση και οτι δεν θα έχω εγγύηση εγκατάστασης. Φαγαμε λίγη ωρα στη συζήτηση και είχε μαζέψει τα εργαλεία του για να φύγει γιατί 'δεν συμφωνούσαμε' αλλά και γιατι και εγω του έλεγα οτι δεν δεχομαι να μην γινουν τα τελευταία. Τελίκά με τα πολλά, ενέδωσα αφού μου είπε οτι θα πάει σπίτι να φέρει την αντία κενού (γιατί να την έχει μαζί του αλλωστε... ) και οτι μου είπε οτι θα μπουν αρκετά μετρα και με διαβεβαίωσε πως ότι παθει θα φταιει εκείνος αφού βάζει την υπογραφή του.

 

Αποφάσισα να συνεχίσουμε την εγκατάσταση γκρινιάζοντας και ρωτώντας τα πάντα. Στο 12άρι έβαλε με το ζορι 2m σωλήνα (μαζί με τα 50cm τα δικά του, 2,4-2,5μ) και στο 9αρι 1,7 + 0,5 τα δικά του. Στο 9άρι κιολας επείδή είχα χώρο του έλεγα να μπεί πιο μακρυά στο μπαλκόνι μπας και πιάσω όσο περισσότερο μπορούσα και ενώ στην αρχή είπε οκ θα το δουμε να το μετρησουμε πανω, πήγε και εκοψε  μόνος του σωλήνα όσο ήθελε.

 

Οσον αφορά την αντλία , πήγε δυό φορές σπίτι του, γιατί δεν διαλεξε σωστά λαστιχα, τράκαρε με ενα μηχανάκι (έκανε όπισθεν και το ακούμπησε?/ σταμάτησε απότομα και τον γρατζούνισε ο άλλος??) . Την έβαλε να δουλέψει, ήταν υποτίθεται 'τριτοβάθμια' αντλία 380Watt (φωτο στο λινκ) , δούλεψε για 2 λεπτά, οπου ΄'εριξε΄ την βελόνα από το 0 πιο κάτω στην άλλη στάθμη και μου εξηγούσε οτι ετσι κάνει. Σταμάτησε την αντία , ανοιξε τις βάνες για το φρεον και μετά έβγαλε την αντλια, μαζί με κάμποσο φρέον που πήγε στην ατμόσφαιρα. Εχω τραβήξει με ηχο το δεύτερο κλιματιστικό για να έχω να δείξω κάτι στην Carrier,την οποία καλούσα από το πρωι για διευκρινήσεις αλλά ακόμη δεν με πήραν πίσω. 

 

Τώρα στη τελική μπορεί όντως να εκανε και γαμώ τις δουλείες, γιατί όπως έλεγε 'οι άλλοι δεν ξέρουν΄ και οτι αυτός εχει δώσει 2-3 χιλιάρικα για να πιστοποιηθεί. Μακάρι και θα το ήθελα πολύ να μην μου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μακάρι για τα 800 μου ευρώ να έχω παρει δύο Carrier κλιματιστικά και να δουλεύουν μπομπα.

Στο τέλος της ημέρας όμως θα προτιμούσα να είχα δώσει άλλα 130ε για να πληρώσω εγώ εγκαταστάτη πάρα αυτό το χάλι και αυτήν την ταλαιπωρία 5 ωρών(γιατί πήγαινε και με το πάσο του, όπως είπε).

 

Κάντε λοιπόν μια χάρη στον εαυτό σας, και πληρώστε εναν εξειδικευμένο ψυκτικό που να έχει καλές κρητικές ή που να τον εχει δοκιμασει κάποιος φίλος σας.

 

Αυτά....

 

Φώτο εδώ: (η αντλια ήταν κλειστή στις φώτο)

 
 
Σε αυτό το σημείο να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που μου έδωσαν feedback και συμβουλές εδώ πέρα.
 
Επεξ/σία από georgeps21
  • Like 5
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Επανέρχομαι με feedback για τα δύο κλιματιστικά που πήρα από Κώτσο.

Εκανα τη παραγγελία Παρασκευή, Χθες παρέλαβα, σήμερα ήρθε ο εγκαταστάτης. Πήρα δύο Carrier Crystal III ενα 9αρι και ενα 12αρι, 800ευρώ με την εγκατάσταση +10ε αντικραδασμικά. Για τα λεφτά που έδωσα θεωρώ πως είμαι αρκετά καλά για αυτά που πήρα. Αλλά προς όλους τους τζαμπατζήδες, όπως ήμουν και εγώ, αποφύγετε τις δωρεάν εγκαταστάσεις που έρχονται ως 'δώρο'. Δεν λέω , θα δουλέψει, πιθανό να μην έχετε-εχω κανένα πρόβλημα. Αλλά μου βγήκε η ψυχή σημερα. Πλακώθηκα 3 φορές με τον εγκαταστάτη. Δεν ήθελε να ακουσει και όλο μου ξεκίναγε οτι δεν πρέπει να του λέω πως να κανει τη δουλειά του. Οτι εκείνος ξερει, οτι εχει εγκαταστήσει 4000 μηχανήματα και είχε 5 επιστροφες γιατί εφταιγε ο α, ο β και ο γ. 

Από το τηλέφωνο στη κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού της ξεκαθαρισα οτι θέλω απαραιτητα αντία κενού, τρία μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνώσεων, και αντικραδασμικά. Μου είπε ναι σε όλα και οτι τα ακριδασμικα εχουν ενα κοστος στο οποιο συμφώνησα. Ο Τεχνικός σημερα, όταν του έλεγα για τα τρία μέτρα έλεγε οτι δεν χρειάζονται και οτι είναι προτάσεις της εταιρείας, ότι τα αντικραδασμικα δεν τοποθετουνται σε καινουργια κλιματιστικά γιατί είναι άλλης τεχνολογίας και ότι η αντία κενού δεν είναι καλή γιατί κρατάει τα σκουπιδάκια μέσα και δεν διώχνει την υγρασία και οτι αυτός με το δάχτυλο ξερει καλύτερα γιατι η εκτόνωση τα σπρωχνει έξω. Οταν επέμενα να ζητάω αυτα που είχαμε συμφωνησει υποτθιεται με τον Κωτσο, μου έλεγε οτι δεν συμφώνησες τιποτα τέτοιο, και οτι πως θα τυλίξει κουλουρα 3 μετρα πίσω από την εξωτερικη μονάδα και αλλα τέτοια. Μου επισήμανε οτι αν θελω να τα κάνω αυτά  δεν θα υπογράψει οτι έχει γινει σωστά η εγκατάσταση και οτι δεν θα έχω εγγύηση εγκατάστασης. Φαγαμε λίγη ωρα στη συζήτηση και είχε μαζέψει τα εργαλεία του για να φύγει γιατί 'δεν συμφωνούσαμε' αλλά και γιατι και εγω του έλεγα οτι δεν δεχομαι να μην γινουν τα τελευταία. Τελίκά με τα πολλά, ενέδωσα αφού μου είπε οτι θα πάει σπίτι να φέρει την αντία κενού (γιατί να την έχει μαζί του αλλωστε... ) και οτι μου είπε οτι θα μπουν αρκετά μετρα και με διαβεβαίωσε πως ότι παθει θα φταιει εκείνος αφού βάζει την υπογραφή του.

Αποφάσισα να συνεχίσουμε την εγκατάσταση γκρινιάζοντας και ρωτώντας τα πάντα. Στο 12άρι έβαλε με το ζορι 2m σωλήνα (μαζί με τα 50cm τα δικά του, 2,4-2,5μ) και στο 9αρι 1,7 + 0,5 τα δικά του. Στο 9άρι κιολας επείδή είχα χώρο του έλεγα να μπεί πιο μακρυά στο μπαλκόνι μπας και πιάσω όσο περισσότερο μπορούσα και ενώ στην αρχή είπε οκ θα το δουμε να το μετρησουμε πανω, πήγε και εκοψε  μόνος του σωλήνα όσο ήθελε.

Οσον αφορά την αντλία , πήγε δυό φορές σπίτι του, γιατί δεν διαλεξε σωστά λαστιχα, τράκαρε με ενα μηχανάκι (έκανε όπισθεν και το ακούμπησε?/ σταμάτησε απότομα και τον γρατζούνισε ο άλλος??) . Την έβαλε να δουλέψει, ήταν υποτίθεται 'τριτοβάθμια' αντλία 380Watt (φωτο στο λινκ) , δούλεψε για 2 λεπτά, οπου ΄'εριξε΄ την βελόνα από το 0 πιο κάτω στην άλλη στάθμη και μου εξηγούσε οτι ετσι κάνει. Σταμάτησε την αντία , ανοιξε τις βάνες για το φρεον και μετά έβγαλε την αντλια, μαζί με κάμποσο φρέον που πήγε στην ατμόσφαιρα. Εχω τραβήξει με ηχο το δεύτερο κλιματιστικό για να έχω να δείξω κάτι στην Carrier,την οποία καλούσα από το πρωι για διευκρινήσεις αλλά ακόμη δεν με πήραν πίσω. 

Τώρα στη τελική μπορεί όντως να εκανε και γαμώ τις δουλείες, γιατί όπως έλεγε 'οι άλλοι δεν ξέρουν΄ και οτι αυτός εχει δώσει 2-3 χιλιάρικα για να πιστοποιηθεί. Μακάρι και θα το ήθελα πολύ να μην μου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μακάρι για τα 800 μου ευρώ να έχω παρει δύο Carrier κλιματιστικά και να δουλεύουν μπομπα.

Στο τέλος της ημέρας όμως θα προτιμούσα να είχα δώσει άλλα 130ε για να πληρώσω εγώ εγκαταστάτη πάρα αυτό το χάλι και αυτήν την ταλαιπωρία 5 ωρών(γιατί πήγαινε και με το πάσο του, όπως είπε).

Κάντε λοιπόν μια χάρη στον εαυτό σας, και πληρώστε εναν εξειδικευμένο ψυκτικό που να έχει καλές κρητικές ή που να τον εχει δοκιμασει κάποιος φίλος σας.

Αυτά....

Φώτο εδώ:

 

Πολύτιμα τα όσα ανέφερε ο φίλος, για τους άνωθεν λόγους (και ακόμη περισσότερους) ΠΑΝΤΑ επιλέγουμε έναν καλό, αξιόπιστο και με συστάσεις ψυκτικό.

Καλορίζικα τα όμορφα θηριάκια φίλε Γιώργο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Εγραψα οτι τα νουμερα δεν ειναι τυχαια...

Δεν ξέρεις τότε πόσο θα έκαιγε το shorai.

12 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Επανέρχομαι με feedback για τα δύο κλιματιστικά που πήρα από Κώτσο.

Εκανα τη παραγγελία Παρασκευή, Χθες παρέλαβα, σήμερα ήρθε ο εγκαταστάτης. Πήρα δύο Carrier Crystal III ενα 9αρι και ενα 12αρι, 800ευρώ με την εγκατάσταση +10ε αντικραδασμικά. Για τα λεφτά που έδωσα θεωρώ πως είμαι αρκετά καλά για αυτά που πήρα. Αλλά προς όλους τους τζαμπατζήδες, όπως ήμουν και εγώ, αποφύγετε τις δωρεάν εγκαταστάσεις που έρχονται ως 'δώρο'. Δεν λέω , θα δουλέψει, πιθανό να μην έχετε-εχω κανένα πρόβλημα. Αλλά μου βγήκε η ψυχή σημερα. Πλακώθηκα 3 φορές με τον εγκαταστάτη. Δεν ήθελε να ακουσει και όλο μου ξεκίναγε οτι δεν πρέπει να του λέω πως να κανει τη δουλειά του. Οτι εκείνος ξερει, οτι εχει εγκαταστήσει 4000 μηχανήματα και είχε 5 επιστροφες γιατί εφταιγε ο α, ο β και ο γ. 

Από το τηλέφωνο στη κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού της ξεκαθαρισα οτι θέλω απαραιτητα αντία κενού, τρία μέτρα ελάχιστο μήκος σωλήνώσεων, και αντικραδασμικά. Μου είπε ναι σε όλα και οτι τα ακριδασμικα εχουν ενα κοστος στο οποιο συμφώνησα. Ο Τεχνικός σημερα, όταν του έλεγα για τα τρία μέτρα έλεγε οτι δεν χρειάζονται και οτι είναι προτάσεις της εταιρείας, ότι τα αντικραδασμικα δεν τοποθετουνται σε καινουργια κλιματιστικά γιατί είναι άλλης τεχνολογίας και ότι η αντία κενού δεν είναι καλή γιατί κρατάει τα σκουπιδάκια μέσα και δεν διώχνει την υγρασία και οτι αυτός με το δάχτυλο ξερει καλύτερα γιατι η εκτόνωση τα σπρωχνει έξω. Οταν επέμενα να ζητάω αυτα που είχαμε συμφωνησει υποτθιεται με τον Κωτσο, μου έλεγε οτι δεν συμφώνησες τιποτα τέτοιο, και οτι πως θα τυλίξει κουλουρα 3 μετρα πίσω από την εξωτερικη μονάδα και αλλα τέτοια. Μου επισήμανε οτι αν θελω να τα κάνω αυτά  δεν θα υπογράψει οτι έχει γινει σωστά η εγκατάσταση και οτι δεν θα έχω εγγύηση εγκατάστασης. Φαγαμε λίγη ωρα στη συζήτηση και είχε μαζέψει τα εργαλεία του για να φύγει γιατί 'δεν συμφωνούσαμε' αλλά και γιατι και εγω του έλεγα οτι δεν δεχομαι να μην γινουν τα τελευταία. Τελίκά με τα πολλά, ενέδωσα αφού μου είπε οτι θα πάει σπίτι να φέρει την αντία κενού (γιατί να την έχει μαζί του αλλωστε... ) και οτι μου είπε οτι θα μπουν αρκετά μετρα και με διαβεβαίωσε πως ότι παθει θα φταιει εκείνος αφού βάζει την υπογραφή του.

Αποφάσισα να συνεχίσουμε την εγκατάσταση γκρινιάζοντας και ρωτώντας τα πάντα. Στο 12άρι έβαλε με το ζορι 2m σωλήνα (μαζί με τα 50cm τα δικά του, 2,4-2,5μ) και στο 9αρι 1,7 + 0,5 τα δικά του. Στο 9άρι κιολας επείδή είχα χώρο του έλεγα να μπεί πιο μακρυά στο μπαλκόνι μπας και πιάσω όσο περισσότερο μπορούσα και ενώ στην αρχή είπε οκ θα το δουμε να το μετρησουμε πανω, πήγε και εκοψε  μόνος του σωλήνα όσο ήθελε.

Οσον αφορά την αντλία , πήγε δυό φορές σπίτι του, γιατί δεν διαλεξε σωστά λαστιχα, τράκαρε με ενα μηχανάκι (έκανε όπισθεν και το ακούμπησε?/ σταμάτησε απότομα και τον γρατζούνισε ο άλλος??) . Την έβαλε να δουλέψει, ήταν υποτίθεται 'τριτοβάθμια' αντλία 380Watt (φωτο στο λινκ) , δούλεψε για 2 λεπτά, οπου ΄'εριξε΄ την βελόνα από το 0 πιο κάτω στην άλλη στάθμη και μου εξηγούσε οτι ετσι κάνει. Σταμάτησε την αντία , ανοιξε τις βάνες για το φρεον και μετά έβγαλε την αντλια, μαζί με κάμποσο φρέον που πήγε στην ατμόσφαιρα. Εχω τραβήξει με ηχο το δεύτερο κλιματιστικό για να έχω να δείξω κάτι στην Carrier,την οποία καλούσα από το πρωι για διευκρινήσεις αλλά ακόμη δεν με πήραν πίσω. 

Τώρα στη τελική μπορεί όντως να εκανε και γαμώ τις δουλείες, γιατί όπως έλεγε 'οι άλλοι δεν ξέρουν΄ και οτι αυτός εχει δώσει 2-3 χιλιάρικα για να πιστοποιηθεί. Μακάρι και θα το ήθελα πολύ να μην μου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Μακάρι για τα 800 μου ευρώ να έχω παρει δύο Carrier κλιματιστικά και να δουλεύουν μπομπα.

Στο τέλος της ημέρας όμως θα προτιμούσα να είχα δώσει άλλα 130ε για να πληρώσω εγώ εγκαταστάτη πάρα αυτό το χάλι και αυτήν την ταλαιπωρία 5 ωρών(γιατί πήγαινε και με το πάσο του, όπως είπε).

Κάντε λοιπόν μια χάρη στον εαυτό σας, και πληρώστε εναν εξειδικευμένο ψυκτικό που να έχει καλές κρητικές ή που να τον εχει δοκιμασει κάποιος φίλος σας.

Αυτά....

Φώτο εδώ:

 

Καλοδούλευτα.

Προσωπικά θα τον έδιωχνα και αναφορά σε κωτσόβολο και κοινοποίηση carrier.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο σου και χαράς το κουράγιο σου!

Εγώ δυστυχώς δεν τα κατάφερα και ενέδωσα...

Απλά τωρα εύχομαι να μην βγουν προβλήματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

ειδικά στα 150 W to 35 είναι τέλειο.

Με τι εξωτερική μιλάμε όλα αυτά?

Καπου στους 15C ηταν. Και σημερα το πρωι παλι το ιδιο ειδα. Ειναι ζεστος ο αερας και δεν με ενοχλει καθολου. Στα 90w, ειναι λιγο περιεργη η αισθηση, μιας και μεχρι να ερθει ο χωρος στη θερμοκρασια που νιωθεις ανετα, καταλαβαινεις καποια λιγο ψυχρα ρευματα.

Εαν θυμαμαι σωστα, παλαιοτερα και ο φιλος turbakias ειχε γραψει οτι εβλεπε στα ελαχιστα του atxm35 του περιπου 35c. Δεν εχω δει πιο προσφατη ενημερωση του.

 

 

Εγω βαζω στο τηλεκονρολ ζητηση 19.5C και το θερμομετρο του χωρου φτανει στους 22.5C . Περιπου 3 βαθμοι offset.

Παρατηροντας στο online συστημα του perfera, βλεπω οτι ο σενσορας του εσωτερικου χωρου παιζει αναμεσα στους 23-24. Οταν δειχνει 24 , σβηνει. Ειναι το +1 δηλαδη απο την επιθυμητη θερμοκρασια/στοχο. Το ιδιο ισχυει και για το ποτε αναβει (με -1C δηλαδη) . Δυστυχως ο εσωτερικος σενσορας δεν εχει μετρηση του 0.5C, οποτε θα πρεπει να τοποθετησω ενα ακομη thermocouple για να εχω καλυτερη ενδειξη... κατι το οποιο δεν το εκανα, μιας και οπως ειπα οτι περισσοτερο εκανα αυτες τις προχειρες μετρησεις για να παρω μια γενικη εικονα.

 

6 ώρες πριν, nickolas είπε

Βέβαια οι διαφορές θερμοκρασίας είναι πραγματικές

"Με 90w εχει 27.5C εξοδο, με 110w εχει 29.5C , με 150w εχει 35C εξοδο αερα."

Άρα δίνοντας 20W ακόμα σου δίνει +2C στους 29,5 και δίνοντας 40W επιπλέον σου δίνει 5,5C επιπλέον στους 35C.

Υποθέτοντας ότι οι μετρήσεις ήταν χρονικά κοντά και ο χώρος δεν πρόλαβε να ζεσταθεί, με ερωτηματικό την εξωτερική θερμοκρασία που το κατάφερε αυτό και βέβαια, τη ροή του άερα.

Οι μετρησεις εγιναν ολες μεσα σε λιγα λεπτα. Μετρουσα συνεχως απο τη στιγμη που αναψα το μηχανημα και συγκρινα την εξοδο στις περσιδες με την ενδειξη του HS110.

Η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν η τυπικη για την Αθηνα κατα τις πρωινες ωρες... περιπου 14-15C.

Σιγουρα δεν ειναι επιστημονικη η μετρηση που εκανα. Περισσοτερο ηταν λογω περιεργειας, μιας και ηταν η πρωτη φορα που αναψα σε θερμανση το perfera και ηθελα να εχω μια εικονα του πως παιζει. Ο χωρος δεν ειχε προλαβει να ζεσταθει, αν και η διαφορα σε σχεση με την θερμοκρασια στοχο ηταν το πολυ 1.5 βαθμοι. Δηλαδη ειχα στο δωματιο 21C και ηθελα να το φτασω 22.5-23C (Δεν ηξερα τοτε την ακριβη αντιστοιχεια με το offset που θα καταληξει ο χωρος).

Το μηχανημα ξεκινησε να παιζει χαμηλα και οταν καταλαβε οτι δεν εφταναν τα watt για να φερει το χωρο εκει που θελει, ανεβασε στροφες. Μεχρι που εφτασε 160-170w και μετα απο λιγο εκλεισε  (Ειπαμε, εχω ελαχιστες απωλειες και γενικα ζεστο χωρο).

 

5 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Για να γίνει ακριβώς αυτο που θες και το μέγεθος να είναι συγκρίσιμο, πρέπει να γίνει κάπως ετσι:

90W Εισοδος αερα : 22C Εξοδος Αέρα 25C

110W Eισοδος αερα : A Εξοδος Αερα Β

150W Είσοδος αερα : A Εξοδος Αέρα Β

Εστω με ίδια εξωτερική θερμοκράσια, και ιδια κυβικα αέρα.

Να το θέσω αλλιως.. εχει ο χώρος 18C και μαγικά το βάζουμε να δουλευει μόνο με 150W. H  θερμοκρασια στην εξοδο στην αρχη θα είναι π.χ 22C.. μετα απο μερικα λεπτα θα είναι 23C και οσο πάει θα ανεβαίνει..διοτι ανεβαίνει η θερμοκρασία του αέρα στην εισαγωγή (παρόλο που η θερμοτητα που αποδιδει το κλιματιστικο είναι παντα η ιδια)

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις :)

Σωστο σε βρισκω ! Θα το βαλω στο προγραμμα να γινει αυτο, με τις μετρησεις οπως αναφερεις.

Το δυσκολο ειναι η ταχυτητα του ανεμιστηρα, γιατι μου αρεσει να το εχω στο night mode... Βεβαια, να αναφερω πως οταν η θερμοκρασια ζητησης με την επιθυμητη ειναι πολυ κοντα, τοτε απο μονο του το κλιματιστικο επιλεγει χαμηλες στροφες ανεμιστηρα.

Οποτε, να κανω πλανο για 3 thermocouple και με σταθερα χαμηλο ανεμιστηρα? Ή auto τον ανεμιστηρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Ειναι μετρημενα...

cop.png.10ffae145b6d6583f4f69267c85999c0.png
 

Βλέπεις στο πινακάκι 160W στο shorai;

53 λεπτά πριν, Specs είπε

Λοιπον,αφου η κριτικη ηταν αψεγαδιαστη αν και ταλαντευτηκα μηπως το γιδιιιιιιι ειναι ρατσιστικο εναντιον μπεεεεεεεε , την ανεφερα για απρεπεις εκφρασεις : η λεξη insomnia ειναι μνημειο κεκαλυμμενης βωμολοχιας...

Γιατί δεν τη βλέπω;

2 ώρες πριν, nickolas είπε

Μίλησα με την ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος. Θα μου δικαιολογήσει δαπάνη ~1000 ευρώ για νέα μονάδα κλιματιστικού. Επίσης δέχεται να φύγει το κλιματιστικό του σαλονιού και να πάει στο 2ο υπνοδωμάτιο!

Οπότε θα βάλω τη νέα μονάδα στο σαλόνι και θα πιάνει μέσω μιας μεγάλης συρόμενης πόρτας που μένει ανοικτή και την υποδοχή. Με αυτόν τον τρόπο κάθε μεγάλο άνοιγμα του σπιτιού, με εξαίρεση την κουζίνα, θα έχει μονάδα κλιματισμού δίπλα της.

Οπότε ακούω προτάσεις/απόψεις! Ο θόρυβος μιας και θα είναι σαλόνι δεν ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Η οικονομική απόδοση ενδιαφέρει. Πάντα για θέρμανση χώρου. Περιορισμός στο πλάτος τοποθέτησης δεν υπάρχει αλλά η εξωτερική μονάδα καλό είναι να είναι μέχρι 89 πόντους πλάτος.

Το 12άρι f&u που είναι τώρα στο σαλόνι το καλύπτει οριακά αν η συρόμενη πόρτα είναι κλειστή.

Συγγνώμη αν το ήδη έχεις γράψει. Πόσες απώλειες έχει το σαλόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βλέπεις στο πινακάκι 160W στο shorai;

Το πινακακι λεει οτι στη μια ωρα λειτουργιας και τα 2 θα αποδοσουν 1.49KW,  το ενα με cop 6.10 το αλλο με cop 6.40
Αρα το ενα θα καψει 0,244Κw και το αλλο 0,232Kw.
Κι ας κατεβαινει το καθενα οσο θελει.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...