Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, bobadil είπε

Αφού από εκεί το αγόρασες, τότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους. Και στην περίπτωσή μου είχα προβλήματα στην εγκατάσταση από Κωτσόβολο και ανταποκρίθηκαν άμεσα.

Τί είχε γίνει σε εσένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λογικά θα είσαι οκ με αυτό https://www.skroutz.gr/s/23582081/Toshiba-RAS-B13J2KVSG-E-RAS-13J2AVSG-E-White.html

Δεν ξέρω πόσα τμ θα προσθέσεις και πόσες απώλειες θα έχεις με όλα ανοιχτά.

Από αυτή την άποψη ίσως να έβλεπες και το αντίστοιχο 16άρι.

Στην πράξη το υπάρχον 12άρι, οριακά κάλυπτε τον μισό από αυτόν χώρο. Με ανοικτή την συρόμενη πόρτα ο χώρος περίπου διπλασιάζεται και επιπλέον υπάρχει επικοινωνία με το υπόλοιπο σπίτι. Επιπλέον αυτό το κομμάτι της πολυκατοικίας είναι τελείως ακάλυπτο και, βλέποντας δεδομένα για ανέμους στη Γλυφάδα, μάλλον κατά βάση από εκεί φυσάει ο αέρας.

Οπότε θα σκεφτόμουν τουλάχιστον 18άρι, αν όχι 24άρι... και θα το εκτιμούσα αν μου έκανες μια πρόταση για κάθε μια από αυτές τις κατηγορίες.

Σε κάθε  περίπτωση θα προτιμούσα αν γίνει λάθος να γίνει προς την πλευρά της υπερδιαστασιολόγησης.

Με τα τρια κλιματιστικά και ανοιχτές πόρτες πιστεύετε θα μπορούσε να ζεσταθεί όλο το σπίτι? Θυμίζω 7ΚW σύνολο απώλειες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nickolas είπε

Στην πράξη το υπάρχον 12άρι, οριακά κάλυπτε τον μισό από αυτόν χώρο. Με ανοικτή την συρόμενη πόρτα ο χώρος περίπου διπλασιάζεται και επιπλέον υπάρχει επικοινωνία με το υπόλοιπο σπίτι. Επιπλέον αυτό το κομμάτι της πολυκατοικίας είναι τελείως ακάλυπτο και, βλέποντας δεδομένα για ανέμους στη Γλυφάδα, μάλλον κατά βάση από εκεί φυσάει ο αέρας.

Οπότε θα σκεφτόμουν τουλάχιστον 18άρι, αν όχι 24άρι... και θα το εκτιμούσα αν μου έκανες μια πρόταση για κάθε μια από αυτές τις κατηγορίες.

Σε κάθε  περίπτωση θα προτιμούσα αν γίνει λάθος να γίνει προς την πλευρά της υπερδιαστασιολόγησης.

Με τα τρια κλιματιστικά και ανοιχτές πόρτες πιστεύετε θα μπορούσε να ζεσταθεί όλο το σπίτι? Θυμίζω 7ΚW σύνολο απώλειες...

https://www.skroutz.gr/s/18742804/Toshiba-Shorai-Premium-18J2AVRG-E-18J2KVRG.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Μπορείς να πεις 2 λόγια γιατί το προτείνεις? Έχει follow me?

Τέλος να ρωτήσω κάτι άσχετο, υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των κλιματιστικών στην μέγιστη θερμοκρασία αέρα που μπορούν να δώσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nickolas είπε

Ευχαριστώ! Μπορείς να πεις 2 λόγια γιατί το προτείνεις? Έχει follow me?

Τέλος να ρωτήσω κάτι άσχετο, υπάρχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των κλιματιστικών στην μέγιστη θερμοκρασία αέρα που μπορούν να δώσουν?

7 χρόνια εγγύηση, twin rotary inverter, πάει η κατανάλωση όσο ελάχιστα μπορείς να φανταστείς, αθόρυβο. Τι άλλο;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια χρήματα βλέπω και το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP50VG που φαίνεται να έχει λίγο καλύτερο SCOP στη θέρμανση. Πώς συγκρίνονται με το ΤΟSHIBA (υπέρ/κατά του κάθενός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά. Σε λίγο καιρό έρχονται.... Πλησιάζει η στιγμή. Θέλω να προσθέσω κάτι, εκτός από το daikin κατά 99% θα αγοραστεί και κάποιο tcl. Εχω δει το elite, elite plus, elite premium. Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε αυτά. Ποιο προτείνετε; Κάποιος που να έχει κάποιο και να μου απαντήσει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nickolas είπε

Στα ίδια χρήματα βλέπω και το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP50VG που φαίνεται να έχει λίγο καλύτερο SCOP στη θέρμανση. Πώς συγκρίνονται με το ΤΟSHIBA (υπέρ/κατά του κάθενός)

Πρέπει να είναι παρόμοια σε απόδοση.

Μειονέκτημα τα 3 χρόνια εγγύηση του Mitsubishi.

2 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν παιδιά. Σε λίγο καιρό έρχονται.... Πλησιάζει η στιγμή. Θέλω να προσθέσω κάτι, εκτός από το daikin κατά 99% θα αγοραστεί και κάποιο tcl. Εχω δει το elite, elite plus, elite premium. Δεν βλέπω μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε αυτά. Ποιο προτείνετε; Κάποιος που να έχει κάποιο και να μου απαντήσει; 

Αν δεν κάνω λάθος στην αγορά υπάρχει μόνο το premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πρέπει να είναι παρόμοια σε απόδοση.

Μειονέκτημα τα 3 χρόνια εγγύηση του Mitsubishi.

Αν δεν κάνω λάθος στην αγορά υπάρχει μόνο το premium.

Έχω βρει στο σκρουτζ και τα άλλα 2. Τέλος πάντων θα το κοιτάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

https://1drv.ms/u/s!ApAM-to0I5UilRrCgospdrQV-wsN

Ακούστε να γελάσετε για ευχάριστο βραδυνό ύπνο.

Άλλοι πληρώνουν να έχουν σπίτι στην παραλία,εσύ έχεις γλαροπουλο μέσα στο σπιτι,😆😆😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...