Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Παίδες σε 2 νήματα με πόσες χιλιάδες ποστς θα δεις Α περιπτώσεις για ινβέντορ και υποπολλαπλάσιες και δυσεύρετες περιπτώσεις για όλα τα άλλα συνολικά.

Διαμορφώνεται μια τάση αδιαπραγμάτευτα. Αν αύριο μπει κάποιος και διαβάσει πρώτη πρόταση ενός ποστ "'εχω βλαβη" πριν διαβάσετε το υπόλοιπο, σε ποιο μπραντ θα πάει πρώτα το μυαλό σας? Στα φουτζιτσου ας πούμε? 

Εκτός των άλλων, μετά από 5 χρόνια είναι αποδεκτή ίσως μια βλάβη με τα σημερινά στάνταρντς ποιότητας κατασκευής (όχι καλοδεχούμενη). Εδώ μιλάμε για 1.5 χρόνο ζωής 2 φορές σέρβις. 

Προσωπικά πάντως από σοβαρές βλάβες θυμάμαι έντονα τον @apostolisep3 με τα 2 καμμένα mitsubishi. Μάλιστα στο 2ο δεν του αναγνώριζαν τη βλάβη. Έχει κλιματιστικό;

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Τί είχε γίνει σε εσένα?

Εξυπνάκιας που δεν ήθελε να χρησιμοποιήσει αντλία κενού. Αλλά δεν τον άφησα και του είπα ότι θα φύγει, οπότε υπέκυψε. Επίσης, ανέφερα κάτι ζημιές που έκανε εξωτερικά όταν τρύπησε.

Οφείλω να ομολογήσω ότι ο Κωτσο ανταποκρίθηκε αμέσως στο θέμα. Είχε κανονίσει να έρθει η εταιρία που έκανε την εγκατάσταση και να αναλάβει την επιδιόρθωση, αλλά επειδή νοικιάζω το σπίτι, τις ζημιές τις είχα ήδη επιδιορθώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/11/2020 στις 8:58 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

έχεις μήπως πρόχειρη αντίστοιχη στα 150-200w για to φουτζi? 

Έκανα 24ωρη καταγραφή στο Asyg24klca .

Ρύθμιση 23C, fixed ταχύτητα ανεμιστήρα στο quiet δλδ 580m3/hr.

Το καταγραφικό στις περσίδες:

1605705343349.jpg.5139737565ac965632d7b93dd323d94a.jpg

 

Εσωτερικές θερμοκρασίες 22.3-22.9C (το μέσα θερμόμετρο στα 9μέτρα απόσταση από το κλιματιστικό ) και εξωτερικές μέχρι 10.2C

1516110601_Screenshot2020-11-18151303.jpg.d14de468a78ef9e650a4e5f296e06250.jpg

 

Κατανάλωση ισορροπίας από περίπου 245W μέχρι περίπου 400W :

865712186_Screenshot2020-11-18151353.jpg.90bbcf82c7f1c55b60f263ae48d62cb1.jpg

Θερμοκρασίες αέρα από 32.3C ελάχιστη έως 37.6C μέγιστη (νομίζω εντυπωσιακά γρήγορης απόκρισης το θερμόμετρο):

1006036784_Screenshot2020-11-18151320.jpg.c3597a4b5cadcc3fb25d52a7a675f5c1.jpg438608171_Screenshot2020-11-18151333.jpg.f96047b3059a0783dffcd6dc31f1ce83.jpg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά πάντως από σοβαρές βλάβες θυμάμαι έντονα τον @apostolisep3 με τα 2 καμμένα mitsubishi. Μάλιστα στο 2ο δεν του αναγνώριζαν τη βλάβη. Έχει κλιματιστικό;

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Σωστά δεν είναι όλα ασπρο η μαυρο απλά υπάρχουν για μερικά πράγματα κάποιες ενδείξεις. όταν για παράδειγμα είμαστε στη δουλειά τρία άτομα που έχουμε πάρει της συγκεκριμένης εταιρείας και στους τρεις έχει βγαλει κάποιο πρόβλημα και κυρίως με την εξωτερική μονάδα σε διαφορετικές σειρές, ε, τότε για μένα το failure ratio είναι υψηλό, ερχόμενος δε σε ένα forum όπου οι περισσότερες βλάβες αναφέρονται στα συγκεκριμένα τότε ενισχύεται ακόμα περισσότερο την άποψή μου.

Για το πόσο γρήγορα ανταποκρίνονται στις κλήσεις δεν έχω καλύτερα λόγια για το ότι προχωράνε σε επισκευές αβίαστα επίσης δεν έχω λόγια και οι περισσότεροι εδώ αυτό αναφέρουν όταν έρχονται τα θέματα εγγύησης, αλλά η αλήθεια είναι ότι καλά θα ήταν να μην έρχονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Προσωπικά πάντως από σοβαρές βλάβες θυμάμαι έντονα τον @apostolisep3 με τα 2 καμμένα mitsubishi. Μάλιστα στο 2ο δεν του αναγνώριζαν τη βλάβη. Έχει κλιματιστικό;

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Εστειλα την παρατηρηση μου και καποιες ωρες νωριτερα στον liakjim αλλα μαλλον λογω αβλεψιας μου δεν προωθηθηκε σωστα. 

Η ερωτηση εχει ως εξης: Γιατι daikin κλιματιστικα των σειρων emura & ftxa εχουν σχεδον  την διπλασια τιμη αγορας απο ενα perfera πχ ιδιων btu? Το coanda effect - functionality που εχουν τα ftxa δικαιολογει αυτο το τιμολογιακο χασμα? (Δεν αναφερομαι στα sarara που ειναι μια τελειως διαφορετικη ιστορια). Κατα τα αλλα μεταξυ πχ perfera και των δυο προαναφερομενων μοντελων τα scop , seer ειναι παραπλησια. Πατηρ παντων marketing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Εστειλα την παρατηρηση μου και καποιες ωρες νωριτερα στον liakjim αλλα μαλλον λογω αβλεψιας μου δεν προωθηθηκε σωστα. 

Η ερωτηση εχει ως εξης: Γιατι daikin κλιματιστικα των σειρων emura & ftxa εχουν σχεδον  την διπλασια τιμη αγορας απο ενα perfera πχ ιδιων btu? Το coanda effect - functionality που εχουν τα ftxa δικαιολογει αυτο το τιμολογιακο χασμα? (Δεν αναφερομαι στα sarara που ειναι μια τελειως διαφορετικη ιστορια). Κατα τα αλλα μεταξυ πχ perfera και των δυο προαναφερομενων μοντελων τα scop , seer ειναι παραπλησια. Πατηρ παντων marketing?

Δεν βλέπω να έχει 2πλάσια τιμή.

https://www.skroutz.gr/s/18640825/Daikin-Perfera-FTXM25N-RXM25N9.html

https://www.skroutz.gr/s/8737210/Daikin-Emura-FTXJ25M-RXJ25M-White.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, liakjim είπε

https://www.skroutz.gr/s/17850197/Daikin-FTXA25A-RXA25A-Silver.html    δειτε και αυτο σειρα ftxa 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Lofarek είπε

https://www.skroutz.gr/s/17850197/Daikin-FTXA25A-RXA25A-Silver.html    δειτε και αυτο σειρα ftxa 

Όντως δεν βλέπω κάτι που να δικαιολογεί την τιμή. Ντιζάιν και έξτρα φίλτρα; Φαντάζομαι απλά καλύπτει νεοπλουτιστικες ανάγκες.🤑

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικα εδω και 30 χρονια περιπου , αποφασισα να μην ειμαι ερμαιο της υποχρεωτικης εγγυησης, οταν εχω τροπο ειτε να την επεκτεινω με πληρωμη .

Πριν απο αυτο αλλα και μετα (σε συσκευες που δεν ειχα αλλη επιλογη) θεωρουσα πως ειμαι ομηρος εταιριων,οχι μονο μεσα στην εγγυηση(με απιστευτες δικαιολογιες) αλλα και μετα ,με εξωφρενικες τιμες επισκευης.

Σημερα λοιπον,υπαρχει μια αγορα πραγματι ανταγωνιστικη σε αυτο το ζητημα.

Εν προκειμενω,προσφατα αγορασα το Toshiba λογω της 7ετους αλλα και λογω τιμης 440 τοποθετημενο(κωτσοβολος).

Αν επρεπε να δωσω τα διπλα,προτιμουσα το Haier μου ξανα και ηρεμια μεσω inventor υποστηριξης.

Και κυριως,δεν θα αγοραζα ποτε σε διπλη τιμη ενα κλιματιστικο πχ samsung/lg που ειναι φασον gree/midea κλπ γιατι εκει πληρωνεις την φιρμα και στο τελος αν χαλασει στον φιρμαρει κιολας.

Συμπερασματικα,εγγυηση και παλι εγγυηση αλλα και αποφυγη αγορας μηχανηματων που γραφουν για πολλα προβληματα(ειτε φτηνων ειτε φιρματων).

Στην θεση του λαμιωτη με το daikin χωρις παρεξηγηση,θα ηθελα να ερχονται καθε βδομαδα κι οχι ποτε,μιας και απο την πρωτη βαρια δευτερο-τριτη φορα θα το ειχαν αλλαξει ΟΤΙ μαρκα και να ηταν για να μην κοστιζει το συνεργειο πηγαινε-ελα...(αν ηταν αξιοπρεπεις)

 

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Έκανα 24ωρη καταγραφή στο Asyg24klca .

Ρύθμιση 23C, fixed ταχύτητα ανεμιστήρα στο quiet δλδ 580m3/hr.

Το καταγραφικό στις περσίδες:

1605705343349.jpg.5139737565ac965632d7b93dd323d94a.jpg

Εσωτερικές θερμοκρασίες 22.3-22.9C (το μέσα θερμόμετρο στα 9μέτρα απόσταση από το κλιματιστικό ) και εξωτερικές μέχρι 10.2C

1516110601_Screenshot2020-11-18151303.jpg.d14de468a78ef9e650a4e5f296e06250.jpg

Κατανάλωση ισορροπίας από περίπου 245W μέχρι περίπου 400W :

865712186_Screenshot2020-11-18151353.jpg.90bbcf82c7f1c55b60f263ae48d62cb1.jpg

Θερμοκρασίες αέρα από 32.3C ελάχιστη έως 37.6C μέγιστη (νομίζω εντυπωσιακά γρήγορης απόκρισης το θερμόμετρο):

1006036784_Screenshot2020-11-18151320.jpg.c3597a4b5cadcc3fb25d52a7a675f5c1.jpg438608171_Screenshot2020-11-18151333.jpg.f96047b3059a0783dffcd6dc31f1ce83.jpg

Καταναλωση 24ωρου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Στην θεση του λαμιωτη με το daikin χωρις παρεξηγηση,θα ηθελα να ερχονται καθε βδομαδα κι οχι ποτε,μιας και απο την πρωτη βαρια δευτερο-τριτη φορα θα το ειχαν αλλαξει ΟΤΙ μαρκα και να ηταν για να μην κοστιζει το συνεργειο πηγαινε-ελα...(αν ηταν αξιοπρεπεις)

Εδώ η μόνη διαφορά είναι ότι το κλιματιστικό είναι λειτουργικό χωρίς προβλήματα το μόνο πρόβλημα είναι δυνητικά η αξιοπιστία του συμπιεστή από τα συνεχόμενα on off και η υπερθέρμανση που προκαλεί,  επισης σε μένα έχουν έρθει δυο φορές μια η service one η εταιρεία που έχει την τεχνική υποστήριξη των σειρών απο αλυσίδες και μια η daikin μέσω του επίσημου αντιπροσώπου στην λαμια , κατά τα αλλά συμφωνώ μαζί σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ η μόνη διαφορά είναι ότι το κλιματιστικό είναι λειτουργικό χωρίς προβλήματα το μόνο πρόβλημα είναι δυνητικά η αξιοπιστία του συμπιεστή από τα συνεχόμενα on off και η υπερθέρμανση που προκαλεί,  επισης σε μένα έχουν έρθει δυο φορές μια η service one η εταιρεία που έχει την τεχνική υποστήριξη των σειρών απο αλυσίδες και μια η daikin μέσω του επίσημου αντιπροσώπου στην λαμια , κατά τα αλλά συμφωνώ μαζί σου 

Σε ποσο διαστημα εχουν ερθει αυτες τις δυο φορες?

Δηλαδη ποτε τους ανεφερες το προβλημα?

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Σε ποσο διαστημα εχουν ερθει αυτες τις δυο φορες?

Σε διάστημα εξαμήνου αλλά χωρίς να δηλωθεί βλάβη από μέρους μου 

Δεν ξέρω τι ανταπόκριση θα υπήρχε αν δηλωνόταν βλάβη 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Σε διάστημα εξαμήνου αλλά χωρίς να δηλωθεί βλάβη από μέρους μου 

Νομιζα πως δηλωσες το προβλημα και ηρθαν μια φορα την ανοιξη κ μια προσφατα.

Διαστημα αδιανοητο για εστω υποψια  δυσλειτουργιας μιας και δεν δηλωσες βλαβη

Για να μην τα ξαναγραφω,η εμπειρια μου με inventor ηταν αυτη:

Το διάλεξα οχι μονο για τα τεχνικά του χαρακτηριστικα,αλλα και για την άνευ ορων 5ετη εγυηση μεσω inventor.Ατυχως με την εγκατασταση παρουσιασε εναν βομβο ανεπαισθητο μεν αλλα υπαρκτο,επικοινωνησα με inventor και ηρθαν σε 1 εργασιμη!,μαλιστα παραμονη 15αυγουστου,επισκευασαν επιτοπου κ εληξε αισιως το θεμα.Αποδειχτηκε οτι αιτια ηταν η οπως παντα βιαστικη εγκατασταση απο τεχνικο κορυφαιο μαλιστα (αγαρμπη χρηση περσιδας χαλασε το μοτερ της).
Συμπερασμα,οτιδηποτε καλυπτει η inventor,αγοραστε με κλειστα ματια

αφορα Haier 9ri Tundra Green

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Νομιζα πως δηλωσες το προβλημα και ηρθαν μια φορα την ανοιξη κ μια προσφατα.

Διαστημα αδιανοητο για εστω υποψια  δυσλειτουργιας μιας και δεν δηλωσες βλαβη

Ναι τόσο η πρώτη με την δεύτερη επίσκεψη ένα εξάμηνο διαφορά Μάιος με Οκτώβριο , εδώ υπάρχει θέμα γιατί η σειρά atxc πωλείται από αλυσίδες και ουσιαστικά δεν έχει την επίσημη υποστήριξη από την αντιπροσωπεία αλλά από τριτη  εταιρεία , πράγμα για μένα απαράδεκτο όπως και το ότι δε μπορείς να δηλώσεις το προϊόν σου που είναι με την επωνυμία daikin στην επίσημη ιστοσελίδα ώστε να ενεργοποιήσεις την εγγυηση ούτε να κανεις παράταση στο χρόνο εγγύησης στα 5 χρόνια που έχουν τα ftxc , ακατανόητα πράγματα για ένα προϊόν που φέρει το όνομα daikin και πιστεύω ότι αν δεν έστελνα mail στην daikin ούτε που θα έβγαζα άκρη με την άλλη εταιρεία που υποστηρίζει αυτή την σειρά 

Για ότι νεότερο παντως με αυτό το σήριαλ θα ενημερώσω μιας και τώρα * κατάσταση είναι σε φάση διερεύνησης από την daikin μετά από την συλλογή στοιχείων από δικό τους καταγραφικό 

Το θέμα εινα8 ότι έπρεπε να επιμείνω για να γ8νουν αυτές οι ενέργειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...