Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση:

Κάτι εντελώς πάναπλο για σας, αλλά όχι για μένα τον παντελώς άσχετο. Δεν χρησιμοποιώ κλιματιστικό αλλά έχω την δυνατότητα αυτή την στιγμή. Δεν γνωρίζω ποιά είναι η βασική λειτουργία για να ενεργοποιήσω το ζεστό. Αυτό θέλω να μου πείτε! To τηλεχειριστήριο είναι αυτό που βλέπετε στην εικόνα. Το πλήκτρο Louver πάνω πάνω, γνωρίζω τι σημαίνει αλλά δεν με απασχολεί. Επίσης ποιά είναι η χρησιμότητα του  πλήκτρου με το αστεράκι, και αν θα μου χρειαστεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

serenocar-27paun-500x500.jpg

Επεξ/σία από frieck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, frieck είπε

Ερώτηση:

Κάτι εντελώς πάναπλο για σας, αλλά όχι για μένα τον παντελώς άσχετο. Δεν χρησιμοποιώ κλιματιστικό αλλά έχω την δυνατότητα αυτή την στιγμή. Δεν γνωρίζω ποιά είναι η βασική λειτουργία για να ενεργοποιήσω το ζεστό. Αυτό θέλω να μου πείτε! To τηλεχειριστήριο είναι αυτό που βλέπετε στην εικόνα. Το πλήκτρο Louver πάνω πάνω, γνωρίζω τι σημαίνει αλλά δεν με απασχολεί. Επίσης ποιά είναι η χρησιμότητα του  πλήκτρου με το αστεράκι, και αν θα μου χρειαστεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

serenocar-27paun-500x500.jpg

Θα πατήσεις το πορτοκαλί κουμπί κάτω δεξιά να ανοίξει και μετά με το mode πάτημα 2-3 φορές, όσες απαιτηθεί, μέχρι να δεις στο καντράν ένα εικονίδιο που παραπέμπει σε θέρμανση. Συνήθως κάτι σαν ήλιο.

Το άλλο που λες, είναι φεγγάρι με αστέρι και είναι το πρόγραμμα νύχτας όπου σιγά σιγά μειώνει απόδοση μέχρι να σβήσει ή να μείνει ενεργό σε μειωμένη στάθμη και καλά να κοιμηθείς. Πιο πολύ στη ψύξη έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/11/2020 στις 9:12 ΠΜ, Αντώνης Τ. είπε

Νάτος ο φίλος πέτυχε αυτό που ήθελα εγώ! μακάρι να μπορούσαμε να το κάνουμε όλοι αυτό.

Πες μας όμως με τα παραπάνω δεδομένα τι θερμοκρασία έχεις στο χώρο τελικά και ακόμη τι θερμοκρασία εξόδου αέρα (αν έχεις τον τρόπο να την μετρήσεις)

Τελικά έκανε μέτρηση στον αέρα εξόδου στο Gree Bora... Εξωτερική 9 βαθμούς εσωτερική 22 βαθμούς θερμοκρασία εξόδου 30 βαθμούς και κατανάλωση κλασσικά σταθερή στα 430-435...

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους! Ενδιαφερομαι για αγορα νεου κλιματιστικου και αν και κοιταξα τις τελευταιες σελιδες του thread η αληθεια ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι παρα πολλες! Οποτε ζηταω τη βοηθεια σας μιας και ειμαι εντελως ασχετως!

Μεταξυ αυτων των τριων τι να προτιμησω?

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

Εκτος κ αν υπαρχει κ αλλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα οποτε ειμαι δεκτικος σε καθε προταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimskot είπε

Καλησπερα σε ολους! Ενδιαφερομαι για αγορα νεου κλιματιστικου και αν και κοιταξα τις τελευταιες σελιδες του thread η αληθεια ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι παρα πολλες! Οποτε ζηταω τη βοηθεια σας μιας και ειμαι εντελως ασχετως!

Μεταξυ αυτων των τριων τι να προτιμησω?

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

https://www.skroutz.gr/Τσs/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

Εκτος κ αν υπαρχει κ αλλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα οποτε ειμαι δεκτικος σε καθε προταση!

Τα 2 πρώτα τα ξεχνάμε κ δυνητικά και το 3ο.

Αν θες συμπλήρωσε το κάτωθι:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimskot είπε

Καλησπερα σε ολους! Ενδιαφερομαι για αγορα νεου κλιματιστικου και αν και κοιταξα τις τελευταιες σελιδες του thread η αληθεια ειναι οτι οι πληροφοριες ειναι παρα πολλες! Οποτε ζηταω τη βοηθεια σας μιας και ειμαι εντελως ασχετως!

Μεταξυ αυτων των τριων τι να προτιμησω?

https://www.skroutz.gr/s/13190355/Toyotomi-Hiro-Eco-HTN-HTG-709R32.html

https://www.skroutz.gr/s/14496013/Toyotomi-Izuru-TRN-TRG-828ZR.html

https://www.skroutz.gr/s/18329674/Daikin-FTXC25B-RXC25B.html

Εκτος κ αν υπαρχει κ αλλη επιλογη σε αυτα τα χρηματα οποτε ειμαι δεκτικος σε καθε προταση!

Να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις με ποια κριτήρια κατεληξες να βάλεις τρια κλιματιστικά για επιλογή εκ των οποίων τα δύο είναι παλιά μοντέλα και ένα.σχετικα καινούργιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Να ρωτήσω αν μου επιτρέπεις με ποια κριτήρια κατεληξες να βάλεις τρια κλιματιστικά για επιλογή εκ των οποίων τα δύο είναι παλιά μοντέλα και ένα.σχετικα καινούργιο 

Ε δεν θέλει πολύ φαντασία. Τράβα στο σκρουτζ, βάλε 9000btus και η απάντηση θα βγει μόνη της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε δεν θέλει πολύ φαντασία. Τράβα στο σκρουτζ, βάλε 9000btus και η απάντηση θα βγει μόνη της...

Προτιμώ το best price και ξεκινάω με φίλτρο «φθηνότερο»

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλα τα 9000btu ειναι η αληθεια και απο εκει και περα κοιταω και τις υπαρχουσες κριτικες.. Οπως προειπα ειμαι ασχετος επι του θεματος και γι'αυτο ξεκινησα και να ρωτησω εδω που υπαρχει μεγαλυτερη εμπειρια επι του θεματος!

Spoiler
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης-θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 10τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βύρωνας με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφωματα αλουμινιου, διπλα τζαμια, αγνωστη μονωση τοιχων, 3ος οροφος σε μικρο υψομετρο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    3562.98Watt

    3064.17KCal/h

    71.26Watt/m^2

    61.28KCal/h/m^2

          για 22C

 

Επεξ/σία από dimskot
Υπολογισμος Απωλειων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, dimskot είπε

3562.98Watt

Τρέξε μόνο για τα 10 τμ που θες αλλιως αν το έχεις κάνει σωστά θες 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3562

 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimskot είπε

Εβαλα τα 9000btu ειναι η αληθεια και απο εκει και περα κοιταω και τις υπαρχουσες κριτικες.. Οπως προειπα ειμαι ασχετος επι του θεματος και γι'αυτο ξεκινησα και να ρωτησω εδω που υπαρχει μεγαλυτερη εμπειρια επι του θεματος!

  Απόκρυψη περιεχομένων
  1. Ποσό που διαθέτουμε : 400-500€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα αγορά
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Αδιάφορο
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 40% ψύξη / 60% θέρμανση
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανση κτλ: Αποκλειστική πηγή ψυξης-θέρμανσης
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό των τετραγωνικών και αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Υπνοδωμάτιο 10τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Βύρωνας με 39C το καλοκαίρι και -1C τον χειμώνα
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορα
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Κουφωματα αλουμινιου, διπλα τζαμια, αγνωστη μονωση τοιχων, 3ος οροφος σε μικρο υψομετρο
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε:

    3562.98Watt

    3064.17KCal/h

    71.26Watt/m^2

    61.28KCal/h/m^2

          για 22C

Μόνο στα 10τμ υπολόγισε.

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Τρέξε μόνο για τα 10 τμ που θες αλλιως αν το έχεις κάνει σωστά θες 

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#3562

Αν διαιρέσεις τα w με τα w/m2 θα δεις ότι το έτρεξε για παραπάνω . Περίπου 50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε δικιο γιατι μου ζητησε της οικιας ολοκληρης και μπερδευτηκα. Για 10 το θελω, οποτε τα καινουρια νουμερα ειναι τα εξης:

2449.30Watt

2106.40KCal/h

244.93Watt/m^2

210.64KCal/h/m^2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1969012050_.png.2302ad67c8b1a5d6bc29f4c1b4450067.png

τογιοτομι.png

ντσαικιν.png

Μόλις τώρα, Specs είπε

Γιατι bestprice? Προσφερει κατι καλυτερο εναντι σκρουτζ?

εχει και μαγαζια με χαμηλοτερες τιμες , λιγα και μικρες διαφορες αλλα εχει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...