Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

εχει και μαγαζια με χαμηλοτερες τιμες , λιγα και μικρες διαφορες αλλα εχει

Το ακουσα ξανα,αλλα εχει μαγαζι καποιος και δεν το εχει σκρουτζ παρα τις παρεμφερεις χρεωσεις στα κλικς(παλιοτερα που ειχα κοιταξει),αλλα το εχει στο bestprice με λιγοτερους επισκεπτες?

Η και στα δυο και εχει μικροτερη τιμη στο bestprice που παλι δεν κολλαει.

Το εχεις ψαξει εσυ η κανεις απο εδω μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

Το ακουσα ξανα,αλλα εχει μαγαζι καποιος και δεν το εχει σκρουτζ παρα τις παρεμφερεις χρεωσεις στα κλικς(παλιοτερα που ειχα κοιταξει),αλλα το εχει στο bestprice με λιγοτερους επισκεπτες?

Η και στα δυο και εχει μικροτερη τιμη στο bestprice που παλι δεν κολλαει.

Το εχεις ψαξει εσυ η κανεις απο εδω μεσα?

οταν ειχα αγορασει το kuro τον φεβρουαριο του 18 με τιμη 489 sto best price η χαμηλοτερη τιμη στο skroytz ειχε διαφορα και τωρα αν βαλεις πχ το συγκεκριμενο κλιματιστικοτο 9αρι εχει 29  ευρω διαφορα απο την μια πλατφορμα στην αλλη  

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimskot είπε

Εχετε δικιο γιατι μου ζητησε της οικιας ολοκληρης και μπερδευτηκα. Για 10 το θελω, οποτε τα καινουρια νουμερα ειναι τα εξης:

2449.30Watt

2106.40KCal/h

244.93Watt/m^2

210.64KCal/h/m^2

Κάποιο 9άρι θες. Θα πρότεινα κάποιο με follow me / i-feel λόγω πολύ μικρού χώρου.

Βασικά stay tuned , γιατί αρχίζει περίοδος εκπτώσεων.

Παράδειγμα (όχι για σένα) : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart#homepage-#tab9

Έχε τον νου σου για ένα από τα παρακάτω και όταν πάνε εγκατεστημένα κάπου 350-400€ , χτύπα :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

22 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Κάποια γνώμη για το Midea Xtreme Save Lite AG-24NXD0

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησε το Black friday στον κωτσοβολο. Τέλεια..... Έχει πέσει αρκετά και το Morris WFIN-35150 White στα 399. Θα το δούμε... Μάλλον θα κρατήσω απόσταση από το daikin atxc - ftxc γνωρίζετε γιατί... Δεν πιστεύω να φταίει μόνο το ότι δεν έχει follow me ή i feel καθώς το Inventor omnia 9αρι που έχω, άσχετα ότι είναι εκπληκτικό, δεν το χρησιμοποιώ με follow me και δεν κάνει on off. Το πολύ να κάνει 1 μέσα σε  τρεις ώρες. Θα σας ενημερώσω για νεότερα.... 

 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Μπααα οχιι. Έχει σταματήσει η κυκλοφορία του. Αλλά και πάλι. Θέλω κάτι ποιο εξελιγμένο. 😇

Σου πουλάω το δικό μου σε τιμή χώμα. Με βαριά καρδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Specs είπε

Δεν ηξερα οτι 20 χρονια μοντελο daikin ειχε αυτο που βλεπουμε τωρα και στις φτηνοτερες σειρες απο ολους.

Kαι οσο για την αντιπροσωπεια,πολυ βρισιδι στο ιντερνετ γενικα και αν κρινω και απο τις κριτικες πολυ προβληματικη σχεση.

Το οτι ισως toshiba mitsubishi η αλλοι ειναι ακομη χειροτερα δεν το σωζει.

Αυτα με εχουν κανει να λεω μεγαλη εγγυηση  και αστους να τρεχουν αυτοι μετα κι οχι εσυ,γιατι μετα απο 10 χρονια σε ενα ,μηχανημα των 350 ευρω θα εχω αποσβεσει σιγουρα απο ξεγνοιασια και μονο.

Και ελπιζω και η TCL να αποδειχθει εφαμιλλη στην εξυπηρετηση πελατων της inventor για να εχουμε κι αλλη επιλογη 10χρονη ανευ  υποχρεωτικης συντηρησης κλπ

Φυσικά και υπάρχει βρισίδι για τους εξής λόγους, οι περισσότεροι έμποροι προμηθεύονται daikin από γείτονες χώρες και μόλις συμβεί το παραμικρό και ο πελάτης καλέσει την DAIKIN HELLAS η οποία θα του ζητήσει το S/N του μηχανήματος θα λάβει την εξής απάντηση: Να απευθυνθείτε στην Daikin Βουλγαρίας. Και καλά κάνουν. Έτσι προστατεύεις το επίσημο δίκτυο σου.

Για τις 10ετής εγγυήσεις χέσε ψηλά και αγνάντευε. Όταν η επίσημη GREE και η κάθε φθηνή εταιρεία δίνει 5 έτη και ο Έλληνας εισαγωγέας δίνει 10 από εκέι καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι το μάρκετινγκ. Στα ψιλά γράμματα για να ισχύσει η εγγύηση θέλει: Εγκατάσταση με παραστατικό από αδειούχο ψυκτικό με το καινούργιο χαρτί της διαχείρισης ψυκτικών αερίων καθώς και ετήσιο sercice πάλι με παραστατικό. 

Σε κλιματισκό Inventor 6ετίας το αντικαταστήσαμε με GREE λόγο μη διαθέσιμης πλακέτας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά... Προσπάθησα να διαβάσω κάποιες σελίδες να ενημερωθώ για διάφορα ερωτήματα που έχω σε ότι αφορά την χρήση των κλιματιστικων σε συνδιασμο με την ρύθμιση θερμοκρασίας... Έχω ρωτήσει αρκετούς ψυκτικούς - εγκαταστατες αλλά μάλλον δεν γνωρίζουν ούτε εκείνοι ακριβώς τι παίζει ιδιαίτερα με τα inverter. 

Θα θέσω εδώ τα ερωτήματα μου που σίγουρα θα έχουν απαντηθεί σε αυτό ή το προηγουμένο θέμα και όποιος έχει απαντήσεις και όρεξη μου απαντάει 

Να πω ενημερωτικά ότι οι δοκιμές που έκανα ήταν με θερμοκρασίες εξωτερικού χώρου 15 βαθμούς και εντός δωματίου 20 βαθμους

1. Τα παλαιου τύπου κλιματιστικά (on - off) σε ψύξη ή θέρμανση σε οποιαδήποτε θερμοκρασία και αν τα ρυθμίσεις είτε έχουν 1 βαθμό διαφορά από την θερμοκρασία δωματίου είτε 15, ο ζεστός ή κρύος αέρας που θα βγάλουν είναι ακριβώς ο ίδιος και απλά όταν πιάσουν θερμοκρασία σταματάνε την λειτουργία μέχρι να μεταβληθεί η θερμοκρασία τόσο ώστε να ξεκινήσουν ξανά. 

Το ίδιο ισχύει και για την ταχύτητα του ανεμιστήρα (στο εσωτερικό μηχάνημα) ο οποίος δεν αλλάζει από μόνος του ταχύτητα ακολουθεί πάντα την ρύθμιση που του έχεις δώσει 

Σωστά??? 

Οι πληροφορίες που έχω συλλέξει μέχρι τώρα μου λένε ότι το παραπάνω είναι σωστό και μάλιστα ότι το ίδιο ισχύει και στα inverter με μόνη διαφορά την ταχύτητα του ανεμιστήρα η οποία μεταβάλετε αυτόματα δηλαδή χαμηλώνει ή δυναμονη ανάλογα όσο πλησιάζει ή απομακρύνετε από την επιθυμητή θερμοκρασία. 

Τι συμβαίνει όμως με την θερμοκρασία του αέρα? Αυτή μένει σταθερή ή μεταβάλετε? 

Εδω οι ψυκτικοι που γνωρίζω επιμένουν ότι μένει σταθερή... 

Αν ισχύει αυτό τότε το inverter κλιματιστικο μου TCL Elite Premium 12BTU δεν λειτουργεί σωστά. Και εξηγούμαι :

Με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς ανάβω το κλιματιστικο στην θερμανση στην φουλ ταχύτητα και ρύθμιση θερμοκρασίας 24 βαθμούς. 

Ο ζεστός αέρας που βγάζει σε σχέση με το παλαιου τύπου Fujitsu 12αρι που έχω στο σαλόνι ρυθμισμένο και αυτό στους 24 βαθμούς στο TCL είναι απλά χλιαρός ενώ του Fujitsu καίει...

Κάνω δοκιμή και ανεβάζω στο TCL την θερμοκρασία από 24 στους 28 και πραγματικά δεν μπορείς να σταθείς από κάτω από την ζέστη. 

Συμπέρασμα και ή θερμοκρασία του ζεστού ή ψυχομενου αέρα μεταβάλλεται. 

Σωστά??? 

3.Αν τελικά όλα τα παραπάνω είναι σωστά ποιος είναι και ο σωστός τρόπος να ξεκινάς ένα inverter κλιματιστικο ώστε να πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία πολύ γρήγορα και μετά να πέφτει ώστε να ξεκινάει και η οικονομία σε ενέργεια? 

Γιατί αν εγώ το άφηνα στους 24 θα τους έπιανε σε 2 ώρες με τον τρόπο που δούλευε ενώ στους 28 τους έπιασε (τους 24 βαθμούς) σε 15 λεπτά αλλά ίσως να μην έπιανε τους 28 ποτέ οπότε και να δούλευε συνεχώς στο φουλ. 

Οπότε η σωστή λειτουργία είναι το βάζουμε στην αρχή σε αρκετά υψηλότερη θερμοκρασία από την επιθυμητη και όταν φτάσει την επιθυμητή το κατεβάζουμε σε αυτήν να κάνει συντήρηση και οικονομία? 

4. Και κάτι τελευταίο : Αν το inverter κλιματιστικο το βάλω στο silence ή mute εκει τί παίζει με την θερμοκρασία του αέρα που βγάζει? ισχύουν τα παραπάνω δηλαδή στους 24 βαθμούς θα βγάζει χλιαρό αέρα ενώ στους 28 καυτό και απλά ο ανεμιστήρας υπολειτουργει?

Αν ναι από κατανάλωση στο silence-mute στους 28 (που εννοείτε δεν θα τους πιάσει ποτέ) θα καίει τα έντερα του παρόλο την ρύθμιση silence - mute? 

Ξέρω σας κούρασα με το σεντόνι αλλά και τα 4 ερωτήματα συσχετιζωνται μεταξύ τους και επειδή έρχονται κρύες νύχτες και το δωμάτιο που έχω το κλιματιστικο φιλοξενεί τα δύο παιδιά μου 15 μηνών θέλω να κατανοήσω πολύ καλά το πως θα διαχειριστώ την ρύθμιση θερμοκρασίας 

Ευχαριστω

 

Επεξ/σία από tsiglas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάποιο 9άρι θες. Θα πρότεινα κάποιο με follow me / i-feel λόγω πολύ μικρού χώρου.

Βασικά stay tuned , γιατί αρχίζει περίοδος εκπτώσεων.

Παράδειγμα (όχι για σένα) : https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart#homepage-#tab9

Έχε τον νου σου για ένα από τα παρακάτω και όταν πάνε εγκατεστημένα κάπου 350-400€ , χτύπα :

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Με βλέπω στα σοβαρά για Fujitsu ASYG/AOYG-24 KLCA 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Με βλέπω στα σοβαρά για Fujitsu ASYG/AOYG-24 KLCA 

Αν δεν σε νοιάζει ο θόρυβος και αν δεν μένεις κάπου με πολλά κρύα τότε βουρ. Αλλιώς μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν δεν σε νοιάζει ο θόρυβος και αν δεν μένεις κάπου με πολλά κρύα τότε βουρ. Αλλιώς μάλλον όχι.

το κρύο το έχουμε στην κομοτηνή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...