Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Επέτρεψε μου ως μηχανικός έχω αντιμετωπίσει πολλές καταστάσεις, αλλά πάντα στα φορουμ δεν μιλάω με αυτή την ιδιότητα. Πάρε ένα τηλ. στην AHI Carrier (που είναι και toshiba) στον ίδιο όμιλο να ζητήσεις ένα ανταλλακτικό και αν βγάλεις άκρη...!!! Ειδικά από VRV μηχάνημα.

Το ίδιο έχω συναντήσει και με την mitsubishi. 3 λαλούν και 2 χορεύουν. Την πιο σοβαρή αντιμετώπιση την έχει η Daikin και ανταλλακτικά υπάρχουν, και αν δεν τα έχουν στην Αθήνα υπάρχουν στο Βέλγιο στα κεντρικά τους. 

Το daikin είναι το πρώτο μοντέλο FTXS. έχει έναν αισθητήρα που ενεργοποιείται στην ψύξη όπου όταν ανιχνεύει ανθρώπινο σώμα αλλάζει κατεύθυνση στα πτερύγια να μην χτυπάει πάνω του. 
Επίσης αν δεν ανιχνεύσει καμία ανθρώπινη κίνηση ρίχνει την ισχύ του μηχανήματος. Από τα best seller μηχανάκια της daikin και τα πρώτα κατηγορίας super inverter με φίλτρο τιτανίου απατίτη. Τώρα έχει αντικατασταθεί από την σειρά FTXM

Μου κάνει εντύπωση που έχει τέτοιο σύστημα η Daikin εδώ και 20 χρόνια όπως λες, γιατί εγώ το 2008 αγόρασα ένα ururu/sarara που θεωρούνταν η ναυαρχίδα της Daikin και τέτοιο σύστημα δεν διάβασα να έχει...έχει πολλά φίλτρα ναι, και streamer και ύγρανση αλλά αυτό που λες δεν το έχει. Μήπως αντι για 20 ήθελες να πεις 7-8 χρόνια; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Φυσικά και υπάρχει βρισίδι για τους εξής λόγους, οι περισσότεροι έμποροι προμηθεύονται daikin από γείτονες χώρες και μόλις συμβεί το παραμικρό και ο πελάτης καλέσει την DAIKIN HELLAS η οποία θα του ζητήσει το S/N του μηχανήματος θα λάβει την εξής απάντηση: Να απευθυνθείτε στην Daikin Βουλγαρίας. Και καλά κάνουν. Έτσι προστατεύεις το επίσημο δίκτυο σου.

Για τις 10ετής εγγυήσεις χέσε ψηλά και αγνάντευε. Όταν η επίσημη GREE και η κάθε φθηνή εταιρεία δίνει 5 έτη και ο Έλληνας εισαγωγέας δίνει 10 από εκέι καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι το μάρκετινγκ. Στα ψιλά γράμματα για να ισχύσει η εγγύηση θέλει: Εγκατάσταση με παραστατικό από αδειούχο ψυκτικό με το καινούργιο χαρτί της διαχείρισης ψυκτικών αερίων καθώς και ετήσιο sercice πάλι με παραστατικό. 

Σε κλιματισκό Inventor 6ετίας το αντικαταστήσαμε με GREE λόγο μη διαθέσιμης πλακέτας. 

Αυτα τα ζητηματα,δεν μπορει να τα λυσει ο καταναλωτης!

Δεν ειδα καμμια ενημερωση στο site της Daikin ,οπως εχει πχ ο Τουρνικιωτης για τα TCL με τεραστια κοκκινη μπαρα οτι δεν ισχυει η 10ετης εγγυηση και αναφερει και ονομαστικα τα μαγαζια που κοροιδευουν!

Αρα η Daikin η το αμελει η το πιο σιγουρο δεν την απασχολει μιας και θαναι υποκαταστημα της μητρικης και ετσι τα λεφτα σε αυτην θα φτασουν παλι και απο την οποια Βουλγαρια ψωνισουμε.

Ακομη και να μην υπηρχε η Βουλγαρια,πως δικαιολογειται η διαφορα αντιμετωπισης αναλογα με το καναλι αγορας του προιοντος? Αν ειναι με blue τρεχουν αλλιως οχι!

Τριτοκοσμικα μου ακουγονται,με την εννοια οτι το ονομα και την φημη αυτοι το χαλανε μονοι τους,μολις πεσει περιπτωση βλαβης απο μη blue dealer...ασε που εχω και τις αντιρησεις μου για το καναλι αυτο πως εξυπηρετει.

Για την 10ετη γιατι να μας απασχολει ποσο δινει η μητρικη αλλου και ποσο ο ελληνας αντιπροσωπος? και το gree φτηνη εταιρια δεν ξερω τι εννοεις μιας και την θεωρω πολυ αξιοπιστη και με γκαμα απο φτηνα εως πανακριβα μοντελα,οπως ολοι αλλωστε εχουν.

Και η Gree ΔΕΝ ζητουσε ετησια service,ως τωρα.Αλλαξε κατι με τον καινουργιο αντιπροσωπο ,αν ξερεις γραψτο μιας και ενδιαφερει!

Ο αδειουχος ψυκτικος ειναι αυτονοητο πια για την εγγυηση,παρολο που στην επαρχια οποιος ναναι στο τοποθετει και καθαριζει ο μαγαζατορας αμα προκυψει κατι.

Το ινβεντορ 6ετιας εννοεις ηταν εντος εγγυησης 10ετους και δεν ειχε πλακετα και σου εδωσαν gree δωρεαν?

1 ώρα πριν, argimeg είπε

Μου κάνει εντύπωση που έχει τέτοιο σύστημα η Daikin εδώ και 20 χρόνια όπως λες, γιατί εγώ το 2008 αγόρασα ένα ururu/sarara που θεωρούνταν η ναυαρχίδα της Daikin και τέτοιο σύστημα δεν διάβασα να έχει...έχει πολλά φίλτρα ναι, και streamer και ύγρανση αλλά αυτό που λες δεν το έχει. Μήπως αντι για 20 ήθελες να πεις 7-8 χρόνια; Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά.

https://docplayer.net/34796979-General-catalogue-2000-daikin-air-conditioning-systems-hydronic-long-life-vrv-vrv-reliability-general-commercial-long-life.html

Οπως βλεπεις υπηρχε το 2000,απορησα κι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tasos1986897 είπε

το κρύο το έχουμε στην κομοτηνή

Θα το απέφευγα τότε. Ρώτα και κάνα τοπικό ψυκτικό.

Προσωπικά θα πήγαινα στο Haier tundra green.

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Καλή εγγύηση, τέρας δύναμης, καλοί δείκτες, ζώο εξωτερική μονάδα, Mitsubishi συμπιεστής.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsiglas είπε

Καλησπέρα παιδιά... Προσπάθησα να διαβάσω κάποιες σελίδες να ενημερωθώ για διάφορα ερωτήματα που έχω σε ότι αφορά την χρήση των κλιματιστικων σε συνδιασμο με την ρύθμιση θερμοκρασίας... Έχω ρωτήσει αρκετούς ψυκτικούς - εγκαταστατες αλλά μάλλον δεν γνωρίζουν ούτε εκείνοι ακριβώς τι παίζει ιδιαίτερα με τα inverter. 

Θα θέσω εδώ τα ερωτήματα μου που σίγουρα θα έχουν απαντηθεί σε αυτό ή το προηγουμένο θέμα και όποιος έχει απαντήσεις και όρεξη μου απαντάει 

Να πω ενημερωτικά ότι οι δοκιμές που έκανα ήταν με θερμοκρασίες εξωτερικού χώρου 15 βαθμούς και εντός δωματίου 20 βαθμους

1. Τα παλαιου τύπου κλιματιστικά (on - off) σε ψύξη ή θέρμανση σε οποιαδήποτε θερμοκρασία και αν τα ρυθμίσεις είτε έχουν 1 βαθμό διαφορά από την θερμοκρασία δωματίου είτε 15, ο ζεστός ή κρύος αέρας που θα βγάλουν είναι ακριβώς ο ίδιος και απλά όταν πιάσουν θερμοκρασία σταματάνε την λειτουργία μέχρι να μεταβληθεί η θερμοκρασία τόσο ώστε να ξεκινήσουν ξανά. 

Το ίδιο ισχύει και για την ταχύτητα του ανεμιστήρα (στο εσωτερικό μηχάνημα) ο οποίος δεν αλλάζει από μόνος του ταχύτητα ακολουθεί πάντα την ρύθμιση που του έχεις δώσει 

Σωστά??? 

Οι πληροφορίες που έχω συλλέξει μέχρι τώρα μου λένε ότι το παραπάνω είναι σωστό και μάλιστα ότι το ίδιο ισχύει και στα inverter με μόνη διαφορά την ταχύτητα του ανεμιστήρα η οποία μεταβάλετε αυτόματα δηλαδή χαμηλώνει ή δυναμονη ανάλογα όσο πλησιάζει ή απομακρύνετε από την επιθυμητή θερμοκρασία. 

Τι συμβαίνει όμως με την θερμοκρασία του αέρα? Αυτή μένει σταθερή ή μεταβάλετε? 

Εδω οι ψυκτικοι που γνωρίζω επιμένουν ότι μένει σταθερή... 

Αν ισχύει αυτό τότε το inverter κλιματιστικο μου TCL Elite Premium 12BTU δεν λειτουργεί σωστά. Και εξηγούμαι :

Με θερμοκρασία δωματίου 20 βαθμούς ανάβω το κλιματιστικο στην θερμανση στην φουλ ταχύτητα και ρύθμιση θερμοκρασίας 24 βαθμούς. 

Ο ζεστός αέρας που βγάζει σε σχέση με το παλαιου τύπου Fujitsu 12αρι που έχω στο σαλόνι ρυθμισμένο και αυτό στους 24 βαθμούς στο TCL είναι απλά χλιαρός ενώ του Fujitsu καίει...

Κάνω δοκιμή και ανεβάζω στο TCL την θερμοκρασία από 24 στους 28 και πραγματικά δεν μπορείς να σταθείς από κάτω από την ζέστη. 

Συμπέρασμα και ή θερμοκρασία του ζεστού ή ψυχομενου αέρα μεταβάλλεται. 

Σωστά??? 

3.Αν τελικά όλα τα παραπάνω είναι σωστά ποιος είναι και ο σωστός τρόπος να ξεκινάς ένα inverter κλιματιστικο ώστε να πιάνει την επιθυμητή θερμοκρασία πολύ γρήγορα και μετά να πέφτει ώστε να ξεκινάει και η οικονομία σε ενέργεια? 

Γιατί αν εγώ το άφηνα στους 24 θα τους έπιανε σε 2 ώρες με τον τρόπο που δούλευε ενώ στους 28 τους έπιασε (τους 24 βαθμούς) σε 15 λεπτά αλλά ίσως να μην έπιανε τους 28 ποτέ οπότε και να δούλευε συνεχώς στο φουλ. 

Οπότε η σωστή λειτουργία είναι το βάζουμε στην αρχή σε αρκετά υψηλότερη θερμοκρασία από την επιθυμητη και όταν φτάσει την επιθυμητή το κατεβάζουμε σε αυτήν να κάνει συντήρηση και οικονομία? 

4. Και κάτι τελευταίο : Αν το inverter κλιματιστικο το βάλω στο silence ή mute εκει τί παίζει με την θερμοκρασία του αέρα που βγάζει? ισχύουν τα παραπάνω δηλαδή στους 24 βαθμούς θα βγάζει χλιαρό αέρα ενώ στους 28 καυτό και απλά ο ανεμιστήρας υπολειτουργει?

Αν ναι από κατανάλωση στο silence-mute στους 28 (που εννοείτε δεν θα τους πιάσει ποτέ) θα καίει τα έντερα του παρόλο την ρύθμιση silence - mute? 

Ξέρω σας κούρασα με το σεντόνι αλλά και τα 4 ερωτήματα συσχετιζωνται μεταξύ τους και επειδή έρχονται κρύες νύχτες και το δωμάτιο που έχω το κλιματιστικο φιλοξενεί τα δύο παιδιά μου 15 μηνών θέλω να κατανοήσω πολύ καλά το πως θα διαχειριστώ την ρύθμιση θερμοκρασίας 

Ευχαριστω

Το ινβέρτερ δεν το ανοιγοκλείνεις. Μένει ανοικτό. Για πάντα. Ανοίγεις Νοέμβριο και κλείνεις τον Μάρτιο. Σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις το λάθος και να ανοιγοκλείνεις τότε χρησιμοποιείς τη λειτουργία Turbo -αν έχει- για να φτάσει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία που θες.

Τα παιδάκια σου δεν χρειάζονται τόσο υψηλή θερμοκρασία, όση νομίζεις. Και αν εσύ θέλεις 24 για να είσαι οκ, τα πιτσιρικάκια είναι κοντά στην θερμοπληξία (οκ, καθ'υπερβολήν σχήμα αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω) . Ωστόσο, το αν θα πιάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις εξαρτάται με τις απώλειες του χώρου. Στο 50 να το βάλεις αν οι απώλειές σου είναι περισσότερες, δεν θα μπορέσει να τους πιάσει ποτέ/ Αν θέλεις 22 και αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοκρασία 24-25-26 για να ζεσταθείς τότε ή που το ανοιγοκλείνεις (λάθος) ή που το μηχάνημα σου δεν έχει το capacity για να ζεστάνει το χώρο. 

Ναι, η θερκοκρασία αέρα των Ινβέρτερ μεταβάλλεται αναλόγως τα Watt στα οποία λειτουργούν. Αλλη θερμοκρασία παίρνεις στα 200W αλλη στα 500 άλλη στα 800 (ποικίλλει αναλόγως το μοντέλο) Το Ινβέρτερ σου προσπαθεί να λειτουργήσει σωστά αλλά ανοιγοκλείνοντας το δεν βοηθάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Το ακουσα ξανα,αλλα εχει μαγαζι καποιος και δεν το εχει σκρουτζ παρα τις παρεμφερεις χρεωσεις στα κλικς(παλιοτερα που ειχα κοιταξει),αλλα το εχει στο bestprice με λιγοτερους επισκεπτες?

Η και στα δυο και εχει μικροτερη τιμη στο bestprice που παλι δεν κολλαει.

Το εχεις ψαξει εσυ η κανεις απο εδω μεσα?

Δεν έχουν παρεμφερείς χρεώσεις. Τουλάχιστον λίγο πιο παλιά το bestprice είχε περίπου την μισή χρέωση ανά κλικ σε σχέση με το skroutz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 5/8/2020 στις 12:48 ΠΜ, liakjim είπε

Περί κλιματιστικών*

Εισαγωγικό σημείωμα: για να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν έχω καμία σχέση με τον χώρο των κλιματιστικών. Απλά ένα μέλος του insomnia που μετά από κάποιον χρόνο ενασχόλησης ως hobby με τα κλιματιστικά, θα προσπαθήσω να αποσαφηνιστούν κάποια πράγματα έχοντας ως έμπνευση τα δικά μου ερωτήματα αλλά και ερωτήματα άλλων μελών. Τα παρακάτω είναι προσωπικές γνώσεις/απόψεις. Έχω σχέση με τη μηχανολογία αλλά σε άλλον κλάδο (ναυπηγική). Αν κάποιος τεχνικά καταρτισμένος διαβάσει κάτι που είναι λάθος, παρακαλώ πολύ να με διορθώσει. Επίσης τα παρακάτω είναι όσο γίνεται αντικειμενικές προσεγγίσεις του θέματος και δεν επεκτείνομαι σε αυτά που είναι ακόμα ερωτηματικά.

*

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Ο όρος αυτός που έχει επικρατήσει, είναι καταχρηστικός μιας και η πλειοψηφία των οικιακών κλιματιστικών τύπου split unit air conditioners όπως λέγονται (οι σπλιτάκια που έχω ακούσει να τα λένε οι ψυκτικοί) , δεν είναι στην πραγματικότητα κλιματιστικά μιας και δεν ρυθμίζουν κλίμα , ήτοι θερμοκρασία και υγρασία αλλά μόνο θερμοκρασία και ανεξέλεγκτα την απόλυτη υγρασία σε λειτουργία ψύξης. Εξαίρεση το daikin ururu sarara το οποίο είναι το μόνο γνήσιο κλιματιστικό της αγοράς.

1. Τι κάνουμε όταν θέλουμε να αγοράσουμε κλιματιστικό; Πληρώνουμε έναν επαγγελματία να το κάνει. Με μελέτη θερμικών απωλειών. Για ψύξη , θέρμανση ή και τα δύο. Δεν πάμε στα φόρουμ γιατί θα αγοράσουμε κάτι που δεν είναι βέλτιστο. Κατά πάσα πιθανότητα, είτε θα είναι μεγάλο, είτε μικρό και άρα είτε δεν θα είναι αποδοτικό είτε δεν θα μας καλύπτει.

2. Αν τελικά πάμε σε φόρουμ, να έχουμε στο μυαλό μας ότι από την άλλη πλευρά του πληκτρολογίου κάθεται ένας άσχετος με τις ανάγκες μας. Και να το έχει το πράγμα, δεν έχει μελετήσει. Τελικά κατά πάσα πιθανότητα δεν θα ξέρει τίποτα. Όχι μόνο αυτό, δεν θα έχει και την συνολική εικόνα της αγοράς. Θα έχει εμπειρία από κάποια κλιματιστικά, μονοψήφιο αριθμό. Δεν θα ξέρει καν τι κάνει το άλλης ισχύος μοντέλο της ίδιας σειράς. 

Αφού το ξεκαθαρίσαμε αυτό, μια καλή τακτική είναι να δούμε μόνοι μας κάποια πράγματα. 

α. Όσο περισσότερο θα χρησιμοποιήσουμε ένα κλιματιστικό, τόσο θα αξίζει να είναι αποδοτικό. Αλλά τι σημαίνει αποδοτικό και πως το ξεχωρίζουμε; Κοιτάμε τα ενεργειακά ταμπελάκια. Και συγκεκριμένα το seer και το scop

20180405133733_247d2278.jpeg.6e6e6126f72dcd883d5414b6723c0ac2.jpeg

Τι είναι τα seer/scop; Η daikin τα λέει πολύ καλά https://www.daikin.gr/el_gr/faq/what-is-seasonal-efficiency--scop-and-seer-.html

Με λίγα λόγια όσο μεγαλύτερο το seer, όπου seer είναι το seasonal eer, τόσο περισσότερη οικονομία θα κάνει σε ψύξη. 

Το ίδιο και στο scop σε θερμό κλίμα ( όπου για θερμό κλίμα βάση προτύπου για την Ευρώπη, έχει επιλεγεί το κλίμα της Αθήνας), όπου όσο μεγαλύτερο , τόσο περισσότερη οικονομία σε θέρμανση.

Τα seer και scop πάνε να υπολογίσουν τον συνολικό βαθμό απόδοσης ή πιο σωστά τον μέσο (εποχιακό)βαθμό απόδοσης. 

Πχ για το scop, διαβάζουμε το πρότυπο EN 14825 και βλέπουμε το εξής :

0bfda4628f8420997062371fb6ddaa65.png

Χοντρικά και στο περίπου λέει ότι σε μια χειμωνιάτικη season με στατιστικά καιρού της Αθήνας που ας πούμε κρατάει 120 ημέρες, το κλιματιστικό θα δουλέψει τις 100 και τις υπόλοιπες θα είναι κλειστό. Από αυτές οι 20 θα είναι πολύ κρύες (κοντά στους 2C) , οι 50 ψιλοζεστές για χειμώνα (κοντά στους 12C) και οι υπόλοιπες 30 σχετικά κρύες (κοντά στους 7C). Οπότε ποιο θα κάψει το λιγότερο; Δίνει βαρύτητα σε κάθε επιμέρους βαθμό απόδοσης (πχ το 50% στις 50 ημέρες) και αντίστοιχα στις άλλες. Μετά προσθέτει και βγάζει έναν συνολικό βαθμό απόδοσης. (οι αριθμοί έχουν δοθεί στο περίπου. Όποιος θέλει να ψαχτεί, θα πρέπει να δει την Ευρωπαϊκή οδηγία 626/2011)

Φυσικά αν κάποιος μένει σε περιοχή με πάρα πολύ κρύο τον χειμώνα, πιθανώς να πρέπει να βλέπει και συγκρίνει τα scop σε average. 

Σημείωση : δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε με τις αναγραφόμενες kwh γιατί υπολογίζονται σε διαφορετικό φορτίο σχεδιασμού πχ ένα κλιματιστικό Α με cop 5.1 και φορτίο σχεδιασμού 5KW , θα έχει ακριβώς τις διπλάσιες kwh απο το Β κλιματιστικό με πάλι scop 5.1 και φορτίο σχεδιασμού 2.5KW (είναι σαν να συγκρίνουμε κατανάλωση με διαφορετικά χλμ/ώρα). 

Με τον ίδιο τρόπο υπολογίζεται και το seer, όπου οι επιμέρους αποδόσεις (eer) σε διαφορετικές θερμοκρασίες, υπολογίζονται ανάλογα με τον καταμερισμό σε ποσόστωση ανά φορτίο και προκύπτει ο συνολικός εποχιακός βαθμός απόδοσης. 

β. Πόσο μεγάλο κλιματιστικό χρειάζεται ο χώρος μας; Από τη στιγμή που επιλέγουμε να είμαστε τζαμπατζήδες και δεν θα πάμε στον επαγγελματία, θα πάμε από το περίπου ως το πολύ περίπου. Υπάρχουν διάφορα εργαλεία υπολογισμού online. πχ https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%82+Btus

Συνήθως εδώ χρησιμοποιούμε αυτό ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ

Έχει περισσότερα inputs οπότε μάλλον θα πέφτει πιο κοντά.

Επειδή τα αποτελέσματα δίνονται σε kw, τα μετατρέπουμε αν μας βολεύουν τα btus, με έναν online calculator https://www.calculateme.com/power/kilowatts/to-btus-per-hour

Το παραπάνω εργαλείο δίνει τις θερμικές απώλειες του χώρου μας δηλαδή πόση ενέργεια πρέπει να προσθέτουμε ώστε να διατηρείται η θερμοκρασία στην τιμή που βάλαμε και με δεδομένα τις κλιματολογικές συνθήκες της περιοχής μας. 

Δεν χρειάζεται να επαναλάβουμε ότι το εργαλείο αυτό δίνει προσεγγιστικά αποτελέσματα και όπως λέει και η σελίδα κάτω κάτω “Η παρούσα εφαρμογή υπολογισμού των θερμικών απωλειών είναι κατά προσέγγιση και δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την ολοκληρωμένη μελέτη μηχανικού.”

Τον αριθμό αυτόν σε kw ή btus , τον χρησιμοποιούμε ώστε να βρούμε πόσο capacity (ισχύς) θα πρέπει να αποδίδει το κλιματιστικό ώστε να υπερκαλύπτονται οι απώλειες. 

Θέλουμε δηλαδή capacity > απώλειες.

Οπότε πάμε στο γ.

γ. Τι είναι το capacity και πως το βρίσκω ;

Τα κλιματιστικά είναι αντλίες θερμότητας και απλά μεταφέρουν θερμότητα (ενέργεια), από έναν χώρο σε έναν άλλον δαπανώντας μια ενέργεια κατά τη μεταφορά. 

Το capacity ΔΕΝ είναι σταθερό και επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες όπως την ισχύ του μηχανήματος, τους βαθμούς απόδοσης (που και αυτοί δεν είναι σταθεροί) , τις εσωτερικές και εξωτερικές θερμοκρασίες και την υγρασία. 

Βλέποντας τα χαρακτηριστικά καταλόγου των κλιματιστικών, βλέπουμε ότι δίνουν ονομαστικές τιμές αλλά και εύρη. 

55c0ebe9b5ef54fda78b56734ebdfcd2.png

Οι ονομαστικές τιμές δεν μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Πιο πολύ χωρίζουν τα κλιματιστικά σε κατηγορίες ισχύος , 7000btus, 9000btus , 12000btus κτλ

Ούτε τα εύρη μας είναι πολύ χρήσιμα (το κάτω όριο είναι όπως θα δούμε και πιο κάτω) . 

Αυτό που θα πρέπει να κοιτάμε και δυστυχώς δεν τα έχουμε πάντα, είναι οι καμπύλες ή πίνακες capacity.

Παράδειγμα βλέπουμε το 22άρι edge σε θέρμανση και εσωτερική θερμοκρασία 20C:

 

8b3abb33076609e0ae67769816e4f37c.png

Εύκολα βλέπουμε ότι αν μένουμε σε περιοχή όπου τον χειμώνα επικρατούν έως 0C και το εργαλείο υπολογισμού μας έχει βγάλει 7KW απώλειες, τότε το 22άρι edge μάλλον δεν θα μας καλύψει μιας και δίνει μέγιστο 5.13KW. Παρόμοια προσέγγιση θα πρέπει να έχουμε στη ψύξη.

Στο κάτωθι link έχω βάλει κάποια σχετικά στοιχεία από 18Κ και 24Κ κλιματιστικά

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1fc4d6VIteFgC6KyZlMCbPeJVeXsA1n2A_Vtk1LaHWIw/edit?usp=sharing

δ. Γιατί μας ενδιαφέρει το κλιματιστικό να μη σβήνει σε χαμηλές απαιτήσεις ή να ινβερτάρει χαμηλά ; Και πως το βρίσκω;

Τα cop / eer αυξάνουν σημαντικά όσο μειώνεται το φορτίο.

Ως παράδειγμα βλέπουμε το toshiba που μας δίνει καμπύλες eer/cop ανά φορτίο:  

    1820863206_Annotation2020-08-02155221.jpg.1c3f031b45678005811439a5398166c2.jpg1240002424_Annotation2020-08-02155329.jpg.769bd78befa0a30b7b978589a0687d62.jpg

Βλέπουμε ότι ο βαθμός απόδοσης είναι μεγαλύτερος σε χαμηλά φορτία συνεπώς  είναι προτιμότερο να έχεις ένα κλιματιστικό που θα δουλεύει συνεχώς σε χαμηλό φορτίο από το να αναβοσβήνει από υψηλό. 

Πως όμως το βρίσκω; Μια ένδειξη είναι τα ελάχιστα btus. 

Ιδανικά θα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε τα ελάχιστα input watts, είτε να μας το δίνει κάπου ο κατασκευαστής, είτε μέσα από τα capacity tables. 

Παράδειγμα, το 9αρι Daikin Perfera, μπορεί να πέσει στην πραγματικότητα στα 60W και εκεί δίνει 3580btus με eer πάνω από 16

   
  IMG-20200705-234051.jpg&key=e0e67d3c65c0

Οπότε ανεξάρτητα από τα λοιπά χαρακτηριστικά , τα ελάχιστα btus και watts παίζουν οπωσδήποτε ρόλο στην οικονομία και πρέπει να είναι και αυτό κριτήριο αγοράς.

5. Επιλογή κλιματιστικού :

Καταρχάς από την στιγμή που ξέρουμε τι capacity χρειαζόμαστε, μέσα από τις μυριάδες των επιλογών θα πρέπει να βρούμε ποιο είναι αυτό που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες μας, μιας και όπως θα πούμε πολλές φορές, δεν υπάρχει το τέλειο κλιματιστικό. Μια μεθοδολογία που ακολουθώ και προτείνω, είναι η χρήση του εργαλείου απόφασης pugh diagram και μάλιστα με weighted factors. 

Υπάρχουν πολλά templates στο ίντερνετ. 

Κατέβασα και έφτιαξα μέσα σε 5’ ένα διάγραμμα το οποίο σας επισυνάπτω. 

Decision-Matrix-Weighted-κλίμα.xlsx 12 kB · 34 downloads

Θα δείτε ότι φτιάχνουμε κριτήρια απόφασης στα οποία δίνουμε βαρύτητα πχ βαρύτητα 5 στην εγγύηση με κλίμακα 1-10. 

Μετά βάζουμε βαθμολογίες σε κάθε κριτήριο, πάλι πχ 1-10 έχοντας ως input τα γνωστά στοιχεία των κλιματιστικών.

Θα δείτε ότι στο παράδειγμα που έβαλα και με τα (όχι και τόσο τυχαία) κριτήρια και βαρύτητες, πρώτο θα έβγαινε το toshiba παρόλο που στο φανταστικό αυτό παράδειγμα δεν έχει τη μεγαλύτερη απόδοση. 8c69329ff077cd0b2404bedbac399743.png

Αν έρθει τώρα κάποιος και πει ότι η εγγύηση με ενδιαφέρει περισσότερο από όλα και βάλει βαρύτητα 10 στην εγγύηση, τότε πρώτο έστω και οριακά θα βγει το inventor. 

a187bc2ed802b0a7febaa97f712fee52.png

Φυσικά μπορείτε να βάλετε όσα κριτήρια θέλετε και όσα μοντέλα κλιματιστικών θέλετε. Στο τέλος θα βγει ο νικητής. Καλές αγορές.

Αν τελικά ζητήσουμε βοήθεια στο φόρουμ , νομίζω ότι το παρακάτω ερωτηματολόγιο θα βοηθήσει τα λοιπά μέλη να προσφέρουν τη όσο γίνεται πιο σωστή συμβουλή :

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

6. Εγκατάσταση

Καταρχάς η σωστή εγκατάσταση είναι σούπερ σημαντική. Έχουμε γίνει μάρτυρες από ένα κάρο κακές εγκαταστάσεις οι οποίες όχι μόνο θα επηρεάσουν την απόδοση της ακριβής συσκευής μας, αλλά και τη μακροζωία της.  

Καλό είναι να διαβάσουμε και να ελέγξουμε την ευλαβική τήρηση των οδηγιών εγκατάστασης γιατί οι ψυκτικοί συνήθως θέλουν να μας ξεπετάξουν και να πάνε στον επόμενο πελάτη. 

α. Τήρηση αποστάσεων από εμπόδια, όπως τοίχους, ταβάνια κτλ . Μη τήρηση οδηγεί είτε σε μη δυνατότητα σέρβις (πχ κόλλημα εξωτερικής σε από πάνω μπαλκόνι), σε μειωμένη απόδοση πχ κόλλημα εσωτερικής σε ταβάνι και άρα μειωμένη εισρόφηση αέρα ή και σε προβληματική συμπεριφορά πχ αισθητήρας θερμοκρασίας που μπερδεύεται. 

β. Μήκος χαλκού. Ο χαλκός είναι ακριβός και είναι στο συμφέρον του ψυκτικού να σας βάλει όσο πιο κοντό σωλήνα γίνεται. Όμως οι κατασκευαστές κλιματιστικών έχουν σχεδιάσει τους συμπιεστές και το σύστημα γενικά με υψηλές πιέσεις. Μια κοντή σωλήνα θα οδηγήσει σε κύκλωμα που θα δουλεύει σε υψηλή πίεση και άρα κραδασμοί, θόρυβος και καταπόνηση του συμπιεστή. Άρα ακολουθούμε κατά γράμμα τις οδηγίες και πάντα επιμένουμε για πρόσθεση κατάλληλου μήκους χαλκοσωλήνων ώστε να καλύψουμε τουλάχιστον το ελάχιστο μήκος. Το τελευταίο συνήθως κυμαίνεται από 1.5μ , 2μ και τις περισσότερες φορές 3μ. Μια καλή τακτική είναι να επιλέξουμε ως θέση της εξωτερικής μονάδας το πάτωμα (έτσι και αλλιώς προτιμητέο για μεγάλης ισχύος κλιματιστικά πχ 18Κ και άνω), οπότε το μήκος θα προκύψει από μόνο του. 

Αν μπει κρεμαστή, ο ψυκτικός θα κάνει κουλούρα τον χαλκοσωλήνα πίσω από τη μονάδα μέχρι να πιάσει το μήκος. 

Προσοχή δυνητικά μπορεί να οδηγήσει ακόμα και σε μη αποδοχή εγγύησης, όπως πχ στη  Daikin

https://www.daikin.com.au/faq/what-happens-if-piping-less-minimum-recommended-length

(όχι Ελλάδας, αλλά δίνει την αίσθηση)

γ. Αφαίρεση ατμοσφαιρικού αέρα από το κύκλωμα.

Τόσο οι χαλκοσωλήνες πριν συνδεθούν , όσο και η εσωτερική μονάδα , είναι εκτεθειμένες στην ατμόσφαιρα. Όταν πλέον όλα συνδεθούν, θα θέλουμε εντός του κυκλώματος να κυκλοφορεί αποκλειστικά το ψυκτικό μέσο (φρέον). Άρα με κάποιον τρόπο θα πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας. Αλλιώς μειωμένη απόδοση αλλά και φθορά μιας και ο ατμοσφαιρικός αέρας περιέχει και υγρασία δλδ νερό. Όλα μα όλα τα εγχειρίδια εγκατάστασης έχουν ως μοναδικό και αποδεκτό τρόπο αφαίρεσης του αέρα με χρήση αντλίας κενού.

VT-TW15A.jpg


 

H διαδικασία είναι πολύ απλή και φαίνεται στο διάγραμμα 

7acbf46608df91187dc2fc26078cf80b.png

Δυστυχώς στην Ελλάδα, οι περισσότεροι ίσως ψυκτικοί δεν αφαιρούν τον αέρα με αντλία αλλά κάνουν εκδίωξη, δηλαδή έχουν τη μια άκρη με ανοικτή τη βάνα και ανοίγουν το φρέον μέχρι να τους έρθει από την άλλη πλευρα . Οπότε διαρρέει ποσότητα φρέον και έχει αμφίβολα αποτελέσματα.

Συμβουλή: με προσυνεννόηση,  είτε την στιγμή της άφιξης του συνεργείου τονίζουμε ότι χωρίς αντλία κενού δε θα δεχτούμε να γίνει η εγκατάσταση. Χίλιες φορές να τους διώξουμε παρά να μπει το κλιματιστικό έτσι. 

7. Βοηθητικά. 

α. Καταγραφή επιδόσεων, κατανάλωσης. 

Για να δούμε τη συμπεριφορά του κλιματιστικού μας στον χώρο μας, θα πρέπει να καταγράψουμε την κατανάλωση στον χρόνο. 

Ο πιο απλός τρόπος είναι η αγορά της έξυπνης πρίζας tplink hs110 σε συνδυασμό με ένα προγραμματάκι που το κατεβάζουμε από εδώ https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

Μετά ακολουθούμε την απλούστατη διαδικασία του extract, τρέξιμο του exe και εισαγωγή του localhost:3000 στον browser μας . 

Ο @rbx1000 έχει φτιάξει και σχετικό tutorial:

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπαίνει και σε κινητό android με την ακόλουθη διαδικασία:

Εγκαθιστούμε το app termux. 

To τρέχουμε και μέσα από αυτό πατάμε

pkg install git

μετά

pkg install nodejs-lts

Με τα παραπάνω θα βάλει τα προαπαιτούμενα git και nodejs. 

Μετά 

git clone https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor && cd tplink-energy-monitor

(με αυτό θα κατεβάσει και θα εγκαταστήσει το πρόγραμμα)

μετά

npm install 

μετά cd tplink-energy-monitor και τέλος npm start. 

Τέλος πάμε στον browser και πατάμε localhost:3000. 

Όταν κλείνουμε την εφαρμογή, χρειάζεται μόνο να τρέξουμε το termux , μετά cd tplink-energy-monitor και τέλος npm start. 

Τέλος πάμε στον browser και πατάμε localhost:3000

Αυτά! 🙂

Δημήτρης

Θα ήθελα και γω να αναφέρω κάποια πράγματα σχετικά με πρόσφατη (επαν)εγκατάσταση 2 κλιματιστικών.

Θα ζητούσα όμως απο εσάς την κατανόηση σας για την αγορά των εν λόγω κλιματιστικών.

Λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορούσα (επίσης και τώρα) να κάνω  αγορά ενός ακριβού και καλύτερου κλιματιστικού. Ετσι λοιπόν  σε μια προσφορά που έβγαλε πριν 3 χρόνια το πρακτικερ αγόρασα ενα united 12αρι, και το οποίο μέχρι πριν 1 μήνα ηταν  στο σαλόνι-κουζίνα (χώρος 30 τ.μ.). Πριν περίπου 1 μήνα αγοράστηκε πάλι από το ίδιο κατάστημα ενα 12αρι μάρκας shakai. Οπότε το united μπήκε στο υπνοδωμάτιο, και το shakai στο σαλόνι - κουζίνα. Με βάση αυτά που διάβασα εδώ μέσα και βλέποντας τώρα την εγκατάσταση παρατήρησα ότι το united που μεταφέρθηκε στο υπνοδωμάτιο, ο τεχνικός άφησε πισω από την εξωτερική μονάδα αρκετό σωλήνα κουλούρα (υπολογίζω κοντά 3m), ενώ στο καινούργιο η σωληνώσεις είναι κοντά στο1.5 - 2m. Μου ηρθαν λοιπόν κάποιες απορίες σχετικά με την εγκατάσταση, και κάποιες άλλες γενικές.

1) Το σωστό μήκος των σωληνώσεων εξαρτάται από τον εκάστοτε κατασκευαστή; Διότι το 1ο μου κλιματιστικό οταν ηταν στο σαλόνι είχε το ίδιο μήκος σωληνώσεων όπως έχει τώρα το καινούργιο, αλλά τώρα που μεταφέρθηκε στο υπνοδωμάτιο έγινε επέκταση τούς και απορώ γιατί τώρα ; Και το καινούργιο γιατί έχει μικρότερο μήκος...;

2) Το shakai καθώς κοιτούσα τα χαρτιά του και τις κούτες, έγραφε ότι κατασκευάζεται από την inventor. Χάρηκα να πω την αλήθεια γιαυτό. Και εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει. Εσείς που γνωρίζεται ποία είναι η γνώμη σας;

3) Το united στα 3 χρόνια που το έχω αισθάνομαι ότι έχει χάσει απόδοση σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο, παρόλο που η συντήρηση του γινόταν κάθε χρόνο από τον τεχνικό. Και τώρα που μεταφέρθηκε, ελέγχθηκε/καθαρίστηκε...πολύ καλά. Αλλά και πάλι η απόδοση είναι μειωμένη. Είναι και θέμα μάρκας, η γενικά πέφτει η απόδοση;

4) Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο κατά πόσο (σε ώρες) θα πρέπει να δουλεύει ένα κλιματιστικό, η ελεύθερα όσο θέλουμε ;

5) Γενικά για έναν χώρο 30τ.μ είναι καλό το 12αρι;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σάς και συγγνώμη εαν σάς κούρασα.

 

 

 

2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το ινβέρτερ δεν το ανοιγοκλείνεις. Μένει ανοικτό. Για πάντα. Ανοίγεις Νοέμβριο και κλείνεις τον Μάρτιο. Σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις το λάθος και να ανοιγοκλείνεις τότε χρησιμοποιείς τη λειτουργία Turbo -αν έχει- για να φτάσει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία που θες.

Τα παιδάκια σου δεν χρειάζονται τόσο υψηλή θερμοκρασία, όση νομίζεις. Και αν εσύ θέλεις 24 για να είσαι οκ, τα πιτσιρικάκια είναι κοντά στην θερμοπληξία (οκ, καθ'υπερβολήν σχήμα αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω) . Ωστόσο, το αν θα πιάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις εξαρτάται με τις απώλειες του χώρου. Στο 50 να το βάλεις αν οι απώλειές σου είναι περισσότερες, δεν θα μπορέσει να τους πιάσει ποτέ/ Αν θέλεις 22 και αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοκρασία 24-25-26 για να ζεσταθείς τότε ή που το ανοιγοκλείνεις (λάθος) ή που το μηχάνημα σου δεν έχει το capacity για να ζεστάνει το χώρο. 

Ναι, η θερκοκρασία αέρα των Ινβέρτερ μεταβάλλεται αναλόγως τα Watt στα οποία λειτουργούν. Αλλη θερμοκρασία παίρνεις στα 200W αλλη στα 500 άλλη στα 800 (ποικίλλει αναλόγως το μοντέλο) Το Ινβέρτερ σου προσπαθεί να λειτουργήσει σωστά αλλά ανοιγοκλείνοντας το δεν βοηθάς. 

Μια βοήθεια διότι φαίνεται να γνωρίζεις!

Εγώ το έχω στους 26 και με πατημένο το Turbo. Δουλεύει και μετά από κάποιο χρόνο όταν πιάσει την θερμοκρασία δεν σβήνει τελείως απλά δουλεύει πάρα πολύ χαλαρά  (καταλαβαίνεις τι εννοω).

Ομως μόλις μεταβληθεί η θερμοκρασία αυτό (και λογικά) ξαναπαίρνει μπροστά.

Η απορία είναι γιατί απο οταν πιάσει την θερμοκρασία και σταματήσει, κάνει λίγα λεπτά για να ξαναπάρει (λόγω αλλαγής θερμοκρασίας), αλλά για να ξαναπιάσει αυτήν που θέλω κάνει αρκετή ωρα;

Πιάνει τους 26 και μετά που σταματάει και πέφτει η θερμοκρασία στους 24 ας πούμε σε 1 λεπτό, μετά  για να ξαναπιάσει τους 26 θέλει 1 ώρα ;

Είναι σωστό αυτό ;

Και τα κλιματιστικά αν πιασουν την θερμοκρασία που τους βάλεις πότε ξαναπαίρνουν μπροστά ; Οταν η θερμοκρασία μεταβληθεί κατα 1 βαθμό ανάλογα ψύξη η θέρμανση ;

Επεξ/σία από metd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει διαφορα αν ανοιξεις ενα κλιματιστικο στους 28 ή στους 22 ζεστο.

Ο αερας που βγαινει θα ειναι ιδιας θερμοκρασιας και στις 2 περιπτωσεις μεχρι να πιασει την επιθυμητη κατασταση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, metd είπε

Θα ήθελα και γω να αναφέρω κάποια πράγματα σχετικά με πρόσφατη (επαν)εγκατάσταση 2 κλιματιστικών.

Θα ζητούσα όμως απο εσάς την κατανόηση σας για την αγορά των εν λόγω κλιματιστικών.

Λόγω οικονομικών δυσκολιών δεν μπορούσα (επίσης και τώρα) να κάνω  αγορά ενός ακριβού και καλύτερου κλιματιστικού. Ετσι λοιπόν  σε μια προσφορά που έβγαλε πριν 3 χρόνια το πρακτικερ αγόρασα ενα united 12αρι, και το οποίο μέχρι πριν 1 μήνα ηταν  στο σαλόνι-κουζίνα (χώρος 30 τ.μ.). Πριν περίπου 1 μήνα αγοράστηκε πάλι από το ίδιο κατάστημα ενα 12αρι μάρκας shakai. Οπότε το united μπήκε στο υπνοδωμάτιο, και το shakai στο σαλόνι - κουζίνα. Με βάση αυτά που διάβασα εδώ μέσα και βλέποντας τώρα την εγκατάσταση παρατήρησα ότι το united που μεταφέρθηκε στο υπνοδωμάτιο, ο τεχνικός άφησε πισω από την εξωτερική μονάδα αρκετό σωλήνα κουλούρα (υπολογίζω κοντά 3m), ενώ στο καινούργιο η σωληνώσεις είναι κοντά στο1.5 - 2m. Μου ηρθαν λοιπόν κάποιες απορίες σχετικά με την εγκατάσταση, και κάποιες άλλες γενικές.

1) Το σωστό μήκος των σωληνώσεων εξαρτάται από τον εκάστοτε κατασκευαστή; Διότι το 1ο μου κλιματιστικό οταν ηταν στο σαλόνι είχε το ίδιο μήκος σωληνώσεων όπως έχει τώρα το καινούργιο, αλλά τώρα που μεταφέρθηκε στο υπνοδωμάτιο έγινε επέκταση τούς και απορώ γιατί τώρα ; Και το καινούργιο γιατί έχει μικρότερο μήκος...;

2) Το shakai καθώς κοιτούσα τα χαρτιά του και τις κούτες, έγραφε ότι κατασκευάζεται από την inventor. Χάρηκα να πω την αλήθεια γιαυτό. Και εδώ και ένα μήνα που το χρησιμοποιώ είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Βέβαια ο χρόνος θα δείξει. Εσείς που γνωρίζεται ποία είναι η γνώμη σας;

3) Το united στα 3 χρόνια που το έχω αισθάνομαι ότι έχει χάσει απόδοση σε σχέση με όταν ήταν καινούργιο, παρόλο που η συντήρηση του γινόταν κάθε χρόνο από τον τεχνικό. Και τώρα που μεταφέρθηκε, ελέγχθηκε/καθαρίστηκε...πολύ καλά. Αλλά και πάλι η απόδοση είναι μειωμένη. Είναι και θέμα μάρκας, η γενικά πέφτει η απόδοση;

4) Υπάρχει κάποιος περιορισμός στο κατά πόσο (σε ώρες) θα πρέπει να δουλεύει ένα κλιματιστικό, η ελεύθερα όσο θέλουμε ;

Ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις σάς και συγγνώμη εαν σάς κούρασα.

Μια βοήθεια διότι φαίνεται να γνωρίζεις!

Εγώ το έχω στους 26 και με πατημένο το Turbo. Δουλεύει και μετά από ενα α χρόνο όταν πιάσει την θερμοκρασία δεν σβήνει τελείως απλά δουλεύει πάρα πολύ χαλαρά  (καταλαβαίνεις τι εννοω).

Ομως μόλις μεταβληθεί η θερμοκρασία αυτό (και λογικά) ξαναπαίρνει μπροστά.

Η απορία είναι γιατί απο οταν πιάσει την θερμοκρασία και σταματήσει, κάνει λίγα λεπτά για να ξαναπάρει (λόγω αλλαγής θερμοκρασίας), αλλά για να ξαναπιάσει αυτήν που θέλω κάνει αρκετή ωρα;

Πιάνει τους 26 και μετά που σταματάει και πέφτει η θερμοκρασία στους 24 ας πούμε σε 1 λεπτό, μετά  για να ξαναπιάσει τους 26 θέλει 1 ώρα ;

Είναι σωστό αυτό ;

Και τα κλιματιστικά αν πιασουν την θερμοκρασία που τους βάλεις πότε ξαναπαίρνουν μπροστά ; Οταν η θερμοκρασία μεταβληθεί κατα 1 βαθμό ανάλογα ψύξη η θέρμανση ;

Θίγεις πολλά θέματα.

Καταρχάς το shakai φαίνεται να είναι ίδιο με το inventor premium. Φασόν midea. Δεν είναι κατασκευής Invertor , απλά τα εμπορεύεται.

Αν στεφτείς ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση έναντι 10 του inventor, τότε δεν φαίνεται και τόσο καλό deal.

Το 1.5-2μ είναι κάτω του ορίου αλλά αν υπολογίσουμε τα 0.5 περίπου που είναι πάνω στην εσωτερική μονάδα από το εργαστάσιο και ότι είναι 12άρι, τότε μάλλον είναι οκ.

Θα το δεις στην πράξη. Αν δεν έχει κραδασμούς/θορύβους η εξωτερική , τότε όλα καλά.

Η συμπεριφορά που περιγράφεις, είναι κάτι που το λέμε καιρό ότι δλδ δεν είναι όλα τα inverter ίδια.

Κάποια δεν κατεβαίνουν πολύ σε watts, δλδ έχουν ένα κατώτατο όριο που από εκεί και κάτω κλείνουν και πιο πάνω ρυθμίζουν watts σαν inverter. 

Έχουμε δει ότι αυτό συμβαίνει έντονα σε λειτουργία θέρμανσης , όπου τα 9άρια παίζουν όχι κάτω από 300W, τα 18άρια όχι κάτω από 600 κτλ.

Στα κλιματιστικά αυτά λοιπόν, που δεν έχουν και follow me , τα πολλά watts σημαίνουν και πολύ θερμό αέρα. Αυτός ανεβαίνει πάνω, τον πιάνει ο αισθητήρας, διαβάζει υπερθέρμανση και σβήνει. Μετά ανάβει και ο κύκλος συνεχίζεται.  Οπότε ο χώρος δεν κρατάει σταθερή θερμοκρασία. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι αποτέλεσμα κατώτερης τεχνολογίας.

Αν είναι follow me , θα διάβαζε θερμοκρασία από το τηλεχειριστήριο και θα ήταν πολύ πιο σταθερή η λειτουργία του.

Αν δεις ένα διάγραμμα watts στον χρόνο, θα δεις τα πριόνια που λέμε πχ εδώ ένα 18άρι ariston φασόν midea , χωρίς follow me και μετά με ενεργοποιημένο.

765113061_Screenshot2020-11-08161740.jpg.f26ad9cafd0bbd5164e67b2b8648679d.jpg

 

7 λεπτά πριν, devil-ji είπε

Και εγω θα ηθελα να ρωτησω αν εχει διαφορα αν ανοιξεις ενα κλιματιστικο στους 28 ή στους 22 ζεστο.

Ο αερας που βγαινει θα ειναι ιδιας θερμοκρασιας και στις 2 περιπτωσεις μεχρι να πιασει την επιθυμητη κατασταση?

Όχι.

Στους 28 θα δώσει εντολή για υψηλότερες στροφές συμπιεστή = υψηλότερη θερμοκρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θίγεις πολλά θέματα.

Καταρχάς το shakai φαίνεται να είναι ίδιο με το inventor premium. Φασόν midea. Δεν είναι κατασκευής Invertor , απλά τα εμπορεύεται.

Αν στεφτείς ότι έχει 3 χρόνια εγγύηση έναντι 10 του inventor, τότε δεν φαίνεται και τόσο καλό deal.

Το 1.5-2μ είναι κάτω του ορίου αλλά αν υπολογίσουμε τα 0.5 περίπου που είναι πάνω στην εσωτερική μονάδα από το εργαστάσιο και ότι είναι 12άρι, τότε μάλλον είναι οκ.

Θα το δεις στην πράξη. Αν δεν έχει κραδασμούς/θορύβους η εξωτερική , τότε όλα καλά.

Η συμπεριφορά που περιγράφεις, είναι κάτι που το λέμε καιρό ότι δλδ δεν είναι όλα τα inverter ίδια.

Κάποια δεν κατεβαίνουν πολύ σε watts, δλδ έχουν ένα κατώτατο όριο που από εκεί και κάτω κλείνουν και πιο πάνω ρυθμίζουν watts σαν inverter. 

Έχουμε δει ότι αυτό συμβαίνει έντονα σε λειτουργία θέρμανσης , όπου τα 9άρια παίζουν όχι κάτω από 300W, τα 18άρια όχι κάτω από 600 κτλ.

Στα κλιματιστικά αυτά λοιπόν, που δεν έχουν και follow me , τα πολλά watts σημαίνουν και πολύ θερμό αέρα. Αυτός ανεβαίνει πάνω, τον πιάνει ο αισθητήρας, διαβάζει υπερθέρμανση και σβήνει. Μετά ανάβει και ο κύκλος συνεχίζεται.  Οπότε ο χώρος δεν κρατάει σταθερή θερμοκρασία. Δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Είναι αποτέλεσμα κατώτερης τεχνολογίας.

Αν είναι follow me , θα διάβαζε θερμοκρασία από το τηλεχειριστήριο και θα ήταν πολύ πιο σταθερή η λειτουργία του.

Αν δεις ένα διάγραμμα watts στον χρόνο, θα δεις τα πριόνια που λέμε πχ εδώ ένα 18άρι ariston φασόν midea , χωρίς follow me και μετά με ενεργοποιημένο.

765113061_Screenshot2020-11-08161740.jpg.f26ad9cafd0bbd5164e67b2b8648679d.jpg

Όχι.

Στους 28 θα δώσει εντολή για υψηλότερες στροφές συμπιεστή = υψηλότερη θερμοκρασία.

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου που είναι πολύ κατατοπιστική!

Δηλαδη μάπα το καρπούζι;

Επίσης και τα inventor είναι φασον της midea αν κατάλαβα καλά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Αυτα τα ζητηματα,δεν μπορει να τα λυσει ο καταναλωτης!

Δεν ειδα καμμια ενημερωση στο site της Daikin ,οπως εχει πχ ο Τουρνικιωτης για τα TCL με τεραστια κοκκινη μπαρα οτι δεν ισχυει η 10ετης εγγυηση και αναφερει και ονομαστικα τα μαγαζια που κοροιδευουν!

Αρα η Daikin η το αμελει η το πιο σιγουρο δεν την απασχολει μιας και θαναι υποκαταστημα της μητρικης και ετσι τα λεφτα σε αυτην θα φτασουν παλι και απο την οποια Βουλγαρια ψωνισουμε.

Ακομη και να μην υπηρχε η Βουλγαρια,πως δικαιολογειται η διαφορα αντιμετωπισης αναλογα με το καναλι αγορας του προιοντος? Αν ειναι με blue τρεχουν αλλιως οχι!

Τριτοκοσμικα μου ακουγονται,με την εννοια οτι το ονομα και την φημη αυτοι το χαλανε μονοι τους,μολις πεσει περιπτωση βλαβης απο μη blue dealer...ασε που εχω και τις αντιρησεις μου για το καναλι αυτο πως εξυπηρετει.

Για την 10ετη γιατι να μας απασχολει ποσο δινει η μητρικη αλλου και ποσο ο ελληνας αντιπροσωπος? και το gree φτηνη εταιρια δεν ξερω τι εννοεις μιας και την θεωρω πολυ αξιοπιστη και με γκαμα απο φτηνα εως πανακριβα μοντελα,οπως ολοι αλλωστε εχουν.

Και η Gree ΔΕΝ ζητουσε ετησια service,ως τωρα.Αλλαξε κατι με τον καινουργιο αντιπροσωπο ,αν ξερεις γραψτο μιας και ενδιαφερει!

Ο αδειουχος ψυκτικος ειναι αυτονοητο πια για την εγγυηση,παρολο που στην επαρχια οποιος ναναι στο τοποθετει και καθαριζει ο μαγαζατορας αμα προκυψει κατι.

Το ινβεντορ 6ετιας εννοεις ηταν εντος εγγυησης 10ετους και δεν ειχε πλακετα και σου εδωσαν gree δωρεαν?

https://docplayer.net/34796979-General-catalogue-2000-daikin-air-conditioning-systems-hydronic-long-life-vrv-vrv-reliability-general-commercial-long-life.html

Οπως βλεπεις υπηρχε το 2000,απορησα κι εγω

Σχετικα με υποστηριξη, 2 φορες που καλεσα την Daikin για ΑΤΧC 9αρι ανταποκριθηκαν γρηγορα(στειλαν το συμβεβλημενο συνεργειο), αλλαγη φτερωτη και κουζινετο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Σχετικα με υποστηριξη, 2 φορες που καλεσα την Daikin για ΑΤΧC 9αρι ανταποκριθηκαν γρηγορα(στειλαν το συμβεβλημενο συνεργειο), αλλαγη φτερωτη και κουζινετο.

Συμβαινουν αυτα και στις καλυτερες οικογενειες εεε εταιριες θελω να πω! Να εξυπηρετουν δηλαδη οπως πρεπει! 😁

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, metd είπε

Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση σου που είναι πολύ κατατοπιστική!

Δηλαδη μάπα το καρπούζι;

Επίσης και τα inventor είναι φασον της midea αν κατάλαβα καλά ;

Θα την κάνει τη δουλειά του.

Ναι τα Inventor είναι φασον κινέζικα. Ανάλογα το μοντέλο είναι midea, haier, gree .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα την κάνει τη δουλειά του.

Ναι τα Inventor είναι φασον κινέζικα. Ανάλογα το μοντέλο είναι midea, haier, gree .

Haier ποιο είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...