Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά η αναμονή για καλύτερη προσφορά για SHORAI EDGE/PREMIUM έφαγε φόλα αφού ο Κωτσος έχει τα έχει καταργήσει από τα 24αρια. Τώρα έχει βγάλει προσφορά αυτό https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211702-carrier-42qhg024d8s-crystal-iii?cmicc=skroutz έχουμε γνώμες?

αναφέρω ότι η αγορά θα γίνει από εκεί καθαρά λόγω πλάνου δόσεων σαν τρόπο πληρωμής.

Η εγγύηση θεωρώ ότι είναι καλή στα 5 χρόνια θα είναι οκ.

Κύριο χαρακτηριστικό που θέλουμε είναι η οικονομία στη θέρμανση και η ελάχιστη δυνατή κατανάλωση όταν πιάνει θερμοκρασία.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρατήρησα ότι στην φωτογραφία του χειριστηρίου στο site του πρακτικερ δεινχει να έχει λειτουργια follow me, αλλά το χειριστήριο το δικό μου δεν έχει τέτοιο κουμπί.

Πως γίνεται από την στιγμή που δεν βγάζει  άλλο μοντέλο;

Επίσης παρατήρησα ότι το εικονίδιο του follow me υπάρχει στο χειριστήριο οταν το κοιτάς υπό κάποια γωνία, και στο manual αναγράφει ότι αυτό φαίνεται όταν είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία.

 

Επεξ/σία από metd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, dimostr είπε

στη θεση του haier dawn δηλαδη 

Τα μικρά φαίνονται dawn, τα μεγάλα tide.

16 λεπτά πριν, gmenex είπε

Κύριο χαρακτηριστικό που θέλουμε είναι η οικονομία στη θέρμανση και η ελάχιστη δυνατή κατανάλωση όταν πιάνει θερμοκρασία.

Δεν νομίζω πως θα τα έχεις αυτά με το συγκεκριμένο φασον midea.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2020 στις 12:30 ΠΜ, kstgr είπε

Ήρθε η ώρα να ζητήσω βοήθεια από το θέμα για αγορά κλιματιστικού!

Πρόκειται για εξοχικό.

Το χειμώνα δε χρησιμοποιείται σχεδόν ποτέ.

Άρα μας ενδιαφέρει σχεδόν αποκλειστικά η ψύξη.

Επίσης δεν πρόκειται να μπει πάνω από μία μονάδα ούτε τώρα ούτε μελλοντικά. Η διαρύθμιση του χώρου είναι τέτοια που θα σπάει η ζέστη και στα 2 υπνοδωμάτια (βλέπε συννημένη εικόνα), αλλωστε αυτό ενδιαφέρει περισσότερο κι όχι να δημιουργηθούν συνθήκες ψύχους αντίστοιχες με μαγαζιά ή σούπερ μάρκετ.

1. Το πολύ 400

2. Νέα αγορά

3. Αδιάφορο. Έχω ένα ξηλωμένο Σάμσουνγκ που θα μπορούσα να αποσύρω αν υπάρχει κάποιο οικονομικό όφελος

4. 100% Ψύξη

5. 15 - 20 μέρες το χρόνο, μόνο καλοκαίρι

6. βλέπε σχήμα, Θα μπεί στη σαλοκουζίνα και θα φυσάει προς τα 2 υπνοδωμάτια σπάζοντας τη ζέστη και εκεί

7. Εξοχικό κοντά στη Θάλασσα, δεν πιάνει σχεδόν ποτέ 40ρια.

8. Είμαι της φιλοσοφίας ότι η εγγύηση είναι κάτι πολύ βασικό σε όλες σχεδόν τις αγορές μου οπότε θα προτιμούσα να έχει 10 χρόνια εγγύηση ή έστω 5 αν η διαφορά στην τιμή αξίζει το συμβιβασμό. Εκτός αν τελικά πάω στο άλλο άκρο και πάρω το πιο φτηνό 12ρι που θα βρω τύπου arielli με 250 ευρώ.

9. τυπικό ελληνικό εξοχικό με συρώμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλά τζάμια

10. Δε χρειάζεται νομίζω, η επιθυμητή θερμοκρασία θα είναι 26 βαιθμοί κελσίου και πάνω. Δε μπορεί να τοποθετηθεί μεγαλύτερη μονάδα από 12000 btu

Ευχαριστώ πολύ

εξοχικο.png

Το επαναφέρω μιας και ήρθε η black friday.

Βλέπω ότι ο Κοτσόβολος έχει πάλι δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ αν του δώσεις ξηλωμένο παλιό κλιματιστικό, δωρεάν εγκατάσταση όμως δε βρήκα.

Πριν 2 μήνες που είχα ποστάρει μου είχαν προταθεί αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποια άλλη πρόταση;

Υπενθυμίζω ότι το κλιματιστικό θα λειτουργεί 20-25 μέρες το χρόνο και μόνο στην ψύξη σε εξοχικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kstgr είπε

Το επαναφέρω μιας και ήρθε η black friday.

Βλέπω ότι ο Κοτσόβολος έχει πάλι δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ αν του δώσεις ξηλωμένο παλιό κλιματιστικό, δωρεάν εγκατάσταση όμως δε βρήκα.

Πριν 2 μήνες που είχα ποστάρει μου είχαν προταθεί αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/23190309/TCL-Elite-Premium-PRM-12CHSA-CI-White.html

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Υπάρχει αυτή τη στιγμή κάποια άλλη πρόταση;

Υπενθυμίζω ότι το κλιματιστικό θα λειτουργεί 20-25 μέρες το χρόνο και μόνο στην ψύξη σε εξοχικό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Είναι νωρίς ακόμα για καλές προσφορές.

Πάντως με τη χρήση που θες, θα χτύπαγα το απολύτως φθηνότερο με μια καλουτσικη εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα το απέφευγα τότε. Ρώτα και κάνα τοπικό ψυκτικό.

Προσωπικά θα πήγαινα στο Haier tundra green.

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Καλή εγγύηση, τέρας δύναμης, καλοί δείκτες, ζώο εξωτερική μονάδα, Mitsubishi συμπιεστής.

Δεν κάνει για θέρμανση και οικονομία το ASYG24KLCA; Η το Inventor Dark DRVI32-24WF / DRVO32-24 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tasos1986897 είπε

Δεν κάνει για θέρμανση και οικονομία το ASYG24KLCA; Η το Inventor Dark DRVI32-24WF / DRVO32-24 ;

Το asyg είναι στα χαρτιά το πιο οικονομικό 24άρι της αγοράς.

Όταν όμως πέφτει η θερμοκρασία, κόβει τόσο συχνά για defrost όπου η οικονομία πάει περίπατο.

Το dark καλό πρέπει να είναι. Βασίζεται στο haier tide green το οποίο έχει 800€, χωρίς wifi και ιονιστή και τη μισή εγγύηση.

Άρα το dark στα μάτια μου είναι καλό deal αν θα το βρεις κανά 1000ρικο εγκατεστημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το ινβέρτερ δεν το ανοιγοκλείνεις. Μένει ανοικτό. Για πάντα. Ανοίγεις Νοέμβριο και κλείνεις τον Μάρτιο. Σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις το λάθος και να ανοιγοκλείνεις τότε χρησιμοποιείς τη λειτουργία Turbo -αν έχει- για να φτάσει πιο γρήγορα τη θερμοκρασία που θες.

Τα παιδάκια σου δεν χρειάζονται τόσο υψηλή θερμοκρασία, όση νομίζεις. Και αν εσύ θέλεις 24 για να είσαι οκ, τα πιτσιρικάκια είναι κοντά στην θερμοπληξία (οκ, καθ'υπερβολήν σχήμα αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω) . Ωστόσο, το αν θα πιάσει τη θερμοκρασία που του βάζεις εξαρτάται με τις απώλειες του χώρου. Στο 50 να το βάλεις αν οι απώλειές σου είναι περισσότερες, δεν θα μπορέσει να τους πιάσει ποτέ/ Αν θέλεις 22 και αναγκάζεσαι να βάλεις θερμοκρασία 24-25-26 για να ζεσταθείς τότε ή που το ανοιγοκλείνεις (λάθος) ή που το μηχάνημα σου δεν έχει το capacity για να ζεστάνει το χώρο. 

Ναι, η θερκοκρασία αέρα των Ινβέρτερ μεταβάλλεται αναλόγως τα Watt στα οποία λειτουργούν. Αλλη θερμοκρασία παίρνεις στα 200W αλλη στα 500 άλλη στα 800 (ποικίλλει αναλόγως το μοντέλο) Το Ινβέρτερ σου προσπαθεί να λειτουργήσει σωστά αλλά ανοιγοκλείνοντας το δεν βοηθάς. 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά γενικός με τις θερμοκρασίες που επικρατούν στην Αθήνα (εντός σπιτιού 20 με 21 βαθμούς) δεν έχω ανάψει ακόμα τα κληματιστικα... Το άναβω τις τελευταίες μέρες κατά τη διάρκεια που κάναμε μπάνιο τα μωρά 20 λεπτά πριν το μπάνιο και μέχρι να τα ντύσουμαι... Και αυτός ήταν ο λόγος που πειραματιστηκα λιγάκι με τις θερμοκρασίες 

Την Τρίτη που μας έρχεται θα τοποθετηθούν αλλά 2 κλιματιστικά στο σπίτι ένα TCL 18αρι miracle (Σαλόνι) και άλλο ένα TCL 12αρι Elite plus (κρεβατοκαμαρα) σαν του παιδικού με όλες τις εξωτερικές μονάδες στην ταράτσα και γιαυτό έκανα τόσο ερωτήματα για να μάθω να τα χειρίζομαι σωστά αλλά και να μου προσφέρουν την οποία οικονομία. 

 

Επεξ/σία από tsiglas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gmenex είπε

Τελικά η αναμονή για καλύτερη προσφορά για SHORAI EDGE/PREMIUM έφαγε φόλα αφού ο Κωτσος έχει τα έχει καταργήσει από τα 24αρια.

Θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά γενικός με τις θερμοκρασίες που επικρατούν στην Αθήνα (εντός σπιτιού 20 με 21 βαθμούς) δεν έχω ανάψει ακόμα τα κληματιστικα... Το άναβω τις τελευταίες μέρες κατά τη διάρκεια που κάναμε μπάνιο τα μωρά 20 λεπτά πριν το μπάνιο και μέχρι να τα ντύσουμαι... Και αυτός ήταν ο λόγος που πειραματιστηκα λιγάκι με τις θερμοκρασίες 

Την Τρίτη που μας έρχεται θα τοποθετηθούν αλλά 2 κλιματιστικά στο σπίτι ένα TCL 18αρι miracle (Σαλόνι) και άλλο ένα TCL 12αρι Elite plus (κρεβατοκαμαρα) σαν του παιδικού με όλες τις εξωτερικές μονάδες στην ταράτσα και γιαυτό έκανα τόσο ερωτήματα για να μάθω να τα χειρίζομαι σωστά αλλά και να μου προσφέρουν την οποία οικονομία. 

Θα μας κάνεις ένα μίνι ριβιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/11/2020 στις 3:04 ΜΜ, liakjim είπε

Προσωπικά πάντως από σοβαρές βλάβες θυμάμαι έντονα τον @apostolisep3 με τα 2 καμμένα mitsubishi. Μάλιστα στο 2ο δεν του αναγνώριζαν τη βλάβη. Έχει κλιματιστικό;

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο.

Καλησπέρα και από μένα το ap71 δουλεύει εδώ και κάποιες μέρες κανονικά έχει ανάψει και ζεσταίνει το σαλόνι ήδη. 

Δεν έχει ακόμα τα τρελά κρυα για να δω σε θέμα defrost κλπ αλλά σε καταναλώσεις δεν έχει και την τρελή διαφορά από το asyg24 και ίσως πλέον σε αυτό να παίζει διαφορά ότι το σπίτι μονωθηκε. 

Screenshot_20201120-180759.jpg

Screenshot_20201120-180752.jpg

Μόλις τώρα, apostolisep3 είπε

Καλησπέρα και από μένα το ap71 δουλεύει εδώ και κάποιες μέρες κανονικά έχει ανάψει και ζεσταίνει το σαλόνι ήδη. 

Δεν έχει ακόμα τα τρελά κρυα για να δω σε θέμα defrost κλπ αλλά σε καταναλώσεις δεν έχει και την τρελή διαφορά από το asyg24 και ίσως πλέον σε αυτό να παίζει διαφορά ότι το σπίτι μονωθηκε. 

Screenshot_20201120-180759.jpg

Screenshot_20201120-180752.jpg

Επιθυμητή θερμοκρασία 23

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Το asyg είναι στα χαρτιά το πιο οικονομικό 24άρι της αγοράς.

Όταν όμως πέφτει η θερμοκρασία, κόβει τόσο συχνά για defrost όπου η οικονομία πάει περίπατο.

Το dark καλό πρέπει να είναι. Βασίζεται στο haier tide green το οποίο έχει 800€, χωρίς wifi και ιονιστή και τη μισή εγγύηση.

Άρα το dark στα μάτια μου είναι καλό deal αν θα το βρεις κανά 1000ρικο εγκατεστημένο.

πολύτιμη η απάντηση σου .για το asyg  ;Oντως το haier tide green έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το dark εκτός τα extra gagetakia του που τα χρεώνει ακριβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

πολύτιμη η απάντηση σου .για το asyg  ;Oντως το haier tide green έχει ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με το dark εκτός τα extra gagetakia του που τα χρεώνει ακριβά

Asyg για ποια περιοχή τι σπίτι και τι μονωση??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...