Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα μας κάνεις ένα μίνι ριβιου;

Εννοείτε θα τα βάλω και θα δοκιμαστούν όλα για να δω και πως ακριβώς λειτουργούν στις οποίες συνθήκες. Πάντως το 12αρι Elite Premium το εχω βάλει από 5 Μαΐου στο παιδικό δωμάτιο 14 τετραγωνικά 2ος όροφος και πάνω ταράτσα και θέλαμε να κρατάει μια δροσιά στους 28 και στο mute και πάλι θέλαμε λιγότερη ψύξη.. 

Στο mute εντελώς μα εντελώς αθόρυβο (19db) το εσωτερικό. Το εξωτερικό το εχω ταράτσα του έχω κάνει πολλές δοκιμές σε φουλ χρήση & turbo παιδιά δεν ακούγεται τίποτα εκτός από το φησιμα του ανεμιστήρα. 

Στην ζέστη έχω γράψει την εμπειρία μου στο φουλ σκοτώνει και από θόρυβο εξαιρετικό όπως και το εξωτερικό. 

Δεν ξέρω τι φασον είναι αλλα στο θέμα θορύβου έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά... 

Την Τρίτη θα μπει το Miracle II 18αρι που υποτίθεται ότι είναι αρκετά ανώτερο και άλλο ένα 12αρι Elite premium ... Θα επανέλθω όταν θα έχω στοιχεία 

Κόστος επένδυσης 2Χ12αρια (330€ + 330€) + 18αρι (650€ προσφορά από 740€) + 2 αφαιρέσεις κλιματιστικων και τοποθέτηση των 3ων νέων και μάλιστα το 1 με 7 μέτρα σωλήνες, αντλια κενού,πρόσθεση φρεον, σωστές μονωσεις (300€) = 1610€ 

Εύχομαι αν βγουν καλά και αντέξουν στην πάροδο του χρόνου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Εννοείτε θα τα βάλω και θα δοκιμαστούν όλα για να δω και πως ακριβώς λειτουργούν στις οποίες συνθήκες. Πάντως το 12αρι Elite Premium το εχω βάλει από 5 Μαΐου στο παιδικό δωμάτιο 14 τετραγωνικά 2ος όροφος και πάνω ταράτσα και θέλαμε να κρατάει μια δροσιά στους 28 και στο mute και πάλι θέλαμε λιγότερη ψύξη.. 

Στο mute εντελώς μα εντελώς αθόρυβο (19db) το εσωτερικό. Το εξωτερικό το εχω ταράτσα του έχω κάνει πολλές δοκιμές σε φουλ χρήση & turbo παιδιά δεν ακούγεται τίποτα εκτός από το φησιμα του ανεμιστήρα. 

Στην ζέστη έχω γράψει την εμπειρία μου στο φουλ σκοτώνει και από θόρυβο εξαιρετικό όπως και το εξωτερικό. 

Δεν ξέρω τι φασον είναι αλλα στο θέμα θορύβου έχουν κάνει εξαιρετική δουλειά... 

Την Τρίτη θα μπει το Miracle II 18αρι που υποτίθεται ότι είναι αρκετά ανώτερο και άλλο ένα 12αρι Elite premium ... Θα επανέλθω όταν θα έχω στοιχεία 

Κόστος επένδυσης 2Χ12αρια (330€ + 330€) + 18αρι (650€ προσφορά από 740€) + 2 αφαιρέσεις κλιματιστικων και τοποθέτηση των 3ων νέων και μάλιστα το 1 με 7 μέτρα σωλήνες, αντλια κενού,πρόσθεση φρεον, σωστές μονωσεις (300€) = 1610€ 

Εύχομαι αν βγουν καλά και αντέξουν στην πάροδο του χρόνου 

Δεν είναι φασόν. Είναι κατασκευαστές.

Μάλιστα δίνουν σε άλλους πχ τα morris είναι φασόν TCL.

Όλοι όσοι έχουν πάρει TCL ήταν τα ίδια είτε morris, έχουν πάντα δώσει ως τώρα θετικό feedback.

Βάλε και τα 10 χρόνια εγγύησης και μάλιστα χωρίς κρυφούς όρους όπως η inventor και έχουμε μια πρώτης τάξης λύση για οικονομικό κλιματιστικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, metd είπε

Πριν περίπου 1 μήνα αγοράστηκε πάλι από το ίδιο κατάστημα ενα 12αρι μάρκας shakai. Οπότε το united μπήκε στο υπνοδωμάτιο, και το shakai στο σαλόνι - κουζίνα. Με βάση αυτά που διάβασα εδώ μέσα και βλέποντας τώρα την εγκατάσταση παρατήρησα ότι το united που μεταφέρθηκε στο υπνοδωμάτιο, ο τεχνικός άφησε πισω από την εξωτερική μονάδα αρκετό σωλήνα κουλούρα (υπολογίζω κοντά 3m), ενώ στο καινούργιο η σωληνώσεις είναι κοντά στο1.5 - 2m. Μου ηρθαν λοιπόν κάποιες απορίες σχετικά με την εγκατάσταση, και κάποιες άλλες γενικές.

Σου έβαλε 3 μέτρα διότι πήγε σε υπνοδωμάτιο, ίσως να είχε (κακή) εμπειρία ο τεχνικός με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, αρκετά inverter κάνουν τριγμούς και μεταφέρουν θόρυβο εσωτερικά αν δεν έχουν τα προβλεπόμενα μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση.

34 λεπτά πριν, Klausx είπε

Σου έβαλε 3 μέτρα διότι πήγε σε υπνοδωμάτιο, ίσως να είχε (κακή) εμπειρία ο τεχνικός με το συγκεκριμένο κλιματιστικό, αρκετά inverter κάνουν τριγμούς και μεταφέρουν θόρυβο εσωτερικά αν δεν έχουν τα προβλεπόμενα μέτρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα μετα από καιρό. Έβαλα σήμερα πρώτη φορά το ASYG 24 KMTA να δουλέψει στη θέρμανση.

Εξωτερική 13 Εσωτερική 20 Ζήτηση 24.

Νομίζω τα πάει πολύ καλά. Ισορροπία γύρω απο τα 300 watt με εσωτερική 23 στα 5 μέτρα απο την εσωτερική μονάδα.

@liakjim τί λες?

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mmike2503 είπε

Καλησπέρα μετα από καιρό. Έβαλα σήμερα πρώτη φορά το ASYG 24 KMTA να δουλέψει στη θέρμανση.

Εξωτερική 13 Εσωτερική 20 Ζήτηση 24.

Νομίζω τα πάει πολύ καλά. Ισορροπία γύρω απο τα 300 watt με εσωτερική 23 στα 5 μέτρα απο την εσωτερική μονάδα.

@liakjim τί λες?

Καταγραφή.PNG

Δεν μπορούμε να ξέρουμε αν είναι καλά μιας και δεν ξέρουμε τι θα έκανε ένα άλλο κλιματιστικό στη θέση του. Σημασία έχει να ζεσταίνει. Την οικονομία θα τη δεις σε σύγκριση με τις προηγούμενες χρονιές με σχέση με το τι είχες πριν.

Κάποιες ερωτήσεις:

Μπορείς να μας πεις στα πόσα watts κλείνει; Για να το δεις θα πρέπει να το αφήσεις μόνιμα ανοιχτό. Το asyg24klca δεν το έχω δει κάτω από 210W σε θέρμανση .

Η εξωτερική μονάδα σου φαίνεται θορυβώδης; Ακούγεται ο ανεμιστήρας; Μπορείς να τραβήξεις ένα video;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους,ζητώ τη γνώμη σας για ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω και δεν υπάρχει καμία κρητική. 

Ειναι της carrier το crystal 3. Ξέρεις κάτι κάνεις να με διαφωτίσει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά. Σήμερα θα γίνει η παραγγελία. Θέλω μια αξιολόγηση από κάποιον με βάση την εμπειρία του ή το τι πιστεύει για το Morris WFIN-35150. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Stal84 είπε

Καλημέρα σε ολους,ζητώ τη γνώμη σας για ένα κλιματιστικό που θέλω να αγοράσω και δεν υπάρχει καμία κρητική. 

Ειναι της carrier το crystal 3. Ξέρεις κάτι κάνεις να με διαφωτίσει? 

Για τι χρήση το θες;

Για να μη σε ρωτάμε ένα εκατομμύριο πράγματα, απλά συμπλήρωσε το κάτωθι ερωτηματολόγιο:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

15 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά. Σήμερα θα γίνει η παραγγελία. Θέλω μια αξιολόγηση από κάποιον με βάση την εμπειρία του ή το τι πιστεύει για το Morris WFIN-35150. Ευχαριστώ. 

TCL είναι ουσιαστικά.

Αν κάνεις search στο θέμα , θα δεις ένα μέλος που πιο παλιά είχε πει κάποια πράγματα για αυτό.

Στα χαρτιά πάντως είναι τούμπανο.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για τι χρήση το θες;

Για να μη σε ρωτάμε ένα εκατομμύριο πράγματα, απλά συμπλήρωσε το κάτωθι ερωτηματολόγιο:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

TCL είναι ουσιαστικά.

Αν κάνεις search στο θέμα , θα δεις ένα μέλος που πιο παλιά είχε πει κάποια πράγματα για αυτό.

Στα χαρτιά πάντως είναι τούμπανο.

Ωραία ωραία. Μακάρι. Εύχομαι να είναι τέλειο 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Για τι χρήση το θες;

Για να μη σε ρωτάμε ένα εκατομμύριο πράγματα, απλά συμπλήρωσε το κάτωθι ερωτηματολόγιο:

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

 

καλημέρα,

για 24αρι δεν είναι πολυ καλή η τιμή -600€- γι αυτο το carrier ? ίσως γι αυτό ρώτησε ο φίλος ? είδα και θετική  κριτική σου liakjim για το 9αρι μαλλον ?

https://www.skroutz.gr/s/23308147/Carrier-Crystal-III-42QHG024D8S-38QHG024D8S.html

για σαλόνι 40 τ.μ. θα ειναι οκ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

για 24αρι δεν είναι πολυ καλή η τιμή -600€- γι αυτο το carrier ? ίσως γι αυτό ρώτησε ο φίλος ? είδα και θετική  κριτική σου liakjim για το 9αρι μαλλον ?

https://www.skroutz.gr/s/23308147/Carrier-Crystal-III-42QHG024D8S-38QHG024D8S.html

για σαλόνι 40 τ.μ. θα ειναι οκ ?

Είναι πράγματι πολύ καλή τιμή για 24άρι κινέζικο φασόν midea με eurovent, wifi, ιονιστή, follow me και 5 έτη εγγύηση.

42QHG024D8S38QHG024D8S_1605953147.9823.pdf

Από την άλλη ενδεχομένως να προβληματίσει η κατανάλωσή του σε βαριά χρήση θέρμανσης και σε χώρο που θα ζητάει ενώ το υψηλό φορτίο σχεδιασμού σε θέρμανση στο θερμό μας κάνει να υποπτευόμαστε ότι θα έχει και υψηλά ελάχιστα watts . 

Προφανώς τίθεται το δίλημμα ανάμεσα σε καλό 24άρι με πχ 1000€ ή αυτό με μόλις 600€ και αν πρόκειται να αποσβεστούν τα χρήματα του ακριβού. Δεν ξέρω. Μάλλον εξαρτάται.

Προσωπικά αν είχα χώρο 40τμ με μέτριες προς καλές μονώσεις, θα το αγόραζα. Το follow me λογικά θα δώσει καλή συμπεριφορά. Αν και μεταξύ μας , με ελκύει περισσότερο το Haier tundra green από αυτά που έχουμε δει ή ακόμα και το morris από κώτσο που παίζει και αυτό κοντά στα χρήματα αυτά.

Για χώρο πχ 60τμ με μεγάλες απώλειες και για 24/7 χρήση, θα επένδυα σε κάτι καλύτερο.

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Toxo <3 lover Είδα ότι έχετε το Morris WFIN-35150. Σήμερα θα το παραγγείλω και εγώ. Θέλω να μου πείτε λίγο αν είναι καλό, και γενικά να μου κάνετε μια αξιολόγηση αν μπορείτε. 

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...