Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Εξαρτάται πόσες μέρες και ώρες τον χρόνο, περιμένεις θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν! Αν είναι πολύ λίγες ή αν υπάρχει και μια κάποια βοηθητική πηγή θέρμανσης (πετρέλαιο, αέριο, κάποιο βοηθητικό σώμα με αντιστάσεις ή κάποιο τζάκι...) τότε δεν παίζει θέμα!

Σκεπτόμενος τα παραπάνω έκανα μια έρευνα με βαση τα στατιστικα στοιχεια του καιρού στην περιοχη το 2022. Έφτασε περυσι στο μεγαλο χιονια  -1,3 ενδεικτικά! Να υποθεσουμε λοιπόν ότι θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν θα έχει 5 μερες το χρόνο που μάλλον ειναι υπερβολή αλλά μόνο για χάρη της κουβεντας να τις δεχτούμε ως πιθανές! Εκείνες τις ημέρες λοιπόν ακόμα και αν δεν εχεις εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης οπως τζακι καλοριφερ κλπ συμφερει να βοηθήσεις τα κλιματιστικά με ...καλοριφερ ρεύματος ακόμα και κεροζαν ή σομπες υγραερίου(ξέρω τα μειονεκτήματα τους και απλά τις αναφέρω... ) ! Πάλι κερδισμένος θα είσαι στην πράξη όπως τα υπολογίζω.  Απλά τροφή προς σκέψη....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, spyros.s είπε

Σκεπτόμενος τα παραπάνω έκανα μια έρευνα με βαση τα στατιστικα στοιχεια του καιρού στην περιοχη το 2022. Έφτασε περυσι στο μεγαλο χιονια  -1,3 ενδεικτικά! Να υποθεσουμε λοιπόν ότι θερμοκρασίες κοντά στο μηδέν θα έχει 5 μερες το χρόνο που μάλλον ειναι υπερβολή αλλά μόνο για χάρη της κουβεντας να τις δεχτούμε ως πιθανές! Εκείνες τις ημέρες λοιπόν ακόμα και αν δεν εχεις εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης οπως τζακι καλοριφερ κλπ συμφερει να βοηθήσεις τα κλιματιστικά με ...καλοριφερ ρεύματος ακόμα και κεροζαν ή σομπες υγραερίου(ξέρω τα μειονεκτήματα τους και απλά τις αναφέρω... ) ! Πάλι κερδισμένος θα είσαι στην πράξη όπως τα υπολογίζω.  Απλά τροφή προς σκέψη....

Να τα βοηθήσεις γιατί; Αν είναι σωστά διαστασιολογημένα τα κλιματιστικά, θα σου αποδώσουν ακόμα και στους 0 απλώς θα καταναλώσουν περισσότερη ενέργεια. Αν υποθέσουμε λοιπόν πως ένα σωστό κλιματιστικό στους 10 βαθμούς δουλεύει στο 10% χωρίς on off, όταν η θερμοκρασία πέσει στο 0, πάλι θα σε ζεστάνει απλώς θα δουλεύει στο 70% περίπου. Τι θα κερδίσεις με τις εναλλακτικές πηγές θέρμανσης; Αντί να τα δώσεις στο ρεύμα, δεν θα τα δώσεις σε καύσιμο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostasmor είπε

πως ένα σωστό κλιματιστικό στους 10 βαθμούς δουλεύει στο 10% χωρίς on off

Αυτό είναι το θέμα, να μπορεί να πέσει στο 10% χωρίς on off...
+ To οικονομικό, βέβαια...Αν το 99% του χρόνου σε καλύπτει ένα 12άρι, γιατί να πας σε 18άρι για το 1%... 
(βέβαια είναι και η ψύξη, που είναι λίγο πιο ζόρικα τα φορτία, αλλά δεν κουβεντιάζουμε αυτό!) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Specs είπε

Hρθε η ωρα (συμφωνα με ΕΜΥ) να δοκιμασω μεχρι που μπορει να αντεξει η υποδιαστασιολογηση στον χωρο μου.

στοιχεια : απώλειες 3870w στους 0ο C, 23 zητούμενη, που δίνει σταθερά 22 εσωτερικη ΜΕΣΑ στον τοίχο,Daikin Sensira 35 με capacity 2900w 0o C,  λειτουργια 24/7.

σε πινακακι φαινονται αναλυτικα και οι απωλειες στις θερμοκρασιες που η Daikin δινει στοιχεια capacity και ισχυος εισοδου σε w.

Ekει βλεπουμε πως με καλυπτει (πρασινη ζωνη) οπως φαινεται μεχρι περιπου τους 3 βαθμους.

1960838630_12202311018.jpg.8275f3ca604915a29033f7d5849b46d8.jpg

Ως τωρα δεν ειχαμε εικοσιτετραωρο με μεση θερμοκρασια κατω απο 3 βαθμους.

Αναμενω  να επιτευχθει η πτωση θερμοκρασιας και να δοκιμασω εως που θα αντεξει το κλιματιστικο.

Μετα θα ξερω σιγουρα τις δυνατοτητες του. Δεν περιμενω να με καλυψει και με συνεχη -5 επι μερες αλλα θα δω μεχρι που ισχυει η εννοια του τυπικου που δινουν και του maximum που θελω να χρησιμοποιησω, ασχετα απο κοστος λογω μειωμενου COP  βεβαια.

Εως τωρα , το τελευταιο 24ωρο του Ιανουαρίου, το ψυχρότερο ειχα 14,4 kwh με μεση καταναλωση 600w σε μεση θερμοκρασια εξωτερικη 5,6 οC συμφωνα με το καταγραφικό.

Αποψυξεις μονο μια το εικοσιτετραωρο και αν.

 

Αν έχουμε στοιχεία για τις θερμοκρασίες και για τις πραγματικές καταναλώσεις μπορούμε να υπολογίσουμε τις πραγματικές απώλειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Αυτό είναι το θέμα, να μπορεί να πέσει στο 10% χωρίς on off...
+ To οικονομικό, βέβαια...Αν το 99% του χρόνου σε καλύπτει ένα 12άρι, γιατί να πας σε 18άρι για το 1%... 
(βέβαια είναι και η ψύξη, που είναι λίγο πιο ζόρικα τα φορτία, αλλά δεν κουβεντιάζουμε αυτό!) 

Δηλαδή όταν γίνεται  μια μελέτη για την κάλυψη των αναγκών θέρμανσης ενός χώρου δεν γίνεται με γνώμονα την κάλυψη του στο 100% ? 
Γιατι εαν ισχύει αυτό τότε γιατί να πληρώσω ένα μηχανικό να μου κάνει μελέτη , θα πάω τις απωλειες με το μάτι που κάνουν μερικοί ψυκτικοί , κοιτάνε το χώρο και πετάνε την μυθική ατάκα , έλα μωρέ βάλε ένα τάδε θα σε καλύψει και όταν έρθει η ώρα και το δαγκώσεις από το κρύο κάνουν το κινέζο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyros.s είπε

Εκείνες τις ημέρες λοιπόν ακόμα και αν δεν εχεις εναλλακτικό τρόπο θέρμανσης

Exει απαντηθει ηδη απο αρκετους...μην επαναλαβουμε τα "εγκληματα" της υπερδιαστασιολογησης του παρελθοντως στα καλοριφερ.

Μακρια απο Υπερ διαστασιολογηση και ισως καλυτερα να ειμαστε κοντυτερα  σε Υπο, υπο την αιρεση της συχνοτητας εμφανισης χαμηλοτερων θερμοκρασιων απο τις συνηθεις στην περιοχη.

Αλλωστε την καβατζα του max για ποτε την εχει το κλιματιστικο ???

Κατι που πλεον ξεκαθαρα τηρειται στις αντλιες θερμοτητας νερου που γινεται λογος για τσοντα εστω και με σκετη αντισταση τις ελαχιστες μερες , ουτως ωστε στις πιο συνηθεις συνθηκες να εχουμε το καλυτερο COP...

21 λεπτά πριν, EchiDNA είπε

Αν έχουμε στοιχεία για τις θερμοκρασίες και για τις πραγματικές καταναλώσεις μπορούμε να υπολογίσουμε τις πραγματικές απώλειες;

Εννοεις μεσω της χρησης ? μαλλον ναι... αρκει τα στοιχεια της καταναλωσης να τα μετατρεψουμε σε παροχη, απο κατασκευαστη που δινει ακριβεις τιμες...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακολουθώ εδώ και μήνες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να μας "ξεβλαχέψετε".

Καθώς είμαι δικαιούχος του προγράμματος "Αλλάζω Συσκευή" και καθώς επιθυμώ να αλλάξω ένα κλιματιστικό Hitachi 50PPB το οποίο με κουβάλησε επί 8ετία ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης σε χώρο με 7000-8000 W απώλειες (ζητούμενη 21C, 40τ.μ. σαλοκουζίνα εκτεθειμένη με πυλωτή από κάτω, 2 συρόμενες μπ/πορτες, 1 συρόμενο παράθυρο, κατασκευή 2003!) . Δυστυχώς όταν ήρθαν τα δύσκολα τους δύο τελευταίους χειμώνες (ΒΠ Αθήνας), έδειξε έντονη υποδιαστασιολόγηση, την οποία επιβεβαίωσα εν τοις πράγμασι με χρήση του εξαιρετικού εργαλείου που έχετε εδώ. Όταν το αγόρασα, όλα συνηγορούσαν υπέρ της αγοράς για 18αρι (κλασσικά έρευνα σε forum και χρήση έτοιμων εργαλείων υπολογισμού "παλαιότερης γενιάς"). 

Δυστυχώς, δε μπορώ να εντοπίσω πουθενά το Toshiba Edge 24αρι που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή, καθώς το έχω στο πατρικό μου και έχω δοκιμάσει και την εγγύησή τoυ καθώς εμφάνισε το γνωστό (?) πρόβλημα με τον "έλικα" της εξ. μονάδας. Ανταπόκριση και επίλυση του θέματος σε 3-5 εργάσιμες, στην επαρχία, τον Αύγουστο που μας πέρασε. 

Έχω καταλήξει ως επικρατέστερη επιλογή μου στο DAIKIN FTXM-R71 και γλυκοκοίταζα το Mitsu Heavy SRK62. Εχω καλώδιο 3x2,5mm και 16Α σε αποκλειστική γραμμή για το A/C και νομίζω τα μεγαλύτερα SRK θα έβγαιναν εκτός των περιορισμών του κατασκευαστή που αναφέρει 20Α ως ελάχιστη απαίτηση. 

Δυστυχώς η λύση blue dealer για την 5ετή εγγύηση δείχνει εκτός "ακτίνας δράσης" καθώς δεν έχω εντοπίσει κάποιον που να δέχεται επιταγές "Αλλάζω συσκευή" και να έχει ως 18/24 άτοκες. Έχετε εντοπίσει κάποιον; Υπάρχει δυνατότητα αν το αγοράσω από άλλο κατάστημα που κάνει και εγκαταστάσεις να πάρω την 5ετή; (δύσκολο)

Είμαι ανοιχτός σε όποιο σχολιασμό σας, αν και μάλλον έχω εξαντλήσει την έρευνα με τους όποιους περιορισμούς έχω θέσει. Καλή συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω ακολουθώ το κίνημα της υπερδιαστασιολογησης, εφόσον το υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό μπορεί να πέσει χαμηλα (καποια 18000 / 24000 πέφτουν και πιο χαμηλά σε σχεση με ενα φθηνο 9000btu). Ουτε On/Off ,ουτε παγώνεις.. Ασε που αν μετακομίσεις ειναι μεγάλο πλεονέκτημα το εύρος λειτουργιας του..

Εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, δεν μπορω να δω κατι αλλο κακο..

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, userAnon είπε

AUX J-Smart ASW-H09B4/JAR3DI-EU Κλιματιστικό Inverter 9000 BTU A++/A+ με WiFi | Skroutz.gr

Είχα πάρει και τα 2 με 400€ (δεν είχα ιδέα τότε από κλιματιστικά) και τώρα βλέπω ότι τόσο κοστίζει το 1! 

το ifeel είναι και σε εμένα όπως το δικό σου, δεν κάνει διαφορά

Και εγώ το JSmart ζαχάρωνα πριν πάρω το Nuvelle και πήρα το το δεύτερο σε φάση πειράματος γιατί και εγώ το βρήκα σχεδόν τσάμπα 270Ευρώ μαζί με εγκατάσταση. Που τα βρήκες 200 ευρώ τα JSmart?!?!?

6 ώρες πριν, Raki-meze είπε

Τώρα που κάνει κρύο, το θερμόμετρο στο δωμάτιο δείχνει 15-16 όταν ξεκινάει να λειτουργεί το air condition. Ζητάω 20 για αρχή, όταν φτάνει 18 το δωμάτιο, ανεβάζω ζήτηση στο 21. Φτάνει 20 κάποια στιγμή, αργότερα σχεδόν 21. Φαίνεται να λειτουργεί αρκετά καλά  το ifeel.

 

Δεν κατεβαίνει όπως πριν στα 250 σε καμία περίπτωση.

Κατεβαίνει 330 περίπου όταν πιάνει θερμοκρασία και μένει εκεί μέχρι να κλείσει. Χθες π.χ. το έκανε από τις 18.00 ως τις 20.00 που έκλεισε.  

Τελικά το ίδιο κλιματιστικό σε ελάχιστα διαφορετικές συνθήκες μπορεί να συμπεριφέρεται πολύ διαφορετικά. Βλέποντας τις αρχικές θερμοκρασίες σου μήπως τελικά πρέπει να ανοίξω την πόρτα του δωματίου για να το δώ να παίζει σταθερά! Βέβαια με μεγαλύτερη κατανάλωση...

12 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγω ακολουθώ το κίνημα της υπερδιαστασιολογησης, εφόσον το υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό μπορεί να πέσει χαμηλα (καποια 18000 / 24000 πέφτουν και πιο χαμηλά σε σχεση με ενα φθηνο 9000btu). Ουτε On/Off ,ουτε παγώνεις.. Ασε που αν μετακομίσεις ειναι μεγάλο πλεονέκτημα το εύρος λειτουργιας του..

Εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, δεν μπορω να δω κατι αλλο κακο..

Μα υπερδιαστασιολόγηση δεν δημιουργεί πολλές φορές τα On/Off? Ή κάνω λάθος. Ας με διορθώσουν @Specsκαι @liakjim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, δεν μπορω να δω κατι αλλο κακο..

Τι αξια εχουν οι μελετες λοιπον απο τους μηχανικους ε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Εγω ακολουθώ το κίνημα της υπερδιαστασιολογησης, εφόσον το υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό μπορεί να πέσει χαμηλα (καποια 18000 / 24000 πέφτουν και πιο χαμηλά σε σχεση με ενα φθηνο 9000btu). Ουτε On/Off ,ουτε παγώνεις.. Ασε που αν μετακομίσεις ειναι μεγάλο πλεονέκτημα το εύρος λειτουργιας του..

Εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, δεν μπορω να δω κατι αλλο κακο..

Θα συμφωνήσω αν μιλάμε για τις γιαπωνέζικες εταιρίες,που πέφτουν και στα 200w.

Αν έχουμε όμως ένα κακό ινβερτερ ,θα έχουμε θέμα.

Άρα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν όλες τις παραμέτρους,,,,, η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή.

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, PhoneKiller είπε

Ας με διορθώσουν @Specs

μολις βαλεις το 7ημερο σου διαγραμμα θα σου πω...

3 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Θα συμφωνήσω αν μιλάμε για τις γιαπωνέζικες εταιρίες,που πέφτουν και στα 200w.

Θορυβος, αποδοση , ογκος και γενικα γιατι να κανουμε μελετες και να μην παιρνουμε ολοι 24ρια λες αντι για 9ρι ?

Να μην απαριθμησω αλλα οπως κοστος εγκαταστασης, προσθετα ηλεκτρολογικα, κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Specs είπε

Τι αξια εχουν οι μελετες λοιπον απο τους μηχανικους ε ?

Εχουν αξία γιατι ειναι λίγα τα κλιματιστικά που δουλευουν με τετοιο ευρος..  Τα πιο πολλά δουλευουν με τον "άλλο" τον τρόπο.. :) Αν παρεις ενα Toyo με ελαχιστη 1300Watt ε .. εκει εχεις θεμα..

Οπως επίσης η τιμή τους είναι παραπανω απο τα υπολοιπα... ισως απαγορευτικης για καποιους. 

Μιλάμε για πραγματικό Inverter το οποιο να μπορεί να προσαρμόζει την αποδοση πάνω στις ανάγκες του χώρου.. Οχι να εχει πέντε σκάλες λειτουργίες και να το βαφτίζουμε Inverter.

 

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...