Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Εχουν αξία γιατι ειναι λίγα τα κλιματιστικά που δουλευουν με τετοιο ευρος..  Τα πιο πολλά δουλευουν με τον "άλλο" τον τρόπο.. :) Αν παρεις ενα Toyo με ελαχιστη 1300Watt ε .. εκει εχεις θεμα..

Οπως επίσης η τιμή τους είναι παραπανω απο τα υπολοιπα... ισως απαγορευτικης για καποιους. 

 

μα δεν τα συγκριμω με τα ... υπολοιπα! αλλα με της ιδιας μαρκας τα μικροτερα κ ακριβως οτι χρειαζεται ο χωρος δηλαδη.

Μηπως τα μπερδευετε ρε παιδια  με τα αλογα στα αυτοκινητα για ασφαλεια στο προσπερασμα ???

Μηπς ειναι θεμα ανασφαλειας γενικα ? τοτε παω πασο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Specs είπε

μα δεν τα συγκριμω με τα ... υπολοιπα! αλλα με της ιδιας μαρκας τα μικροτερα κ ακριβως οτι χρειαζεται ο χωρος δηλαδη.

Μηπως τα μπερδευετε ρε παιδια  με τα αλογα στα αυτοκινητα για ασφαλεια στο προσπερασμα ???

Μηπς ειναι θεμα ανασφαλειας γενικα ? τοτε παω πασο...

Μα είναι σαν τα άλογα στα αυτοκίνητα... Αν είχε γκάζι να ορίζεις εσυ ποσο δυνατα θα δουλεψει το κλιματιστικο; Ε τωρα έχει αυτόματο γκάζι.. Ειναι πιο φτηνα τα μικρότερα.. και το κοστος αγορας είναι θέμα.. ,ιίσως να ειναι και θεμα ογκου..

Οn / Off δύσκολα να κάνει ομως.

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Specs είπε

ακριβως οτι χρειαζεται ο χωρος

Μην ανοίγεται συζητήσεις για μικρότερα μεγαλύτερα , ότι χρειάζεται ο χώρος για να γίνει κάλυψη στο 100% των αναγκών της ζητούμενης θερμοκρασίας 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostasmor είπε

Να τα βοηθήσεις γιατί; Αν είναι σωστά διαστασιολογημένα τα κλιματιστικά, θα σου αποδώσουν ακόμα και στους 0 απλώς θα καταναλώσουν περισσότερη ενέργεια. Αν υποθέσουμε λοιπόν πως ένα σωστό κλιματιστικό στους 10 βαθμούς δουλεύει στο 10% χωρίς on off, όταν η θερμοκρασία πέσει στο 0, πάλι θα σε ζεστάνει απλώς θα δουλεύει στο 70% περίπου. Τι θα κερδίσεις με τις εναλλακτικές πηγές θέρμανσης; Αντί να τα δώσεις στο ρεύμα, δεν θα τα δώσεις σε καύσιμο;

Δεν θα τα βοηθήσω όπως δεν το έκανα πέρυσι στην πράξη αφού με κάλυψαν! Παράδειγμα, άφησα το χαόρι να καιει ολη μερα στις 24/01/22 ημέρα του μεγάλου χιονιά με κατανάλωση 15,8kw/h και 15,6 την επόμενη!!! Μικρό το κόστος και πάλι! Αν δεν με κάλυπτε όμως θα χρησιμοποιούσα οποιοδήποτε ακόμα θερμαντικό μέσο ανέφερα παραπάνω  διότι μιλάμε για ελάχιστο χρονικό διάστημα συγκριτικά!  Αυτό ειναι το σκεπτικό μου και χαίρομαι που συμφωνείτε και εσείς που ασχολείστε λεπτομερέστερα απο μενα!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Specs είπε

μολις βαλεις το 7ημερο σου διαγραμμα θα σου πω...

Θορυβος, αποδοση , ογκος και γενικα γιατι να κανουμε μελετες και να μην παιρνουμε ολοι 24ρια λες αντι για 9ρι ?

Να μην απαριθμησω αλλα οπως κοστος εγκαταστασης, προσθετα ηλεκτρολογικα, κλπ κλπ

Τώρα δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα τεχνικός είμαι,μιλάμε για κοντά στις αποδόσεις μηχανήματα.

αν έχω 12αρι και 18αρι που κατεβαίνουν 200w που το θέμα.

Άλλα επαναλαμβάνω ότι πρέπει να ξέρουμε όλες τις παραμέτρους,πχ αν έχει και πετρέλαιο,πιο εύκολα θα πάει στο μικρο κτλ.

 

Επεξ/σία από aristidis540
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, apan@samos είπε

Σας παρακολουθώ εδώ και μήνες. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια να μας "ξεβλαχέψετε".

Καθώς είμαι δικαιούχος του προγράμματος "Αλλάζω Συσκευή" και καθώς επιθυμώ να αλλάξω ένα κλιματιστικό Hitachi 50PPB το οποίο με κουβάλησε επί 8ετία ως αποκλειστικό μέσο θέρμανσης σε χώρο με 7000-8000 W απώλειες (ζητούμενη 21C, 40τ.μ. σαλοκουζίνα εκτεθειμένη με πυλωτή από κάτω, 2 συρόμενες μπ/πορτες, 1 συρόμενο παράθυρο, κατασκευή 2003!) . Δυστυχώς όταν ήρθαν τα δύσκολα τους δύο τελευταίους χειμώνες (ΒΠ Αθήνας), έδειξε έντονη υποδιαστασιολόγηση, την οποία επιβεβαίωσα εν τοις πράγμασι με χρήση του εξαιρετικού εργαλείου που έχετε εδώ. Όταν το αγόρασα, όλα συνηγορούσαν υπέρ της αγοράς για 18αρι (κλασσικά έρευνα σε forum και χρήση έτοιμων εργαλείων υπολογισμού "παλαιότερης γενιάς"). 

Δυστυχώς, δε μπορώ να εντοπίσω πουθενά το Toshiba Edge 24αρι που θα ήταν η πρώτη μου επιλογή, καθώς το έχω στο πατρικό μου και έχω δοκιμάσει και την εγγύησή τoυ καθώς εμφάνισε το γνωστό (?) πρόβλημα με τον "έλικα" της εξ. μονάδας. Ανταπόκριση και επίλυση του θέματος σε 3-5 εργάσιμες, στην επαρχία, τον Αύγουστο που μας πέρασε. 

Έχω καταλήξει ως επικρατέστερη επιλογή μου στο DAIKIN FTXM-R71 και γλυκοκοίταζα το Mitsu Heavy SRK62. Εχω καλώδιο 3x2,5mm και 16Α σε αποκλειστική γραμμή για το A/C και νομίζω τα μεγαλύτερα SRK θα έβγαιναν εκτός των περιορισμών του κατασκευαστή που αναφέρει 20Α ως ελάχιστη απαίτηση. 

Δυστυχώς η λύση blue dealer για την 5ετή εγγύηση δείχνει εκτός "ακτίνας δράσης" καθώς δεν έχω εντοπίσει κάποιον που να δέχεται επιταγές "Αλλάζω συσκευή" και να έχει ως 18/24 άτοκες. Έχετε εντοπίσει κάποιον; Υπάρχει δυνατότητα αν το αγοράσω από άλλο κατάστημα που κάνει και εγκαταστάσεις να πάρω την 5ετή; (δύσκολο)

Είμαι ανοιχτός σε όποιο σχολιασμό σας, αν και μάλλον έχω εξαντλήσει την έρευνα με τους όποιους περιορισμούς έχω θέσει. Καλή συνέχεια.

 

Δυστυχώς σε σκοτώνει η πυλωτή σε απώλειες. Δες αν μπορείς να δρομολογήσεις μόνωση της.

 

Κατά τα άλλα μια και έχω το Engineering Data Book του Edge πρόχειρο, αυτό βγάζει στους 0:

RAS-18 : 4400W / 0C

RAS-22 : 5130W / 0C

RAS-24 : 6067W / 0C

Καλό είναι να δεις αντίστοιχα και τα Daikin / Mitsubishi που κοιτάς πόσο βγάζουν σε αυτές τις θερμοκρασίες.

 

 

Επεξ/σία από dal_kos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

βέβαια είναι και η ψύξη, που είναι λίγο πιο ζόρικα τα φορτία, αλλά δεν κουβεντιάζουμε αυτό!

 

ειναι δηλαδη πιο ζορικα για το μηχανημα να καλυψει ενα ΔΤ 10 βαθμων σε ψυξη (απο 35 εξω σε 25 μεσα) ως προς ιδιο ΔΤ 10 βαθμων σε θερμανση πχ απο 7 εξω σε 17 μεσα ?

η ειναι αλλες οι απωλειες της ψυξης απο την θερμανση για το ιδιο ΔΤ ?

για δωσε λινκ στον λαο να διαβασουμε...

 

10 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

αν έχω 12αρι και 18αρι που κατεβαίνουν 200w που το θέμα

το θεμα ειναι λυμενο αν εχει ρελαντι 200w δηλαδη ???

ολα τα αλλα τα αυτονοητα οπως λες δεν σε αφορουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

 

ειναι δηλαδη πιο ζορικα για το μηχανημα να καλυψει ενα ΔΤ 10 βαθμων σε ψυξη (απο 35 εξω σε 25 μεσα) ως προς ιδιο ΔΤ 10 βαθμων σε θερμανση πχ απο 7 εξω σε 17 μεσα ?

η ειναι αλλες οι απωλειες της ψυξης απο την θερμανση για το ιδιο ΔΤ ?

για δωσε λινκ στον λαο να διαβασουμε...

 

το θεμα ειναι λυμενο αν εχει ρελαντι 200w δηλαδη ???

ολα τα αλλα τα αυτονοητα οπως λες δεν σε αφορουν ?

Πόσες φορές πρέπει να γράψω ότι πρέπει να λάβουμε όλες τις παραμέτρους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα.

Ως δικαιούχος του ανακυκλώνω ψαχνω και εγω να βρω ενα 18αρι και ένα 9αρι για αντικατασταση των αντιστοιχων.

Και σε καθε καταστημα που πάω ακουω και χιλια δυο διαφορετικα πραγματα. 

Το ένα κανει φασαρια η εξωτερικη μοναδα το άλλο κανει φασαρία η εσωτερικη μοναδα το τριτο βγαζει προβληματα το τεταρτο κοβει στην θερμανση και παγωνει ο χωρος και παει λέγοντας.

Τέλος πάντων έχω κάποια στο μυαλό μου και θα ήθελα τη γνωμη-εμπειρια σας.

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/inventor-neo-nuvi-09wf-nuvo-09-klimatistiko-9-000-btu-h_3996506?qId=10320c7f8f8a386352b335b181ace519&qIx=products

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/toyotomi-umi-utn-09ap-utg-09ap-klimatistiko-9-000-btu-h_3775348?qId=cfd337ce87f027cfb6a012dd7d9aeb47&qIx=products

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/pitsos-ioli-premium-p1zai0982w-p1zao0982w-klimatistiko-9-000-btu-h_3062252

https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/bosch-series-4-asi09dw30-aso09dw30-klimatistiko-9-000-btu-h_3961575

Τα ίδια μοντέλα και σε 18αρι.

Σκέφτομαι πιο πολύ προς το Pitsos γιατι έχω ενα ινβερτερ του 2017 και ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, aristidis540 είπε

Τώρα δεν χρειάζεται να λέμε τα αυτονόητα τεχνικός είμαι,μιλάμε για κοντά στις αποδόσεις μηχανήματα.

αν έχω 12αρι και 18αρι που κατεβαίνουν 200w που το θέμα.

Άλλα επαναλαμβάνω ότι πρέπει να ξέρουμε όλες τις παραμέτρους,πχ αν έχει και πετρέλαιο,πιο εύκολα θα πάει στο μικρο κτλ.

 

Το 18άρι φυσάει πολύ ακόμη και στη μικρή ταχύτητα . Άλλο να σου έρχονται 600 βατ με το μισό όγκο και ταχύτητα αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Specs είπε

Hρθε η ωρα (συμφωνα με ΕΜΥ) να δοκιμασω μεχρι που μπορει να αντεξει η υποδιαστασιολογηση στον χωρο μου.

στοιχεια : απώλειες 3870w στους 0ο C, 23 zητούμενη, που δίνει σταθερά 22 εσωτερικη ΜΕΣΑ στον τοίχο,Daikin Sensira 35 με capacity 2900w 0o C,  λειτουργια 24/7.

σε πινακακι φαινονται αναλυτικα και οι απωλειες στις θερμοκρασιες που η Daikin δινει στοιχεια capacity και ισχυος εισοδου σε w.

Ekει βλεπουμε πως με καλυπτει (πρασινη ζωνη) οπως φαινεται μεχρι περιπου τους 3 βαθμους.

1960838630_12202311018.jpg.8275f3ca604915a29033f7d5849b46d8.jpg

Ως τωρα δεν ειχαμε εικοσιτετραωρο με μεση θερμοκρασια κατω απο 3 βαθμους.

Αναμενω  να επιτευχθει η πτωση θερμοκρασιας και να δοκιμασω εως που θα αντεξει το κλιματιστικο.

Μετα θα ξερω σιγουρα τις δυνατοτητες του. Δεν περιμενω να με καλυψει και με συνεχη -5 επι μερες αλλα θα δω μεχρι που ισχυει η εννοια του τυπικου που δινουν και του maximum που θελω να χρησιμοποιησω, ασχετα απο κοστος λογω μειωμενου COP  βεβαια.

Εως τωρα , το τελευταιο 24ωρο του Ιανουαρίου, το ψυχρότερο ειχα 14,4 kwh με μεση καταναλωση 600w σε μεση θερμοκρασια εξωτερικη 5,6 οC συμφωνα με το καταγραφικό.

Αποψυξεις μονο μια το εικοσιτετραωρο και αν.

 

Αν έχουμε partial capacity tables για το συγκεκριμένο, έχει ενδιαφέρον η συγκεκριμένη άσκηση. Χωρίς να ληφθεί υπόψη 

- Η αύξηση του COP σε partial load

- Τα ενδεχόμενα ηλιακά κέρδη

Οι απώλειες σου μοιάζουν να ναι κοντά στις 3000W για 0 βαθμούς, αφού φαίνεται να ζητούσες κατά μέσο όρο περίπου 600W x 3.65 (COP @ 6C) = 2200W για ένα ΔΤ 16,4 βαθμών.

Άρα για 0 βαθμούς, ΔΤ 22C οι αντίστοιχες απώλειες βγαίνουν περίπου 2950W.

Disclaimer: Αν είχες ηλιακά κέρδη στον χώρο οι παραπάνω υπολογισμοί πάνε περίπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, apan@samos είπε

Έχω καταλήξει ως επικρατέστερη επιλογή μου στο DAIKIN FTXM-R71 και γλυκοκοίταζα το Mitsu Heavy SRK62. Εχω καλώδιο 3x2,5mm και 16Α σε αποκλειστική γραμμή για το A/C και νομίζω τα μεγαλύτερα SRK θα έβγαιναν εκτός των περιορισμών του κατασκευαστή που αναφέρει 20Α ως ελάχιστη απαίτηση. 

οποιοδήποτε SRK να βάλεις πάει έως τα 3.6kW περίπου που η 16αρα ασφάλεια δεν θα πέσει ποτέ.. οπότε δεν έχεις θέμα σε αυτό το κομμάτι...

το σαιτ λέει χαζομάρες, καλώδιο 3Χ2.5 ασφαλίζεται με 16αρα ασφάλεια, όχι 20Α που βάζουν σε κάποια μέρη στο εξωτερικό, απλά το έχουν πάρει εδώ copy-paste.. 

το SRK63ZR-W για τα 7-8KW που λες απώλειες δεν ξέρω αν θα σε καλύψει..

μήπως να κοιτάξεις το SRK71ZR-W αντίστοιχα; (το βγάζει και SRK80ZR-W)

ΒΠ Αττικής πού;

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Rnd1978 είπε

Εγω ακολουθώ το κίνημα της υπερδιαστασιολογησης, εφόσον το υπερδιαστασιολογημένο κλιματιστικό μπορεί να πέσει χαμηλα (καποια 18000 / 24000 πέφτουν και πιο χαμηλά σε σχεση με ενα φθηνο 9000btu). Ουτε On/Off ,ουτε παγώνεις.. Ασε που αν μετακομίσεις ειναι μεγάλο πλεονέκτημα το εύρος λειτουργιας του..

Εκτός απο το αρχικό κόστος αγοράς, δεν μπορω να δω κατι αλλο κακο..

Συμφωνω. Αν και το καλύτερο από όλες τις απόψεις είναι να είναι να μπει ακριβώς ότι χρειάζεται ο χώρος μεταξύ της υπό και υπερ είμαι 100% στην υπερδιαστολόγηση. Προτιμώ να είμαι καλυμένος σε όλες τις συνθηκες παρά να ψάχνομαι τι θα κάνω αν και εφόσον.. (και ας έχω και την καβάτζα του καλοριφέρ πάντα). Ειδικά με τα defrost που παίζουν αν έχει πιάσει καλό χιόνι η παραπάνω δύναμη χρειάζεται.. 

1 ώρα πριν, PhoneKiller είπε

Που τα βρήκες 200 ευρώ τα JSmart?!?!?

τα έχω από το 2019 και τα είχε αγοράσει από το ίδιο κατάστημα με όλα τα ηλεκτρικά του σπιτιού οπότε μου είχε κάνει και λίγο καλύτερη τιμή σε όλα.. τοτε σε σκρουτζομάγαζα κόστιζε 230-250€

 

να βρήκα ιστορικό

image.png.3f6d2e97bf5f78c1d89ba7464b755d0a.png

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ είμαι υπέρ στο να μην το ανάβω καθόλου αλλά τσακώνομαι με τη γυναίκα πέφτει τακουνιά και βάζω θέρμανση.... 

Στο θέμα ψύξης, δεν είναι όπως η θέρμανση γιατί δεν είναι μόνο το ΔΤ, είναι και τα φορτία ακτινοβολίας μέσα από τα παράθυρα και τα φορτία από την δραστηριότητα μέσα φωτισμοί, κουζίνες, άτομα κλπ... επομένως θες λίγο πιο δυνατό μηχάνημα...+υγρασίες.... Άλλη φάση η μελέτη ψύξης!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...