Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, alexioannou είπε

Όχι φιλαράκο.

Είχες πολύ ύφακι και σιγουρια για κάποιον που έχει σκοταδικη άγνοια για κάτι.

Καλή συνέχεια . ..

Καλά θα στο ρωτήσει άλλος οπότε θα την δω την απάντηση ,εκτός και αν δε ξέρεις τι έχεις γράψει και δε.μπορςις να το εξηγήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, alexioannou είπε

Έχει μια επιλογή όπου βλέπει την εσωτερική θερμοκρασία η την εξωτερική.

Προφανώς βλέποντας την εξωτερική 10c δεν θα την φτάσει ποτέ αφού ζητάω 18c

To 10 που ανεφερες ειναι απλα γιατι ηξερες ποσο περιπου εχει εξω , η το εδειξε καπου ? γιατι απο το βιβλιο του:

 

2020767704_22202390717.jpg.ee3baebf0d461ae6b40a7e738d72c6d5.jpg

306941944_22202390722.jpg.4874624e9b2c3a02048639908539b676.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, emiliosk είπε

Πόσες ώρες την ημέρα ανοιχτό? @alex19871987

Γύρω στις 3..δεν δουλεύει 24/7...σήμερα θα μείνει μέχρι πρωί και αυτές τις μέρες για να είναι τα δομικά πιο έτοιμα ας πούμε για τα κρύα που έρχονται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, andreasosfp είπε

Επειδή είμαι λίγο πριν πατήσω την σκανδάλη για https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/fujitsu-km-series-asyg18kmte-aoyg18kmta-klimatistiko-18-000-btu-h_3959724?qId=1d2cb91277b56a3368945496cc3c2351&qIx=products και https://www.plaisio.gr/fujitsu-km-series-asyg09kmce-aoyg09kmcc-klimatistiko-9-000-btu-h_3959651 στα 1600 (έμμεσα), υπάρχει ενναλακτική πρόταση? Αξίζει να δώσω άλλα 65+160 για επέκταση εγγύησης?  Αντίστοιχο σετ (18αρι και 9αρι) σε toshiba yukai πάμε στα 1700 και inventor comfort πάλι 1700, με εγκατάσταση οι τιμές.

Αν θέλεις να είναι τελείως αθόρυβα και εγγύηση, πήγαινε σε toshiba. Αν θέλεις περισσότερο χρήση ψύξης στο yukai/arata, αν περισσότερο θέρμανση θα προτιμούσα ελαφρώς το edge.

Αν θέλεις απόδοση σε fujitsu.

Στο δωμάτιο θα έβαζα το yukai μιας και έχουμε καλό feedback ενώ για το fujitsu όχι.

4 ώρες πριν, Saouthpaw είπε

Καλησπέρα, ψάχνω για 24αρι κλιματιστικό με μπάτζετ γύρω στο χιλιάρικο. Ζητούμενη η χρήση κατα κύριο λόγο σε λειτουργία ψύξης και ο χαμηλούτσικος θόρυβος εσωτερικής μονάδας. Επειδη δεν σκαμπάζω πολλά και βλεπω οτι υπαρχουν αρκετες επιλογες θα ηθελα τη γνωμη σας, ωστε να επιλεξω κατι με καλη σχεση αποδοσης-τιμής. Ευχαριστώ.

Μήπως έχεις euroabank;

Αν ναι https://www.plaisio.gr/klima-spitiou/klimatismos/klimatistika-toixou/midea-all-easy-pro-series-aep2-24nxd6-i-o-klimatistiko-24-000-btu-h_3948706

Αν όχι https://www.praktiker.gr/p/toshiba-yukai-ras-24e2kvg-e-ras-24e2avg-e-klimatistiko-toixou-inverter-24000btu-me-wi-fi-134462

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν θέλεις απόδοση σε fujitsu

επειδη δεν εχω παρακολουθήσει ολα τα ποστ, πως προκυπτει οτι τα fujitsu ειναι πιο αποδοτικα, και για τι διαφορες μιλαμε? 

πχ εκει που το fujitsu θα ηθελε 170watt ελαχιστα, στον ιδιο χωρο με ιδια ζητηση κλπ ποσα watt θα ηθελε 1 toshiba ή ενα daikin?

και αυτο ισχυει για ολες τις εξωτερικες?

για αυτο θα ηθελα να ειχες βαλει αλλη μαρκα για να εχουμε στοιχεια να συγκρινουμε (αλλο τι λενε τα data book)

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

επειδη δεν εχω παρακολουθήσει ολα τα ποστ, πως προκυπτει οτι τα fujitsu ειναι πιο αποδοτικα, και για τι διαφορες μιλαμε? 

πχ εκει που το fujitsu θα ηθελε 170watt ελαχιστα, στον ιδιο χωρο με ιδια ζητηση κλπ ποσα watt θα ηθελε 1 toshiba ή ενα daikin?

και αυτο ισχυει για ολες τις εξωτερικες?

για αυτο θα ηθελα να ειχες βαλει αλλη μαρκα για να εχουμε στοιχεια να συγκρινουμε (αλλο τι λενε τα data book)

Δεν νομίζω να υπάρχει μονοδιάστατη απάντηση στην ερώτησή σου.  Το θέμα είναι το cop/seer και πόσο χαμηλά μπορεί να "ινβερτάρει" . Αν ο χώρος σου έχει απώλειες για 400 W το θέμα είναι να μπορεί να δουλεψει εκεί και να μην αρχίζει τα άσκοπα on off. 

Για παράδειγμα ένα diakin που έχω εγω δεν το έχω δει κάτω απο 350 -400  watt. άλλα είναι σε χωρο με απώλειες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, userAnon είπε

επειδη δεν εχω παρακολουθήσει ολα τα ποστ, πως προκυπτει οτι τα fujitsu ειναι πιο αποδοτικα, και για τι διαφορες μιλαμε?

Κοίτα εδώ και εδώ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα κενό στην δουλειά και σας στέλνω έτσι προς αξιολόγηση το γραφημα του tapo p110 για το daikinακι μου στην κρεβατοκαμαρα μου χθες.  Ζήτηση 20 και αυτή ειναι η λειτουργία του...τα εχωσε αρχικα για να φτασει θερμοκρασία μεχρι 546w και μετα 188κατι για όλο το βραδυ μεχρι τώρα που από ότι βλέπω δουλεύει ακόμα μια και κοιμάται ο μπεμπακος μου!

Screenshot_2023-02-03-08-52-45-594_com.tplink.iot.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κοίτα εδώ και εδώ .

Ναι, αυτά τα έχω δει. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να τα θεωρήσω τόσο αξιόπιστα ώστε να πω ότι βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα, γιατί υπάρχουν αρκετά "κενά" και παραδοχές στα δεδομένα. Έχουμε δει ότι ακόμα και τα νούμερα από Eurovent που δίνουν οι εταιριες έχουν λάθη κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν μόνο όταν δοκιμαστουν τα μηχανήματα στον ίδιο χώρο σε κοντινές συνθήκες κλπ. Κάτι που κάνει ο @Specs. Αν μάλιστα θυμάμαι καλά το haier vs daikin αν και περίμενε σύμφωνα με τα καρτελάκια να είναι κοντά σε απόδοση απέχουν παρασάγγας.

Δεν προσπαθώ να ακυρώσω κάτι αυτή τη στιγμή αλλά προσωπικά για να καταλήξω σε τέτοια συμπεράσματα χρειάζομαι περισσότερα και πιο έγκυρα δεδομένα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Ναι, αυτά τα έχω δει. Για να είμαι ειλικρινής δεν μπορώ να τα θεωρήσω τόσο αξιόπιστα ώστε να πω ότι βγάζουμε ασφαλή συμπεράσματα, γιατί υπάρχουν αρκετά "κενά" και παραδοχές στα δεδομένα. Έχουμε δει ότι ακόμα και τα νούμερα από Eurovent που δίνουν οι εταιριες έχουν λάθη κλπ. Προσωπικά θεωρώ ότι ασφαλή συμπεράσματα μπορούν να βγουν μόνο όταν δοκιμαστουν τα μηχανήματα στον ίδιο χώρο σε κοντινές συνθήκες κλπ. Κάτι που κάνει ο @Specs. Αν μάλιστα θυμάμαι καλά το haier vs daikin αν και περίμενε σύμφωνα με τα καρτελάκια να είναι κοντά σε απόδοση απέχουν παρασάγγας.

Δεν προσπαθώ να ακυρώσω κάτι αυτή τη στιγμή αλλά προσωπικά για να καταλήξω σε τέτοια συμπεράσματα χρειάζομαι περισσότερα και πιο έγκυρα δεδομένα.  

Μιας και έχω τη δυνατότητα να μετράω ισχύ και cop σε πραγματικό χρόνο στο asyg24kmta, πέφτει ακριβώς με το eurovent, οπότε προσωπικά δεν έχω λόγους να το αμφισβητώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Επειδή δεν γίνεται να διαβάσω 1746 σελίδες για να βγάλω άκρη, μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει 2 κλιματιστικα 9άρια τι να προτιμήσω? . Εχω δύο επιταγές με 50%, έχω και Eurobank επιστροφή απλή κάρτα Ατμ, (το πλαίσιο όμως δεν έχει διαθεσιμότητα σε πολλά κλιματιστικά μέχρι τις 5-2-23 ) , έχω και το μίντια και τον κωτσο και το πάμπλικ και το πλαίσιο δίπλα μου. κρεβατοκάμαρα 12τμ, σαλόνι 12τμ. έχω και πιστωτική εθνική με 1.100 όριο αν δεν βρω τι να παρω με τo eurobank επιστροφή του πλαισίου  . αν τα πάρω cash με το "επιστροφή" το budget  μου άντε να ναι μέχρι  700 ευρώ και για τα δύο . ελπίζοντας για 140 ευρώ επιστροφή . Τι να πάρω να είναι αξιόλογο γενικά ? ( με έχουν μπερδέψει πολύ οι πωλητές στις μεγάλες αλυσίδες , ο καθένας για τους δικούς του λόγους ). από σπεκς ξέρετε τώρα , να ναι αθόρυβο στην πρώτη σκάλα , 12τμ εύκολα καλύπτονται , να μην καίει ρεύμα κλπ κλπ. να χει καλή αντιπροσωπία , φθηνά ανταλ/κά. help please someone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jenny1972 είπε

Καλημέρα σας. Επειδή δεν γίνεται να διαβάσω 1746 σελίδες για να βγάλω άκρη, μήπως κάποιος μπορεί να μου προτείνει 2 κλιματιστικα 9άρια τι να προτιμήσω? . Εχω δύο επιταγές με 50%, έχω και Eurobank επιστροφή απλή κάρτα Ατμ, (το πλαίσιο όμως δεν έχει διαθεσιμότητα σε πολλά κλιματιστικά μέχρι τις 5-2-23 ) , έχω και το μίντια και τον κωτσο και το πάμπλικ και το πλαίσιο δίπλα μου. κρεβατοκάμαρα 12τμ, σαλόνι 12τμ. έχω και πιστωτική εθνική με 1.100 όριο αν δεν βρω τι να παρω με τo eurobank επιστροφή του πλαισίου  . αν τα πάρω cash με το "επιστροφή" το budget  μου άντε να ναι μέχρι  700 ευρώ και για τα δύο . ελπίζοντας για 140 ευρώ επιστροφή . Τι να πάρω να είναι αξιόλογο γενικά ? ( με έχουν μπερδέψει πολύ οι πωλητές στις μεγάλες αλυσίδες , ο καθένας για τους δικούς του λόγους ). από σπεκς ξέρετε τώρα , να ναι αθόρυβο στην πρώτη σκάλα , 12τμ εύκολα καλύπτονται , να μην καίει ρεύμα κλπ κλπ. να χει καλή αντιπροσωπία , φθηνά ανταλ/κά. help please someone.

μάλλον δεν ασχολήθηκες να διαβάσεις ούτε μέχρι την 4η σελίδα που έχει τον οδηγό πως επιλέγουμε κλιματιστικό του liakjim..

κάνε αυτά για αρχή, αν δεν καταλαβαίνεις ιδανικά ρωτάς μηχανικό ή οτι σου πλασάρει ο πωλητής του καταστήματος.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...