Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, PhoneKiller είπε

Οκ γιαυτό έχω λιγότερη κατανάλωση. Εμένα 14 τετραγωνικά έχει 1800-2500 (δεν ξέρω τι μόνωση έχει το δωμάτιο). 
9.000 BTU κλιματιστικό έχεις Nuvelle? Πόσα τετραγωνικά είναι το δωμάτιο?

Ναι 9αρι Nuvelle.

13 τ.μ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιλάμε ότι καταντάει αστείο πως μπορεί να ζεσταθεί ένα ολόκληρο σπίτι με τόσο μικρές καταναλώσεις 

D0218CA3-2AF1-4B33-86A8-88967417858D.png

F5E1910C-4CBA-4ACE-BEDA-060FC9708E12.png

BB010DA1-A088-44BA-8160-4EEB72C6537D.png

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μιλάμε ότι καταντάει αστείο πως μπορεί να ζεσταθεί ένα ολόκληρο σπίτι με τόσο μικρές καταναλώσεις 

282 kwh ολα μαζι? για γραψε και απωλειες ολου του σπιτιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, Specs είπε

282 kwh ολα μαζι? για γραψε και απωλειες ολου του σπιτιου

Ο χώρος είναι 50 τμ περίπου που είναι το Shorai και 50 τμ οι υπόλοιποι χώροι που είναι τα δυο 9 άρια που είναι αντίκρυστα σε δυο κρεβατοκάμαρες , ενδιάμεσα υπάρχει μια ακόμα κρεβατοκάμαρα και δυο μπάνια 

7A289E9B-FA83-4C55-AE08-AF0F91CF9AA8.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

634

Edit ουπς σόρρυ, είπες kwh

Μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας , δεν έχω τέτοιες μονώσεις για τόση λίγη ενέργεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

7A289E9B-FA83-4C55-AE08-AF0F91CF9AA8.jpeg

Από αυτά που έχω δει 3-4 χρόνια που βλέπω τα κλιματιστικά σου, πιστεύω ότι είσαι κοντά 6500W στην πραγματικότητα.

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

 

7A289E9B-FA83-4C55-AE08-AF0F91CF9AA8.jpeg

Από αυτά που έχω δει 3-4 χρόνια που βλέπω τα κλιματιστικά σου, πιστεύω ότι είσαι κοντά 6500W στην πραγματικότητα. Άντε 7000.

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

Μη το ξεφτιλίσουμε κιόλας , δεν έχω τέτοιες μονώσεις για τόση λίγη ενέργεια 

Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχω δει 3-4 χρόνια που βλέπω τα κλιματιστικά σου, πιστεύω ότι είσαι κοντά 6500W στην πραγματικότητα.

https://streamable.com/3dl7xa

 

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από αυτά που έχω δει 3-4 χρόνια που βλέπω τα κλιματιστικά σου, πιστεύω ότι είσαι κοντά 6500W στην πραγματικότητα.

Από αυτά που έχω δει 3-4 χρόνια που βλέπω τα κλιματιστικά σου, πιστεύω ότι είσαι κοντά 6500W στην πραγματικότητα. Άντε 7000.

Watts

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον είναι χαμηλότερη η απαίτηση από τα 9200 που βγαίνει αλλα δεν θα μπορούσα να βάλω και μικρότερο κλιματιστικό στο σαλόνι από 18 αρι γιατί είναι και θέμα χώρου και κυβικών αέρα που καλείτε να καλύψει και χρήσης του χώρου σαλόνι τραπεζαρία κουζίνα όπου η κουζίνα χωρίζει με πόρτα οποτε το κλιματιστικό πρέπει να προσπαθήσει να στείλει αέρα κι εκεί , εαν κλείσω την πόρτα της κουζίνας που είναι και πολύ μικρή το Shorai ακόμα και με θερμοκρασίες κάτω από το μηδέν δεν περνάει τα 500 watt 

για τα watt που λες καλά όταν η εξωτερική θερμοκρασία είναι στους 15-16 μιλάμε ότι δε καίνε τίποτα το Shorai κάθεται συνεχείς στα 250 watt και πιο κάτω , το Toyotomi είναι συνέχεια σβηστό η πρέπει να του ανεβάζω τη ζήτηση για να κρατιέται ανοιχτό και το Daikin στα 180 (μετά την επιδιόρθωση ,πιο πριν καθόταν στα 210 μετά γνωστά όν οφ)

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nuvelle σήμερα πάντως δίνει ρέστα που δουλεύει από το πρωί. 

Ανοιξε περίπου 08.00 και από τις 10.00 μέχρι τώρα είναι μια ευθεία γραμμή στα 250w. 

Κρατάει το δωμάτιο συνεχώς πάνω από 20, με ζήτηση 21.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω σαν νεος χρηστης στην θερμανση, εχω μεινει αναυδος...και δεν εννοω μονο λογω της κλειδωμενης τιμης που εχω ακομη, ΔΕΗ,

αλλα σαν kwh σε συγκριση με την σομπα την υδραυλικη πελλετ, που εχω πολλα χρονια και με 100 σακια την εβγαλα περισυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Eγω σαν νεος χρηστης στην θερμανση, εχω μεινει αναυδος...και δεν εννοω μονο λογω της κλειδωμενης τιμης που εχω ακομη, ΔΕΗ,

αλλα σαν kwh σε συγκριση με την σομπα την υδραυλικη πελλετ, που εχω πολλα χρονια και με 100 σακια την εβγαλα περισυ.

Είναι η αποδοτικότερη μορφή θέρμανσης , το μόνο που έχει να κάνει κάποιος είναι να κάνει σωστή μελέτη απωλειών σωστή τοποθέτηση και αγορά των κατάλληλων μηχανημάτων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...