Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Το τηλεκοντρόλ μοιάζει με tcl ή κάνω λάθος;

Έχεις δίκιο,ενα morris που έχω είναι ίδιο,είναι και εκείνο tcl.

Γενικά εάν έχεις καλό  ινβερτερ,,καταλαβαίνεις την διαφορά.....,δεν ξανακάνω το ίδιο λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, c-max είπε

Τελικα απο οτι φαινετε στους 2 εξωτερικη το heavy srk63 ανεβαζει την ελαχιστη στα 500w

 

2023-02-05_10-37-28.png

Όπως είδαμε στο 80αρι το οποίο πάει 900+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, c-max είπε

21 η 22 αναλογα

περίεργο να κάνει on-off σε τέτοιες συνθήκες. δοκίμασε αν θες να πας την ζήτηση στους 23-24. Το πιο πιθανό είναι να μην ανεβάσει τα watt πάνω από 600 αλλά να μην κάνει on-off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, c-max είπε

21 η 22 αναλογα

με ζήτηση 24 μήπως σταματήσει τα on off?

αυτές τις μέρες που το δουλεύω 24+ δεν κάνει καθόλου on off, δουλεύει εξαιρετικά μπορώ να πω σε άνεση χώρου,  τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

με ζήτηση 24 μήπως σταματήσει τα on off?

αυτές τις μέρες που το δουλεύω 24+ δεν κάνει καθόλου on off, δουλεύει εξαιρετικά μπορώ να πω σε άνεση χώρου,  τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..

Δεν είναι λύση να ανεβάζουμε συνεχώς την ζήτηση γιατί έτσι καταντάει και οικονομικά ασυμφορ9 αλλα και από άποψη διαβίωσης 

η λύση είναι να διαλέγουμε μηχανήματα που έχουν σοβαρό προγραμματισμό και δουλεύουν σερί στις ζητούμενες θερμοκρασίες 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, PhoneKiller είπε

 

Κάποιος με AUX j-smart είπε πως έχει την ίδια συμπεριφορά με το δικό μας 9αρι Nuvelle. Αλλά και κάποιος με TCL όπως λες.

Spoiler

Screenshot_2023-02-05-02-34-12-331_com_miui.gallery.jpg.28593604bc9a120cbf88043a7ecc797a.jpg

 

 

Ο liakjim ήταν αυτός που είπε ότι συμπεριφέρεται σαν το tcl των πεθερικών του

Στις 1/2/2023 στις 9:34 ΠΜ, liakjim είπε

Αυτά που βλέπετε @PhoneKiller και @Raki-meze στα δικά σας, το έχω παρατηρήσει στο tcl (morris) 12άρι των πεθερικών το οποίο όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από 10C, εκεί που μπορεί να παίξει στα 140κάτι watts , πηγαίνει σε ελάχιστα κάπου 350-360W οπότε από εκεί πάνω θα ξεκινήσει τα on-off πιο εύκολα. Δεν ξέρω αν μοιράζονται εντόσθια/εξαρτήματα, αλλά είναι κάτι που το έχουμε δει.

image.png.dcc8223ede505ba0f7e3e6a153db92f7.png

Αλλά χτες είπε ότι:

11 ώρες πριν, liakjim είπε

AUX είναι.

Το τηλεκοντρόλ όμως είναι TCL

https://www.aliexpress.com/item/1005003103538460.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είναι λύση να ανεβάζουμε συνεχώς την ζήτηση γιατί έτσι καταντάει και οικονομικά ασυμφορ9 αλλα και από άποψη διαβίωσης 

η λύση είναι να διαλέγουμε μηχανήματα που έχουν σοβαρό προγραμματισμό και δουλεύουν σερί στις ζητούμενες θερμοκρασίες 

Κάτι τέτοια μου λέγαν και στην Toyotomi,βάλτο 26C θέρμανση για να δουλέψει σαν inverter!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Rnd1978 είπε

Κάτι τέτοια μου λέγαν και στην Toyotomi,βάλτο 26C θέρμανση για να δουλέψει σαν inverter!

Δυστυχως τέτοιου είδους δικαιολογίες καταδεικνύουν παντελής έλλειψη γνώσεων του αντικειμένου που υποτίθεται ότι γνωρίζουν με κλειστά μάτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν είναι λύση να ανεβάζουμε συνεχώς την ζήτηση γιατί έτσι καταντάει και οικονομικά ασυμφορ9 αλλα και από άποψη διαβίωσης 

η λύση είναι να διαλέγουμε μηχανήματα που έχουν σοβαρό προγραμματισμό και δουλεύουν σερί στις ζητούμενες θερμοκρασίες 

σίγουρα, αλλά με αυτόν τον καιρό, ένα μηχάνημα να σου ζεστάνει σχεδόν 100τμ με 800-1000W κατανάλωση, το θεωρώ ικανοποιητικό.. 

αλλιώς μπορώ να ανάψω και τα 2 παλιά on off στα Υ/Δ, εκεί να δεις πού θα πάει η κατανάλωση 😅, αλλά προτιμώ να ανεβάσω λίγο του σαλονιού και ας κάψει λίγο παραπάνω.., γκρινια του κρυώνω κρυώνω να μην ακούω 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

η λύση είναι να διαλέγουμε μηχανήματα που έχουν σοβαρό προγραμματισμό και δουλεύουν σερί στις ζητούμενες θερμοκρασίες 

μεταξύ μας, αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας και βλέποντας διαγράμματα εδω είναι αρκετά θέμα τζοκερ να καταλήξει κανείς σε μηχάνημα που τελικά να δουλεύει στον χώρο του όπως πρέπει σε όλες τις συνθήκες. Τα κατάλληλα μηχανήματα όντως (πλέον) νομίζω τα γνωρίζουμε. Αλλά είναι και θέμα διαστασολόγησης, σωστής εγκατάστασης από τον τεχνικό, τοποθεσίας (μπαλκόνι - ταράτσα) και πολλών άλλων παραγόντων (αποστάσεις, τοποθέτηση εσωτερικά στο κατάλληλο σημείο ΑΝ υπάρχει διαθέσιμο) κλπ.

Δεν είναι τόσο απλό όπως το περιγράφεις σε καμία περίπτωση πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

σίγουρα, αλλά με αυτόν τον καιρό, ένα μηχάνημα να σου ζεστάνει σχεδόν 100τμ με 800-1000W κατανάλωση, το θεωρώ ικανοποιητικό.. 

αλλιώς μπορώ να ανάψω και τα 2 παλιά on off στα Υ/Δ, εκεί να δεις πού θα πάει η κατανάλωση 😅, αλλά προτιμώ να ανεβάσω λίγο του σαλονιού και ας κάψει λίγο παραπάνω.., γκρινια του κρυώνω κρυώνω να μην ακούω 😉

Δε λέμε για τη δικη  σου περίπτωση συγκεκριμένα , μιλάμε γενικά για τον προγραμματισμό κάποιων μηχανημάτων που μας φαίνεται περίεργη που δυστυχως φαίνεται να συμβαίνει πάνω κάτω σε μηχανήματα που έχουν στο ενεργειακό καρτελάκι φορτιο σχεδιασμού μεγαλύτερο στο θερμό κλίμα από ότι έχει στη μέση ζωνη

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

μεταξύ μας, αυτό που έχω καταλάβει διαβάζοντας και βλέποντας διαγράμματα εδω είναι αρκετά θέμα τζοκερ να καταλήξει κανείς σε μηχάνημα που τελικά να δουλεύει στον χώρο του όπως πρέπει σε όλες τις συνθήκες. Τα κατάλληλα μηχανήματα όντως (πλέον) νομίζω τα γνωρίζουμε. Αλλά είναι και θέμα διαστασολόγησης, σωστής εγκατάστασης από τον τεχνικό, τοποθεσίας (μπαλκόνι - ταράτσα) και πολλών άλλων παραγόντων (αποστάσεις, τοποθέτηση εσωτερικά στο κατάλληλο σημείο ΑΝ υπάρχει διαθέσιμο) κλπ.

Δεν είναι τόσο απλό όπως το περιγράφεις σε καμία περίπτωση πάντως.

Εαν το κλιματιστικο δε στο έχει βάλει ο μπάρμπα μητσος , δεν έχεις πέσει έξω σε διαστασιολογηση του στυλ θέλει ο χώρος 9 αρι βάζω 18 αρι η θέλει ο χώρος 24+ και πας και βάζεις 12 αρι και λες θα την παλέψει και έχεις επιλέξει κλιματιστικό που στο ταμπελάκι τα φορτία σχεδιασμου είναι όπως τα έχουμε περιγράψει τόσες φορές τότε μειώνεις σημαντικά το ενδεχόμενο να έχεις αυτές τις συμπεριφορές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, amotida είπε

Για τους αποσβεστήρες κραδασμών, είναι σημαντικό η μεταλλική ράβδος να είναι ασυνεχής (φωτογραφία).
Δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι τοποθετώντας τέτοια αμορτισέρ για κραδασμούς θα λυθεί το πρόβλημα που μας είπες, το σίγουρο πάντως είναι ότι η τοποθέτηση αυτών των κομματιών λάστιχου που έχεις ήδη βάλει είναι ίση με μηδέν . 
Αξιζει μια προσπαθεια

amortiser.jpg

Καλημέρα.

Άρα και τα ποδαράκια που έλεγε ο φίλος, που ουσιαστικά είναι μια βίδα μέσα σε λάστιχο, πάλι δεν μας κάνουν, διότι η βίδα (άρα το μεταλλικό τμήμα) είναι συνεχής...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...