Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δυστυχως τέτοιου είδους δικαιολογίες καταδεικνύουν παντελής έλλειψη γνώσεων του αντικειμένου που υποτίθεται ότι γνωρίζουν με κλειστά μάτια 

ας είμαστε γενικότερα λίγο πιο ελαστικοι στο τι λέμε.. 

σίγουρα καλά είναι να είναι οικονομικά τα μηχανήματα, αλλά ανάλογα τη χρήση ή την θερμική άνεση που θέλει ο καθένας..

ερχόμενος από κεντρική θέρμανση, το κλιματιστικό ήταν λύση ανάγκης, καθώς το πετρέλαιο δεν μπορεί να υποστηριχθεί πλέον..

άλλος κάθεται μέσα στο σπίτι με 12-15 άλλος θέλει 20+

εσύ δηλαδή πες πως λείπεις μέρες, γυρνάς και ανάβεις το κλιματιστικό στους 20, πότε περιμένεις να ζεστάνει σε καμία βδομάδα; εγώ δεν έχω τέτοια υπομονή, κρύο σπίτι το βάζω στο 30 να κάψει τέρμα να ζεστάνει γρήγορα και όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω το κατεβάζω στη θερμοκρασία που θελω και το αφήνω 24/7..

προτιμώ δηλαδή να το έχω στους πχ στους 23 και να ΜΗΝ κάνει on off αλλά να έχει πολύ καλή θερμοκρασία άνεση πάρα στους 21 και να αναβοσβήνει.., ας κάψει άλλες 100kwh παραπάνω, χαλάλι 😉

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 ώρες πριν, korakios είπε

ναι

σε μένα η κουλούρα πίσω έκανε αρκετή φασαρία γιατί ακουμπούσε στη βάση ένα σημείο ,εσένα δεν έχει βέβαια κάτι πίσω , δες στο πλαστικό που μπορεί να ακουμπά μήπως .

συντονισμός μπορεί να είναι και στο λούκι που ακουμπά παραπέρα όπως είδα στη φωτό , πιάνεις τη χαλκοσωλήνα και πολύ ελαφρά (μην κάνεις κανα τσάκισμα) την πιέζεις προς διάφορες κατευθύνσεις και θα καταλάβεις άμεσα αν προέρχεται απο εκεί .

πιάσε και τις λαμαρίνες μήπως είναι λασκαρισμένη καμια βίδα ή πίσω το σιτάκι

ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι είναι τηλεδιάγνωση , απλά μου τη σπάνε θόρυβοι και σε νιώθω 😂

Καλημέρα.

Θα τσεκάρω όσα περισσότερα μπορώ.

Η τελευταία προταση είναι to the point... Μου την σπάνε! Στο αυτοκίνητο να δεις, που τους εντοπίζω με το καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

ας είμαστε γενικότερα λίγο πιο ελαστικοι στο τι λέμε.. 

σίγουρα καλά είναι να είναι οικονομικά τα μηχανήματα, αλλά ανάλογα τη χρήση ή την θερμική άνεση που θέλει ο καθένας..

ερχόμενος από κεντρική θέρμανση, το κλιματιστικό ήταν λύση ανάγκης, καθώς το πετρέλαιο δεν μπορεί να υποστηριχθεί πλέον..

άλλος κάθεται μέσα στο σπίτι με 12-15 άλλος θέλει 20+

εσύ δηλαδή πες πως λείπεις μέρες, γυρνάς και ανάβεις το κλιματιστικό στους 20, πότε περιμένεις να ζεστάνει σε καμία βδομάδα; εγώ δεν έχω τέτοια υπομονή, κρύο σπίτι το βάζω στο 30 να κάψει τέρμα να ζεστάνει γρήγορα και όταν πιάσει τη θερμοκρασία που θέλω το κατεβάζω στη θερμοκρασία που θελω και το αφήνω 24/7..

προτιμώ δηλαδή να το έχω στους πχ στους 23 και να ΜΗΝ κάνει on off αλλά να έχει πολύ καλή θερμοκρασία άνεση πάρα στους 21 και να αναβοσβήνει.., ας κάψει άλλες 100kwh παραπάνω, χαλάλι 😉

Επειδή εγω ανέβαζα διαγράμματα κατανάλωσης από το πρώτο νήμα που έκλεισε θα έβλεπες ότι έγω ειμαι απο αυτούς που πατάω το κουμπί τον Οκτώβριο και το ξαναπατάω το Πάσχα οποτε δεν τίθεται θέμα εαν ειμαι σπίτι η όχι και θα το ξαναπώ για χιλιοστή φορά τα κλιματιστικά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να σβήνουν ποτέ ώστε να υπάρχει μια ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλους τους χώρους σε όλη την διάρκεια της σεζόν το6 χειμώνα 

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

ανάβεις το κλιματιστικό στους 20, πότε περιμένεις να ζεστάνει σε καμία βδομάδα;

Εαν έχει γίνει σωστή διαστασιολογηση αυτό δε μπορεί να συμβεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

έγω ειμαι απο αυτούς που πατάω το κουμπί τον Οκτώβριο και το ξαναπατάω το Πάσχα

Τι πρόγραμμα έχεις στο ρεύμα; Σταθερή τιμή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Raki-meze είπε

Τι πρόγραμμα έχεις στο ρεύμα; Σταθερή τιμή; 

Έχω το online το οποίο η τελική τιμή kWh βγαίνει όσο βγαίνει στον οποιοδήποτε μετά τις επιδοτήσεις , γιατί όπως θα ξέρεις όσοι είμαστε σε σταθερά τιμολόγια δεν παίρνουμε καμία επιδότηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εαν το κλιματιστικο δε στο έχει βάλει ο μπάρμπα μητσος , δεν έχεις πέσει έξω σε διαστασιολογηση του στυλ θέλει ο χώρος 9 αρι βάζω 18 αρι η θέλει ο χώρος 24+ και πας και βάζεις 12 αρι και λες θα την παλέψει και έχεις επιλέξει κλιματιστικό που στο ταμπελάκι τα φορτία σχεδιασμου είναι όπως τα έχουμε περιγράψει τόσες φορές τότε μειώνεις σημαντικά το ενδεχόμενο να έχεις αυτές τις συμπεριφορές 

το ίδιο λέμε.. ήδη έβαλες τα πιο σημαντικά ΑΝ.. αλλά και όλα by the book να γίνουν στην καλύτερη καταλήγεις σε αυτό που λες... "μειώνεις σημαντικά το ενδεχόμενο να έχεις αυτές τις συμπεριφορές" Σίγουρος πάντως δεν είσαι.

Όσο πιο μέσα έχει πέσει κανείς σε όλα τα παραπάνω τόσο καλύτερα θα δουλεύει το κλιματιστικό..

Επίσης τώρα που έχεις 0 εξωτερική, τι ζήτηση έχεις και σου έχει κάνει defrost?

4 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχω το online το οποίο η τελική τιμή kWh βγαίνει όσο βγαίνει στον οποιοδήποτε μετά τις επιδοτήσεις , γιατί όπως θα ξέρεις όσοι είμαστε σε σταθερά τιμολόγια δεν παίρνουμε καμία επιδότηση 

έχεις το παλιό ακόμα με το 0,10 - 0,07 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, userAnon είπε

περίεργο να κάνει on-off σε τέτοιες συνθήκες. δοκίμασε αν θες να πας την ζήτηση στους 23-24. Το πιο πιθανό είναι να μην ανεβάσει τα watt πάνω από 600 αλλά να μην κάνει on-off.

 

55 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

με ζήτηση 24 μήπως σταματήσει τα on off?

αυτές τις μέρες που το δουλεύω 24+ δεν κάνει καθόλου on off, δουλεύει εξαιρετικά μπορώ να πω σε άνεση χώρου,  τουλάχιστον στα δικά μου μάτια..

Γιατι να ανεβασω; Αφου εχω 21+ εσωτερικη θερμοκρασια και διατηρητε σε αυτη. Αν το παω 24 θα βρασω.

Απο την στιγμη που διατηρει την θερμοκρασια ας κανει ον οφ και οφ ον και οτι θελει δεν με πειραζει καθολου.

Το ανεφερα για ακαδημαικους λογους

Και οσο για την θερμικη ανεση τωρα ειναι καλυτερα, δεν εχω κρυα ρευματα που ειχα οταν επεφτε 160w

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ο liakjim ήταν αυτός που είπε ότι συμπεριφέρεται σαν το tcl των πεθερικών του

Αλλά χτες είπε ότι:

Το τηλεκοντρόλ όμως είναι TCL

https://www.aliexpress.com/item/1005003103538460.html

Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαστε και μέσα στο μηχάνημα. Ως τώρα (διαστάσεις εξωτερικής μονάδας, εύρος capacity ), έδειχναν aux (και μάλιστα το j-smart) αλλά το τηλεκοντρόλ και η συμπεριφορά θυμίζει TCL. Μπορεί να έχει mix εξαρτημάτων, έτσι και αλλιώς κάποια εργοστάσια από τα βάθη της Κίνας φτιάχνουν τα πάντα. Αυτό που μένει είναι ότι είναι κινέζικο του κιλού, ότι σημαίνει αυτό. 

58 λεπτά πριν, userAnon είπε

και κάνει on-off? με τι ζήτηση?

Δεν κάνει on-off. Απλά ανέβασε από προγραμματισμό το ελάχιστα watts στους 2C (δεν ξέρουμε γιατί, η απάντηση μπορεί να είναι στο service manual πχ κάποιες προστασίες ή τσιτάκι για το eurovent 😇 ) , οπότε αυτά τα watts είναι πολλά για τον χώρο και τις απώλειες (ακόμη) και απλά σβήνει από το offset του.

Εδώ η κατάσταση ακόμη ψιλοχαλαρή. Το σπίτι δεν έχει ανεβάσει ακόμη απώλειες. Το asyg24kmta έκανε ένα defrost δίνοντας 4.5KW στον χώρο για 22C, το daikin χαλαρά στα 180W (αν και δείχνει τάση να ανέβει λίγο) και το carrier καίει συγκριτικά τον κώλο του (για χώρο με 40% λιγότερες απώλειες από το daikin και με ίδια θερμοκρασία στο δωμάτιο).

image.png.d6a9c0119ad1959c79e12bd8a64bcf41.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

Σίγουρος πάντως δεν είσαι.

Ούτε για το κ@λο μου που λένε 

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

έχεις το παλιό ακόμα με το 0,10 - 0,07 ?

0,096/0,076 μέχρι τέλος Νοέμβριου του 23 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, nk9 είπε

Άρα και τα ποδαράκια που έλεγε ο φίλος, που ουσιαστικά είναι μια βίδα μέσα σε λάστιχο, πάλι δεν μας κάνουν, διότι η βίδα (άρα το μεταλλικό τμήμα) είναι συνεχής...

Πώς το ξέρεις αυτό; Ρώτησες τον έμπορο και σου είπε αυτό;


Συνήθως, αυτός ο τύπος αντικραδασμικών είναι του είδους που ανέφερα... με ασυνεχή μεταλλική ράβδο... τα μεταλλικά μέρη είναι δύο στον αριθμό( όπως στη φωτογραφία που έδειξα) και δεν ακουμπάνε μεταξύ τους, ο πυρήνας είναι μόνο καουτσούκ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Επειδή εγω ανέβαζα διαγράμματα κατανάλωσης από το πρώτο νήμα που έκλεισε θα έβλεπες ότι έγω ειμαι απο αυτούς που πατάω το κουμπί τον Οκτώβριο και το ξαναπατάω το Πάσχα οποτε δεν τίθεται θέμα εαν ειμαι σπίτι η όχι και θα το ξαναπώ για χιλιοστή φορά τα κλιματιστικά ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να σβήνουν ποτέ ώστε να υπάρχει μια ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλους τους χώρους σε όλη την διάρκεια της σεζόν το6 χειμώνα

Και εγώ αυτή την φιλοσοφία έχω ακολουθήσει, αλλά αν λείψεις 7-10 μέρες τι θα κάνεις δεν θα τα σβήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επίσης τώρα που έχεις 0 εξωτερική, τι ζήτηση έχεις και σου έχει κάνει defrost

21 τις περισσότερες φορές και καμία φορά 22 στο Daikin

defrost δεν έχω πιάσει ακόμα στα διαγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ούτε για το κ@λο μου που λένε 

για αυτό ειπα ας μην μιλάμε με σιγουριά , ότι αν γίνει το α και το β θα έχει κανείς το επθυμητό αποτέλεσμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

ε, αυτή δεν είναι η τιμή που έχουν όλοι.. καλά θα ήταν

Η τελική δεν είναι αυτή ,πάει ανάλογα τις ρυθμιζόμενες από 0,15 έως 0,25

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...