Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

ποιο απο τα 2 λετε; Κανα αλλο σε αυτα τα χρηματα;

Το ένα είναι 18 αρι και το άλλο 24 μήπως θα ήταν καλύτερα να βρεις πόσα btu χρειάζεται ο χώρος και μετά να δεις τα υπόλοιπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

38 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211702-carrier-42qhg024d8s-crystal-iii
 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/200684-toyotomi-stn-stg-918r32-satori

Εχω ενα inverter split Class C στην θερμανση, 10 ετιας. Δεν ξερω ποσο καιει, τραβαει κατευθειαν απο ασφαλεια στον πινακα.

το σαλονι μου ειναι 20τμ που θα μπει το κλιματιστικο και ολο το σπιτι 45.

ποιο απο τα 2 λετε; Κανα αλλο σε αυτα τα χρηματα;

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , ήθελα να ρωτήσω αν όλα είναι καλά σχετικά με τις καταναλώσεις των κλιματιστικών μου . 
a)Carrier 42QHP12E8S Platinum 12 αρι στο σαλόνι 

b) Daikin Sensira ATXC/ARXC35 12 άρι στο υπνοδωμάτιο 

τα τετραγωνικά του σπιτιού είναι 85 περίπου 

ανοικτα και τα δυο με ρύθμιση στους 21 βαθμούς για θέρμανση για περίπου 7 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας από 17:00 έως 0:00 ο μετρητής έδειξε 6.5 kWh μεικτά δηλαδή μαζί με φώτα τηλεοραση ψυγείο και κλιματιστικά . Η θερμοκρασία σε όλο το σπίτι ήταν σταθερά 20.5 βαθμοί Κελσίου,   στο σαλόνι ήταν λίγο παραπάνω στους 22 καθώς και στο δωμάτιο που είχα το daikin ενώ στους άλλους χώρους ήταν 20.5 και η εξωτερική θερμοκρασία ήταν γύρω στους 12 με 13 βαθμους . 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xaralam είπε

Καλησπερα , ήθελα να ρωτήσω αν όλα είναι καλά σχετικά με τις καταναλώσεις των κλιματιστικών μου . 
a)Carrier 42QHP12E8S Platinum 12 αρι στο σαλόνι 

b) Daikin Sensira ATXC/ARXC35 12 άρι στο υπνοδωμάτιο 

τα τετραγωνικά του σπιτιού είναι 85 περίπου 

ανοικτα και τα δυο με ρύθμιση στους 21 βαθμούς για θέρμανση για περίπου 7 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας από 17:00 έως 0:00 ο μετρητής έδειξε 6.5 kWh μεικτά δηλαδή μαζί με φώτα τηλεοραση ψυγείο και κλιματιστικά . Η θερμοκρασία σε όλο το σπίτι ήταν σταθερά 20.5 βαθμοί Κελσίου,   στο σαλόνι ήταν λίγο παραπάνω στους 22 καθώς και στο δωμάτιο που είχα το daikin ενώ στους άλλους χώρους ήταν 20.5 και η εξωτερική θερμοκρασία ήταν γύρω στους 12 με 13 βαθμους . 

Μισό λεπτό να εφαρμόσω επιστημονικά κριτήρια:

Spoiler

W5DvQYjyESyhCqKdEbuURp4x-ymbaY_oaJqp7Msk

😛

Σοβαρά τώρα.

Κανείς μας δεν μπορεί να στο πει μιας και έχουμε ένα κάρο αγνώστους.

Έχεις καλά κλιματιστικά, ειδικά το platinum οπότε λογικά θα έχεις και καλές καταναλώσεις για τις (άγνωστες) ανάγκες του χώρου σου.

Αν θες πες μας 2 κουβέντες για το Platimum μιας και δεν θυμάμαι να έχει εμφανιστεί άλλος με δαύτο πχ αν τρίζουν τα πλαστικά, αν κάνει θόρυβο , αν είναι δυνατό και ιδανικά κανά βιντεάκι από την εξωτερική μονάδα. Φαντάζομαι δεν τα έχεις σε πρίζα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μισό λεπτό να εφαρμόσω επιστημονικά κριτήρια:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

W5DvQYjyESyhCqKdEbuURp4x-ymbaY_oaJqp7Msk

😛

Σοβαρά τώρα.

Κανείς μας δεν μπορεί να στο πει μιας και έχουμε ένα κάρο αγνώστους.

Έχεις καλά κλιματιστικά, ειδικά το platinum οπότε λογικά θα έχεις και καλές καταναλώσεις για τις (άγνωστες) ανάγκες του χώρου σου.

Αν θες πες μας 2 κουβέντες για το Platimum μιας και δεν θυμάμαι να έχει εμφανιστεί άλλος με δαύτο πχ αν τρίζουν τα πλαστικά, αν κάνει θόρυβο , αν είναι δυνατό και ιδανικά κανά βιντεάκι από την εξωτερική μονάδα. Φαντάζομαι δεν τα έχεις σε πρίζα ε;

Το platinum ακούγονται τα πλαστικά λίγο ένα δυο τσακ μόνο στην αρχή για 1 με 2 λεπτά . Έχει πολλές λειτουργίες όπως follow me και το έξυπνο μάτι που κατευθύνει η απομακρύνει τον αέρα απο τα άτομα που βρίσκονται στο χώρο από μόνο του . Κυρίως το δουλεύω με το follow me και ένταση ανεμιστήρα στο auto  . To σαλόνι μου είναι γύρω στα 35 τετραγωνικά δίπλα τζάμια κτλ και το σπίτι χτίστηκε το 2002 . Από θόρυβο εξωτερικής μονάδας δεν ακούς τίποτα εσωτερικά τώρα στο auto κατά μέσο όρο ο θόρυβος δεν ενοχλεί στην αρχή είναι πιο δυνατός αλλά μετά ο ανεμιστήρας πέφτει και δουλεύει γύρω στο 30 με 40 % στο silent mode δεν ακούς σχεδόν τίποτα αλλά η απόδοση σίγουρα πέφτει και τις πολύ κρύες μέρες δεν νομίζω να επαρκεί . Το ωραίο που έχει είναι ότι αν πιάσει θερμοκρασία από μόνο του σηκώνει τις περσίδες και κατευθύνει τον αέρα ψηλά ώστε να μην σου έρχεται ο χλιαρός- ψιλό κρύος αέρας όπως κάνουν αλλά κλιματιστικά και μετά βέβαια επανέρχεται στις αρχικές ρυθμίσεις συνήθως βέβαια ρυθμίζει την ένταση του αέρα και την θερμοκρασία αυτού χωρίς ποτέ να βγάζει χλιαρό η κρύο και χωρίς να σηκώνει τις περσίδες  . Το WiFi του δουλεύει μέχρι στιγμής άψογα .Σε πρίζα τα έχω μόνο που στο platinum έχω και προστατευτικό τάσης . Σε σχέση με το daikin είναι σίγουρα πολύ πιο δυνατό . Εξάλλου έχει μέγιστη απόδοση γύρω στα 21000 btu σε θέρμανση και αυτό φαίνεται μόλις το ανάβεις 

Επεξ/σία από xaralam
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xaralam είπε

Το ωραίο που έχει είναι ότι αν πιάσει θερμοκρασία από μόνο του σηκώνει τις περσίδες και κατευθύνει τον αέρα ψηλά ώστε να μην σου έρχεται ο χλιαρός- ψιλό κρύος αέρας όπως κάνουν αλλά κλιματιστικά και μετά βέβαια επανέρχεται στις αρχικές ρυθμίσεις συνήθως βέβαια ρυθμίζει την ένταση του αέρα και την θερμοκρασία αυτού χωρίς ποτέ να βγάζει χλιαρό η κρύο και χωρίς να σηκώνει τις περσίδες

Σηκώνει περσίδες γιατί απλά κλείνει τα άλλα που λες ότι σου ρίχνουν χλιαρό κρύο αέρα σημαίνει ότι δουλεύουν σε πολύ χαμηλή κατανάλωση ,το ότι δε βγάζει ποτεχλιαρο αέρα όπως λες σημαίνει ότι το κλιματιστικό δουλεύει σε πολύ υψηλά watt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σηκώνει περσίδες γιατί απλά κλείνει τα άλλα που λες ότι σου ρίχνουν χλιαρό κρύο αέρα σημαίνει ότι δουλεύουν σε πολύ χαμηλή κατανάλωση ,το ότι δε βγάζει ποτεχλιαρο αέρα όπως λες σημαίνει ότι το κλιματιστικό δουλεύει σε πολύ υψηλά watt 

Δεν σηκώνει συχνά περσίδες μια δυο φορές στις 7 ώρες περίπου . Βγάζει χλιαρό αέρα αλλά όχι σε βαθμό που να είναι ενοχλητικός πχ στο daikin καμία φορά είναι λίγο ενοχλητικός σε αυτό δεν είναι . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, xaralam είπε

Το platinum ακούγονται τα πλαστικά λίγο ένα δυο τσακ μόνο στην αρχή για 1 με 2 λεπτά . Έχει πολλές λειτουργίες όπως follow me και το έξυπνο μάτι που κατευθύνει η απομακρύνει τον αέρα απο τα άτομα που βρίσκονται στο χώρο από μόνο του . Κυρίως το δουλεύω με το follow me και ένταση ανεμιστήρα στο auto  . To σαλόνι μου είναι γύρω στα 35 τετραγωνικά δίπλα τζάμια κτλ και το σπίτι χτίστηκε το 2002 . Από θόρυβο εξωτερικής μονάδας δεν ακούς τίποτα εσωτερικά τώρα στο auto κατά μέσο όρο ο θόρυβος δεν ενοχλεί στην αρχή είναι πιο δυνατός αλλά μετά ο ανεμιστήρας πέφτει και δουλεύει γύρω στο 30 με 40 % στο silent mode δεν ακούς σχεδόν τίποτα αλλά η απόδοση σίγουρα πέφτει και τις πολύ κρύες μέρες δεν νομίζω να επαρκεί . Το ωραίο που έχει είναι ότι αν πιάσει θερμοκρασία από μόνο του σηκώνει τις περσίδες και κατευθύνει τον αέρα ψηλά ώστε να μην σου έρχεται ο χλιαρός- ψιλό κρύος αέρας όπως κάνουν αλλά κλιματιστικά και μετά βέβαια επανέρχεται στις αρχικές ρυθμίσεις συνήθως βέβαια ρυθμίζει την ένταση του αέρα και την θερμοκρασία αυτού χωρίς ποτέ να βγάζει χλιαρό η κρύο και χωρίς να σηκώνει τις περσίδες  . Το WiFi του δουλεύει μέχρι στιγμής άψογα .Σε πρίζα τα έχω μόνο που στο platinum έχω και προστατευτικό τάσης . Σε σχέση με το daikin είναι σίγουρα πολύ πιο δυνατό . Εξάλλου έχει μέγιστη απόδοση γύρω στα 21000 btu σε θέρμανση και αυτό φαίνεται μόλις το ανάβεις 

Αν σε ενδιαφέρει να δεις την απόδοση και την συμπεριφορά των κλιματιστικών σου, προτείνω την αγορά 2 τέτοιων https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html

Σε συνδυασμό με αυτό https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

μετράς kwh και φτιάχνεις διαγράμματα κατανάλωσης .

Κάπως έτσι :

1984397482_Annotation2020-02-11084818.png.86800aa752c95f85296abda5e4eb926f.png

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αν σε ενδιαφέρει να δεις την απόδοση και την συμπεριφορά των κλιματιστικών σου, προτείνω την αγορά 2 τέτοιων https://www.skroutz.gr/s/21608669/TP-LINK-HS110-v3-White.html

Σε συνδυασμό με αυτό https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor

μετράς kwh και φτιάχνεις διαγράμματα κατανάλωσης .

Κάπως έτσι :

1984397482_Annotation2020-02-11084818.png.86800aa752c95f85296abda5e4eb926f.png

Στο παραπάνω διάγραμμα τι βλέπουμε ? Τα watt ανά συγκεκριμένη ώρα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xaralam είπε

Στο παραπάνω διάγραμμα τι βλέπουμε ? Τα watt ανά συγκεκριμένη ώρα ? 

Στιγμιαία watts στη μονάδα του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, xaralam είπε

[...]ο θόρυβος δεν ενοχλεί στην αρχή είναι πιο δυνατός αλλά μετά ο ανεμιστήρας πέφτει και δουλεύει γύρω στο 30 με 40 % στο silent mode δεν ακούς σχεδόν τίποτα αλλά η απόδοση σίγουρα πέφτει και τις πολύ κρύες μέρες δεν νομίζω να επαρκεί .

[...]

Σε σχέση με το daikin είναι σίγουρα πολύ πιο δυνατό . Εξάλλου έχει μέγιστη απόδοση γύρω στα 21000 btu σε θέρμανση και αυτό φαίνεται μόλις το ανάβεις 

Αυτό που θεωρείς πλεονέκτημα, και σε συνάρτηση με τις γνώσεις που έχεις σχετικά με τη λειτουργία των κλιματιστικών, θα είναι στο μέλλον το μεγάλο μειονέκτημα του Carrier και ειδικά στη θέρμανση.

Και σε πανομοιότυπους χώρους να τα είχες τοποθετήσει, το Daikin θα είχε μικρότερη κατανάλωση και συνολικά καλύτερη αποδοτικότητα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, filipN είπε

Αυτό που θεωρείς πλεονέκτημα, και σε συνάρτηση με τις γνώσεις που έχεις σχετικά με τη λειτουργία των κλιματιστικών, θα είναι στο μέλλον το μεγάλο μειονέκτημα του Carrier και ειδικά στη θέρμανση.

Και σε πανομοιότυπους χώρους να τα είχες τοποθετήσει, το Daikin θα είχε μικρότερη κατανάλωση και συνολικά καλύτερη αποδοτικότητα!

 Ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από το daikin το λέει και στα χαρακτηριστικά του απλά εμένα με νοιάζει να είναι γενικά οικονομικό σαν κλιματιστικό για αυτό και σας ρώτησα αν οι καταναλώσεις που ανέφερα είναι καλές . Επίσης από κλιματιστικά δηλώνω άσχετος 😂

12 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στιγμιαία watts στη μονάδα του χρόνου.

Ευχαριστω 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filipN είπε

Αυτό που θεωρείς πλεονέκτημα, και σε συνάρτηση με τις γνώσεις που έχεις σχετικά με τη λειτουργία των κλιματιστικών, θα είναι στο μέλλον το μεγάλο μειονέκτημα του Carrier και ειδικά στη θέρμανση.

Και σε πανομοιότυπους χώρους να τα είχες τοποθετήσει, το Daikin θα είχε μικρότερη κατανάλωση και συνολικά καλύτερη αποδοτικότητα!

Από την περιγραφή του φίλου υποψιαζόμαστε για υψηλά ελαχιστα watts αλλά χωρίς πριζακι και διαγράμματα δεν μπορούμε να πούμε στα σίγουρα αν και το ταμπελακι του μας το λέει ξεκάθαρα πως δουλεύει. Επίσης αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα μεγαλύτερη συνολική κατανάλωση.

Θα έλεγα να μη βγάλουμε βιαστικά συμπεράσματα χωρίς στοιχεία, ειδικά με το συγκεκριμένο κλιματιστικό που είναι από το πάνω ράφι της midea.

10 λεπτά πριν, xaralam είπε

 Ότι έχει μεγαλύτερη κατανάλωση από το daikin το λέει και στα χαρακτηριστικά του

Προφανώς αναφέρεσαι στις kwh. Είναι σε διαφορετικά φορτία οπότε δεν κάνουμε έτσι σύγκριση παρά μόνο κοιτάμε τα scop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ ανέφερα τις kWh που έγραψε ο μετρητής στο διαμέρισμα μου . Σε 7 ώρες ήταν περίπου 6.5 . Εάν βγάλουμε φώτα ψυγεία κτλ που είναι με την ίδια χρήση χωρίς κλιματιστικά γύρω στην 1,5 kWh μετρημένα  τα κλιματιστικά έκαψαν γύρω στις 5 kWh . Αυτό που ρωτάω είναι εάν σας φαίνεται πολύ η όχι 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...