Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εγώ θέλω 20kwh την ημέρα. Τι ιδέα πήρε;

πηρε μια ιδεα αναλογη της ερωτησησς που εκανε 

11 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Χανεις μηνιαια data με reset

1169992466_.png.ef86d4195957410c1dac88824dfc865f.pngεδω μεσα εχει και reset αλλα το τελικο αποτελεσμα δεν εχει επηρεαστει οι μετρησεις βγαζουν το μηνιαιο 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, dimostr είπε

πηρε μια ιδεα αναλογη της ερωτησησς που εκανε

Εδώ συμφωνούμε. Με τη γενικουρα που ρώτησε πήρε μια γενικουρα απάντηση.

48 λεπτά πριν, xaralam είπε

Παιδιά εγώ ανέφερα τις kWh που έγραψε ο μετρητής στο διαμέρισμα μου . Σε 7 ώρες ήταν περίπου 6.5 . Εάν βγάλουμε φώτα ψυγεία κτλ που είναι με την ίδια χρήση χωρίς κλιματιστικά γύρω στην 1,5 kWh μετρημένα  τα κλιματιστικά έκαψαν γύρω στις 5 kWh . Αυτό που ρωτάω είναι εάν σας φαίνεται πολύ η όχι 

Οι πληροφορίες που δίνεις δεν επαρκούν για να πάρεις απάντηση.

Το μόνο που ξέρουμε ότι τα κλιματιστικά αυτά έχουν από το καλύτερα scop της αγοράς.

Αν είναι σωστά ή όχι για τον χώρο σου, θα το μάθουμε ΜΟΝΟ με τα πριζάκια που σου έβαλα σε λινκ και κοιτώντας τα διαγράμματά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, liakjim είπε

Εδώ συμφωνούμε. Με τη γενικουρα που ρώτησε πήρε μια γενικουρα απάντηση.

Χαχαχαχα .  Ναι δεν έχετε άδικο αλλά μέσα σε άκρες ήθελα να ήξερα τι παίζει . Να σε ρωτήσω φίλε μου κάτι άλλο σχετικά με το platinum είδα σε παλαιότερη ανάρτηση κάποιο θέμα που είχες με το follow me . Πάνω κάτω κάνει και σε εμένα το ίδιο δηλαδή ζητάω 21 και αυτό ανεβάζει ανεβάζει μέχρι που ξεπερνάει τους 21 στο χειριστήριο . Λες να έχω κάποιο θέμα ? Εσυ πως έλυσες το πρόβλημα ? 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, xaralam είπε

Χαχαχαχα .  Ναι δεν έχετε άδικο αλλά μέσα σε άκρες ήθελα να ήξερα τι παίζει . Να σε ρωτήσω φίλε μου κάτι άλλο σχετικά με το platinum είδα σε παλαιότερη ανάρτηση κάποιο θέμα που είχες με το follow me . Πάνω κάτω κάνει και σε εμένα το ίδιο δηλαδή ζητάω 21 και αυτό ανεβάζει ανεβάζει μέχρι που ξεπερνάει τους 21 στο χειριστήριο . Λες να έχω κάποιο θέμα ? Εσυ πως έλυσες το πρόβλημα ? 

Για να δουλέψει το follow me πρέπει το τηλεχειριστήριο να σημαδεύει συνέχεια το κλιματιστικό.

Μετά θα πρέπει να το βάλεις σε σωστή θέση. Αν το βάλεις εκεί που πέφτει ο ζεστός αέρας θα κλείνει γρηγορότερα. Αν το βάλεις στου διαόλου τη μάνα δεν θα κλείνει ποτέ.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει στο app και στην πρόσοψη του κλιματιστικού να δείχνει τη ρύθμιση που έβαλες .

Τέλος θα πρέπει να πάει +0.5 από τη ρύθμιση για να κλείσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, liakjim είπε

Για να δουλέψει το follow me πρέπει το τηλεχειριστήριο να σημαδεύει συνέχεια το κλιματιστικό.

Μετά θα πρέπει να το βάλεις σε σωστή θέση. Αν το βάλεις εκεί που πέφτει ο ζεστός αέρας θα κλείνει γρηγορότερα. Αν το βάλεις στου διαόλου τη μάνα δεν θα κλείνει ποτέ.

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει στο app και στην πρόσοψη του κλιματιστικού να δείχνει τη ρύθμιση που έβαλες .

Τέλος θα πρέπει να πάει +0.5 από τη ρύθμιση για να κλείσει.

Το app δείχνει την ρύθμιση που έχω βάλει το χειριστήριο κοιτάζει το κλιματιστικό και είναι περίπου στα 3 με 4 μέτρα απόσταση  αλλά σκέψου ότι πχ αν το έχω στους 21 πρέπει το χειριστήριο να φτάσει 23 για να κλείσει μέχρι τότε βγάζει full . Μάλλον έχω θέμα ... Θα πάρω αύριο carrier και θα δω ... επίσης το άλλο που παρατήρησα οχι σε λειτουργία follow me είναι ότι η εσωτερική μονάδα διαβάζει παραπάνω βαθμούς για να αρχίσει να μειώνει ρυθμούς πχ στους 21 ζήτηση πρέπει να φτάσει να διαβάζει 24 για να κόψει και να βγάζει χλιαρό προς ζεστό αέρα με μειωμένη ένταση και τον διατηρεί εκεί δηλαδή σπάνια κάνει on off όπως είπα στην αρχή  μήπως τελικά για αυτό και η τσιμπημένη κατανάλωση μήπως έχω κάποιο θέμα ? 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xaralam είπε

Το app δείχνει την ρύθμιση που έχω βάλει το χειριστήριο κοιτάζει το κλιματιστικό και είναι περίπου στα 3 με 4 μέτρα απόσταση  αλλά σκέψου ότι πχ αν το έχω στους 21 πρέπει το χειριστήριο να φτάσει 23 για να κλείσει μέχρι τότε βγάζει full . Μάλλον έχω θέμα ... Θα πάρω αύριο carrier και θα δω ... επίσης το άλλο που παρατήρησα είναι ότι η εσωτερική μονάδα διαβάζει παραπάνω βαθμούς για να αρχίσει να μειώνει ρυθμούς πχ στους 21 ζήτηση πρέπει να φτάσει να διαβάζει 24 για να κόψει και να βγάζει χλιαρό προς ζεστό αέρα με μειωμένη ένταση μήπως τελικά για αυτό και η τσιμπημένη κατανάλωση μήπως έχω κάποιο θέμα ? 

Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σαν να μην ςιναι ενεργοποιημενο το follow me 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimostr είπε

πηρε μια ιδεα αναλογη της ερωτησησς που εκανε 

1169992466_.png.ef86d4195957410c1dac88824dfc865f.pngεδω μεσα εχει και reset αλλα το τελικο αποτελεσμα δεν εχει επηρεαστει οι μετρησεις βγαζουν το μηνιαιο 

Αρα δεν εκανες reset απλως εσβησες τα αρχεια.
Παντως το Τοσιμπα με δεδομενο οτι στο 8ωρο που φαινεται στο διαγραμμα εχει καψει πανω απο 1,6ΚW, το προηγουμενο 11ωρο η ηταν κλειστο για τουλαχιστον καποιες ωρες η επαιζε ολη νυχτα στα 100w

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, rbx1000 είπε

Αρα δεν εκανες reset απλως εσβησες τα αρχεια.
Παντως το Τοσιμπα με δεδομενο οτι στο 8ωρο που φαινεται στο διαγραμμα εχει καψει πανω απο 1,6ΚW, το προηγουμενο 11ωρο η ηταν κλειστο για τουλαχιστον καποιες ωρες η επαιζε ολη νυχτα στα 100w

Σβηνω τα logs για να καθαρισουν τα διαγραμματα το toshiba εγω στη θερμανση δε το εχω δει να γραφει κατω απο 122 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Ετσι οπως το περιγραφεις ειναι σαν να μην ςιναι ενεργοποιημενο το follow me 

Ναι αλλά εάν το πας όπως λες κοντά στο ζεστό αέρα και ανεβάσει αμέσως θερμοκρασία τότε κλείνει γρήγορα αρα είναι ενεργοποιημένο . Επίσης δες την επεξεργασία στο προηγούμενο μήνυμα και για την συμπεριφορά σε λειτουργία χωρίς follow me 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xaralam είπε

Ναι αλλά εάν το πας όπως λες κοντά στο ζεστό αέρα και ανεβάσει αμέσως θερμοκρασία τότε κλείνει γρήγορα αρα είναι ενεργοποιημένο . Επίσης δες την επεξεργασία στο προηγούμενο μήνυμα και για την συμπεριφορά σε λειτουργία χωρίς follow me 

Τότε έχει μεγάλο offset πρέπει να βρεις καλή θέση για το χειριστήριο για να ανταποκρίνεται σωστά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dimostr είπε

Σβηνω τα logs για να καθαρισουν τα διαγραμματα το toshiba εγω στη θερμανση δε το εχω δει να γραφει κατω απο 122 

Το Total today ειναι η καταναλωση απο 00:00 μεχρι τις 19:00 και ειναι 2,75kw
Στο διαγραμμα βλεπουμε οτι απο 11:00 μεχρι 19:00  εχει καψει τουλαχιστον 1,6kw αφου η μεση  ωριαια ειναι σιγουρα πανω απο 200w (200 x 8 = 1,6kw)
Μας μενουν 1,1Kw στο προηγουμενο 11ωρο που δεν φαινεται. Οποτε η 00:00 - 11:00 ειχε μεση ωριαια 100w.

Επεξ/σία από rbx1000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το Total today ειναι η καταναλωση απο 00:00 μεχρι τις 19:00 και ειναι 2,75kw
Στο διαγραμμα βλεπουμε οτι απο 11:00 μεχρι 19:00  εχει καψει τουλαχιστον 1,6kw αφου η μεση  ωριαια ειναι σιγουρα πανω απο 200w (200 x 8 = 1,6kw)
Μας μενουν 1,1Kw στο προηγουμενο 11ωρο που δεν φαινεται. Οποτε η 00:00 - 11:00 ειχε μεση ωριαια 100w.

Δεν υπάρχει περίπτωση να έπεσε τόσο εχει μείνει σβηστό τους πολλές ώρες γιατί άναψα το τζάκι στις 10 το βράδυ και έσβησε στις 3-4 το πρωί οπότε πρέπει να είχε μείνει σβηστό αυτές τις ώρες 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, xaralam είπε

Το app δείχνει την ρύθμιση που έχω βάλει το χειριστήριο κοιτάζει το κλιματιστικό και είναι περίπου στα 3 με 4 μέτρα απόσταση  αλλά σκέψου ότι πχ αν το έχω στους 21 πρέπει το χειριστήριο να φτάσει 23 για να κλείσει μέχρι τότε βγάζει full . Μάλλον έχω θέμα ... Θα πάρω αύριο carrier και θα δω ... επίσης το άλλο που παρατήρησα οχι σε λειτουργία follow me είναι ότι η εσωτερική μονάδα διαβάζει παραπάνω βαθμούς για να αρχίσει να μειώνει ρυθμούς πχ στους 21 ζήτηση πρέπει να φτάσει να διαβάζει 24 για να κόψει και να βγάζει χλιαρό προς ζεστό αέρα με μειωμένη ένταση και τον διατηρεί εκεί δηλαδή σπάνια κάνει on off όπως είπα στην αρχή  μήπως τελικά για αυτό και η τσιμπημένη κατανάλωση μήπως έχω κάποιο θέμα ? 

Δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα κάτι έτσι όπως τα γράφεις.

Δεν έχω κάτσει ποτέ πάνω από το τηλεκοντρόλ για να δω που κόβει και τι δείχνει στο καντράν.

Ξέρω ότι στον χώρο μέσα, παίζει +/- 0.5.

Εσύ πόσο έχεις στον χώρο;

 

12 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση να έπεσε τόσο εχει μείνει σβηστό τους πολλές ώρες γιατί άναψα το τζάκι στις 10 το βράδυ και έσβησε στις 3-4 το πρωί οπότε πρέπει να είχε μείνει σβηστό αυτές τις ώρες 

"Αααααα, και είχα και ένα μπλακ άουτ ένα διωράκι".

Βρε θα μας τρελάνετε 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Η αλήθεια τρελαίνει 

Ποια αλήθεια;

Ότι τα διαγράμματα δεν έχουν τη σωστή πληροφορία;

Ή ότι το daikin ξεσκίζεται για να ζεστάνει το toyotomi και πιθανώς και το shorai;

😇

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...