Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το ποσο διαβαζει η μοναδα εξαρταται απο το οφσετ και τον χωρο.
Με ζητηση 21 ποσο εχεις στον χωρο? Οχι ποσο διαβαζει το κλιματιστικο.

Ασε τουλαχιστον και τα διαγραμματα.

Ναι δε θα σβήσω καθόλου ότι τρέχει από το πρωί θα μείνει μέχρι αύριο το πρωί 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Το ποσο διαβαζει η μοναδα εξαρταται απο το οφσετ και τον χωρο.
Με ζητηση 21 ποσο εχεις στον χωρο? Οχι ποσο διαβαζει το κλιματιστικο.

Ασε τουλαχιστον και τα διαγραμματα.

Η παραπάνω φωτό είναι χωρίς follow me . Απλά 21 ζήτηση και ανεμιστήρας auto στο χώρο έχω 21. Εάν βάλω follow me το χειριστήριο φτάνει 23 με 24 η μονάδα διαβάζει 26 και δεν πέφτει η αρχίζει να πέφτει όταν δείξει 24 το χειριστηριο 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xaralam είπε

Η παραπάνω φωτό είναι χωρίς follow me . Απλά 21 ζήτηση και ανεμιστήρας auto στο χώρο έχω 21

μια χαρα

βαλε τωρα 2 πριζες tplink κι ελα να καεις κι εσυ μαζι μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xaralam είπε

Η παραπάνω φωτό είναι χωρίς follow me . Απλά 21 ζήτηση και ανεμιστήρας auto στο χώρο έχω 21. Εάν βάλω follow me το χειριστήριο φτάνει 23 με 24 η μονάδα διαβάζει 26 και δεν πέφτει η αρχίζει να πέφτει όταν δείξει 24 το χειριστηριο 

Το σημείο που βάζεις το τηλεχειριστήριο έχει οπτική επαφή με την εσωτερική μονάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, tsiglas είπε

Εχω πολλες ερωτησεις - απορριες παιδια και ζητω την καταννοηση σας αν πολλα απο αυτα εχουν απαντηθει κατα καιρους.
Μια κυρια ερωτηση...
Καταρχας ειμαι Αθηνα. Θα τοποθετησω τις εξωτερικες μοναδες στην ταρατσα
σε επιδαπεδιες βασεις. Στα σημεια που θα μπουν  δεν θα υπαρχει τιποτα
τριγυρο η' απο πανω θα ειναι δηλαδη εντελως εκτεθημενα απο ολες τις
πλευρες σε αερα, βροχη κτλ
Μου ειπε ο ψυκτικος οτι (αν και δεν παθαινουν τιποτα εκτεθημενα στην
βροχη) να παρω και να τοποθετησω πανω στο κλιματιστικο (δηλαδη να ακουμπισω - στηριξω στο πανω μερος του κλιματιστικου) το μπλε φελιζολ
(εξηλασμένη πολυστερίνη) που βαζουν στις μονωσεις (δεν περνάει βροχή, ζέστη και έχει βάρος λιγότερο των 300gr) και να αφησω 15cm να
εξεχει γυρω - γυρω ωστε να προστατευεται απο τον ηλιο, και βροχη. Είπε οτι δεν θα εχω θεμα που θα ακουμπαει στο επανω μερος του κλιματιστικου
μιας και το κλιματιστικο θα ειναι 360 μοιρες ελευθερο.
Εσεις τι λετε για αυτην την κινηση???

καλα σου ειπε ο μαστορας
εκτος απο την πλευρα που ειναι ο ανεμιστηρας βαλε και 30 ποντους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Το σημείο που βάζεις το τηλεχειριστήριο έχει οπτική επαφή με την εσωτερική μονάδα;

Ναι η carrier λέει να είναι μέχρι 8 μέτρα μακριά εγώ το βάζω 3 με 4 και έχει επαφή 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, xaralam είπε

Στην πρώτη φωτό είναι η ζήτηση που φαίνεται στο χειριστήριο και στην εσωτερική μονάδα . Στην δεύτερη είναι η θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα χωρίς follow me όλα αυτά η θερμοκρασία είναι όντως 21 στο χώρο και ο αέρας που βγάζει είναι χλιαρός προς ζεστός και ο ανεμιστήρας είναι περίπου στο 30 με 40 % .σκέψου ότι στο follow me με ζήτηση 21 φτάνει να διαβάζει 26 .

2EB57002-EE72-4FFC-BBB3-54BF7C3C5DE1.jpeg

B56F45F1-0292-47BD-98D6-384D6AA7EC3C.jpeg

Στη φωτογραφία πάντως, το follow me ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένο. Φαίνεται από το τηλεκοντρόλ όπου θα έπρεπε να φαίνεται ένα ανθρωπάκι κάτω από τη μπάρα του ανεμιστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στη φωτογραφία πάντως, το follow me ΔΕΝ είναι ενεργοποιημένο. Φαίνεται από το τηλεκοντρόλ όπου θα έπρεπε να φαίνεται ένα ανθρωπάκι κάτω από τη μπάρα του ανεμιστήρα.

Η φωτό είναι χωρίς follow me στο follow me  η εσωτερική μονάδα φτάνει να διαβάζει 26 και το χειριστήριο 24 για να κόψει το κλιματιστικό παρόλο  που ζητάω 21 . 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, xaralam είπε

Η παραπάνω φωτό είναι χωρίς follow me . Απλά 21 ζήτηση και ανεμιστήρας auto στο χώρο έχω 21. Εάν βάλω follow me το χειριστήριο φτάνει 23 με 24 η μονάδα διαβάζει 26 και δεν πέφτει η αρχίζει να πέφτει όταν δείξει 24 το χειριστηριο 

Ok, τώρα το διάβασα αυτό.

Λοιπόν άκου. Δεν έχω το Platinum , αλλά το crystal , οπότε θα πρέπει να διαβάσεις λίγο το manual.

Θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι να μην έχει κάτι καταλάβει καλά στον τρόπο λειτουργίας του, παρά να έχει κάτι.

Στο δικό μου carrier , στην πρόσοψη δείχνει ΠΑΝΤΑ την εντολή, είτε χωρίς είτε με follow me.

Το μόνο που αλλάζει όταν βάζω μπρος το follow me , είναι ότι πλέον στο τηλεχειριστήριο εμφανίζεται η θερμοκρασία του χώρου αντί για την εντολή.

Το ίδιο γίνεται και στο app, πχ με 21 μέσα και ζήτηση 22:

1606079017535.jpg.137ac8ed72d6634f1426fbaa51ebd8f9.jpg

 

Χωρίς να έχω διαβάσει το manual του Platinum υποθέτω το εξής :

Χωρίς follow me, το μηχάνημα σου δείχνει την εντολή. Αν πας στο app, μπορεί να δεις και 27C-28 μέχρι να κλείσει μιας και ο θερμός αέρας πάει πάνω όπως έχω δείξει εδώ.

Με follow me, το μηχάνημα σου δείχνει τη θερμοκρασία στα φίλτρα και στο τηλεκοντρόλ του χώρου.

Το app τι λέει ;

Αν δουλεύει σωστά, θα πρέπει στο τηλεκοντρόλ και στο app να βλέπει το ίδιο.

Και θα πρέπει με το που πάει 22 αν έχεις δώσει 22 ή άντε και λίγο πιο πάνω , να κόψει .

Αν τα λέω σωστά, ίσως σε μπερδεύει η ένδειξη πάνω στη μονάδα. Εσύ θα πρέπει να κοιτάς το app και φυσικά το θερμόμετρο που έχεις στον χώρο.

Το θεωρώ απίθανο να πήγε τον χώρο όντως 26. Θα έπρεπε να πηδάς από τα παράθυρα!

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ok, τώρα το διάβασα αυτό.

Λοιπόν άκου. Δεν έχω το Platinum , αλλά το crystal , οπότε θα πρέπει να διαβάσεις λίγο το manual.

Θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι να μην έχει κάτι καταλάβει καλά στον τρόπο λειτουργίας του, παρά να έχει κάτι.

Στο δικό μου carrier , στην πρόσοψη δείχνει ΠΑΝΤΑ την εντολή, είτε χωρίς είτε με follow me.

Το μόνο που αλλάζει όταν βάζω μπρος το follow me , είναι ότι πλέον στο τηλεχειριστήριο εμφανίζεται η θερμοκρασία του χώρου αντί για την εντολή.

Το ίδιο γίνεται και στο app, πχ με 21 μέσα και ζήτηση 22:

1606079017535.jpg.137ac8ed72d6634f1426fbaa51ebd8f9.jpg

Χωρίς να έχω διαβάσει το manual του Platinum υποθέτω το εξής :

Χωρίς follow me, το μηχάνημα σου δείχνει την εντολή. Αν πας στο app, μπορεί να δεις και 27C-28 μέχρι να κλείσει μιας και ο θερμός αέρας πάει πάνω όπως έχω δείξει εδώ.

Με follow me, το μηχάνημα σου δείχνει τη θερμοκρασία στα φίλτρα και στο τηλεκοντρόλ του χώρου.

Το app τι λέει ;

Αν δουλεύει σωστά, θα πρέπει στο τηλεκοντρόλ και στο app να βλέπει το ίδιο.

Και θα πρέπει με το που πάει 22 αν έχεις δώσει 22 ή άντε και λίγο πιο πάνω , να κόψει .

Αν τα λέω σωστά, ίσως σε μπερδεύει η ένδειξη πάνω στη μονάδα. Εσύ θα πρέπει να κοιτάς το app και φυσικά το θερμόμετρο που έχεις στον χώρο.

Το θεωρώ απίθανο να πήγε τον χώρο όντως 26. Θα έπρεπε να πηδάς από τα παράθυρα!

Tο app λέει ότι και τηλεκοντρόλ . Αν το χειριστήριο λέει 24 το app λέει 24 σε follow me πάντα, το θέμα είναι ότι ενώ ζητάω 21 σε follow me το χειριστήριο  φτάνει 23 με 24 και μετά κόβει η μονάδα . Στο δικό μου carrier η μονάδα δείχνει την ζήτηση όπως εσένα αλλά αν πατήσω το κουμπί led στο χειριστήριο τότε η μονάδα  δείχνει την θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα . Με απλά λόγια τα έχω καταλάβει αυτά που λες αλλά δεν θα έπρεπε ν α κόβει όταν στο χειριστήριο πιάνω 22 πχ με ζήτηση 21  ? Αυτό συνεχίζει μέχρι να πιάσω χειριστήριο 23 η 24 και η μονάδα αν της ζητήσω όπως σου είπα να μου πει τι διαβάζει πατώντας το κουμπί led στο χειριστήριο διαβάζει 26  λόγο του θερμού αέρα κτλ . 
Υ.Γ σε εμένα όπως και σε εσένα δείχνει πάντα την εντολή αν ζητήσω 21 δείχνει 21 αλλά έχω και την επιλογή πατώντας το κουμπί led στο χειριστήριο να δω την θερμοκρασία που διαβάζει η εσωτερική μονάδα 

Επεξ/σία από xaralam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xaralam είπε

Tο app λέει ότι και τηλεκοντρόλ . Αν το χειριστήριο λέει 24 το app λέει 24 σε follow me πάντα, το θέμα είναι ότι ενώ ζητάω 21 σε follow me το χειριστήριο  φτάνει 23 με 24 και μετά κόβει η μονάδα . Στο δικό μου carrier η μονάδα δείχνει την ζήτηση όπως εσένα αλλά αν πατήσω το κουμπί led στο χειριστήριο τότε η μονάδα  δείχνει την θερμοκρασία που διαβάζει η μονάδα . Με απλά λόγια τα έχω καταλάβει αυτά που λες αλλά δεν θα έπρεπε ν α κόβει όταν στο χειριστήριο πιάνω 22 πχ με ζήτηση 21  ? Αυτό συνεχίζει μέχρι να πιάσω χειριστήριο 23 η 24 και η μονάδα αν της ζητήσω όπως σου είπα να μου πει τι διαβάζει πατώντας το κουμπί led στο χειριστήριο διαβάζει 26  λόγο του θερμού αέρα κτλ 

Μπορεί εκεί να είναι προγραμματισμένο δλδ στο +3 που διαβάζει να κόβει. Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι πως το δικό μου κόβει πιο νωρίς , στο +1. Είναι βέβαια άλλο μοντέλο. Οπότε βάλτο κοντά στο ρεύμα αέρα για να κόβει νωρίτερα. Σημασία έχει να πας τον χώρο εκεί που θες.

Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις και ένα τηλέφωνο στο σέρβις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Ποσό που διαθέτουμε :600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Kelvintor 18.000 BTU class C στην θερμανση , 10 ετιας, οριακο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):κοτσοβολος black friday
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: θερμανση και ψυξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη θερμανση.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονι 20τμ +20τμ ο υπολοιπος χωρος
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κορινθος . Δεν ξερω
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): δεν εχω μονωση στον τοιχο.
    Κουφωματα αλουμινια με διπλα τζαμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση τουπαρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

Θερμικές Απώλειες

 

5008.18

Watt

 

4307.03

KCal/h

 

125.20

Watt/m2

 

107.68

KCal/h/m2

ΥΓ επειδη υπαρχει ενα κλιματιστικο για ολο το σπιτι, ετρεξα την εφαρμογη με δεδομενα ολου του σπιτιου και οχι σαλονιου.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μπορεί εκεί να είναι προγραμματισμένο δλδ στο +3 που διαβάζει να κόβει. Η αλήθεια είναι ότι θυμάμαι πως το δικό μου κόβει πιο νωρίς , στο +1. Είναι βέβαια άλλο μοντέλο. Οπότε βάλτο κοντά στο ρεύμα αέρα για να κόβει νωρίτερα. Σημασία έχει να πας τον χώρο εκεί που θες.

Πάντως δεν είναι κακή ιδέα να πάρεις και ένα τηλέφωνο στο σέρβις.

Σε ευχαριστω φίλε μου θα πάρω αύριο τηλ και θα επανέλθω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ. Πραγματικά με βοηθήσατε πολύ. Απλά ήθελα να δω έτσι μια άποψη από κάποιον γιατί μου φαίνεται πολύ καλό. Εγώ το θέλω πιο πολύ για θέρμανση, καθώς το καλοκαίρι δεν έχουμε πολύ ζέστη στο σπίτι. Απλά εσείς θα μου το προτείνατε; ξέρω ότι παίζει ρόλο ο χώρος κλπ. Απλά έτσι σαν μια αξιολόγηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...