Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Κοίτα.

Το asyg071klca είναι ολόιδιο με το με το asyg24klca (αλλάζει το όνομα).

Τα στοιχεία στο site της fujitsu αυτό δείχνουν :

https://www.fujitsu-general.com/gr/products/split/wall/asyg24klca.html

https://www.fujitsu-general.com/gr/products/split/wall/asyg071klca.html

Όλα τα στοιχεία είναι ίδια.

Οπότε υποθέτω ότι μιας και τα ενεργειακά ταμπελάκια είναι ίδια:

α. Το μικρόφωνό σου έχει χαμηλή ευαισθησία

β. Βρίσκεσαι σε χώρο με υψηλό περιβάλλον θόρυβο (πόλη, δρόμος κτλ)

γ.  Το προηγούμενο ήταν πολυυυυυύ θορυβώδες και αυτό σου φαίνεται κομπλέ 

δ. Συνδυασμός των ανωτέρω.

Βέβαια κρατάω μια πισινή γιατί εσύ ως άνθρωπος έχεις άλλη άποψη και δεν κατάφερα να βρω κάποιο design manual όπως έχει το asyg24klca ή κάποιο άλλο εγχειρίδιο (μπορεί να μην έχει γιατί το ecolandia δεν υπάρχει στο γενικό site της fujitsu παρά μόνο το asyg24klca https://www.fujitsu-general.com/eu/products/split/wall/asyg24klca.html οπότε μπορεί να είναι απλή μετονομασία  για κάποιες αγορές) , οπότε δεν είμαι 100% σίγουρος τι ισχύει και επίσης δεν έχει ξεχωριστό αρχείο eurovent.

Παρόλα αυτά πιστεύω ότι απλά είναι το ίδιο θορυβώδες με το asyg24klca και απλά είναι σε ήδη θορυβώδες περιβάλλον και δεν ακούγεται. Μπορεί να κάνω και λάθος, αν βρω κάποιο στοιχείο στο μέλλον , θα επανέλθω.

Με 4 ζευγάρια αυτιών στο σπίτι (ξεβουλωμένα :-D ) και με videaki σπέσιαλ αποκλειστικό για χάρη σου, επέτρεψέ μου καλοπροαίερετα να σου προσθέσω άλλες 2 επιλογές για να διαλέξεις..

ε. κάτι θσ είχε λάθος στην εγκατάσταση του 1ου σου κλιματιστικού (γιατί δεν μπορεί μετά οι περιβαλλοντικές σου συνθήκες να άλλαξαν και να ησύχασε το 2ο που έβαλες, όση υγρασία και να έχει στον Ωρωπό - έχουμε εξοχικό εκεί και ξέρω..)

στ. άσε τα manuals κι έλα για καφέ να πειστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθες αγόρασα το Daikin Sensira ATXC60C/ARXC60C για 1200 ευρώ και έδωσα το voucher του 50% που είχα. Όμως μου είπαν από το κατάστημα οτι θα πρέπει να πληρώσω 630 ευρώ γιατί το συγκεκριμένο "ανήκει" στην κατηγορία των 18.000btu. Νωρίτερα απόψε έλαβα sms από το Ανακυκλώνω που έλεγε οτι το voucher μου εξαργυρώθηκε από το κατάστημα για 600 ευρώ. Τι παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickcal είπε

Χθες αγόρασα το Daikin Sensira ATXC60C/ARXC60C για 1200 ευρώ και έδωσα το voucher του 50% που είχα. Όμως μου είπαν από το κατάστημα οτι θα πρέπει να πληρώσω 630 ευρώ γιατί το συγκεκριμένο "ανήκει" στην κατηγορία των 18.000btu. Νωρίτερα απόψε έλαβα sms από το Ανακυκλώνω που έλεγε οτι το voucher μου εξαργυρώθηκε από το κατάστημα για 600 ευρώ. Τι παίζει?

Το ATXC60 είναι 22000btu και η  επιδότηση που δικαιούται είναι περισσότερη από αυτή που δικαιούνται τα 18000. Ο πατέρας μου πήρε Toshiba 22000btu και πηρε επιδοτηση 660 περίπου. Όπως και να έχει από την στιγμή που έκανε το δικό σου 1200 και η εξαργύρωση ήταν 600, το υπόλοιπο που πρέπει να τους δώσεις είναι 600.

Επεξ/σία από vali
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Την τρίτη θα έρθει το συνεργείο για την τοποθέτηση του yukai 18000. Για σωλήνες δεν ρώτησα γιατί θα τοποθετηθεί στο δάπεδο του μπαλκονιού οπότε οκ τα 3 μέτρα. Για την αντλία κενού που ρώτησα, είπε με σιγουριά εννοείται οπότε πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Θα ανεβάσω και φώτο.

Για το υπνοδωμάτιο πάλι από πρακτικερ λόγω δωροεπιταγής,χωρίς ζαλάδα αλλά και επειδή είναι δίπλα μου είμαι ανάμεσα:

1) daikin siesta c25 sensira 9000 αν το βρω στα 519€+99€ την 10ετη εγγύηση 

2) toshiba yukai 13000 που το έχει βάλει στα 669€ με 7 χρόνια εγγύηση. Υπερβολή για υπνοδωμάτιο? 

Σε αυτά μείον 50% voucher και μείον 50€ την δωροεπιταγή. Βέβαια 100€ πήρα δωροεπιταγή από την αγορά του μεγάλου,αλλά την σπάνε σε 2 των 50€ και σε ξεχωριστές συναλλαγές άνω των 160€. Νομίζω αυτό κάνουν όλοι οι μεγάλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, notist είπε

Καλημέρα. Την τρίτη θα έρθει το συνεργείο για την τοποθέτηση του yukai 18000. Για σωλήνες δεν ρώτησα γιατί θα τοποθετηθεί στο δάπεδο του μπαλκονιού οπότε οκ τα 3 μέτρα. Για την αντλία κενού που ρώτησα, είπε με σιγουριά εννοείται οπότε πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Θα ανεβάσω και φώτο.

Για το υπνοδωμάτιο πάλι από πρακτικερ λόγω δωροεπιταγής,χωρίς ζαλάδα αλλά και επειδή είναι δίπλα μου είμαι ανάμεσα:

1) daikin siesta c25 sensira 9000 αν το βρω στα 519€+99€ την 10ετη εγγύηση 

2) toshiba yukai 13000 που το έχει βάλει στα 669€ με 7 χρόνια εγγύηση. Υπερβολή για υπνοδωμάτιο? 

Σε αυτά μείον 50% voucher και μείον 50€ την δωροεπιταγή. Βέβαια 100€ πήρα δωροεπιταγή από την αγορά του μεγάλου,αλλά την σπάνε σε 2 των 50€ και σε ξεχωριστές συναλλαγές άνω των 160€. Νομίζω αυτό κάνουν όλοι οι μεγάλοι. 

Πολύ πιθανό το 13αρι να πέσει μεγάλο για υπνοδωμάτιο.τι τμ είναι??τρέξε λίγο το εργαλείο για απώλειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, notist είπε

Καλημέρα. Την τρίτη θα έρθει το συνεργείο για την τοποθέτηση του yukai 18000. Για σωλήνες δεν ρώτησα γιατί θα τοποθετηθεί στο δάπεδο του μπαλκονιού οπότε οκ τα 3 μέτρα. Για την αντλία κενού που ρώτησα, είπε με σιγουριά εννοείται οπότε πιστεύω θα πάνε όλα καλά. Θα ανεβάσω και φώτο.

Για το υπνοδωμάτιο πάλι από πρακτικερ λόγω δωροεπιταγής,χωρίς ζαλάδα αλλά και επειδή είναι δίπλα μου είμαι ανάμεσα:

1) daikin siesta c25 sensira 9000 αν το βρω στα 519€+99€ την 10ετη εγγύηση 

2) toshiba yukai 13000 που το έχει βάλει στα 669€ με 7 χρόνια εγγύηση. Υπερβολή για υπνοδωμάτιο? 

Σε αυτά μείον 50% voucher και μείον 50€ την δωροεπιταγή. Βέβαια 100€ πήρα δωροεπιταγή από την αγορά του μεγάλου,αλλά την σπάνε σε 2 των 50€ και σε ξεχωριστές συναλλαγές άνω των 160€. Νομίζω αυτό κάνουν όλοι οι μεγάλοι. 

Αν το yukai θα παίξει μόνο θέρμανση, πάρε το 13άρι. Έχει τα ίδια ελάχιστα watts με το 10άρι. Αν όμως θα παίξει και ψύξη , καλύτερα όχι, μιας και έχει 50 ολόκληρα watts παραπάνω ελάχιστα watts. Παζάρεψε το 10άρι.

1 ώρα πριν, alex19871987 είπε

Toshiba yukai/arata 18.000btu σε χώρο με απώλειες 4600watts εξωτερική 11¢ και ζήτηση 21¢

 

IMG_20230317_092649.jpg

Εκεί πάνω κάτω είναι και τα ελάχιστα watts σε θέρμανση για 11C από το εγχειρίδιο.

11 ώρες πριν, pcbill είπε

Με 4 ζευγάρια αυτιών στο σπίτι (ξεβουλωμένα :-D ) και με videaki σπέσιαλ αποκλειστικό για χάρη σου, επέτρεψέ μου καλοπροαίερετα να σου προσθέσω άλλες 2 επιλογές για να διαλέξεις..

ε. κάτι θσ είχε λάθος στην εγκατάσταση του 1ου σου κλιματιστικού (γιατί δεν μπορεί μετά οι περιβαλλοντικές σου συνθήκες να άλλαξαν και να ησύχασε το 2ο που έβαλες, όση υγρασία και να έχει στον Ωρωπό - έχουμε εξοχικό εκεί και ξέρω..)

στ. άσε τα manuals κι έλα για καφέ να πειστείς.

Η εγκατάσταση ήταν μια χαρά (4μ σωλήνες, κενό, αποστάσεις). Το 2ο (asyg24kmta), έχει την έξτρα λειτουργία low noise για την εξωτερική για αυτό δεν κάνει (τόσο) θόρυβο. Χωρίς αυτό κάνει σχεδόν τόσο θόρυβο όσο και το klca.

20230213125041_2e35be7f.jpeg

Όσο για τον καφέ, λίγο καμενιά να έρθω για να ακούω κλιματιστικά χαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Toshiba yukai/arata 18.000btu σε χώρο με απώλειες 4600watts εξωτερική 11¢ και ζήτηση 21¢

 

Μήπως έχεις πατήσει κάποιο πλήκτρο τύπου economy ή το πλήκτρο σίγασης της εξωτερικής μονάδας; Αν όχι είναι εξαιρετική η κατανάλωση.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Μήπως έχεις πατήσει κάποιο πλήκτρο τύπου economy ή το πλήκτρο σίγασης της εξωτερικής μονάδας; Αν όχι είναι εξαιρετική η κατανάλωση.

Τόσο λέει το εγχειρίδιο ως ελάχιστες τιμές.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...