Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, nixi είπε

Δεν καταλαβαίνω να έχω κάνει κάποιο λάθος. Ρίξτε μια ματιά:

Εδώ για 23 βαθμούς

apo.PNG.d989f34655e3f557bd0d634910d790a2.PNG

Για 21 βαθμούς μου βγάζει 8415

Για θέρμανση είναι πολύ οι 23 βαθμοί, το φορτίο πρέπει να υπολογιστεί για 20 βαθμούς, αντε 21 με το ζόρι.

Στην Νότια πλευρά έχεις βάλει επαφή με το έδαφος, μάλλον έχεις λάθος. 

Δες μήπως έχεις λάθος στην επιλογή των παραθύρων, σε 27τμ έχεις 3 παράθυρα και μια μπαλκονοπορτα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Για θέρμανση είναι πολύ οι 23 βαθμοί, το φορτίο πρέπει να υπολογιστεί για 20 βαθμούς, αντε 21 με το ζόρι.

Στην Νότια πλευρά έχεις βάλει επαφή με το έδαφος, μάλλον έχεις λάθος. 

Δες μήπως έχεις λάθος στην επιλογή των παραθύρων, σε 27τμ έχεις 3 παράθυρα και μια μπαλκονοπορτα; 

Για 21 βαθμούς βγάζει 8415. 

Είναι κάτω απο το έδαφος όχι όλη η πλευρά αλλά γύρω-γύρω, δεν μπορώ να του το πω αλλιώς.

1 πόρτα και 3 παράθυρα. 

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Το εργαλείο αυτό βγάζει θερμικές απώλειες. Όχι ψύξης. Στη θέρμανση έχεις μέσα 23 και έξω πχ 3. Στη ψύξη έχεις μέσα 26 και έξω 37. Τεράστια διαφορά στο ΔΤ.

Για αυτό λέμε πως τα εργαλεία αυτά είναι προσεγγιστικά .

Εσύ ψώνισες μεγάλο κλιματιστικό -> περιττό χρήμα, χαμηλή απόδοση.

Πάντως βλέπουμε ότι το edge είναι πολύ μέτριο όσον αφορά τις ελάχιστες καταναλώσεις. Το είχαμε δει όταν έβγαλαν τη μπροσούρα.

Κανονικά πρέπει να το μεταφέρεις κάπου αλλού. Αν και πλήρη άποψη θα σχηματίσεις τον χειμώνα.

ΥΓ

Στο grafana μπορείς να φτιάξεις ένα automation για να έχεις refresh ανά δευτερόλεπτο και να σου φτιάξει τις καμπύλες αντί για το default 30

Κάτι τέτοιο:

1fb81d227d528d54ebc3c6e83a4f08db.png

και έχεις τέτοιο αποτέλεσμα

Μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν θα είναι ανάλογες οι απώλειες? Θα χρησιμοποιείται και για θέρμανση, ίσως εκεί φανεί καλύτερα.

Δεν στηρίχθηκα μόνο στο εργαλείο. Με πωλητή συστημένο (κατάστημα κλιματιστικών οχι κωτσο) που τα είπαμε μου είπε ότι λογικά θέλω 24ρι (και εδώ είπα θέλω και για θέρμανση) αλλά είπα ηλεκτρολογικά δεν σηκώνει δεν θέλω να τραβάω γραμμή από πίνακα κλπ.

Αυτό που λές "μέτριο στις ελάχιστες καταναλώσεις" εννοείς ότι δουλεύει στα 250W ανοιγοκλείνοντας ας πούμε σε σχέση με κάποιο άλλο που δουλεύει συνεχόμενα στα 150W.

Ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω στο Grafana να δω. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, nixi είπε

Για 21 βαθμούς βγάζει 8415. 

Είναι κάτω απο το έδαφος όχι όλη η πλευρά αλλά γύρω-γύρω, δεν μπορώ να του το πω αλλιώς.

1 πόρτα και 3 παράθυρα. 

Μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο αλλά δεν θα είναι ανάλογες οι απώλειες? Θα χρησιμοποιείται και για θέρμανση, ίσως εκεί φανεί καλύτερα.

Δεν στηρίχθηκα μόνο στο εργαλείο. Με πωλητή συστημένο (κατάστημα κλιματιστικών οχι κωτσο) που τα είπαμε μου είπε ότι λογικά θέλω 24ρι (και εδώ είπα θέλω και για θέρμανση) αλλά είπα ηλεκτρολογικά δεν σηκώνει δεν θέλω να τραβάω γραμμή από πίνακα κλπ.

Αυτό που λές "μέτριο στις ελάχιστες καταναλώσεις" εννοείς ότι δουλεύει στα 250W ανοιγοκλείνοντας ας πούμε σε σχέση με κάποιο άλλο που δουλεύει συνεχόμενα στα 150W.

Ευχαριστώ, θα τα δοκιμάσω στο Grafana να δω. 

Μαλλον έχεις αρκετές απώλειες εξαιτίας των παραθύρων και της πόρτας. Εμείς έχουμε 3 παράθυρα σε χωρο 60τμ, 2 παράθυρα και μια μπαλκονοπορτα σε άλλον χώρο 34τμ, είναι αρκετά για χώρο 27τμ αυτά που έχεις εσύ, εκτός αν μιλαμε για μικρού μεγέθους ανοίγματα, θα μπορούσες αντί για 3 να βάλεις 2 στην εφαρμογή, πάντως με αυτά που βγάζει θες 24αρι. Είχα κρατησει μια μεθοδολογία προσεγγιστικη για θερμικά φορτία όταν γνωρίζουμε διαστάσεις τοίχων και άνοιγματων με τον προσανατολισμό, θα είχε ενδιαφέρον να την εφαρμόσω στην περιπτωση του χώρου σου, αλλά προς το παρων δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί έχει υποστεί βλάβη ο σταθερός υπολογιστής μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@George!

Ευχαριστω ! Ειναι συμπαθεστατο στα 100W . Ειναι ακριβως στα spec για εξωτερικη 25C . Υπαρχει ενα ακομα βημα το οποιο ειναι για 20C εξωτερικη και ειναι 66W περιπου. Εαν ισχυει αυτο, τοτε με καποιον τροπο θα πρεπει να το δεις και εσυ.

 

@liakjim

Καλουλι δειχνει το perfera, αλλα περιμενω να το δω κατω απο 100W ... εαν οχι 63W ας ειναι 80W ...  γιατι δεν κρυβω οτι ψηνομαι και το σκεφτομαι σοβαρα πλεον.

Εχω παρατηρησει με το graffana αρκετα πραγματα σχετικα με τη συμπεριφορα του edge. Σε ωρες χαμηλων απαιτησεων εχω average watt καπου στα 120-130W . Πολυ πιο κατω ακομα και απο το ελαχιστο που εχει το 10αρι edge (150w) . Αρα κανενα edge δεν κανει για τον χωρο μου.

Θα πρεπει να βρω ενα μηχανημα το οποιο θα πεφτει χαλαρα κατω απο 100W για να ειμαι σχετικα σιγουρος οτι ακομα και κατα τις αρχες Οκτωβρη, αλλα και κατα τα τελη Μαρτη θα μπορει να δουλεψει πολυ χαμηλα , ωστε να μου δωσει αυτο το λιγο που θα χρειαζομαι εκεινη την περιοδο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, steliosdj είπε

@George!

Ευχαριστω ! Ειναι συμπαθεστατο στα 100W . Ειναι ακριβως στα spec για εξωτερικη 25C . Υπαρχει ενα ακομα βημα το οποιο ειναι για 20C εξωτερικη και ειναι 66W περιπου. Εαν ισχυει αυτο, τοτε με καποιον τροπο θα πρεπει να το δεις και εσυ.

@liakjim

Καλουλι δειχνει το perfera, αλλα περιμενω να το δω κατω απο 100W ... εαν οχι 63W ας ειναι 80W ...  γιατι δεν κρυβω οτι ψηνομαι και το σκεφτομαι σοβαρα πλεον.

Εχω παρατηρησει με το graffana αρκετα πραγματα σχετικα με τη συμπεριφορα του edge. Σε ωρες χαμηλων απαιτησεων εχω average watt καπου στα 120-130W . Πολυ πιο κατω ακομα και απο το ελαχιστο που εχει το 10αρι edge (150w) . Αρα κανενα edge δεν κανει για τον χωρο μου.

Θα πρεπει να βρω ενα μηχανημα το οποιο θα πεφτει χαλαρα κατω απο 100W για να ειμαι σχετικα σιγουρος οτι ακομα και κατα τις αρχες Οκτωβρη, αλλα και κατα τα τελη Μαρτη θα μπορει να δουλεψει πολυ χαμηλα , ωστε να μου δωσει αυτο το λιγο που θα χρειαζομαι εκεινη την περιοδο.

To perfera το έχουμε από μέλος εδώ να πηγαίνει 60W

1 λεπτό πριν, apostolisep3 είπε

2η καμμένη πλακέτα Mitsubishi... Το ap71 μας άφησε... 

πωωωωω τραγικό.....😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Μαλλον έχεις αρκετές απώλειες εξαιτίας των παραθύρων και της πόρτας. Εμείς έχουμε 3 παράθυρα σε χωρο 60τμ, 2 παράθυρα και μια μπαλκονοπορτα σε άλλον χώρο 34τμ, είναι αρκετά για χώρο 27τμ αυτά που έχεις εσύ, εκτός αν μιλαμε για μικρού μεγέθους ανοίγματα, θα μπορούσες αντί για 3 να βάλεις 2 στην εφαρμογή, πάντως με αυτά που βγάζει θες 24αρι. Είχα κρατησει μια μεθοδολογία προσεγγιστικη για θερμικά φορτία όταν γνωρίζουμε διαστάσεις τοίχων και άνοιγματων με τον προσανατολισμό, θα είχε ενδιαφέρον να την εφαρμόσω στην περιπτωση του χώρου σου, αλλά προς το παρων δεν μπορώ να βοηθήσω γιατί έχει υποστεί βλάβη ο σταθερός υπολογιστής μου. 

Βάζοντας 2 παράθυρα και 20 βαθμούς δεν αλλάζει τίποτα δραματικά.

Αλλά αλλάζοντας σε καλή/άριστη μόνωση παντού, αφήνοντας όλα τα άλλα ίδια (ξύλινα, μονά τζάμια) από 8415 πάει στα 3070. Το "καμία μόνωση πουθενά" είναι που τα σκίζει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, nixi είπε

Βάζοντας 2 παράθυρα και 20 βαθμούς δεν αλλάζει τίποτα δραματικά.

Αλλά αλλάζοντας σε καλή/άριστη μόνωση παντού, αφήνοντας όλα τα άλλα ίδια (ξύλινα, μονά τζάμια) από 8415 πάει στα 3070. Το "καμία μόνωση πουθενά" είναι που τα σκίζει όλα.

Για σπιτια το 60 και του 70 χωρις μονωσεις δυστυχως ειναι πολλες οι απωλειες.
Στη δικη σου περιπτωση υπερβολικες.
Το εργαλειο ειναι για θερμανση.
Τα αντιστοιχα tools για ψυξη βγαζουν παντα λιγοτερα btus.
Μακαρι να σε καλυψει και τον χειμωνα.
Στη βορεια πλευρα τι εχεις?

50 λεπτά πριν, steliosdj είπε

@George!

Ευχαριστω ! Ειναι συμπαθεστατο στα 100W . Ειναι ακριβως στα spec για εξωτερικη 25C . Υπαρχει ενα ακομα βημα το οποιο ειναι για 20C εξωτερικη και ειναι 66W περιπου. Εαν ισχυει αυτο, τοτε με καποιον τροπο θα πρεπει να το δεις και εσυ.

@liakjim

Καλουλι δειχνει το perfera, αλλα περιμενω να το δω κατω απο 100W ... εαν οχι 63W ας ειναι 80W ...  γιατι δεν κρυβω οτι ψηνομαι και το σκεφτομαι σοβαρα πλεον.

Εχω παρατηρησει με το graffana αρκετα πραγματα σχετικα με τη συμπεριφορα του edge. Σε ωρες χαμηλων απαιτησεων εχω average watt καπου στα 120-130W . Πολυ πιο κατω ακομα και απο το ελαχιστο που εχει το 10αρι edge (150w) . Αρα κανενα edge δεν κανει για τον χωρο μου.

Θα πρεπει να βρω ενα μηχανημα το οποιο θα πεφτει χαλαρα κατω απο 100W για να ειμαι σχετικα σιγουρος οτι ακομα και κατα τις αρχες Οκτωβρη, αλλα και κατα τα τελη Μαρτη θα μπορει να δουλεψει πολυ χαμηλα , ωστε να μου δωσει αυτο το λιγο που θα χρειαζομαι εκεινη την περιοδο.

Αν ο χωρος ζηταει δεν προκειται να τα δεις τα 60.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Για σπιτια το 60 και του 70 χωρις μονωσεις δυστυχως ειναι πολλες οι απωλειες.
Στη δικη σου περιπτωση υπερβολικες.
Το εργαλειο ειναι για θερμανση.
Τα αντιστοιχα tools για ψυξη βγαζουν παντα λιγοτερα btus.
Μακαρι να σε καλυψει και τον χειμωνα.
Στη βορεια πλευρα τι εχεις?

Αν ο χωρος ζηταει δεν προκειται να τα δεις τα 60.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τοίχου μου από την άλλη είναι χώρος διπλανού σπιτιού που συνήθως δεν θερμαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, apostolisep3 said:

2η καμμένη πλακέτα Mitsubishi... Το ap71 μας άφησε... 

Η περιοχή πως τα πάει από πλευράς ΔΕΗ? Δεν το λέω ως δικαιολογία, απλά για να ξέρει κάποιος υποψήφιος αγοραστής του οποίου η περιοχή δεν τα πάει καλά με ρεύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nixi είπε

Στο μεγαλύτερο μέρος του τοίχου μου από την άλλη είναι χώρος διπλανού σπιτιού που συνήθως δεν θερμαίνεται.

Βαλε με κατοικια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις εξωτερικές της φωτό και όλα ανοιχτά σε 75τμ και ζητούμενη 26 το morris παίζει σταθερότατα οσες φορές και αν τσεκαρα στα 210-220 

Στα δωμάτια είναι στους 27 περίπου και στο σαλόνι που είναι τοποθετημένο είναι στους 25.5 περίπου 

 

Όλα στα auto 

Screenshot_2020-08-14-19-45-47-184_com.xiaomi.smarthome.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostolisep3 είπε

2η καμμένη πλακέτα Mitsubishi... Το ap71 μας άφησε... 

2 στο ίδιο σπίτι; Μην πέσεις κάτω μόλις ακούσεις τιμή από καινούρια πλακέτα "Mitsubishi" πήρες.

Καλό είναι όταν κάνετε συντήρηση να γίνεται και έλεγχος στις συνδέσεις, τώρα τελευταία είναι της μόδας οι χαλαρές συνδέσεις (τράβηγμα ελαφρά με το χέρι και σου μένει στο χέρι το καλώδιο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, apostolisep3 είπε

2η καμμένη πλακέτα Mitsubishi... Το ap71 μας άφησε... 

Και ήταν από τα κλιματιστικά που θα επελεγα πριν επιλέξω τελικά Fujitsu. 

Πόσο καιρό το έχεις το κλιματιστικό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...