Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, rbx1000 είπε

2,5 μηνες

Και με το καλημερα επεσε η προειδοποιηση _ απειλη για χρεωση επισκεψης αν δεν ακους καλα ε? 

Σε επαρχιακη πολη να υποθεσω μενεις κ δεν θαρθει η τοσιμπα? 

Και αν ναι σε τι αποσταση απο την εδρα του συνεργειου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Και με το καλημερα επεσε η προειδοποιηση _ απειλη για χρεωση επισκεψης αν δεν ακους καλα ε? 

Σε επαρχιακη πολη να υποθεσω μενεις κ δεν θαρθει η τοσιμπα? 

Και αν ναι σε τι αποσταση απο την εδρα του συνεργειου. 

Αθηνα ειμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Αλλες φορες το κανει ανεπαισθητα και αλλες περισσοτερο.
Η ενημερωση που ειχα ειναι οτι αν ερθουν και δεν βρουν βλαβη το κοστος ειναι 45 ευρω!

Έτσι όπως ακούγεται μου θυμίζει χαλασμένο ρουλεμάν άξονα μέσα σε κουζινετο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, UlveRz είπε

Ευαγγέλιο σε έχω liakjim έχω το asyg 2 χρόνια στο μυαλό μου... Με προβληματίζει η τοποθέτηση που από Κωτσο είναι πάντα με ?, ενώ ο άλλος είναι αντιπροσωπεία daikin με εγγύηση 5ετιας και στάνταρ καλή τοποθέτηση.. η τιμή του.ει άι στα 1100€..

 Γαμωτο ζόρι..

Στα 2 Fujitsu που έβαλα, το συνεργείο του κωτσο φαίνεται να έκανε καλύτερη δουλειά από το άλλο που είχα καλέσει εγώ, το βλέπω από κάτι σωλήνες στα ρακορ της εξωτερικης, του κωτσου φαίνονται χοντρές σωλήνες, στο άλλο αμφιβαλλω αν είναι χαλκός διότι πιέζω την σωλήνα και πιέζεται κάτι σαν λάστιχο δεν είναι σκληρό. 

Στο μεταξύ καθάρισα σήμερα τα κλιματιστικά 1η φορά από τοτε που τα πήρα. Η εσωτερική μονάδα των Fujitsu για να καθαριστεί σωστά πρέπει να αφαιρεθεί η μάσκα αλλά δεν μπορούσα να το κάνω αυτό, δεν μπορείς να βάλεις το ψεκαστηρι σε όλα τα σημεία του εναλλακτη. Στο μεταξύ το δεύτερο ψεκαστηρι που είχα αγοράσει άρχισε να στάζει λόγω διαρροής, θα κοιτάξω να δω αν έχει εγγύηση αλλιώς πάει για πετάμα, εσταζε από την σκάλα χημικό...... Πάντως κουραστικά πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κάτι τέτοια ακούς και μετά έχουν άδικο κάποιοι να λένε " μα την αγία ινβεντορ" ;

Και λιγα λες...φαντασου ψαχνω αφυγραντηρα και ξεκινησα απο τους ορους εγγυησης γιατι μου φανηκε πως καποιο μοντελο που επιθυμουσα,ειχε πολυ δυσκολια να βρω τους ορους και φοβομουν καμμια ετησια υποχρεωτικη συντηρηση!

Ζητησα με mail τους ορους...καμμια 10ρια μερες ακομα δεν ηρθε,θαχουν καθυστερηση μιας και μαλλον οι κουριερ τα διακινουν και εμπλεξαν λογω παραγγελιακου χαους!

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Στα 2 Fujitsu που έβαλα, το συνεργείο του κωτσο φαίνεται να έκανε καλύτερη δουλειά από το άλλο που είχα καλέσει εγώ, το βλέπω από κάτι σωλήνες στα ρακορ της εξωτερικης, του κωτσου φαίνονται χοντρές σωλήνες, στο άλλο αμφιβαλλω αν είναι χαλκός διότι πιέζω την σωλήνα και πιέζεται κάτι σαν λάστιχο δεν είναι σκληρό. 

Στο μεταξύ καθάρισα σήμερα τα κλιματιστικά 1η φορά από τοτε που τα πήρα. Η εσωτερική μονάδα των Fujitsu για να καθαριστεί σωστά πρέπει να αφαιρεθεί η μάσκα αλλά δεν μπορούσα να το κάνω αυτό, δεν μπορείς να βάλεις το ψεκαστηρι σε όλα τα σημεία του εναλλακτη. Στο μεταξύ το δεύτερο ψεκαστηρι που είχα αγοράσει άρχισε να στάζει λόγω διαρροής, θα κοιτάξω να δω αν έχει εγγύηση αλλιώς πάει για πετάμα, εσταζε από την σκάλα χημικό...... Πάντως κουραστικά πολύ. 

Αν δεν βγει η μάσκα , δεν γίνεται δουλειά

IMG-20200717-170417.jpg&key=5cb6fa1a055a

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κάτι τέτοια ακούς και μετά έχουν άδικο κάποιοι να λένε " μα την αγία ινβεντορ" ;

@liakjim

as discussed.

εξωτερικη 8 ζητουμενη 22 υγρασια εξωτερικη 72% εσωτερικη 46%

Capture.JPG

Επεξ/σία από apostolisep3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, apostolisep3 είπε

@liakjim

as discussed.

εξωτερικη 8 ζητουμενη 22 υγρασια εξωτερικη 72% εσωτερικη 46%

Capture.JPG

Καλά το πάει.

Είμαι περίεργος πόσο χαμηλά μπορεί να πάει αυτό το κτήνος. 

Αν το δεις, πες μας πλιζ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2020 στις 7:12 ΠΜ, liakjim είπε

Δεν γκρεμίστηκε δηλαδή ο φούρνος ακόμα...

Φασονακι midea. Παρόμοιο με aria και crystal II.

18αρι θα έλεγα.

https://www.skroutz.gr/s/14710631/Haier-Tundra-Green-AS50TDBHRA-1U50JEFFRA.html

Με την εφαρμογή που κολλάς; Απλά βάζεις τα δεδομένα και σου βγάζει κάτι τιμές στο τέλος.

Το σαλόνι σου είναι πολύ αποκομμένο από το υπόλοιπο σπίτι; Αν όχι θα μπορούσε να μπει ένα 18αρι. Αν όμως υπάρχει πχ ένας πολύ στενός διάδρομος και είναι το σαλόνι από τη μία μεριά και η κρεβατοκάμαρα από την άλλη θα πρέπει να δεις για 2 Χ 9αρια ή 9αρι και 12αρι γιατί η ζέστη δεν θα πάει εκεί που θα ήθελες.

Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα του σπιτιού; Έστω και σε χαρτί.

Σαλονι και κρεβατοκαμαρα απο την αλλη ναι. 10 μετρα αποσταση εχουν ο ενας τοιχος με τον αλλον, και εχω παντα -2 βαθμους θερμανσης απο οσο εχω στο σαλονι. Που δεν με πειραζει ιδιαιτερα παρα μονο το καλοκαιρι.

υπαρχει διαδρομος μεςαιου παχους ας πουμε 2 μετρων.

ενα δωδεκαρι και ενα 9αρι ειναι καλυτερα ναι, θα ηθελες εσυ ή οποιος αλλος θελει να μου κανεις μια προταση; Απο τα black friday. 1 x 9 και ενα 12. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καλά το πάει.

Είμαι περίεργος πόσο χαμηλά μπορεί να πάει αυτό το κτήνος. 

Αν το δεις, πες μας πλιζ.

Βεβαίως απλά τώρα με τρώει η απορία τι θα έκαιγε το φούτζι με την μόνωση που υπάρχει πλέον... Από θόρυβο πάντως σχεδόν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...