Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, CorumD είπε

Αν είναι να επιλέξω ανάμεσα στο HAIER και στο IZURU, θα πήγαινα στο πρώτη ασυζητητί. Αλλά θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάω στο FUJITSU 24KLCA που είναι άλλη κλάση.

τα izuru , hiro που βλεπω να κοιτανε πρεπει να προσεξουν  γιατι ειναι παλιες σειρες και δε νομιζω οτι ειναι ανταγωνιστικα με κανενα νεοτερο μοντελο απο αλλες μαρκες αν σκεφτει καποιος και την παραμετρο εγγυηση οπως λες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λοιπόν. @liakjimθέλω να μου πεις με τα ίδια στατιστικά του σπιτιού μου που σου έστειλα χθες. Ένα 24000 btu κλιματιστικό χωρίς WiFi και ιονιστη. Να  εδώ σου βάζω μια εικόνα να τα ξαναδείς εάν δεν τα θυμάσε. Απλώς το 8 = αδιάφορο. Δεν θέλω wifi ούτε ιονιστη. 

IMG_20200802_194907_550.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, dimostr είπε

τα izuru , hiro που βλεπω να κοιτανε πρεπει να προσεξουν  γιατι ειναι παλιες σειρες και δε νομιζω οτι ειναι ανταγωνιστικα με κανενα νεοτερο μοντελο απο αλλες μαρκες αν σκεφτει καποιος και την παραμετρο εγγυηση οπως λες 

Εγω δεν πλησιάζω αυτά τα μοντέλα, απλά απαντάω στον φίλο που ρώτησε για το IZURU. To μόνο TOYOTOMI πού αξίζει είναι το KURO(το 9αρη που εχεις εσυ).

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CorumD είπε

To μόνο TOYOTOMI πού αξίζει είναι το KURO.

εχουμε στοιχεια για το 9αρι (που εχω εγω ) και το 12αρι αν δε κανω λαθος που εχει ο @rbx1000 για μεγαλυτερα μακαρι να βρεθει καποιος που εχει και να μας επιβεβαίωση τα θετικα αυτης της σειρας που βλεπουμε εμεις  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@corsair04

Για αυτό που είπες στο προηγούμενο thread. 

Οι εταιρείες δεν κοιτάνε αν είναι πιστοποιημενος ο εγκαταστατης ασχέτως τι λένε, θέλουν αποδειξη με σφραγίδα από ψυκτικό που λογικά θα είναι αδειούχος και ότι έγινε το ετήσιο service. 

Οπότε δεν χάνεις κάτι αν καλέσεις τον τοπικό ψυκτικό της περιοχής σου, εκτός αν ο συγκεκριμένος δεν είναι αδειούχος αλλά κάποιος του στυλ ηλεκτρολόγος υδραυλικός όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω και δεν μπορεί να σου δώσει απόδειξη σφραγισμένη.

Δεν αξίζει με τίποτα να αλλάξεις συμπιεστή σε κλιματιστικο 20 ετών, μπορει να σου εμφανίσει σχετικά σύντομα και άλλα προβλήματα. 

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην φτασουμε σε part III εν ριπη οφθαλμου,αλλα και για να ειναι μαζεμενα καπου τα σχετικα με ελαχιστες καταναλωσεις,

οποιος εχει κανει μετρησεις,οσες εχει,καλο ειναι να τις καταχωρησει εδω https://drive.google.com/file/d/1kTa0J7KPujEO-pwujvpjVekrbE1s-qhs/view?usp=sharing

για να μην ψαχνουμε μεσα σε απειρα διαγραμματα .

Μπαινει στο ξεκλειδωτο εξελ και οπως εχω γραψει εγω ο Specs ,γραφει τα σχετικα στην διπλανη στηλη...οτι προαιρεισθε!

Δεκτες προτασεις για αλλαγες βελτιωσεις κλπ(το χειμωνα προσθετουμε για θερμανση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα με τρελανει το μορρισακι .ολα καλα ολα ωραια.Παταω power mode για ξεμπουκωμα επι 30 λεπτα δουλευε στα 2000kw/h εριξε την θερμοκρασια κατα 1 βαθμο και κατι ,Πιο πριν ηταν ισσοροπημενο στα 400 λιγο πανω λιγο κατω . Βλεπω οτι δεν κοβει και  εαν θυμαμαι καλα μετα απο λιγο το ριχνει μονο του εκτος power mode εκει που το ειχες και το βαζω auto στους 25 εκει δηλαδη που το εχω παντα ....για μιαμιση ωρα καρφωμενο στα 1600+ εντομεταξυ εκανα μπανιο σφουγγαρισα σαν γνησιο αρσενικο ξετετε τα γνωστα δεν ξεκολαγε με τιποτα το βαζω στο full απο το auto παπα*** 1400 πηγε μετα πο κανα 20 λεπτο .αει σιχτηρ λεω κολλησε το εργαλειο βγαζβ μπριζα πο ρευμα και περιμενω να δω αν θα ξεκολησει.....τι λετε κανας αισθητηρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, danaos7 είπε

θα με τρελανει το μορρισακι .ολα καλα ολα ωραια.Παταω power mode για ξεμπουκωμα επι 30 λεπτα δουλευε στα 2000kw/h εριξε την θερμοκρασια κατα 1 βαθμο και κατι ,Πιο πριν ηταν ισσοροπημενο στα 400 λιγο πανω λιγο κατω . Βλεπω οτι δεν κοβει και  εαν θυμαμαι καλα μετα απο λιγο το ριχνει μονο του εκτος power mode εκει που το ειχες και το βαζω auto στους 25 εκει δηλαδη που το εχω παντα ....για μιαμιση ωρα καρφωμενο στα 1600+ εντομεταξυ εκανα μπανιο σφουγγαρισα σαν γνησιο αρσενικο ξετετε τα γνωστα δεν ξεκολαγε με τιποτα το βαζω στο full απο το auto παπα*** 1400 πηγε μετα πο κανα 20 λεπτο .αει σιχτηρ λεω κολλησε το εργαλειο βγαζβ μπριζα πο ρευμα και περιμενω να δω αν θα ξεκολησει.....τι λετε κανας αισθητηρας?

Δε θα έβγαζε κανα κωδικό βλάβης αν ήταν κάποιος αισθητήρας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε θα έβγαζε κανα κωδικό βλάβης αν ήταν κάποιος αισθητήρας ?

τι να πω ρε δημο δεν ξερω ...μπορτει να κολαει τιποτα και να μην αλλαζη το mode...οπως το ειδα ηταν σαν να ειχε κολησει στο φουλ με αφυγρανση μαζι .τωρα μετα πο το βγαλσιμο μπριζας παιζει 306 watt.και πριν το τουρμπισω ηταν στα 400 λογικο γιατι τοτε ηταν πιο ζεστα εξω....

Επεξ/σία από danaos7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, danaos7 είπε

τι να πω ρε δημο δεν ξερω ...μπορτει να κολαει τιποτα και να μην αλλαζη το mode...οπως το ειδα ηταν σαν να ειχε κολησει στο φουλ με αφυγρανση μαζι .τωρα μετα πο το βγαλσιμο μπριζας παιζει 306 watt.και πριν το τουρμπισω ηταν στα 400 λογικο γιατι τοτε ηταν πιο ζεστα εξω....

Παρακολούθησε το λίγο ,αλλά γενικα αυτό με το βγαλσιμο της πρίζας δείχνει να δουλεύει 

εγω το toshiba είχα βάλει hi power αλλά δεν είχα υπομονή να δω αν θα βγει μόνο του και το άλλαξα μετά από κανα τέταρτο 

ασ βαλουμε και μερικες μετρησεις πιο βραδυνες , ειναι ενδεικτικο πως επηρεαζεται η λειτουργια ενος κλιματιστικου απο την δραστηριοτητα που υπαρχει στο χωρο , στο δωματιο του toyotomi η γυναικα μου σιδερωνει και κοιταξτε πως αλλαζει η καταναλωση 

1361926069_2020-08-03221218.png.4656ee776b96c0197e34172fb0eda237.png

Σχόλιο 2020-08-03 221159.png

Σχόλιο 2020-08-03 221144.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Nikolasnennes είπε

Λοιπόν. @liakjimθέλω να μου πεις με τα ίδια στατιστικά του σπιτιού μου που σου έστειλα χθες. Ένα 24000 btu κλιματιστικό χωρίς WiFi και ιονιστη. Να  εδώ σου βάζω μια εικόνα να τα ξαναδείς εάν δεν τα θυμάσε. Απλώς το 8 = αδιάφορο. Δεν θέλω wifi ούτε ιονιστη. 

IMG_20200802_194907_550.jpg

Λοιπόν. Η απάντηση δεν είναι απλή.

Εδώ στο φόρουμ θα δεις διάφορες σχολές. Βασικά 2 κύριες.

Για μένα και οι 2 έχουν λογική.

Η μία είναι να πας για εγγύηση.

Οπότε https://www.bestprice.gr/item/2156098103/tcl-elite-premium-prm-24chsaci.html?qid=3oCFFd2Fwps_04949&seq=4&q=air+condition+24000+btu+wifi&from=cat

ή https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

10χρόνια εγγύηση και τέλος.

Πες και να κάψεις 2kwh την ημέρα περισσότερο λόγω μειωμένης απόδοσης.  Δλδ 0.4€ την ημέρα ή 48€ το 4μηνο. Πες 50. Και άλλα 25€ σε ψύξη. 75€ τον χρόνο. 375€ την 5ετία.

Και αν κάψει πλακέτα το fujitsu πχ ; Και θέλει 300-400€. Δεν είναι μια η άλλη;

Λέει η μια θεωρία.

Η άλλη λέει ότι πάμε για ποιότητα και άρα μάλλον αξιοπιστία. Και συνήθως και επιδόσεις.

Οπότε στα χρήματά σου, υπάρχει μόνο το Asyg24klca σε απόδοση / αξιοπιστία https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Ναι αλλά έχει μόνο 3 χρόνια εγγύηση (+7 ο συμπιεστής).

Ενδιάμεσα θα παίξουν πολλές επιλογές.

Μια που στα χαρτιά είναι καλή αλλά και από κριτικές φαίνεται να έχει ευχαριστημένους κατόχους. Το haier tundra green.

Με seer 7.1 και scop 5.3 , καλό capacity, καλές κριτικές και καλή εγγύηση, είναι μια πολύ καλή και τίμια επιλογή .  https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

5 χρόνια εγγύηση.

Μάλλον θα πρέπει να τα ζυγίσεις.

Όπως σου είπα και στο παλιό θέμα, βλέπω ότι για Λιβαδειά τις νύχτες πάει σαν τα μέρη μου https://www.meteoblue.com/el/καιρός/historyclimate/climatemodelled/Λιβαδειά_Ελληνική-Δημοκρατία_258463

Από αυτή την άποψη φοβάμαι να σου προτείνω το Asyg24klca μιας και όπως έχω αναφέρει, φαίνεται να έχει ευπάθεια στον παγετό.

Δεν ξέρω αν φταίει που το έχω σε βορινό μπαλκόνι ή που τρώει τον βοριά ζωντανό ή που είμαι κοντά στη θάλασσα και παίζω κορεσμό σε υγρασία ή όλα μαζί.

πχ εσύ μπορεί και να μην έβλεπες ποτέ defrost ή σπάνια αν ας πούμε το είχες σε ανατολικό μπαλκόνι ή δεν είχες υγρασία ή απλά λόγω λιγότερων απωλειών έπαιζε πιο χαλαρό.

Ή ακόμα και να έχεις defrost, μπορεί η συνολική του απόδοση να είναι τέτοια όπου και πάλι να σε συμφέρει.

Ποιος ξέρει;

Ζύγισέ τα. Προσωπικά δεν μπορώ να προβλέψω.

Όπως δεν μπορώ να προβλέψω τι θα είχε γίνει στη δική μου περίπτωση τότε που έψαχνα κλιματιστικό. Είχα ρωτήσει εδώ τα παιδιά . Ούτε ήξερα για twin rotary , ούτε τίποτα.

Το μόνο που έβλεπα είναι η εντυπωσιακή απάθεια που είχε το 2βάθμιο gree amber, το μοναδικό που πήγαινε ως -30C στο capacity. Μια σχεδόν ευθεία γραμμή μέχρι τους -4C

693096c85e061a02bdb4654c486542c6.png

 

Μέχρι που είδε η γυναίκα πόσο μικρό είναι το fujitsu και άρα δεν θα της χαλούσε την αισθητική στο σαλόνι (εδώ σε σχέση με το nemesis pro , ίδια εσωτερική μονάδα με το gree amber ) :

P81123-175118.jpg&key=653268408f3871c159

Οπότε η επιλογή έγινε με αυστηρά αισθητικά κριτήρια !🥴

Τώρα σου λέω ότι αν και είμαι εντυπωσιασμένος από την απόδοσή του και την ευελιξία του στα μερικά φορτία, ο θόρυβός του κυρίως (αν και άλλους δεν τους ενοχλεί) αλλά και η ευπάθειά του στα defrost, δεν θα με έκανε μάλλον να το επέλεγα σήμερα.

Μάλλον θα κοίταγα το AP71  https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

Έχουν όμως αναφερθεί προβλήματα διαθεσιμότητας λόγω μειωμένης εισαγωγής που πιθανώς να προκαλέσουν και θέματα μελλοντικά με ανταλλακτικά. Αν και ίσως να μη χρειαστεί ποτέ.

Αναμένω τον @apostolisep3 να μας πει τι είδε στο δικό του.  Είναι βλέπεις αυτός που στη θέση του asyg24klca (το οποίο παλικαρίσια του έβγαλε χειμώνα στην Πεντέλη σε σπίτι με απώλειες των 17KW) , έβαλε το AP71. Έχει ήδη πει ότι το asyg24klca υπερτερεί στη ψύξη. Μένει να μας πει για θέρμανση. Να μαστε καλά να τα διαβάσουμε. Από αυτά που θα μας πει, πιθανώς να καταλάβω αν τελικά πήρα τότε την σωστή απόφαση ή όχι.

Αυτά τα "λίγα".  Όπως είπα , θα πρέπει να τα ζυγίσεις. Τι να ζυγίσεις δλδ. Όλα άγνωστα σχεδόν. Και στην τύχη. Αλλά έτσι είναι.

 

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CorumD είπε

To Toyotomi δεν είναι οικονομικό και έχει απο τις μικρότερες εγγυήσεις με 2 χρόνια. Το θετικό είναι ότι έχει χαμηλή τιμή. Αλλά, αν το κλιματιστικό χρησιμοποιείται συχνά, πολυ φοβάμαι σύντομα θα πληρώσεις τα πολλαπλάσια σε ρεύμα...

Το 18αρη HAIER φοράει το συμπιεστή της MITSUBISHI και το προτείνουμε συνεχώς. Για το 24αρη δεν έχω στοιχεία. Αν έχεις εσύ, ενημέρωσε τον φίλο.

Και το 24αρι mitsubishi φοραει! Διαφερουν απ τη σειρα tundra green τα 9,12 που φορανε panasonic..Πραγματικα δεν ξερω αν παιζει τοσο ρολο ο συμπιεστης, οσο οι πλακετες με σωστο πραγραμματισμο .. (μονο ο κατασκευαστης το γνωριζει!) Δυστυχως δεν εχουμε καμια αναφορα για το 24αρι και πως συμπεριφερεται..Επειδη οπως το μηχανημα εχει Eurovent , η λογικη λεει πως θα δουλευει πολυ σωστα οπως το 18αρι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λοιπόν. Η απάντηση δεν είναι απλή.

Εδώ στο φόρουμ θα δεις διάφορες σχολές. Βασικά 2 κύριες.

Για μένα και οι 2 έχουν λογική.

Η μία είναι να πας για εγγύηση.

Οπότε https://www.bestprice.gr/item/2156098103/tcl-elite-premium-prm-24chsaci.html?qid=3oCFFd2Fwps_04949&seq=4&q=air+condition+24000+btu+wifi&from=cat

ή https://www.skroutz.gr/s/12834281/Inventor-Nemesis-Pro-N2VI32-24WiFi-N2VO32-24.html

10χρόνια εγγύηση και τέλος.

Πες και να κάψεις 2kwh την ημέρα περισσότερο λόγω μειωμένης απόδοσης.  Δλδ 0.4€ την ημέρα ή 48€ το 4μηνο. Πες 50. Και άλλα 25€ σε ψύξη. 75€ τον χρόνο. 375€ την 5ετία.

Και αν κάψει πλακέτα το fujitsu πχ ; Και θέλει 300-400€. Δεν είναι μια η άλλη;

Λέει η μια θεωρία.

Η άλλη λέει ότι πάμε για ποιότητα και άρα μάλλον αξιοπιστία. Και συνήθως και επιδόσεις.

Οπότε στα χρήματά σου, υπάρχει μόνο το Asyg24klca σε απόδοση / αξιοπιστία https://www.bestprice.gr/item/2155344823/fujitsu-asyg24klcaaoyg24klta.html

Ναι αλλά έχει μόνο 3 χρόνια εγγύηση (+7 ο συμπιεστής).

Ενδιάμεσα θα παίξουν πολλές επιλογές.

Μια που στα χαρτιά είναι καλή αλλά και από κριτικές φαίνεται να έχει ευχαριστημένους κατόχους. Το haier tundra green.

Με seer 7.1 και scop 5.3 , καλό capacity, καλές κριτικές και καλή εγγύηση, είναι μια πολύ καλή και τίμια επιλογή .  https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

5 χρόνια εγγύηση.

Μάλλον θα πρέπει να τα ζυγίσεις.

Όπως σου είπα και στο παλιό θέμα, βλέπω ότι για Λιβαδειά τις νύχτες πάει σαν τα μέρη μου https://www.meteoblue.com/el/καιρός/historyclimate/climatemodelled/Λιβαδειά_Ελληνική-Δημοκρατία_258463

Από αυτή την άποψη φοβάμαι να σου προτείνω το Asyg24klca μιας και όπως έχω αναφέρει, φαίνεται να έχει ευπάθεια στον παγετό.

Δεν ξέρω αν φταίει που το έχω σε βορινό μπαλκόνι ή που τρώει τον βοριά ζωντανό ή που είμαι κοντά στη θάλασσα και παίζω κορεσμό σε υγρασία ή όλα μαζί.

πχ εσύ μπορεί και να μην έβλεπες ποτέ defrost ή σπάνια αν ας πούμε το είχες σε ανατολικό μπαλκόνι ή δεν είχες υγρασία ή απλά λόγω λιγότερων απωλειών έπαιζε πιο χαλαρό.

Ή ακόμα και να έχεις defrost, μπορεί η συνολική του απόδοση να είναι τέτοια όπου και πάλι να σε συμφέρει.

Ποιος ξέρει;

Ζύγισέ τα. Προσωπικά δεν μπορώ να προβλέψω.

Όπως δεν μπορώ να προβλέψω τι θα είχε γίνει στη δική μου περίπτωση τότε που έψαχνα κλιματιστικό. Είχα ρωτήσει εδώ τα παιδιά . Ούτε ήξερα για twin rotary , ούτε τίποτα.

Το μόνο που έβλεπα είναι η εντυπωσιακή απάθεια που είχε το 2βάθμιο gree amber, το μοναδικό που πήγαινε ως -30C στο capacity. Μια σχεδόν ευθεία γραμμή μέχρι τους -4C

693096c85e061a02bdb4654c486542c6.png

Μέχρι που είδε η γυναίκα πόσο μικρό είναι το fujitsu και άρα δεν θα της χαλούσε την αισθητική στο σαλόνι (εδώ σε σχέση με το nemesis pro , ίδια εσωτερική μονάδα με το gree amber ) :

P81123-175118.jpg&key=653268408f3871c159

Οπότε η επιλογή έγινε με αυστηρά αισθητικά κριτήρια !🥴

Τώρα σου λέω ότι αν και είμαι εντυπωσιασμένος από την απόδοσή του και την ευελιξία του στα μερικά φορτία, ο θόρυβός του κυρίως (αν και άλλους δεν τους ενοχλεί) αλλά και η ευπάθειά του στα defrost, δεν θα με έκανε μάλλον να το επέλεγα σήμερα.

Μάλλον θα κοίταγα το AP71  https://www.skroutz.gr/s/19028323/Mitsubishi-MSZ-MUZ-AP71VG.html

Έχουν όμως αναφερθεί προβλήματα διαθεσιμότητας λόγω μειωμένης εισαγωγής που πιθανώς να προκαλέσουν και θέματα μελλοντικά με ανταλλακτικά. Αν και ίσως να μη χρειαστεί ποτέ.

Αναμένω τον @apostolisep3 να μας πει τι είδε στο δικό του.  Είναι βλέπεις αυτός που στη θέση του asyg24klca (το οποίο παλικαρίσια του έβγαλε χειμώνα στην Πεντέλη σε σπίτι με απώλειες των 17KW) , έβαλε το AP71. Έχει ήδη πει ότι το asyg24klca υπερτερεί στη ψύξη. Μένει να μας πει για θέρμανση. Να μαστε καλά να τα διαβάσουμε. Από αυτά που θα μας πει, πιθανώς να καταλάβω αν τελικά πήρα τότε την σωστή απόφαση ή όχι.

Αυτά τα "λίγα".  Όπως είπα , θα πρέπει να τα ζυγίσεις. Τι να ζυγίσεις δλδ. Όλα άγνωστα σχεδόν. Και στην τύχη. Αλλά έτσι είναι.

Λοιπόν αρχικά ευχαριστώ πολύ. Κατά 90 % θα πάρω το Fujitsu ASYG24KLCA γιατί έχω ρωτήσει και ψυκτικούς και μου είπαν αυτό. Το σαλόνι μου ΣΊΓΟΥΡΑ θα το καλύπτει. Εδώ παλιότερα ένα 18αρι ανώνυμο το έκανε φούρνο. Τέλος πάντων. Κάτι άλλο. Θέλω την εξωτερική μονάδα να μην την βάλω στον τοίχο και να την κατεβάσω κάτω. Έχω ακούσει όμως ότι όσο ποιο πολύ μεγάλες είναι οι αποστάσεις από εσωτερική με εξωτερική τόσο πιο πολύ πέφτει η απόδοση. Ισχύει αυτό; Για παραδειγμα σας στέλνω 2 φώτο να δείτε πως θέλω να τα φτιάξω. Θέλω να πάω τις σωληνώσεις όπως την 2η φώτο και να μπει η εξωτερική μονάδα εκεί που είναι η γλάστρα. Όμως τι θα γίνει με τις αποδόσεις; Τέλος θέλω να πω ότι εγώ ψάχνω για ποιότητα και αξιοπιστία οπότε.... Επίσης γιαυτό θέλω να την βάλω κάτω την εξωτερική μονάδα γιατί κάπως προστατεύεται από αέρα κλπ. Τέλος εγώ δεν μένω μέσα στην Λιβαδειά η οποία έχει πολύ κρύο και υγρασία. Μένω σε ένα χωριό 10 λεπτά μακριά στο οποίο δεν έχει τρομερές θερμοκρασίες! 

IMG_20200803_201632_382.jpg

IMG_20200803_202429_202.jpg

Επεξ/σία από Nikolasnennes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...