Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μιλάμε για κλιματιστικά των φτωχών ρε φίλε το perfera αλίμονο αν δεν το έκανε 

Κι εγω φτωχος ειμαι.
To perfera το εχω παρει σε τιμη shorai και το edge σε τιμη tundra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εδώ είμαστε και εμείς :(

 

Δεν λειτουργεί αψογα η καταγραφή γιατί κάνω κάτι αλλαγές στο δίκτυο. αλλά έχουμε ωραίες βουνοκορφές

 

12αρι Carrier Crystal III σε σαλόνι 20 τμ με πόρτα ανοιχτή, ζήτηση 20 βαθμούς , και Follow me.

 

1340043211_1.PNG.bdb1234312d111770b88abf18b6f3a67.PNG

 

9αρι Carrier Crystal III σε δωμάτιο 14τμ με πόρτα ανοιχτή,αντιδιαμετρικά με το άλλο,  ζήτηση 20 βαθμούς , και Follow me.

 

Τις περιόδους που είναι 0 για ωρες , δεν έγραφε καλά το καταγραφικό

α2.PNG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, rbx1000 είπε

Κι εγω φτωχος ειμαι.
To perfera το εχω παρει σε τιμη shorai και το edge σε τιμη tundra

Eγω παλι θεωρω πως οι φιρμες(κλιματιστικα πλουσιων!) παρεχουν ελαχιστα καλουδια ως προς φτωχων...απαξιουν να βαλουν πχ follow me ...φοβαμαι πως το remote control θα εχει εναμιση ευρω ακριβοτερο και δεν το τολμουν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί δεν μας αφήνει να το κατεβάσουμε;

Τι πρέπει να δούμε;

Αυτο που θελω να μου πειτε κατα την γνωμη σας και συγκριτικα με αλλους πινακες που εχετε δει και αναλυσει ειναι αν οι δεικτες αποδοσης , καταναλωσης που δινει σε σχεση με εξωτερικη θερμοκρασια ειναι αυτο που λεμε top class.

Επισης απο αυτους τους πινακες αυτους βλεπω το παραδοξο οτι η καταναλωση μικραινει στην θερμανση οταν η εξωτερικη θερμοκρασια κατεβαινει. Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο ????? 

Επιπροσθετως στο user manual ειδα με εκπληξη οτι  το sarara μεσω τηλεχειριστηριου σου δειχνει εξωτερικη θερμοκρασια ,current power consumption ,  και total power consumption !!!  Πατωντας το πληκτρο info και σκοπευοντας το κλιματιστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2020 στις 3:57 ΜΜ, liakjim είπε

Το asyg είναι στα χαρτιά το πιο οικονομικό 24άρι της αγοράς.

Όταν όμως πέφτει η θερμοκρασία, κόβει τόσο συχνά για defrost όπου η οικονομία πάει περίπατο.

Το dark καλό πρέπει να είναι. Βασίζεται στο haier tide green το οποίο έχει 800€, χωρίς wifi και ιονιστή και τη μισή εγγύηση.

Άρα το dark στα μάτια μου είναι καλό deal αν θα το βρεις κανά 1000ρικο εγκατεστημένο.

Αγοράστηκε τελικά το Haier AS68TEMHRA / 1U68RENFRA  750 ευρω απο electroner

Επεξ/σία από tasos1986897
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

εδώ είμαστε και εμείς :(

Δεν λειτουργεί αψογα η καταγραφή γιατί κάνω κάτι αλλαγές στο δίκτυο. αλλά έχουμε ωραίες βουνοκορφές

12αρι Carrier Crystal III σε σαλόνι 20 τμ με πόρτα ανοιχτή, ζήτηση 20 βαθμούς , και Follow me.

1340043211_1.PNG.bdb1234312d111770b88abf18b6f3a67.PNG

9αρι Carrier Crystal III σε δωμάτιο 14τμ με πόρτα ανοιχτή,αντιδιαμετρικά με το άλλο,  ζήτηση 20 βαθμούς , και Follow me.

Τις περιόδους που είναι 0 για ωρες , δεν έγραφε καλά το καταγραφικό

α2.PNG

Κλασικά διαγράμματα midea.

702366445_Annotation2020-04-25062642.jpg.0bd0c54f7bcbb4b8f080a10d581df6c6.jpg

13 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αυτο που θελω να μου πειτε κατα την γνωμη σας και συγκριτικα με αλλους πινακες που εχετε δει και αναλυσει ειναι αν οι δεικτες αποδοσης , καταναλωσης που δινει σε σχεση με εξωτερικη θερμοκρασια ειναι αυτο που λεμε top class.

Επισης απο αυτους τους πινακες αυτους βλεπω το παραδοξο οτι η καταναλωση μικραινει στην θερμανση οταν η εξωτερικη θερμοκρασια κατεβαινει. Πως ειναι δυνατον να συμβαινει αυτο ????? 

Επιπροσθετως στο user manual ειδα με εκπληξη οτι  το sarara μεσω τηλεχειριστηριου σου δειχνει εξωτερικη θερμοκρασια ,current power consumption ,  και total power consumption !!!  Πατωντας το πληκτρο info και σκοπευοντας το κλιματιστικο.

Δεν είδες μάλλον το docs που σου έστειλα. Τους δείκτες απόδοσης τα άλλα τους βλέπουν με κυάλια. Τι να λέμε τώρα.

Σε όλα τα κλιματιστικά πέφτει η κατανάλωση με μείωση της θερμοκρασίας. Αν δεις και τα Toshiba έτσι είναι.

9 λεπτά πριν, tasos1986897 είπε

Αγοράστηκε τελικά το Haier Tide Green AS68TEMHRA/ 1U68RENFRA 750 ευρω απο electroner

Καλοδούλευτο το τερατάκι. Τον νου σου στην εγκατάσταση ε; Τα έχουμε πει τόσες φορές που μάλλιασε η γλώσσα μας!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Κλασικά διαγράμματα midea.

Screenshot_117.png.0eae2a4af3c5b0359db114099708a4d9.png

 

 

Στην θέρμανση δεν δουλεύει το ECO/GEAR που βοηθάει αρκετά σε υπνοδωμάτια. Υπάρχει μια βελτίωση με το Sleep. Το κακό είναι ότι τα on/off έχουν διαστολές στα πλαστικά....

Επίσης κάτω από 260w δεν το έχω δει ποτέ ενώ ψύξη έπεφτε μέχρι και 110w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άναψα τα fujitsu. Η θερμοκρασία μέσα από 15-16 πήγε στους 20.5 σε περίπου 1 ώρα και κάτι λεπτά, τα κλιματιστικα είναι ρυθμισμένα στο Auto στους 20 με το ένα να καταναλώνει από 650-890W και το άλλο 500-700W. Εξωτερική θερμοκρασία 14.3 με αργή πτώση προς τα κάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας θα ηθελα ενα airocondition 12000 btu να εχει καλη αποδοση στη θερμανση αλλα να ειναι και οικονομικο σε τιμη εγω βρηκα αυτο με μια ερευνα τι λετε ?

https://www.skroutz.gr/s/22642323/Tesla-TT34X81-1232IAW-White.html?from=favorites_popup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Μιλάμε για κλιματιστικά των φτωχών ρε φίλε το perfera αλίμονο αν δεν το έκανε 

Πάντως το Mitsubishi ln25 που είναι ακριβότερο από το Perfera πάει ανά 1 βαθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είδα ένα βιντεακι στο YouTube από έναν ψυκτικό και ειπε ότι για καλύτερη θέρμανση, καλό είναι να το ρυθμίζεις αρχικά στο φουλ πχ 30°C έτσι ώστε να ζεσταθουν οι τοίχοι, τα έπιπλα και γενικά ο χώρος και μετά να το κατεβάσεις πχ στους 22°C. Γιατί εάν το βάλεις εξαρχής στους 22 δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Ισχύει αυτό; θέλω μια γνώμη. Κατά την γνώμη μου ισχύει αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του χώρου. Αν ο χώρος έχει 19°C, τότε στους 22°C δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Αν όμως ο χώρος έχει 10°C τότε δεν χρειάζεται να το πας στους 30 και μετά 22. Το βάζεις από την αρχή στους 22. Τι λέτε εσείς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Nikolasnennes είπε

Παιδιά, είδα ένα βιντεακι στο YouTube από έναν ψυκτικό και ειπε ότι για καλύτερη θέρμανση, καλό είναι να το ρυθμίζεις αρχικά στο φουλ πχ 30°C έτσι ώστε να ζεσταθουν οι τοίχοι, τα έπιπλα και γενικά ο χώρος και μετά να το κατεβάσεις πχ στους 22°C. Γιατί εάν το βάλεις εξαρχής στους 22 δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Ισχύει αυτό; θέλω μια γνώμη. Κατά την γνώμη μου ισχύει αλλά παίζει ρόλο και η θερμοκρασία του χώρου. Αν ο χώρος έχει 19°C, τότε στους 22°C δεν θα έχει τόσο καλή απόδοση. Αν όμως ο χώρος έχει 10°C τότε δεν χρειάζεται να το πας στους 30 και μετά 22. Το βάζεις από την αρχή στους 22. Τι λέτε εσείς; 

Εμεις λεμε το βαζεις στους 22 και περιμενεις να ισορροπησει.
Κρυωνεις? Βαζεις 23. Ζεσταινεσαι? Βαζεις 21.
Τον Απριλιο το κλεινεις και το γυρνας στην ψυξη.
Το βαζεις στους 26. Κρυωνεις? Bαζεις 27. Ζεσταινεσαι? Βαζεις 25.
Το κλεινεις το Σεπτεμβριο και τον Οκτωβριο το γυρνάς στη θερμανση.
Repeat!

Επεξ/σία από rbx1000
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας.

Θέρμανση. Διάβασα όλο το προηγούμενο locked thread και λέω ένα από αυτά τα δύο. Ποιο προτείνετε; Είμαι προς το Fujitsu. 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/daikin-sensira-12-atxc35b-arxc35b/1471163

ή

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/fujitsu-asyg12kmccaoyg12kmcc/1522843?rating=true

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...