Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Σορυ,εννουσα πως ξεδιπλωσα τον τροπο σκεψης και πιστευω να σε καλυψα!

Αν διαβαζαμε στο σκρουτζ και μονο ,το τι τραβαει ο καταναλωτης,παντου αλλα εν προκειμενω στα κλιματιστικα ,μαλλον ελαχιστοι θα επελεγαν αλλιως...και δεν ξερω ποσοι απο αυτους οταν τους συμβει το προβλημα,εχουν το θαρρος να το γραψουν κιολας.

Αν κρινω απο σκρουτζ "κλαινε" απο πανακριβες φιρμες που καιγονται πλακετες κυριως και μετα τι να γραψεις? οχι ρε γαμωτο μολις βγηκε απο την διετη εγγυηση χαλασε? προγραμματισμενα τα εχουν? ΟΧΙ,προγραμματισμενο ειναι το οτι μολις χαλασουν θα σε γδαρουν αν εκτος και θα σε αμφισβητησουν οσο μπορουν αν εντος.

Δύο πράγματα είναι σίγουρα όταν παθαίνει κάποιος ζημιά σε φιρματο κλιματιστικό σπάνια το παραδέχεται και όταν παθαίνει ζημιά σε φτηνό noname κλιματιστικό κράζει ανηλεώς 

Τώρα γιατί το κάνει αυτό για μένα είναι απορίας άξιο 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Ο Κοτσόβολος μετά από τηλ επικοινωνία είπε ότι ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση στο εξοχικό μου που βρίσκεται στου διαόλου το κέρατο. Μπορώ να απαιτήσω αντλίες κενού κτλ με βάση τους όρους στο σάιτ του.

Άρα με Κοτσόβολο θα βγει € 339.00 τελική και 50 ευρώ δωροεπιταγή ανακύκλωσης στο χέρι.

Με mediamarkt θα βγει 299 , και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ + κόστος για εγκατάσταση που θα πρέπει να βρω συνεργείο στην παραλία Οφρυνίου που είναι το εξοχικό με άγνωστο το πόσοι περνάν κλιματιστικά εκεί και πόσα θα ζητήσουν και τι καυγάδες θα κάνουμε για να βάλουν αντλία κενού.

Επίσης, σύμφωνα με τα ενεργειακά ταμπελάκια, στα χαρτιά το Morris φαίνεται καλύτερο στην ψύξη και στο θόρυβο, δεν ξέρω στην πράξη βέβαια τι ισχύει ούτε τι είναι πραγματικά από μέσα. Any input? Midea? Gree? TCL?

Στις εγγυήσεις, απ' ό,τι κατάλαβα έχουν και τα 2 AC 5 χρόνια εγγύηση αλλά το Morris δεν ξέρω τι ποιότητα υποστήριξης έχει ενώ το Haier έχει τη συγκλονιστική εγγύηση του ομίλου Inventor που γνωρίζω και είμαι φαν.

Πείτε μου αν έχω κάπου λάθος στα παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kstgr είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Ο Κοτσόβολος μετά από τηλ επικοινωνία είπε ότι ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση στο εξοχικό μου που βρίσκεται στου διαόλου το κέρατο. Μπορώ να απαιτήσω αντλίες κενού κτλ με βάση τους όρους στο σάιτ του.

Άρα με Κοτσόβολο θα βγει € 339.00 τελική και 50 ευρώ δωροεπιταγή ανακύκλωσης στο χέρι.

Με mediamarkt θα βγει 299 , και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ + κόστος για εγκατάσταση που θα πρέπει να βρω συνεργείο στην παραλία Οφρυνίου που είναι το εξοχικό με άγνωστο το πόσοι περνάν κλιματιστικά εκεί και πόσα θα ζητήσουν και τι καυγάδες θα κάνουμε για να βάλουν αντλία κενού.

Επίσης, σύμφωνα με τα ενεργειακά ταμπελάκια, στα χαρτιά το Morris φαίνεται καλύτερο στην ψύξη και στο θόρυβο, δεν ξέρω στην πράξη βέβαια τι ισχύει ούτε τι είναι πραγματικά από μέσα. Any input? Midea? Gree? TCL?

Στις εγγυήσεις, απ' ό,τι κατάλαβα έχουν και τα 2 AC 5 χρόνια εγγύηση αλλά το Morris δεν ξέρω τι ποιότητα υποστήριξης έχει ενώ το Haier έχει τη συγκλονιστική εγγύηση του ομίλου Inventor που γνωρίζω και είμαι φαν.

Πείτε μου αν έχω κάπου λάθος στα παραπάνω

Ξέρω οτι μερικοί εδώ τους καταφέρνετε για τις αντλίες κενού, αλλά μην περιμένεις ότι αν τους πεις για αντλία κενού και 3 μετρα θα πετάνε από τη χαρά τους ή οτι θα στο κάνουν επειδή το είπες οτι " είναι στους όρους"  Εγώ 'πλακώθηκα' με τον τεχνικο του Κώτσου και μ εκανε ότι να ναι δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kstgr είπε

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2:

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/210656-morris-wfin35140

Ο Κοτσόβολος μετά από τηλ επικοινωνία είπε ότι ισχύει η δωρεάν εγκατάσταση στο εξοχικό μου που βρίσκεται στου διαόλου το κέρατο. Μπορώ να απαιτήσω αντλίες κενού κτλ με βάση τους όρους στο σάιτ του.

Άρα με Κοτσόβολο θα βγει € 339.00 τελική και 50 ευρώ δωροεπιταγή ανακύκλωσης στο χέρι.

Με mediamarkt θα βγει 299 , και δωροεπιταγή ανακύκλωσης 50 ευρώ + κόστος για εγκατάσταση που θα πρέπει να βρω συνεργείο στην παραλία Οφρυνίου που είναι το εξοχικό με άγνωστο το πόσοι περνάν κλιματιστικά εκεί και πόσα θα ζητήσουν και τι καυγάδες θα κάνουμε για να βάλουν αντλία κενού.

Επίσης, σύμφωνα με τα ενεργειακά ταμπελάκια, στα χαρτιά το Morris φαίνεται καλύτερο στην ψύξη και στο θόρυβο, δεν ξέρω στην πράξη βέβαια τι ισχύει ούτε τι είναι πραγματικά από μέσα. Any input? Midea? Gree? TCL?

Στις εγγυήσεις, απ' ό,τι κατάλαβα έχουν και τα 2 AC 5 χρόνια εγγύηση αλλά το Morris δεν ξέρω τι ποιότητα υποστήριξης έχει ενώ το Haier έχει τη συγκλονιστική εγγύηση του ομίλου Inventor που γνωρίζω και είμαι φαν.

Πείτε μου αν έχω κάπου λάθος στα παραπάνω

Δεν θα κοιταξεις μονο το ποιος και πως θα το περασει εκει που λες,ΑΛΛΑ και ποιος θα ερθει να το επισκευασει,ελεγξει κλπ αν συμβει κατι και ποσο γρηγορα θα το κανει.

Εν προκειμενω ψηφιζω Haier-inventor εκ πειρας...οσο για το μηχανημα μονο για εξωτερικο γκαζωμα ψαξε αν εχει θορυβωδες το 12ρι χειμωνα και ανα εχεις τετοιο θεμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Ξέρω οτι μερικοί εδώ τους καταφέρνετε για τις αντλίες κενού, αλλά μην περιμένεις ότι αν τους πεις για αντλία κενού και 3 μετρα θα πετάνε από τη χαρά τους ή οτι θα στο κάνουν επειδή το είπες οτι " είναι στους όρους"  Εγώ 'πλακώθηκα' με τον τεχνικο του Κώτσου και μ εκανε ότι να ναι δουλειά.

Δε μπορείς να φανταστείς τι φασαρίές έχω κάνει με μαστόρους για να γίνει σωστά η δουλειά

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν θα κοιταξεις μονο το ποιος και πως θα το περασει εκει που λες,ΑΛΛΑ και ποιος θα ερθει να το επισκευασει,ελεγξει κλπ αν συμβει κατι και ποσο γρηγορα θα το κανει.

Εν προκειμενω ψηφιζω Haier-inventor εκ πειρας...οσο για το μηχανημα μονο για εξωτερικο γκαζωμα ψαξε αν εχει θορυβωδες το 12ρι χειμωνα και ανα εχεις τετοιο θεμα.

Δε θα χρησιμοποιηθεί σχεδον ποτέ για θέρμανση, πολύ σωστό αυτό που γράφεις για υποστήριξη και δεν το είχα σκεφτεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Ξέρω οτι μερικοί εδώ τους καταφέρνετε για τις αντλίες κενού, αλλά μην περιμένεις ότι αν τους πεις για αντλία κενού και 3 μετρα θα πετάνε από τη χαρά τους ή οτι θα στο κάνουν επειδή το είπες οτι " είναι στους όρους"  Εγώ 'πλακώθηκα' με τον τεχνικο του Κώτσου και μ εκανε ότι να ναι δουλειά.

Δεν ειναι θέμα αν το καταφέρνει κάποιος η όχι Η ΑΝΤΛΙΑ ΚΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του μάστορα να την εφαρμόσει στην εγκατάσταση 

Είναι σα να λες πήγα σε γιατρό για να με χειρουργήσει και επειδή δεν είχε αγοράσει  νυστέρι με άνοιξε με τον χαρτοκοπτη αλλά δε πειράζει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δεν ειναι θέμα αν το καταφέρνει κάποιος η όχι Η ΑΝΤΛΙΑ ΚΕΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ του μάστορα να την εφαρμόσει στην εγκατάσταση 

Είναι σα να λες πήγα σε γιατρό για να με χειρουργήσει και επειδή δεν είχε αγοράσει  νυστέρι με άνοιξε με τον χαρτοκοπτη αλλά δε πειράζει 

Και σε εμένα έκανε χρήση της αντλίας , αλλά την χρησιμοποίησε λάθος. Οπότε πώς μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, georgeps21 είπε

Και σε εμένα έκανε χρήση της αντλίας , αλλά την χρησιμοποίησε λάθος. Οπότε πώς μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον??

Και με το γιατρό το ίδιο συμβαίνει λάθη γίνονται παντού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα 

Μια βοήθεια θέλω για όποιον γνωρίζει 

 

Έχω πάει σε ένα σπίτι άλλο και ζεσταίνομαι με air-conditioning 

Toyotomi gag a128iv 9000btu

Το θέμα είναι ότι από προχθές που ξεκίνησε λίγο το κρύο δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από 20 βαθμούς το σπίτι περίπου 30τ.μ χωρίς πολύ μεγάλες απώλειες

Το έβαλα στο τέρμα και έβαλα ένα θερμόμετρο μπροστά στη περσίδα και φτάνει μέχρι 48 βαθμούς 

Λέτε να θέλει κάποιο service; Είναι αυτές μήπως οι δυνατότητες του μηχανήματος; Τι άλλο μπορεί να παίζει;

Την εσωτερική μονάδα την καθάρισα σχετικά αν και δεν είχε σκόνη ιδιαίτερα ούτε στα φίλτρα ούτε στο στοιχείο 

Η εξωτερική μονάδα βλέπω έχει αρκετή σκόνη. Παίζει ρόλο τόσο πολύ αυτό;

 

 

 

Επεξ/σία από Tasos19s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Και σε εμένα έκανε χρήση της αντλίας , αλλά την χρησιμοποίησε λάθος. Οπότε πώς μπορείς να εμπιστευτείς κάποιον??

Αν το παμε παραπερα θα φτασουμε στον liakjim που παιρνει δειγμα απο την αντλια του ψυκτικου και το στελνει χημειο και αν αποδειχθει οτι δεν μπηκε αλλος τυπος φρεον απο το R32 πχ  στην αντλια ποτε,γιατι χαλαει η συσταση,τοτε τον αφηνει να εγκαταστησει...αλλα οχι και χωρις καν αντλια ρε παιδια!!!

1 λεπτό πριν, Tasos19s είπε

Καλησπέρα στην παρέα 

Μια βοήθεια θέλω για όποιον γνωρίζει 

Έχω πάει σε ένα σπίτι άλλο και ζεσταίνομαι με air-conditioning 

Toyotomi gag a128iv 9000btu

Το θέμα είναι ότι από προχθές που ξεκίνησε λίγο το κρύο δεν μπορεί να ανεβάσει πάνω από 20 βαθμούς το σπίτι περίπου 30τ.μ χωρίς πολύ μεγάλες απώλειες

Το έβαλα στο τέρμα και έβαλα ένα θερμόμετρο μπροστά στη περσίδα και φτάνει μέχρι 48 βαθμούς 

Λέτε να θέλει κάποιο service; Είναι αυτές μήπως οι δυνατότητες του μηχανήματος; Τι άλλο μπορεί να παίζει;

Μη κοιτας το μηχανημα τι βγαζει αλλα τι ζηταει ο χωρος...εκανες το sticky να δης τι απωλειες εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν το παμε παραπερα θα φτασουμε στον liakjim που παιρνει δειγμα απο την αντλια του ψυκτικου και το στελνει χημειο και αν αποδειχθει οτι δεν μπηκε αλλος τυπος φρεον απο το R32 πχ  στην αντλια ποτε,γιατι χαλαει η συσταση,τοτε τον αφηνει να εγκαταστησει...αλλα οχι και χωρις καν αντλια ρε παιδια!!!

Μη κοιτας το μηχανημα τι βγαζει αλλα τι ζηταει ο χωρος...εκανες το sticky να δης τι απωλειες εχει?

Τι εννοείς; Που είναι αυτό για να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasos19s είπε

Τι εννοείς; Που είναι αυτό για να το κάνω;

Αν θες να γινεις με ντοκτορα διαβασε το ολο

αν εισαι τεμπελης στο διαβασμα κανε αυτο κ ριχτο στην αρενα μας

https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Τι εννοείς; Που είναι αυτό για να το κάνω;

https://www.elith.gr/calc/index.php

Τρέξε αυτό μόνο για το χώρο που είναι το κλιματιστικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν θες να γινεις με ντοκτορα διαβασε το ολο

αν εισαι τεμπελης στο διαβασμα κανε αυτο κ ριχτο στην αρενα μας

https://www.elith.gr/calc/index.php

Θερμικές Απώλειες

5141.33

Watt

4421.54

KCal/h

171.38

Watt/m2

147.38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Θερμικές Απώλειες

5141.33

Watt

4421.54

KCal/h

171.38

Watt/m2

147.38

Μαλιστα...ανεπαρκες για τον χωρο ειναι.

Μιση δυναμη ενδεικτικα απο οση χρειαζεται ο χωρος εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...