Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Θερμικές Απώλειες

5141.33

Watt

4421.54

KCal/h

171.38

Watt/m2

147.38

https://convertlive.com/el/u/μετατροπή/βατ/σε/βρετανικές-θερμικές-μονάδες-ανά-ώρα#5141

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

Μαλιστα...ανεπαρκες για τον χωρο ειναι.

Μιση δυναμη ενδεικτικα απο οση χρειαζεται ο χωρος εχει...

Τις μονώσεις έβαλα Πλημμελής γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς. Το κτήριο δεν είναι και δικό μου 

Και λίγο καλύτερη μόνωση όμως να είχε πάλι το 9αρι δεν θα έφτανε όπως καταλαβαίνω 

 

Το ότι μπροστά φυσάει μέχρι 48 βαθμούς δύο τέρμα μας δίνει κάποια ένδειξη ότι θέλει υγρά; 

Μέχρι προχθές που ο καιρός ήταν μέτριος έπιανε και 23-24 αν το έβαζα στο full 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tasos19s είπε

Τις μονώσεις έβαλα Πλημμελής γιατί δεν γνωρίζω ακριβώς. Το κτήριο δεν είναι και δικό μου 

Και λίγο καλύτερη μόνωση όμως να είχε πάλι το 9αρι δεν θα έφτανε όπως καταλαβαίνω 

Το ότι μπροστά φυσάει μέχρι 48 βαθμούς δύο τέρμα μας δίνει κάποια ένδειξη ότι θέλει υγρά; 

Μέχρι προχθές που ο καιρός ήταν μέτριος έπιανε και 23-24 αν το έβαζα στο full 

το 48 αψογο ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

το 48 αψογο ειναι!

Δεν βρίσκω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μηχάνημα 

Μέσα γράφει inverter αλλά ένας φίλος μου είπε κάνουν πονηριές πότε πότε και βάζουν αυτοκόλλητο 

Πώς μπορώ να καταλάβω; 

Νομίζω η έξω μονάδα ότι σαν να δουλεύει σε σκάλες δεν είναι on off έχω την εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tasos19s είπε
13 λεπτά πριν, Specs είπε

 

Δεν βρίσκω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μηχάνημα 

Μέσα γράφει inverter αλλά ένας φίλος μου είπε κάνουν πονηριές πότε πότε και βάζουν αυτοκόλλητο 

Έχουμε φτάσει την συνωμοσιολογία σε άλλο επίπεδο 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

Δεν βρίσκω πληροφορίες για το συγκεκριμένο μηχάνημα 

Μέσα γράφει inverter αλλά ένας φίλος μου είπε κάνουν πονηριές πότε πότε και βάζουν αυτοκόλλητο 

Πώς μπορώ να καταλάβω; 

Νομίζω η έξω μονάδα ότι σαν να δουλεύει σε σκάλες δεν είναι on off έχω την εντύπωση

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102084413

και πες στον φιλο σου οτι το gan του μοντελου δεν βγαινει απο το gangster... αλλα το gag απο το γκαγκά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν έχει τεθεί η ίδια ερώτηση αρκετές φορές, είναι πάρα πολλές σελίδες το θέμα και ψιλοχάθηκα με την αναζήτηση. Υπάρχει κάποια σύντομη γνώμη γι'αυτό: Carrier 42QHG024D8S Crystal III

Είναι σε καλή τιμή στον Κώτσο, βολεύει από εκεί καθότι πρόκειται για αγορά σε επαρχιακή πόλη στη Β. Ελλάδα. Στο Skroutz 3/10 εχουν βάλει 1κ2 αστέρια. Είναι επίφοβο; Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; Ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

https://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=102084413

και πες στον φιλο σου οτι το gan του μοντελου δεν βγαινει απο το gangster... αλλα το gag απο το γκαγκά...

Περνάει κλιματιστικά αυτός και για αυτό μου είπε ότι το κάνουν καμία φορά δεν το είπε στην τύχη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πιο κάτω μένει ο μπάρμπα Μήτσος που είναι τσοπάνης αλλά περνάει και κλιματιστικά οπότε ότι λέει δε το λέει στη τύχη ,ξέρει από καλές προβατίνες και σίγουρα όταν μιλάει για κλιματιστικά ξέρει τι λέει ,επίσης όπως είναι γνωστό μας ψεκάζουν και το δίκτυο G5 είναι των αντιχριστων για να μας ελέγχει ο Εωσφόρος και όλα γίνονται γιατί στοχοποιούν τους Έλληνες παγκόσμια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αναζητηση 24ριου, κυριως για θερμανση. Εχω δει το Fujitsu που αναφερετε απο περσι (ASYG24KLCA) αλλα με προβληματιζουν ο θορυβος κυριως, και ειδικα της εσωτερικης μοναδας μιας και την γυναικα μου την ενοχλει παρα πολυ, ειδικα οταν δουλευει, και η ελλειψη "μπιχλιμπιδιων" που εχω δει σε αλλα μοντελα οπως πχ WiFi, FollowMe κτλ. Εχω δει καποια wifi remotes αλλα θα προτιμουσα να το ειχε ενσωματωμενο. Σε λιγο πιο ακριβο, εχω δει και το Mitsubishi MSZ/MUZ-AP71VG που πιανει θεωρητικα μεχρι 35.000btu αποδοση, αλλα το Minimum του ειναι στα ~7.000 αν θυμαμαι καλα (που λογικα δε θα χρειαστει καν να πεσει τοσο κατω και τσαμπα το κοιταω). Βεβαια δεν ειναι διαθεσιμο σε μεγαλο καταστημα τωρα, και αρα μαλλον παει για ~1300+ + εγκατασταση που δεν ξερω ποσο κοστιζει συνηθως, κανα 100ρι;

Ειμαι στο ενοικιο, Αθηνα Νοτια Προαστια, και θα μεινω στο σπιτι τουλαχιστον 3 χειμωνες με το κλιματιστικο σαν βασικη θερμανση (υπαρχει κεντρικη, αλλα μολις 4 ωρες και σε τελευται οροφο, ηδη δεν μας καλυπτει). Το σπιτι ειναι περιπου 75 τετραγωνικα, αλλα θα κλεινω το υπνοδωματιο την μερα και το γραφειο και την κουζινα το βραδυ, οποτε πιστευω οτι 1 24ρι θα την ψιλοπαλεψει


Ποσό που διαθέτουμε: Κοιταζω στο 1000ρικο, αλλα αν αξιζει δεν εχω θεμα να ανεβω μεχρι το Mitsubishi απο πανω ή αλλο σε παρομοια χρηματα. Σε καμια περιπτωση πανω απο 1500 μαζι με την εγκατασταση.
Επιθυμητό κατάστημα: Θα προτιμηθουν ατοκες δοσεις
Χρήση κλιματιστικού: Και τα δυο, ενα 60-40 υπερ της θερμανσης ισως
Συχνότητα χρήσης: Καθε μερα τον χειμωνα, σχεδον καθε μερα το καλοκαιρι αλλα λιγοτερες ωρες (συνηθως με καλυπτει ανεμιστηρας οταν εχει ~30ρια)
Χώρος που θα τοποθετηθεί: Κατα πασα πιθανοτητα στο σαλονι. Ειναι κολλητα με το γραφειο απο την μια πλευρα και με εναν προθαλαμο στην αλλη. Απο το γραφειο και τον προθαλαμο βγαινεις σε χωλ που οδηγει στο υπολοιπο σπιτι.
Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features: Οσο το δυνατο πιο ησυχο, καθε τι εξτρα ειναι καλοδεχουμενο
Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου: Κουφωματα αλουμινιου, διπλα τζαμια, αγνωστο αν υπαρχει μονωση, μιας και ειναι σχετικα παλιο σπιτι
Τέλος: 9568.27Watt, 8228.71KCal/h , 147.20Watt/m2, 126.60KCal/h/m2 με επιθυμητη θερμοκρασια 21. Εβαλα βεβαια για "ολο" το σπιτι ~65 τετραγωνικα, οποτε φανταζομαι αυτο θα ναι στην πραγματικοτητα λιγο χαμηλοτερο;

 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kage είπε

Πολύ κακοί δείκτες ειδικά στη θέρμανση στη Θερμή ζώνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimostr είπε

Εδώ πιο κάτω μένει ο μπάρμπα Μήτσος που είναι τσοπάνης αλλά περνάει και κλιματιστικά οπότε ότι λέει δε το λέει στη τύχη ,ξέρει από καλές προβατίνες και σίγουρα όταν μιλάει για κλιματιστικά ξέρει τι λέει ,επίσης όπως είναι γνωστό μας ψεκάζουν και το δίκτυο G5 είναι των αντιχριστων για να μας ελέγχει ο Εωσφόρος και όλα γίνονται γιατί στοχοποιούν τους Έλληνες παγκόσμια

Τι να σου πω υδραυλικός είναι ο άνθρωπος και περνάει και κλιματιστικά και λέβητες και λοιπά 

Το θέμα είναι όχι εάν ξέρει την δουλεια

Το θέμα είναι ότι μου είπε γίνονται πονηρά κάποια πράγματα χωρίς να ξέρει ο καταναλωτής. 
Δεν μου λέει ψέμματα. Ούτε δικό μου είναι το σπίτι ούτε το κλιματιστικό. Δεν είχε λόγο να μου το πει απλά δεν μπορεί να έρθει να το δει εάν έχει πρόβλημα γι αυτό έγραψα εδώ για κάποια βοήθεια 

Απο τα λεγόμενα μου κι αυτός μου είχε πει ότι πιθανόν το μηχάνημα να μην επαρκεί για τον χώρο επειδή του έστειλα και το ταμπελάκι από την εξωτερική μονάδα να δει τι υγρό παίρνει εάν μπορέσει να έρθει να το συμπληρώσει 

 

Τελος πάντων ευχαριστω όσους βοήθησαν. Καταλήγουμε ότι το μηχάνημα είναι μικρό για τον συγκεκριμένο χώρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Tasos19s είπε

έστειλα και το ταμπελάκι από την εξωτερική μονάδα να δει τι υγρό παίρνει εάν μπορέσει να έρθει να το συμπληρώσει 

Τελος πάντων ευχαριστω όσους βοήθησαν. Καταλήγουμε ότι το μηχάνημα είναι μικρό για τον συγκεκριμένο χώρο 

Γιατί να έρθει να συμπληρώσει ? Το μηχάνημα δεν φτάνει όπως θα διαπιστώσες και μόνος σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...