Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα σας  θα ήθελα ένα κλιματιστικό οχι πολυ ακριβό το πολύ μέχρι 300 ευρω με ολα τα θέματα υγείας ιονιστης και καθαρές ατμόσφαιρες το τονίζω κυρίως για ζεστη κκιταω 12 άρια σας παρακαλώ βοηθηστε με όσοι γνωρίζουν . Το σπιτι ολο είναι 90 τμ εγω θελω να ζεστάνω 2 δωματιο κρεβατοκαμαρα 12 τμ και δωματιο γραφειο 9 τμ. Αυτα . Οσοι μπορούν να με βοηθήσουν ευχαριστώ και ότι άλλο οικονομικό πέρα από κλιματιστικό το σπιτι παλιο με ξύλινα παράθυρα. Οπότε οχι καλη μόνωση.  Επίσης ψάχνω γ μόνιμη λυση για να βγει ο χειμώνας.  Καθώς του χρονου θα μπει αεριο. 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

Να το παραγγείλω;;;; 

Screenshot_20201112-031240_Edge.jpg

Meta που θα μπει αεριο,θα το εχεις μονο για ψυξη εννοεις η θα το ξηλωσεις/απενεργοποιησεις?

Επισης,τεσσερα δωματια με ενα κλιματιστικο,δυσκολο εως ακατορθωτο,αναλογως την διαρυθμιση.

Ιονιστης δεν λεει κατι,το αλλο δεν το καταλαβα  με τα θεματα υγειας.

Μονιμη ΄λυση και ταυτοχρονα μεχρι του χρονου παλι δεν κολλαει.

Για δωσε λεπτομερειες η και σχεδιο / σκαριφημα να το βρουν οι ειδικοι το πρωι ,να σου απαντησουν να προλαβεις κανα μαυροπαρασκευιατικο σε τιμη.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα σε όλους για 1η φορά και από εμένα. 

Συγχαρητήρια σε όλους για τις χρήσιμες συμβουλές σας. 

Είμαι σε αναζήτηση "οικονομικού" κλιματιστικου για εξοχική κατοικία κυρίως για θέρμανση μικρου υπνοδωματίου (κυρίως για κάποιο μικρό διάστημα πριν τον ύπνο).

Το σπίτι κατοικείται κυρίως Σαββατοκύριακο(άρα Σάββατο) και ιδανικά θα βόλευε "εξ αποστάσεως" ενεργοποίηση. (Η κρεβάτοκαμαρα" βλέπει" και σε ένα μικρό προθάλαμο σαλονάκι που δεν ξέρω αν θα είχε νόημα να μένει ανοιχτή η πόρτα για "σπάσιμο" της ψυχρας σε τέτοια περίπτωση) 

Προσανατολιζομαι "ιδανικά" σε Κωτσοβολο λόγω δωροεπιταγης και είμαι ανάμεσα  σε Morris

 https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211884-morris-wfin26150-smart

και 

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216070-carrier-42qhg009d8si-crystal-iii-ion

Σημειωτέον είμαι ΨΙΛΟΑΣΧΕΤΟΣ από κλιματιστικά :-)

Σημειωση:

Ο Κωτσοβολος έχει κάθε χρόνο την προσφορά των πόντων της Alpha Bank με ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΜΟΝΟ και την λήγει αποτομα συνήθως 21.00 την Παρασκευή ΞΕΚΊΝΗΣΕ ΗΔΗ. 

Τα Χριστούγεννα θα παίξει η επιστροφή της Eurobank (βλέπε Public άρα και Media?) όπως και περσυ με την εφαρμογή και το Πλαίσιο την παίζει τον Γενάρη αυτά για όσους την στήσουν για πιο μετά.

Η δώρεαν εγκατάσταση εξακολουθεί να ισχύει Κωτοβολο

Επεξ/σία από selinakatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Απορρίπτεις τότε το asyg24klca λόγω θορύβου.

Η αλήθεια είναι με τα υπόλοιπα κριτήρια που θέτεις είναι ταμάμ. Και θα σε καλύψει και θα  μεταφερθεί εύκολα αν φύγεις για άλλο σπίτι μιας και είναι μια σταλιά.

Αν με ψάξεις στο YouTube έχω έναν σκασμό με βιντεάκια, μήπως πάρεις μια ιδέα. Άκου με ακουστικά.

Τέλος θα πρέπει να μας πεις πόσο χώρο θες να καλύψεις ακριβώς και εκεί να τρέξεις το utility.

Μια κάτοψη του χώρου θα βοηθούσε επίσης.

 

Βλεπω εβαλε το ΜΜ το ASYG24KMTAστα 1500 με εγκατασταση. Σε συγκριση με το Mitsubishi στα ιδια λεφτα περιπου (μιας και παιζει στο 1.400ρι+ χωρις εγκατασταση) ποιο θα προτιμουσες; Βλεπω ειναι και δυνατοτερο και πιο ησυχο απο το KLCA, αλλα ειναι και αρκετα πιο αλμυρο...

Κατοψη θα προσπαθησω να ανεβασω αυριο αν δεν το εχω αγορασει ηδη. Aπο χωρο ιδανικα ολο το σπιτι, αλλα καταλαβαινω πως 75 τετραγωνικα με οχι τελεια μονωση σπιτιου και απο 3 πλευρες ανοιχτο, ειναι λιγο δυσκολο και για αυτο θα κλεινω δωματια που ειπα, να μειωνω τον χωρο. Αν μπορει ολο το σπιτι, τοτε τελεια!

Edit: Εφτιαξα μια στα γρηγορα. Ειναι σωστο το σχημα, αλλα εχω κανει λαθη στα μεγεθη των δωματιων μιας και δε θυμαμαι καλα απεξω τις διαστασεις και το πηγα στο περιπου. Βαλε παντως +5-10 τετραγωνικα στα 2 δεξια δωματια και ισως λιγο και στο τερμα αριστερα. Το κλιματιστικο θα μπει στην πανω δεξια γωνια, κοιτωντας ειτε αριστερα ειτε προς τα κατω

https://i.imgur.com/DrxCZr4.png

Επεξ/σία από pgetsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, [email protected] είπε

Καλησπέρα σας  θα ήθελα ένα κλιματιστικό οχι πολυ ακριβό το πολύ μέχρι 300 ευρω με ολα τα θέματα υγείας ιονιστης και καθαρές ατμόσφαιρες το τονίζω κυρίως για ζεστη κκιταω 12 άρια σας παρακαλώ βοηθηστε με όσοι γνωρίζουν . Το σπιτι ολο είναι 90 τμ εγω θελω να ζεστάνω 2 δωματιο κρεβατοκαμαρα 12 τμ και δωματιο γραφειο 9 τμ. Αυτα . Οσοι μπορούν να με βοηθήσουν ευχαριστώ και ότι άλλο οικονομικό πέρα από κλιματιστικό το σπιτι παλιο με ξύλινα παράθυρα. Οπότε οχι καλη μόνωση.  Επίσης ψάχνω γ μόνιμη λυση για να βγει ο χειμώνας.  Καθώς του χρονου θα μπει αεριο. 

 

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/haier-set-as35tamhra-1u35yemfra-12-tide-green/1515086

 

Να το παραγγείλω;;;; 

Screenshot_20201112-031240_Edge.jpg

Δεν θα καταφέρεις να ζεστάνεις δύο δωμάτια με ένα κλιματιστικο εκτός από ειδικές περιπτώσεις πχ δωμάτια το ένα απέναντι από το άλλο με το κλιματιστικό τοποθετημένο απέναντι από την πόρτα του άλλου δωματίου για να μπαίνει ο αέρας. Θα σημαντική ανομοιομορφια στην κατανομή θερμοκρασίας και το δεύτερο δωμάτιο θα αργει πολυ να ζεσταθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/11/2020 στις 11:38 ΠΜ, gmenex είπε

Καλησπέρα και πάλι!

Τελικά η αναμονή για καλύτερη προσφορά για SHORAI EDGE/PREMIUM έφαγε φόλα αφού ο Κωτσος έχει τα έχει καταργήσει από τα 24αρια. Τώρα έχει βγάλει προσφορά αυτό https://www.kotsovolos.gr/kotsovolos/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211702-carrier-42qhg024d8s-crystal-iii?cmicc=skroutz έχουμε γνώμες?

αναφέρω ότι η αγορά θα γίνει από εκεί καθαρά λόγω πλάνου δόσεων σαν τρόπο πληρωμής.

Η εγγύηση θεωρώ ότι είναι καλή στα 5 χρόνια θα είναι οκ.

Κύριο χαρακτηριστικό που θέλουμε είναι η οικονομία στη θέρμανση και η ελάχιστη δυνατή κατανάλωση όταν πιάνει θερμοκρασία.

Δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στις μεγάλες αλυσίδες για ΤΟSHIBA οπότε κοιτάω και εγώ τη προσφορά του KLCA 24άρι.

Πόσο μπορεί να φτάνει πάνω-κάτω ελάχιστη κατανάλωση όταν πιάσει θερμοκρασία?

Όταν λέτε ότι κάνει θόρυβο δηλαδή τι εννούμε? Για σαλόνι μαζί με τηλεόραση δεν είναι κομπλέ αφού ποιάσει θερμοκρασία? Βιντεάκια που κοιτάω ναι οκ οι υψηλές σκάλες κάνουν λίγο παραπάνω αλλά και στο SHORAΙ δεν θα έλεγα ότι είναι πια τόσο τρομερή διαφορά εκτός και αν μιλάμε για υπνοδωμάτιο. 

Υπάρχει άλλη συγκρίσιμη επιλογή σε παρόμοια λεφτά απο MEDIAMARKT? Για εγγύηση αναγκαστικά θα βάλω και επέκταση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Επεξ/σία από gmenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παίδες το carrier

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/216071-carrier-42qhg012d8si-crystal-iii-ion

Για 25 τ.μ θα κάνει δουλειά;

Γενικά το συγκεκριμένο μοντέλο κάνει δουλειά? 

Επεξ/σία από Legolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rbx1000 είπε

Επαυλη?

Αν ηταν επαυλη θα ειχε ducted κεντρικο κλιματισμο με υβριδικες αντλιες.

Απλα σκεφτομαι αντι να δωσω 5-6k για θερμανση μονο με.πετρελαιο να βαλω κλιματιστικα να με καλυπτουν και το καλοκαιρι. Τα θελω για σχεδον 24/7 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους

Μετα απο 15+ χρονια με ενα Toyotomi που πλεον βγαζει λιγο ζεστο και σταματαει ενω το καλοκαιρι βγαζει φουλ κρυο σε οτι ρυθμιση κι αν το βαλω, ειπα να προβω σε αγορα κλιματιστικου.

Εχω μια ερωτηση, αν τα ενδεικτικα BTU για το χωρο μου ειναι 13.000, εχει νοημα ενα μεγαλυτερο; Πχ ενα με 18.000 θα μου προσφερει κατι περισσοτερο ή απλως θα καιει παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν ηταν επαυλη θα ειχε ducted κεντρικο κλιματισμο με υβριδικες αντλιες.

Απλα σκεφτομαι αντι να δωσω 5-6k για θερμανση μονο με.πετρελαιο να βαλω κλιματιστικα να με καλυπτουν και το καλοκαιρι. Τα θελω για σχεδον 24/7 

Νταξ με 6k πετρελαιο τη σεζον δε θα ειναι και γκαρσονιερα😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Specs είπε

Meta που θα μπει αεριο,θα το εχεις μονο για ψυξη εννοεις η θα το ξηλωσεις/απενεργοποιησεις?

Επισης,τεσσερα δωματια με ενα κλιματιστικο,δυσκολο εως ακατορθωτο,αναλογως την διαρυθμιση.

Ιονιστης δεν λεει κατι,το αλλο δεν το καταλαβα  με τα θεματα υγειας.

Μονιμη ΄λυση και ταυτοχρονα μεχρι του χρονου παλι δεν κολλαει.

Για δωσε λεπτομερειες η και σχεδιο / σκαριφημα να το βρουν οι ειδικοι το πρωι ,να σου απαντησουν να προλαβεις κανα μαυροπαρασκευιατικο σε τιμη.

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

Στις 26/11/2020 στις 7:07 ΠΜ, liakjim είπε

Λένε ότι είναι aux φασόν και κάποιος εδώ ανέφερε να είμαστε επιφυλακτικοί με την αντιπροσωπεία.

Στην πραγματικότητα δεν έχουμε αξιόπιστο feedback.

Εξαρτάται από τον χώρο σου και χρήση.

Στην υπογραφή μου έχει ένα ερωτηματολόγιο. Προσπάθησε να το συμπληρώσεις.

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

6 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν θα καταφέρεις να ζεστάνεις δύο δωμάτια με ένα κλιματιστικο εκτός από ειδικές περιπτώσεις πχ δωμάτια το ένα απέναντι από το άλλο με το κλιματιστικό τοποθετημένο απέναντι από την πόρτα του άλλου δωματίου για να μπαίνει ο αέρας. Θα σημαντική ανομοιομορφια στην κατανομή θερμοκρασίας και το δεύτερο δωμάτιο θα αργει πολυ να ζεσταθει.

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bblov είπε

Γεια σας παιδια!

Θα ηθελα να με βοηθησει καποιος που να γνωριζει ομως πραγματικα για επιλογη κλιματιστικου αναμεσα απο 2 fujitsu!

Το κλιματιστικο ειναι για κυριως θερμανση στη σαλοκουζινα περιπου 40τ.μ

Σκεφτομαι για το FUJITSU ASYG24 KLCA

αλλα ολοι λενε οτι κανει θορυβο αρκετο(τοσο πολυ σε σχεση με τα αλλα?) και καλη και η ζεστη αλλα μην ειναι και σαν βουη τοσες ωρες μεσα στο σπιτι!

Και σαν δευτερη επιλογη το FUJITSU ASYG18KMTA

που ειδα οτι αν και 18αρι ποιανει σχεδον την αποδοση στην ζεστη απο το 24αρι και ειναι ποιο ησυχο στην λειτουργια του( για 24αρι αυτης της σειρας δεν λεω γιατι μετα παραξεφευγει η τιμη του)

Και η ερωτηση μου ειναι : Αξιζει να δωσω σχεδον 200 ευρω παραπανω για το 18αρι που ειναι ποιο ησυχο και σχεδον εχει την ιδια αποδοση με το 24αρι KLCA για να μην βουιζει ολη την ωρα? η το 24αρι KLCA δεν κανει και τοση φασαρια παραπανω τελικα?

Δεν κάνει και τόσο θόρυβο το 24ρι οκ... Το μόνο κακό που βρίσκω στο asyg24klca είναι τα πολλά defrost που κάνει ΑΝ μενεις σε περιοχές με πολύ κρύο και υγρασία τον χειμώνα αλλιώς το θεωρώ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ. 

6 ώρες πριν, gmenex είπε

Δεν υπάρχει κάποια αλλαγή στις μεγάλες αλυσίδες για ΤΟSHIBA οπότε κοιτάω και εγώ τη προσφορά του KLCA 24άρι.

Πόσο μπορεί να φτάνει πάνω-κάτω ελάχιστη κατανάλωση όταν πιάσει θερμοκρασία?

Όταν λέτε ότι κάνει θόρυβο δηλαδή τι εννούμε? Για σαλόνι μαζί με τηλεόραση δεν είναι κομπλέ αφού ποιάσει θερμοκρασία? Βιντεάκια που κοιτάω ναι οκ οι υψηλές σκάλες κάνουν λίγο παραπάνω αλλά και στο SHORAΙ δεν θα έλεγα ότι είναι πια τόσο τρομερή διαφορά εκτός και αν μιλάμε για υπνοδωμάτιο. 

Υπάρχει άλλη συγκρίσιμη επιλογή σε παρόμοια λεφτά απο MEDIAMARKT? Για εγγύηση αναγκαστικά θα βάλω και επέκταση για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο.

Πέρασα με το asyg24klca χειμώνα στην Πεντέλη με τρελές υγρασιες και κρύο με 17kw απώλειες στο σαλόνι και την δουλειά του την έκανε και με το παραπάνω. Κάνει λίγο θόρυβο ναι αλλά αν έχει τηλ ανοιχτή π.χ δεν το ακούς καθόλου. Είναι παααααρα πολύ τίμιο κλιματιστικό. Ειδικά αν μένεις και σε περιοχή που δεν έχει πολύ κρύο και υγρασία είναι ταμαμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, [email protected] είπε

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

Καλημερα το κλιματιστικό  θα μείνει δεν το ξήλωνε ναι τα δωμάτια είναι απέναντι ακριβώς τωρα βαζω μια σομπα χαλαζία luxell αλλα στο διαδίκτυο που είδα κριτικές αλλοι λενε καίει αλλοι λενε οχι από τους γονείς μου την είχαν στο εξωχικο αυτοί μου είπαν δεν καίει και για αυτό την πηρα . Τώρα για κλιματιστικό ειδα 2 στα λεφτα που διαθέτω haier από mediamarkt και tesla από skroutz . Τωρα πείτε μου κ εσείς παρακαλώ. 

Υπολογισε οτι το κλιματιστικο θα καιει ρευμα 1/4 απο οσο καιει η σομπα που εχεις.

Η αλλιως η σομπα καιει το 4πλασιο απο το κλιματιστικο.

Κοιτα ποσες ωρες χρηση κανεις την ημερα και δες αν θα κανεις αποσβεση μεχρι να μπη το αεριο.

Αρα αποφασιζεις με βαση την καταναλωση που εχεις τωρα και οχι με οτι λενε οτι καιει η δεν καιει στο διαδικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι όντως σε καλή τιμή.

Για να πάρεις ολοκληρωμένη απάντηση θα βόλευε να συμπληρώσεις το ερωτηματολόγιο της υπογραφής μου.

Απορρίπτεις τότε το asyg24klca λόγω θορύβου.

Η αλήθεια είναι με τα υπόλοιπα κριτήρια που θέτεις είναι ταμάμ. Και θα σε καλύψει και θα  μεταφερθεί εύκολα αν φύγεις για άλλο σπίτι μιας και είναι μια σταλιά.

Αν με ψάξεις στο YouTube έχω έναν σκασμό με βιντεάκια, μήπως πάρεις μια ιδέα. Άκου με ακουστικά.

Τέλος θα πρέπει να μας πεις πόσο χώρο θες να καλύψεις ακριβώς και εκεί να τρέξεις το utility.

Μια κάτοψη του χώρου θα βοηθούσε επίσης.

Θα το λέει στους όρους εγγύησης.

Ποιο Fujitsu;

Είναι μικρό για τον χώρο εφόσον έχεις βάλει σωστά τα στοιχεία .

Να πω και εγω τα νεα μου.   Το εκανα το .....απονενοημενο το παραγγειλα το εργαλειο ururu sararα  το 9 ρι....🤪🤪 Ε Ε Ερχεται...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...