Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Lofarek είπε

Να πω και εγω τα νεα μου.   Το εκανα το .....απονενοημενο το παραγγειλα το εργαλειο ururu sararα  το 9 ρι....🤪🤪 Ε Ε Ερχεται...

Καλοδουλευτο

Περιμένουμε μετρήσεις και ελπίζω να είναι αντάξιο των προσδοκιών 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, dimostr είπε

Καλοδουλευτο

Περιμένουμε μετρήσεις και ελπίζω να είναι αντάξιο των προσδοκιών 

Αν δεν το ξερετε μετραει τις καταναλωσεις του μονο του και τις δειχνει στο χειριστηριο....πατωντας το κουμπι status

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Να πω και εγω τα νεα μου.   Το εκανα το .....απονενοημενο το παραγγειλα το εργαλειο ururu sararα  το 9 ρι....🤪🤪 Ε Ε Ερχεται...

Καλως να το δεχτεις,θα χρειαστεις δυο καμερες, και δυο θερμομετρα,χωρια τα καταγραφικα γκραφανοειδη,για μελετες κλινικες επι 24ωρου βασεως ,απο οσους εχουμε εξαρτηση απο αυτα τα πραγματα.

Οδηγιες θα σου αποσταλουν αργοτερα.

Και παρακαλω οι καμερες,μεσα και  εξω, να μπουν και να μεταδιδουν ΠΡΙΝ την τοποθετηση,για να επιβλεπουμε την τοποθετηση εξαρχης.

Αναμενουμε...

Ως τοτε ας βαλω ενα διαγραμμα για τους εξαρτημενους απο αυτα...

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 27112020 105212 πμ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Αν δεν το ξερετε μετραει τις καταναλωσεις του μονο του και τις δειχνει στο χειριστηριο....πατωντας το κουμπι status

Οκ για την κατανάλωση αλλά εμείς είμαστε κολλημένοι με τα διαγράμματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Οκ για την κατανάλωση αλλά εμείς είμαστε κολλημένοι με τα διαγράμματα 

Θα λειψει ο Μαρτης απο την Σαρακοστη? Εννοειται οτι θα εχουμε διαγραμματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει περιπτωση να μπορει το κλιματιστικο σε καποια απο τις 3 θεσεις που μπορω να το βαλω, να καλυψει και το υπολοιπο σπιτι; Τα βελη ειναι πως σκεφτομαι να ειναι γυρισμενες οι περσιδες για την ροη του αερα οταν θα θελει να παει στο υπολοιπο σπιτι

 

https://i.imgur.com/ZPjOAp2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, pgetsos είπε

Υπαρχει περιπτωση να μπορει το κλιματιστικο σε καποια απο τις 3 θεσεις που μπορω να το βαλω, να καλυψει και το υπολοιπο σπιτι; Τα βελη ειναι πως σκεφτομαι να ειναι γυρισμενες οι περσιδες για την ροη του αερα οταν θα θελει να παει στο υπολοιπο σπιτι

https://i.imgur.com/ZPjOAp2.png

Δύσκολο φίλε, το ήθελα και εγώ με ένα μεγάλο 18αρι να μοιράσω τον αέρα σε 60τμ αλλα δεν. Εδώ έβαλα ενα 9αρι και ενα 12αρι και πάλι δεν καλύπτεται όλο το σπίτι.

 

Θα πρέπει να λιώνεις στη ζέστη στο ενα δωμάτιο για να το αισθανθείς στο τελευταίο,

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

Δύσκολο φίλε, το ήθελα και εγώ με ένα μεγάλο 18αρι να μοιράσω τον αέρα σε 60τμ αλλα δεν. Εδώ έβαλα ενα 9αρι και ενα 12αρι και πάλι δεν καλύπτεται όλο το σπίτι.

Θα πρέπει να λιώνεις στη ζέστη στο ενα δωμάτιο για να το αισθανθείς στο τελευταίο,

24ρι κοιταω αλλα και αυτο μαλλον οχι. Θα προσπαθησω να το βαλω στο αλλο δωματιο, πανω απο το παραθυρο ακριβως κατω απο την θεση 3, να φυσαει κατευθειαν προς τον διαδρομο. Αν το καταφερω να χωρεσει, τοτε θα μου κανει και το ενα σιγουρα. Ποσο χωρο πρεπει να εχει ενα κλιματιστικο απο πανω κενο με το ταβανι; Αρκουν 10 εκατοστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Να πω και εγω τα νεα μου.   Το εκανα το .....απονενοημενο το παραγγειλα το εργαλειο ururu sararα  το 9 ρι....🤪🤪 Ε Ε Ερχεται...

Επιτέλους, θα έχουμε φιντμπακ για το πραγματικό κλιματιστικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pgetsos είπε

24ρι κοιταω αλλα και αυτο μαλλον οχι. Θα προσπαθησω να το βαλω στο αλλο δωματιο, πανω απο το παραθυρο ακριβως κατω απο την θεση 3, να φυσαει κατευθειαν προς τον διαδρομο. Αν το καταφερω να χωρεσει, τοτε θα μου κανει και το ενα σιγουρα. Ποσο χωρο πρεπει να εχει ενα κλιματιστικο απο πανω κενο με το ταβανι; Αρκουν 10 εκατοστα;

24αρι σε δωματιο 11 τμ οπως και να το βαλεις απλα θα ειναι συνεχεια σβηστο θα εχεις πεταξει τα λεφτα σου ,υπο προυυποθεσεις εαν εππαρκουν να καλυψουν τις απωλεις μπορεις να βαλεις ενα 12 αρι τερμα αριστερα στο δω,ματιο που εχει 10,47 και να κοιταει διαδρομο και ενα 12 αρι στο δωμσατιο που ειναι 12,03 και να κξοιταει απεναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Αν δεν το ξερετε μετραει τις καταναλωσεις του μονο του και τις δειχνει στο χειριστηριο....πατωντας το κουμπι status

Ναι αλλά διαγράμματα δεν κάνει😉

30 λεπτά πριν, pgetsos είπε

Υπαρχει περιπτωση να μπορει το κλιματιστικο σε καποια απο τις 3 θεσεις που μπορω να το βαλω, να καλυψει και το υπολοιπο σπιτι; Τα βελη ειναι πως σκεφτομαι να ειναι γυρισμενες οι περσιδες για την ροη του αερα οταν θα θελει να παει στο υπολοιπο σπιτι

https://i.imgur.com/ZPjOAp2.png

Μην το κάνεις. Θα πρότεινα περισσότερα μικρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα και γω τη βοήθεια σας μιας και σκέφτομαι να βάλω κλιματιστικό στο νέο μου σπίτι που νοικιάζω. Είναι σαλονοκουζίνα που κλείνει με πόρτα από το υπόλοιπο σπίτι και έχει 23τμ χώρο μέ περίπου 3μέτρα υψος. Έχω 2 παλιά κλιματιστικά στα μέσα δωμάτια που ίσως το 1 το δώσω σαν επιστροφή. μιας και το δωμάτιο χρησιμοποιείται περισσότερο για αποθήκη προς το παρόν. Τι λύση θα μπορούσα να πάρω με κόστος περίπου τα 400euro; 

Παραθέτω και το ερωτηματολόγιο...

 

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

  1. Ποσό που διαθέτουμε : ~400ευρώ
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Νέα
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ): Ισως με επιστροφή ενός παλιού αν αξίζει
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: 50/50
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: Κύρια πηγή (+ κάποια έξτρα πηγή πχ θερμοπομπός ή λαδιού)
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : Σαλονοκουζίνα 23τμ
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: Πειραιάς 5-35
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: Αδιάφορο
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): Παλιά κατοικία του 70, βόρεια πλευρά ο κύριος χώρος (σαλόνι). Ανοικτά από νότο και βορρά. Ύψος χώρου ~3+μέτρα. Υγρασία στο 65-70%. 
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση του παρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε: 21βαθμοί ρύθμιση.

Θερμικές Απώλειες
3870.67 Watt
3328.78 KCal/h
168.29 Watt/m2
144.73 KCal/h/m2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, dimostr είπε

24αρι σε δωματιο 11 τμ οπως και να το βαλεις απλα θα ειναι συνεχεια σβηστο θα εχεις πεταξει τα λεφτα σου ,υπο προυυποθεσεις εαν εππαρκουν να καλυψουν τις απωλεις μπορεις να βαλεις ενα 12 αρι τερμα αριστερα στο δω,ματιο που εχει 10,47 και να κοιταει διαδρομο και ενα 12 αρι στο δωμσατιο που ειναι 12,03 και να κξοιταει απεναντι 

 

38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι αλλά διαγράμματα δεν κάνει😉

Μην το κάνεις. Θα πρότεινα περισσότερα μικρά.

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια. Τα δυο δεξια δωματια ειναι ενα τσικ μεγαλυτερα απο οτι τα εχω βαλει, 5-10 τετραγωνικα, και οι πορτες μεταξυ σαλονιου, προθαλαμου και γραφειου ειναι παντα ανοιχτες (οι μεγαλες κλασσικες που μπαινουν μεσα στον τοιχο, συρταρωτες, 1.5-2*2.20 περιπου) οποτε ειναι λιγο σαν 35-40 τετραγωνικα μαζι και μονο για αυτο το σκεφτομουν.

Τελευταια ερωτηση ελπιζω, αν το βαλω στο δωματιο των 12,03 που λες να κοιταζει τον διαδρομο, θα γινει δουλεια; Ποσο χωρο πρεπει να εχει ενα κλιματιστικο απο πανω κενο με το ταβανι; Αρκουν 10 εκατοστα;

Ρωταω και σας πρηζω μονο και μονο επειδη ειναι πιο δυσκολη η τοποθετηση κλιματιστικου στο υπνοδωματιο αριστερα, δεν υπαρχει χωρος για να μπει ανετα ουτε η εσωτερικη ουτε η εξωτερικη μοναδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ο Κωστοβολος το εκανε το θαυμα του και πλεον η τοποθετηση στο Morris Smart δεν ειναι δωρεαν εχω πολλες σκεψεις να κανω την αγορα μου απο εκει.

Βρηκα αυτο με δωρεαν τοποθετηση στη Media Markt και η αληθεια ειναι οτι η Daikin φημιζεται για τα κλιματιστικα της. Πως ειναι συγκριτικα με το Morris? Να το παρω?

https://www.mediamarkt.gr/product/klimatismos-thermansi/air-condition/daikin-sensira-12-atxc35b-arxc35b/1471163?utm_campaign=skroutz&utm_content=xml_text_link&affiliateId=linkwise&utm_medium=affiliate&utm_source=CD16639&lkws_10719=5e0897b3-4098-3e3c-ca49-da0f2e15ded8

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/211885-morris-wfin35150-smart

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Toyotomi Izuru Eco TRN TRG 856ZR 

 

Bosch Serie 6 B1ZAI1850W 

Daikin Sensira ATXC/ARXC50B Κλιματιστικό 18.000 BTU/h  

κρητήριο δεν είναι η τιμή.

Ποιο απο τα 3? έχω τρέξει το διάγραμμα είμαι στα 20.000btu

1 2 ή 3...

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...