Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, Specs είπε

οκ.Για απολυτη προστασια θα χρειαστειτε σταθεροποιητη τασης. Χρησιμοποιω αυτον τον τυπο https://www.skroutz.gr/s/295840/Kebo-SDC-2000VA.html εδω και περιοου 15 χρονια κ απο τα 5 συνολικα που εχω, ολα σερβο, σε ισχυ μεχρι 5000 va , μου χαλασε το ενα. 

Off topic

Τι ακριβώς έπαθε; Δύο τέτοια έχω αλλά με αναλογικές ενδείξεις. Ξαφνικά άρχισαν να τρεμοσβήνουν τα λαμπάκια fault μέχρι που μετά από λίγο καιρό σταθεροποιήθηκαν αναμμένα. Μετά το ένα έβγαλε καπνούς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άναψαν αφού το ρεύμα ήταν εντάξει. Οπότε δεν τα θεωρώ και αξιόπιστα και τα έβαλα στην άκρη. Γενικότερα δεν έχουμε προβλήματα με το ρεύμα. Αντί να νοιώθω ασφάλεια φοβόμουν για χειρότερη ζημιά. Αν νομίζεις ότι δεν αφορά το παρόν νήμα μου απαντάς με PM. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Και;

Και κατά πάσα πιθανότητα αυτό με το follow me,όσο πιο μακριά είναι από το κλιματιστικό τόσο πιο μεγάλη κατανάλωση θα έχει συγκριτικά με το άλλο που έχει τον αισθητήρα πάνω.

Μόλις τώρα, Rnd1978 είπε

Και κατά πάσα πιθανότητα αυτό με το follow me,όσο πιο μακριά είναι από το κλιματιστικό τόσο πιο μεγάλη κατανάλωση θα έχει συγκριτικά με το άλλο που έχει τον αισθητήρα πάνω. (Χωρίς καν να πάρουμε υπόψιν και το ύψος που είναι τοποθετημένο το τηλεχειριστήριο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και κατά πάσα πιθανότητα αυτό με το follow me,όσο πιο μακριά είναι από το κλιματιστικό τόσο πιο μεγάλη κατανάλωση θα έχει συγκριτικά με το άλλο που έχει τον αισθητήρα πάνω.

 

Είναι σε τέτοιο σημείο ώστε να μου δίνει καρφί αυτό που ζητάω. Ζήτησα 22, στο δωμάτιο είχα 22.

Daikin : ζήτησα 23, είχα καρφί 23. Σε μεγαλύτερο/δυσμενέστερο χώρο, ζέστανε περισσότερο, δαπανώντας λιγότερη ενέργεια.

Τι άλλο να πούμε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι σε τέτοιο σημείο ώστε να μου δίνει καρφί αυτό που ζητάω. Ζήτησα 22, στο δωμάτιο είχα 22.

Daikin : ζήτησα 23, είχα καρφί 23. Σε μεγαλύτερο/δυσμενέστερο χώρο, ζέστανε περισσότερο, δαπανώντας λιγότερη ενέργεια.

Τι άλλο να πούμε;

 

Αισθητήρα πάνω

Ζητάς 22C, όταν η θερμοκρασία πάνω στο κλιματιστικό είναι 24 κλείνει. (Έφτασε επιθυμητή)  Το σημείο που κάθεσαι δεν το παίρνει υπόψιν, όταν κλείσει μπορεί να έχει 20 εκεί, μπορεί 21 μπορεί 22.

To κλιματιστικο προσπαθει να διατηρήσει την θερμοκρασία πάνω στο κλιματιστικο κάτω απο 24C ωστε να μην κλείσει.

Follow me:

Ζητας 22C,όταν η θερμοκρασία στο σημείο που είναι το τηλεχειριστήριο φτάσει 22C κλείνει.(ανάλογα με την απόσταση ύψος τηλεχειριστήριου κτλ) Η θερμοκρασία του αέρα στον αισθητήρα θα μπορούσε να είναι 26-27C αφου δεν υπάρχει ο περιορισμός της πρώτης περίπτωσης.

Το κλιματιστικό προσπαθεί κάπως διατήρησει την θερμοκράσια εκει που ειναι το τηλεχειστήριο στους 22C. Επειδη ομως είναι απιστευτα δύσκολο.. (εξαρταται απο πολλους παράγοντες, και εχει και delay) ξεπερνάει τους 22C και σχεδον πάντα κλείνει.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αισθητήρα πάνω

Ζητάς 22C, όταν η θερμοκρασία πάνω στο κλιματιστικό είναι 24 κλείνει. (Έφτασε επιθυμητή)  Το σημείο που κάθεσαι δεν το παίρνει υπόψιν, όταν κλείσει μπορεί να έχει 20 εκεί, μπορεί 21 μπορεί 22.

Follow me:

Ζητας 22C,όταν η θερμοκρασία στο σημείο που είναι το τηλεχειριστήριο φτάσει 22C κλείνει.(ανάλογα με την απόσταση ύψος τηλεχειριστήριου κτλ) Η θερμοκρασία του αέρα στον αισθητήρα θα μπορούσε να είναι 26-27C.

 

 

Βρε συ, καταρχάς δεν σε πάω καν στο γεγονός ότι χωρίς follow me το carrier θα κάψει παραπάνω από ότι με.

Έχω ένα μηχάνημα που ζεσταίνει. Μου δημιουργεί μια Χ κατάσταση. Στο διπλανό δωμάτιο έχω Χ+1 . Το δωμάτιο με Χ+1 έχει 20% περισσότερες απώλειες. Το μηχάνημα που προκάλεσε το Χ+1 , έκαψε λιγότερο.

Ας το λέμε όπως θέλουμε.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, liakjim είπε

Ωπ, νέο look!

Πάντως, κανείς δεν μπορεί να αρνηθεί την ανωτερότητα του daikin σε απόδοση, τουλάχιστον από το carrier. 

Σε δωμάτιο με 20% περισσότερες απώλειες, με 1 βαθμό παραπάνω ζήτηση (23 vs 22) και μέσα όντως ο χώρος 1 βαθμό πάνω, καίει λιγότερο

image.png.1613467f02f9bf53bca16b7c384609c3.png

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς , γιατί το φασόν μιντεάκι μου σε κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης από follow me, πρώτα παίρνει, κάνει ένα φσσσσσσςςςς σαν να σκάει ανακουφιστική βαλβίδα, ανάβει df, κρατάει 1' , μετά σβήνει και μετά από 2΄ παίρνει κανονικά; Το έκανε και πέρυσι. Ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας. @Klausx κάποια ιδέα; Δεν είναι βλάβη, έτσι κάνει για κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

image.png.fc17adcba5ab5115f3ce741c83d0d415.png

image.png.5db7ee9c7c61e9def01320646eb86fe3.png

Αυτό με το df σε εκκίνηση θέρμανσης το έχω δει σε midea που είχε χάσει το ψυκτικό μέσον μάλιστα έκανε και το τσουφ που λες,

Σε κανονική θέρμανση  χωρίς follow περνει χωρίς σκασιματα δηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Βρε συ, καταρχάς δεν σε πάω καν στο γεγονός ότι χωρίς follow me το carrier θα κάψει παραπάνω από ότι με.

Έχω ένα μηχάνημα που ζεσταίνει. Μου δημιουργεί μια Χ κατάσταση. Στο διπλανό δωμάτιο έχω Χ+1 . Το δωμάτιο με Χ+1 έχει 20% περισσότερες απώλειες. Το μηχάνημα που προκάλεσε το Χ+1 , έκαψε λιγότερο.

Ας το λέμε όπως θέλουμε.

Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, η κάτι κάνεις καπου λάθος  η το μηχάνημα Β είναι πολύ πολύ πιο οικονομικό σε σχέση με το Α (που βασει SCOP δεν είναι τόσο).

Όχι μόνο είναι σε +1C  ο χώρος,αλλά και με 20% παραπάνω απώλειες και έχει τόσο λιγότερη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Off topic

Τι ακριβώς έπαθε; Δύο τέτοια έχω αλλά με αναλογικές ενδείξεις. Ξαφνικά άρχισαν να τρεμοσβήνουν τα λαμπάκια fault μέχρι που μετά από λίγο καιρό σταθεροποιήθηκαν αναμμένα. Μετά το ένα έβγαλε καπνούς. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί άναψαν αφού το ρεύμα ήταν εντάξει. Οπότε δεν τα θεωρώ και αξιόπιστα και τα έβαλα στην άκρη. Γενικότερα δεν έχουμε προβλήματα με το ρεύμα. Αντί να νοιώθω ασφάλεια φοβόμουν για χειρότερη ζημιά. Αν νομίζεις ότι δεν αφορά το παρόν νήμα μου απαντάς με PM. Ευχαριστώ.

Απο την μυρωδια το καταλαβα,σαν καμμενο,αυτο που ειχα για προστασια στο ψυγειο,το αποσυνδεσα το ανοιξα και ειχε καει ενα triac  αν θυμαμαι καλα και ειχε ψησει και τα γυρω στην μικρη πλακετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δεν μου βγαίνουν τα νούμερα, η κάτι κάνεις καπου λάθος  η το μηχάνημα Β είναι πολύ πολύ πιο οικονομικό σε σχέση με το Α (που βασει SCOP δεν είναι τόσο).

Όχι μόνο είναι σε +1C  ο χώρος,αλλά και με 20% παραπάνω απώλειες και έχει τόσο λιγότερη κατανάλωση.

Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. Το daikin παίζει μόνιμα σε χαμηλά φορτία. Το carrier έχει νησίδες των 300 και 600W.  Προφανώς το daikin παίζει σε υψηλότερο cop. Πέρυσι το είχα δείξει κάπου 4.5 όταν το carrier έπαιζε κάπου 3.

50% πάνω. 

50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Λυπάμαι, αλλά έτσι είναι. Το daikin παίζει μόνιμα σε χαμηλά φορτία. Το carrier έχει νησίδες των 300 και 600W.  Προφανώς το daikin παίζει σε υψηλότερο cop. Πέρυσι το είχα δείξει κάπου 4.5 όταν το carrier έπαιζε κάπου 3.

50% πάνω. 

50%

Άρα καταλήγεις ότι χρειάζονται οι πίνακες  και το SCOP δεν είναι τόσο "αληθινό" στην πραγματικότητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Άρα καταλήγεις ότι χρειάζονται οι πίνακες  και το SCOP δεν είναι τόσο "αληθινό" στην πραγματικότητα; 

Το scop αληθινό είναι. Αν έχεις στο σπίτι σου ίδιο χώρο με το εργαστήριο και το μηχάνημα δίνει το ίδιο ενεργειακό φορτίο με τις συνθήκες που το δοκιμάζουν.

Στην αληθινή ζωή δεν είναι πάντα έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Το scop αληθινό είναι. Αν έχεις στο σπίτι σου ίδιο χώρο με το εργαστήριο και το μηχάνημα δίνει το ίδιο ενεργειακό φορτίο με τις συνθήκες που το δοκιμάζουν.

Στην αληθινή ζωή δεν είναι πάντα έτσι.

Αυτά έλεγα πριν ένα χρονικό διάστημα και άλλα μου λέγατε τότε 😛

Ωστόσο με το παραπάνω που λες συμφωνώ 100%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Επίσης μήπως ξέρει κανείς , γιατί το φασόν μιντεάκι μου σε κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης από follow me, πρώτα παίρνει, κάνει ένα φσσσσσσςςςς σαν να σκάει ανακουφιστική βαλβίδα, ανάβει df, κρατάει 1' , μετά σβήνει και μετά από 2΄ παίρνει κανονικά; Το έκανε και πέρυσι. Ανεξαρτήτως εξωτερικής θερμοκρασίας. @Klausx κάποια ιδέα; Δεν είναι βλάβη, έτσι κάνει για κάποιον συγκεκριμένο λόγο.

A hissing sound which is heard at the start or immediately after
stopping operation or defrost operation.
This is the noise of refrigerant caused by flow stop or flow
change.

Το θέμα είναι τι εννοείς με κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης; Την πρώτη φόρα που το ανοίγεις από το κοντρολ ή κάθε φόρα που έχει κόψει από θερμοστάτη και πάει να ξεκινήσει;


Στο δικό μου πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ την βαλβίδα ούτε φσσσσ εσωτερικά του σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Klausx είπε

A hissing sound which is heard at the start or immediately after
stopping operation or defrost operation.
This is the noise of refrigerant caused by flow stop or flow
change.

Το θέμα είναι τι εννοείς με κάθε εκκίνηση του κύκλου θέρμανσης; Την πρώτη φόρα που το ανοίγεις από το κοντρολ ή κάθε φόρα που έχει κόψει από θερμοστάτη και πάει να ξεκινήσει;


Στο δικό μου πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ την βαλβίδα ούτε φσσσσ εσωτερικά του σπιτιού.

Το κάνει κάθε φορά που γίνεται εντολή για εκκίνηση.

image.png.e2f042de78b7abc6528f7e5484ed724b.png

Κάθε νησίδα έχει εκκίνηση, παύση με ήχο σαν defrost, ανάβει df, κράτηση και μετά ξανά εκκίνηση

image.png.c72b30274c26be1b0b06e7eb88dba0cc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...