Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Το ururu κατεβαινει στα 10rps επισημα . Το edge φτανει μεχρι 20rpm επισημα.

Οπότε το asyg24klca που φτάνει στα 10rps δλδ σε επίπεδα ururu και ενώ είναι 24αρι, τι το λέμε;

IMG_20200816_004758.jpg.deca883d924c9edcac5dc6f5e6938865.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε το asyg24klca που φτάνει στα 10rps δλδ σε επίπεδα ururu και ενώ είναι 24αρι, τι το λέμε;

IMG_20200816_004758.jpg.deca883d924c9edcac5dc6f5e6938865.jpg

Fujitsu ururu...με ολιγη απο daisekai 😊😊😊😊

42 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Εχει αναφερθει απο πολυ κοσμο στο εξωτερικο οτι φτανει και παιζει εως το 12 . Και εχουν πει οτι εκεινη τη στιγμη παιζει καπου στα 70w  ψυξη / 120w θερμανση . Ελπιζω να το επαληθευσουμε και εδω , μαζι με ενα διαγραμμα απο το tplink .

Δωστου χρονο να δροσισει τον χωρο και να ισορροπησει.

Τα μοτερ εχουν το λεγομενο displacement. Τον κυβισμο δηλαδη. Πχ ενα 9αρι εχει περιπου 7cc . Αρα μπορει να στελνει περιπου 7ml ψυκτικου υγρου ανα περιστροφη (Στα rated specs που ειναι νομιζω 50hz) . To ποσο μπορει να κατεβει/ανεβει ... ειναι θεμα τεχνολογιας.

Το ururu κατεβαινει στα 10rps επισημα . Το edge φτανει μεχρι 20rpm επισημα.

Στα 112 w   

ret=OK,htemp=27.0,hhum=-,otemp=28.0,err=0,cmpfreq=12,mompow=1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, liakjim είπε

Οπότε το asyg24klca που φτάνει στα 10rps δλδ σε επίπεδα ururu και ενώ είναι 24αρι, τι το λέμε;

IMG_20200816_004758.jpg.deca883d924c9edcac5dc6f5e6938865.jpg

Πολυ ενδιαφερον ! Τι λες τωρα ... :D

Κατσε να δω τι ψαρια πιανει το 9αρακι της σειρας .

 

Σε ποιο PDF αναφερονται οι στροφες του fujitsu ??? Technical manual ? Service manual ? Bρηκα μονο κατι για τα παλια R410A που παιζουν μεχρι 18rps .

Η εικονα που εχω σχηματισει ειναι οτι θελεις twin rotary τυπου μοτερ για να κατεβει χαμηλα ...

 

 

23 λεπτά πριν, Lofarek είπε

Fujitsu ururu...με ολιγη απο daisekai 😊😊😊😊

Στα 112 w   


ret=OK,htemp=27.0,hhum=-,otemp=28.0,err=0,cmpfreq=12,mompow=1

Αρα καπου εδω βλεπω πως τερματιζει απο αποψη στροφων. Δυστυχως παει σχεδον αναλογικα, που ηλπιζα να μην ισχυει. Δες την πρωτη αναφορα σου με cmpfreq=16 με τα 167w και τα 12 με 112w .

Λογικα απο εδω και κατω, θα μενουν σταθερες οι στροφες, αλλα λογω ευνοικοτερων συνθηκων (δροσια το βραδυ) θα πεφτει η καταναλωση. Ετσι κανει και το edge που βλεπω απο 220w στους 35C , μεχρι 180W στους 20-22C απο οσο θυμαμαι. Αλλα εμενα δεν ειναι σταθερα και ανα μιση με μια ωρα κανει ενα on-off.

 

Προβληματιζομαι για το τι θα συμβει οταν γραψει τα 60-70W. Στο εξωτερικο εχουν πει οτι ισχυει το cmpfreq=12 αλλα αυτο ειναι με εξωτερικες 20C και κατω , καθοτι μιλαμε για Ευρωπαικο καλοκαιρι στο βορρα ... με μεγιστη θερμοκρασια 23C

Συνεπως τo pdesign παραμενει κοντα στο 1 KW οπως φαινεται και απο τα PDF.

Χμμμ..... σκεψεις... σκεψεις.... Τι εχει το μενου για λιγα btu ...

 

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

steliosdj στο εξωτερικό σε ποια σελίδα διαβάζεις για τις καταναλώσεις;  μήπως βρω τίποτα για το mitsubishi ln25vg γιατί το δικό μου τσιμπάει αρκετά σε σχέση με το atxm25m που επίσης έχω. 

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, steliosdj είπε

Πολυ ενδιαφερον ! Τι λες τωρα ... :D

Κατσε να δω τι ψαρια πιανει το 9αρακι της σειρας .

Σε ποιο PDF αναφερονται οι στροφες του fujitsu ??? Technical manual ? Service manual ? Bρηκα μονο κατι για τα παλια R410A που παιζουν μεχρι 18rps .

Η εικονα που εχω σχηματισει ειναι οτι θελεις twin rotary τυπου μοτερ για να κατεβει χαμηλα ...

Αρα καπου εδω βλεπω πως τερματιζει απο αποψη στροφων. Δυστυχως παει σχεδον αναλογικα, που ηλπιζα να μην ισχυει. Δες την πρωτη αναφορα σου με cmpfreq=16 με τα 167w και τα 12 με 112w .

Λογικα απο εδω και κατω, θα μενουν σταθερες οι στροφες, αλλα λογω ευνοικοτερων συνθηκων (δροσια το βραδυ) θα πεφτει η καταναλωση. Ετσι κανει και το edge που βλεπω απο 220w στους 35C , μεχρι 180W στους 20-22C απο οσο θυμαμαι. Αλλα εμενα δεν ειναι σταθερα και ανα μιση με μια ωρα κανει ενα on-off.

Προβληματιζομαι για το τι θα συμβει οταν γραψει τα 60-70W. Στο εξωτερικο εχουν πει οτι ισχυει το cmpfreq=12 αλλα αυτο ειναι με εξωτερικες 20C και κατω , καθοτι μιλαμε για Ευρωπαικο καλοκαιρι στο βορρα ... με μεγιστη θερμοκρασια 23C

Συνεπως τo pdesign παραμενει κοντα στο 1 KW οπως φαινεται και απο τα PDF.

Χμμμ..... σκεψεις... σκεψεις.... Τι εχει το μενου για λιγα btu ...

Είναι εδώ

https://www.fujitsu-airco.be/downloaded

Ψάξε το

SI - ASYG 18 - 24 KLCA.pdf

Πάντως και το edge twin rotary είναι ενώ το Daikin που πάει χαμηλά είναι swing rotary οπότε δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες αν και πιθανότατα βοηθάει.

 

Τα 7αρια kgta και kmta στα 12rps είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, steliosdj είπε

Εχει αναφερθει απο πολυ κοσμο στο εξωτερικο οτι φτανει και παιζει εως το 12 . Και εχουν πει οτι εκεινη τη στιγμη παιζει καπου στα 70w  ψυξη / 120w θερμανση . Ελπιζω να το επαληθευσουμε και εδω , μαζι με ενα διαγραμμα απο το tplink .

Δωστου χρονο να δροσισει τον χωρο και να ισορροπησει.

Τα μοτερ εχουν το λεγομενο displacement. Τον κυβισμο δηλαδη. Πχ ενα 9αρι εχει περιπου 7cc . Αρα μπορει να στελνει περιπου 7ml ψυκτικου υγρου ανα περιστροφη (Στα rated specs που ειναι νομιζω 50hz) . To ποσο μπορει να κατεβει/ανεβει ... ειναι θεμα τεχνολογιας.

Το ururu κατεβαινει στα 10rps επισημα . Το edge φτανει μεχρι 20rps επισημα.

Λοιπον και το πρωι στα 75w το frequency ηταν 12 ητοι 600 στροφες το λεπτο.  Το max για το perfera το 9ρι ποσο ειναι ?  Εχεις δικιο δεν παει παρακατω. Εχω ακουσει για το G10 feature στα Gree το οποιο δεν κανει switchoff τον συμπιεστη αλλα σε idling (ρελαντι εις την βαρβαρικην) με 1στρ/sec ετσι ωστε κατα την φαση εναρξης λειτουργιας του συμπιεστη να μην ξεκινα τελειως αδρανειακα απο σταση δηλαδη. Λογικη perpetual inverterting..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερες...ενδιαφερομαι για 2 κλιματιστικα.
Μενω Βορεια Ελλαδα που για καποιο διαστημα εχουμε το κρυο μας τον χειμωνα.
Ο ενας χωρος ειναι 22.7 τμ (σαλοκουζινα) αλλα χωρις πορτα στον διαδρομο οποτε λογικα μετραμε και τμ του διαδρομου ? ο διαδρομος ειναι 9.2. συνολο 31.9 τμ

και στο γραφειο που ειναι 10.2 τμ

 το μπατζετ ειναι 2.500€
Με ενδιαφερει περα απο το αισθητικο του σαλονιου.

 αν γινεται ειδικα στου γραφειου που περναω αρκετες ωρες να εχει καποια φιλτρα  και αν γινεται καποιο συστημα αυτοκαθαρισμου και οσο πιο αθορυβο γινεται.
(γιατι μου εχει πει τεχνικος οτι αν δεν εχει, τα χημικα που ριχνουν στην συντηρηση αν εχει πιασει μουχλα πχ θα διαλυσει τα φιλτρα του και θα τα κανει αχρηστα στην                   ουσια,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια αυτο)
Και δεν ξερω οτι επειδη ατμιζω αν το επηρεαζει ο ατμος.

Τα δυο κλιματιστικα που εχω δει ειναι τα εξης

  Mitsubishi MSZ LN25VGV (ή το μεγαλυτερο 35 για το σαλονι πχ)

  Toshiba DaiSeiKai 9 13

τι λετε?καποιες αλλες προτασεις μηπως? γενικα θελω κατι ποιοτικο να δουλευει καλα με ενεργειακη κλαση οπως αυτα που εγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mixos23 είπε

Καλημερες...ενδιαφερομαι για 2 κλιματιστικα.
Μενω Βορεια Ελλαδα που για καποιο διαστημα εχουμε το κρυο μας τον χειμωνα.
Ο ενας χωρος ειναι 22.7 τμ (σαλοκουζινα) αλλα χωρις πορτα στον διαδρομο οποτε λογικα μετραμε και τμ του διαδρομου ? ο διαδρομος ειναι 9.2. συνολο 31.9 τμ

και στο γραφειο που ειναι 10.2 τμ

 το μπατζετ ειναι 2.500€
Με ενδιαφερει περα απο το αισθητικο του σαλονιου.

 αν γινεται ειδικα στου γραφειου που περναω αρκετες ωρες να εχει καποια φιλτρα  και αν γινεται καποιο συστημα αυτοκαθαρισμου και οσο πιο αθορυβο γινεται.
(γιατι μου εχει πει τεχνικος οτι αν δεν εχει, τα χημικα που ριχνουν στην συντηρηση αν εχει πιασει μουχλα πχ θα διαλυσει τα φιλτρα του και θα τα κανει αχρηστα στην                   ουσια,δεν ξερω κατα ποσο ισχυει βεβαια αυτο)
Και δεν ξερω οτι επειδη ατμιζω αν το επηρεαζει ο ατμος.

Τα δυο κλιματιστικα που εχω δει ειναι τα εξης

  Mitsubishi MSZ LN25VGV (ή το μεγαλυτερο 35 για το σαλονι πχ)

  Toshiba DaiSeiKai 9 13

τι λετε?καποιες αλλες προτασεις μηπως? γενικα θελω κατι ποιοτικο να δουλευει καλα με ενεργειακη κλαση οπως αυτα που εγραψα.

Ερωτηματολόγιο Αγοράς Κλιματιστικού

1 ώρα πριν, Lofarek είπε

Λοιπον και το πρωι στα 75w το frequency ηταν 12 ητοι 600 στροφες το λεπτο.  Το max για το perfera το 9ρι ποσο ειναι ?  Εχεις δικιο δεν παει παρακατω. Εχω ακουσει για το G10 feature στα Gree το οποιο δεν κανει switchoff τον συμπιεστη αλλα σε idling (ρελαντι εις την βαρβαρικην) με 1στρ/sec ετσι ωστε κατα την φαση εναρξης λειτουργιας του συμπιεστη να μην ξεκινα τελειως αδρανειακα απο σταση δηλαδη. Λογικη perpetual inverterting..

Τα διαγράμματα της gree πάντα ξεκινάνε από πιο ψηλά.

πχ 18άρι amber

74cba39596799e4e3bf7839b222c92f2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, liakjim είπε

Οπότε το asyg24klca που φτάνει στα 10rps δλδ σε επίπεδα ururu και ενώ είναι 24αρι, τι το λέμε;

IMG_20200816_004758.jpg.deca883d924c9edcac5dc6f5e6938865.jpg

Δηλαδή για να παίξει τελικές ο συμπιεστής (π.χ. 102rps σε εξ. θερμοκρασία 30C και πανω ) το Fujitsu, πρέπει να έχεις στο high τον εσωτερικό ανεμιστήρα.. Ενδιαφέρον προσέγγιση !

Αυτό με τα 30 λεπτά που γράφει για τον συμπιεστή δεν το πολυκαταλαβαίνω τι θέλει να πει.. Μόνο για 30 λεπτά συνεχομενα μπορεί να παίξει μέχρι και 102rps και μετά μπορεί να παίξει μέχρι και 68rps μέγιστο? 

Πόση είναι άραγε η ψυκτική απόδοση με 68rps?

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Δηλαδή για να παίξει τελικές(π.χ. 102rps σε εξ. θερμοκρασία 30C και πανω ) το Fujitsu, πρέπει να έχεις στο high τον ανεμιστήρα.. Ενδιαφέρον προσέγγιση !

Αυτό με τα 30 λεπτά που γράφει δεν το καταλαβαίνω τι θέλει να πει.. Μόνο για 30 λεπτά συνεχομενα μπορεί να παίξει σε 102rps και μετά πέφτει στα 68? Είναι σαν το αντίστοιχο current release της Toshiba?

Πάνω από +6C το δωμάτιο, δουλεύει στο max δλδ 102rps χωρίς περιορισμό χρόνου.

-1 έως +6 τότε σύμφωνα με τον πίνακα και με το μισάωρο που λες .

Τον εσωτερικό ανεμιστήρα τον πάει μόνο του στο high ή στις άλλες ταχύτητες αυτόματα και ανάλογα τη ζώνη που είσαι (ΔΤ).

Το current control είναι άλλο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πάνω από +6C το δωμάτιο, δουλεύει στο max δλδ 102rps χωρίς περιορισμό χρόνου.

-1 έως +6 τότε σύμφωνα με τον πίνακα και με το μισάωρο που λες .

Τον εσωτερικό ανεμιστήρα τον πάει μόνο του στο high ή στις άλλες ταχύτητες αυτόματα και ανάλογα τη ζώνη που είσαι (ΔΤ).

Το current control είναι άλλο πράγμα.

Ναι για το current release το βρήκα πιο κάτω σε άλλο σημείο των οδηγιών! 

Οπως τα λες πρέπει να είναι!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, George! είπε

steliosdj στο εξωτερικό σε ποια σελίδα διαβάζεις για τις καταναλώσεις;  μήπως βρω τίποτα για το mitsubishi ln25vg γιατί το δικό μου τσιμπάει αρκετά σε σχέση με το atxm25m που επίσης έχω. 

Δεν ειναι standard το που κοιταω

Εχω λοκαρει μεχρι στιγμης ενα ολλανδεζικο, ενα ρωσικο και ενα βουλγαρικο forum.

Επειδη το LN25VG το κοιτουσα για πιθανη αγορα , δυστυχως δεν εχω βρει μεχρι στιγμης αναφορες για καταναλωση σε ψυξη. Περισσοτερο ασχολουνται με τη θερμανση (βορειες χωρες βλεπεις).

Θα το ψαξω παλι και εαν βρω κατι, θα επανελθω με link.

 

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Είναι εδώ

https://www.fujitsu-airco.be/downloaded

Ψάξε το

SI - ASYG 18 - 24 KLCA.pdf

Πάντως και το edge twin rotary είναι ενώ το Daikin που πάει χαμηλά είναι swing rotary οπότε δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες αν και πιθανότατα βοηθάει.

Τα 7αρια kgta και kmta στα 12rps είναι.

Thanks ! Θα το χαζεψω λιγο.

Να ρε ρωτησω ... Εχει αναφερθει ποσο κατεβαιναν τα 10αρακια τα shorai/shorai premium ???  Εχει δειξει εδω κανεις καταναλωσεις ? Παει το μυαλο σου καπου ?

Θυμαμαι που ειχατε γραψει οτι δεν κατεβαιναν πολυ χαμηλα. Tα ελαχιστα btu του ,ομως, ειναι παρα πολυ καλα ! 2500btu minimum και 12rps minimum

https://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/Manuels techniques 2018/SVM-18006-1.PDF

http://www.toshibaclim.com/Portals/0/Documentation/Manuels produits/DB_SuzumiR32_101316182224_GB.pdf

 

Στους 20C , το 10% ειναι 900w ... δηλαδη 20% λιγοτερα btu απο το 10αρι edge ... και 25% λιγοτερο απο το 13αρι edge που εχω.

Εκει , χρειαζεται 133W ... το οποιο οταν εχεις δει το perfera , σου φαινεται καπως .

 

Εκει που χαζεψα ειναι με το εξης : https://planetaklimata.com.ua/instr/Toshiba/Toshiba_PKVP_Data_Book_Eng.pdf

Κοιτα part load το παλιο daiseikai ! Σαν το παλιο καλο κρασι ενα πραγμα ! :D

 

8 ώρες πριν, Lofarek είπε

Λοιπον και το πρωι στα 75w το frequency ηταν 12 ητοι 600 στροφες το λεπτο.  Το max για το perfera το 9ρι ποσο ειναι ?  Εχεις δικιο δεν παει παρακατω. Εχω ακουσει για το G10 feature στα Gree το οποιο δεν κανει switchoff τον συμπιεστη αλλα σε idling (ρελαντι εις την βαρβαρικην) με 1στρ/sec ετσι ωστε κατα την φαση εναρξης λειτουργιας του συμπιεστη να μην ξεκινα τελειως αδρανειακα απο σταση δηλαδη. Λογικη perpetual inverterting..

Θετικο οτι εχει πολυ καλο efficiency το perfera ... και το δινει σχετικα ευκολα απο οσο βλεπουμε.

Ποσα btu να ειναι στην κατασταση των 75w ? Λογικα περιπου 3400 ειναι... το οποιο δεν μου καθεται.

Σε ποσα τετραγωνικα χωρο το εχεις ? Ειναι καλα μονωμενος ο χωρος ?

Μιλαμε για 1.05kw pdesign με περιπου 16.5 EER και 0.06kw καταναλωση συμφωνα με το technical datasheet.

Δηλαδη τα ιδια με το 13αρι edge ?? Τι μου διαφευγει ?? Εαν δινει τα ιδια btu , τοτε θα μου εκανε on-off και αυτο. Αδυνατω να το πιστεψω.

 

To max λες για τις στροφες ? Δεν εχω διαβασει κατι, αλλα μπορεις να παρεις μια ενδειξη εαν αφησεις τον χωρο να ζεσταθει και μετα το αναψεις στους 18 turbo με full ανεμιστηρες κλπ.

Στο datasheet του ururu , αναφερεται οτι max ξεπερναει τα 100rps .

Σου ειχα γραψει και χθες, οτι το cmpfreq δεν ειναι σιγουρο οτι ειναι rotations per second. Μπορει να ειναι 2 rotations per second ... αρα οταν βλεπεις cmpreq=12, να σημαινει 6 rotations. Μπορει να ειναι οτιδηποτε (πχ 1.5 ή 1.8)

Γεγονος ειναι πως το ururu πεφτει εως τα 10rps και το cmpfreq φτανει το 6 απο οσα εχω διαβασει σε ξενα site. Δεν ξερουμε πως υπολογιζεται απο το software/firmware του κλιματιστικου. Ειναι θεμα προγραμματισμου.

Μπορει να ειναι 20rps = 12cmpfreq ... Δεν το ξερουμε αυτο.

 

Θα διαβασω για το gree ...  Ευχαριστω για την πληροφορια !

Επεξ/σία από steliosdj
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Να ρε ρωτησω ... Εχει αναφερθει ποσο κατεβαιναν τα 10αρακια τα shorai/shorai premium ???  Εχει δειξει εδω κανεις καταναλωσεις ? Παει το μυαλο σου καπου ?

Δεν θυμάμαι.

Νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις θα είναι ένα κλιματιστικό με μέτρια eer και χαμηλά watts. Δεν φταίει η daikin που έφτιαξε το perfera γαμάτο. Στο ρίχνει 60W. Πόσο πιο κάτω;

Παράδειγμα : https://media.bricoman.fr/manuel/file/1184715_not.pdf

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF.html

1706btus στη ψύξη. Αν αφήσεις την πόρτα της κατάψυξης του ψυγείου παραπάνω θα είναι 😛

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν θυμάμαι.

Νομίζω ότι αυτό που ψάχνεις θα είναι ένα κλιματιστικό με μέτρια eer και χαμηλά watts. Δεν φταίει η daikin που έφτιαξε το perfera γαμάτο. Στο ρίχνει 60W. Πόσο πιο κάτω;

Παράδειγμα : https://media.bricoman.fr/manuel/file/1184715_not.pdf

https://www.skroutz.gr/s/18979413/Mitsubishi-MSZ-MUZ-HR25VF.html

1706btus στη ψύξη. Αν αφήσεις την πόρτα της κατάψυξης του ψυγείου παραπάνω θα είναι 😛

Αυτο που καταλαβαινω ειναι το εξης . Ας πουμε πως εχεις ενα κλιματιστικο να λειτουργει 24/7 σε ενα μικρο χωρο (αρα κατα κανονα μιλαμε για ενα 9αρακι) . Μετα απο 12 ωρες συνεχους χρησης, πιανεις τους τοιχους και τα επιπλα να ειναι δροσερα. Απο εκει και περα, χρειαζεσαι λιγα btu για την συντηρηση. Ποσα να ειναι αυτα? Σαφως εξαρταται. Χρειαζεται μελετη του χωρου και τρεξιμο σε software .

Εαν εγω πχ. κλεισω το μηχανημα για μια ολοκληρη μερα και θελησω να το αναψω στις 12 το βραδυ εως 8 το πρωι πχ για υπνο . Εαν το δωματιο εχει ζεσταθει αρκετα, μπορει να μην δω κανενα on-ff. Αντε να μου κανει 1 on-off. Θα το βαλω βεβαια στο silent, ωστε να "κρατιεται" χαμηλα. Διαφορετικα θα κανει τουλαχιστον 3-4  .

Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης. Εχουμε για παραδειγμα το daiseikai 8 και το daiseikai 9 .

Αυτη η διαφορα που το 8 πεφτει εως 0.55KW cooling, ενω το 9 εως 0.8KW , ειναι περιπου 850btu . Δεν εχω δειγμα το ποσο θα μου λειψει . Εχω λογω,δηλαδη, να κοιταξω για κατω απο 2500btu ελαχιστα ?

Εαν τα χρηματα δεν ηταν καθολου περιορισμος, θα πηγαινα στο ururu. Απο προδιαγραφες σκιζει και φαινεται πως τα κανει ολα και συμφερει.

 

Απο Daiseikai εχεις δει διαγραμματα ???

Το mitsubishi καλο δειχνει, αλλα θα πρεπει να ψαξω για part loads . Δεν το βρηκα χθες, προφανως γιατι ειναι παλαιοτερο μηχανημα . Εχω μια λιστα απο αλλα 3 μηχανηματα που πεφτουν κατω απο 2700btu . Θα ποσταρω, μολις εχω καλυτερη εικονα του τι συμβαινει. Μαλλον ειναι θεμα βελτιωσης του SEER . Χαλανε τα ακρα για να βελτιωσουν την μεση (που συνηθως ειναι εκει που δουλευει ο περισσοτερος κοσμος με τις λιγοτερες ωρες χρησης).

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Αυτο που καταλαβαινω ειναι το εξης . Ας πουμε πως εχεις ενα κλιματιστικο να λειτουργει 24/7 σε ενα μικρο χωρο (αρα κατα κανονα μιλαμε για ενα 9αρακι) . Μετα απο 12 ωρες συνεχους χρησης, πιανεις τους τοιχους και τα επιπλα να ειναι δροσερα. Απο εκει και περα, χρειαζεσαι λιγα btu για την συντηρηση. Ποσα να ειναι αυτα? Σαφως εξαρταται. Χρειαζεται μελετη του χωρου και τρεξιμο σε software .

Εαν εγω πχ. κλεισω το μηχανημα για μια ολοκληρη μερα και θελησω να το αναψω στις 12 το βραδυ εως 8 το πρωι πχ για υπνο . Εαν το δωματιο εχει ζεσταθει αρκετα, μπορει να μην δω κανενα on-ff. Αντε να μου κανει 1 on-off. Θα το βαλω βεβαια στο silent, ωστε να "κρατιεται" χαμηλα. Διαφορετικα θα κανει τουλαχιστον 3-4  .

Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης. Εχουμε για παραδειγμα το daiseikai 8 και το daiseikai 9 .

Αυτη η διαφορα που το 8 πεφτει εως 0.55KW cooling, ενα το 9 εως 0.8KW , ειναι περιπου 850btu . Δεν εχω δειγμα το ποσο θα μου λειψει . Εχω λογω,δηλαδη, να κοιταξω για κατω απο 2500btu ελαχιστα ?

Εαν τα χρηματα δεν ηταν καθολου περιορισμος, θα πηγαινα στο ururu. Απο προδιαγραφες σκιζει και φαινεται πως τα κανει ολα και συμφερει.

Απο Daiseikai εχεις δει διαγραμματα ???

Το mitsubishi καλο δειχνει, αλλα θα πρεπει να ψαξω για part loads . Δεν το βρηκα χθες, προφανως γιατι ειναι παλαιοτερο μηχανημα . Εχω μια λιστα απο αλλα 3 μηχανηματα που πεφτουν κατω απο 2700btu . Θα ποσταρω, μολις εχω καλυτερη εικονα του τι συμβαινει. Μαλλον ειναι θεμα βελτιωσης του SEER . Χαλανε τα ακρα για να βελτιωσουν την μεση (που συνηθως ειναι εκει που δουλευει ο περισσοτερος κοσμος με τις λιγοτερες ωρες χρησης).

Το έχω ξαναπεί. Δύσκολοι οι μικροί χώροι για ψύξη. Και θέρμανση. Για αυτό οι κινέζοι που έχουν μούφα εντόσθια / ηλεκτρονικά έβγαλαν το follow me . Στη δική μου περίπτωση το follow me του carrier με έσωσε. Τώρα αν υπάρχει κάτι σε παρόμοια χρήματα που έδωσα (350 εγκατεστημένο) που να κρατάει καλά και με απόδοση, ειλικρινά δεν ξέρω. Ίσως το mitsubishi που έβαλα σε λινκ. Αλλά δεν έχω τη δυνατότητα να αλλάζω κλιματιστικά κάθε χρόνο.

Για το Seer που λες , έχει ενδιαφέρον. Ειδικά στα toshiba που χάλασαν ξεκάθαρα τα χαμηλά στο edge σε σχέση με το shorai. Πρώτη φορά βλέπουμε toshiba να κάνει on-off λες και είναι τελευταίο νούμερο κινεζοφασόν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...