Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, rbx1000 είπε

@Rnd1978

Mε το κλιματιστικο κλειστο χωρις θερμα ρευματα.

kuro controllet.png

Screenshot_2020-11-30 Kuro - Energy Monitor.png

Βλέπω αυτη την διαφορά +2C θερμοκρασίας αισθητηρα κλιματιστικού με θερμοκρασία ifeel οπως ανέφερες. (την οποια δεν την καταλαβαίνω)

Εάν έβαζες πάνω στο κλιματιστικό προσωρινά το τηλεχειριστήριο τι διαφορά θερμοκρασίας θα είχαν οι δυο διαφορετικοι αισθητήρες?(κλιματιστικο,ifeel)

Σε τι επιφάνεια βάζεις πάνω το τηλεχειριστήριο? Εαν θυμάμαι καλα, τον αισθητήρα θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο τον εχει απο πίσω και κάτω.. δοκίμασε αν εχεις διάθεση και χρόνο  να το βάλεις ανάποδα ωστε οι τρυπούλες του αισθητηρα να βλέπουν αέρα.. Και δες τι θερμοκρασία θα σου εμφανισει.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Βλέπω αυτη την διαφορά +2C θερμοκρασίας αισθητηρα κλιματιστικού με θερμοκρασία ifeel οπως ανέφερες. (την οποια δεν την καταλαβαίνω)

Εάν έβαζες πάνω στο κλιματιστικό προσωρινά το τηλεχειριστήριο τι διαφορά θερμοκρασίας θα είχαν οι δυο διαφορετικοι αισθητήρες?(κλιματιστικο,ifeel)

Σε τι επιφάνεια βάζεις πάνω το τηλεχειριστήριο? Εαν θυμάμαι καλα, τον αισθητήρα θερμοκρασίας στο τηλεχειριστήριο τον εχει απο πίσω και κάτω.. δοκίμασε αν εχεις διάθεση και χρόνο  να το βάλεις ανάποδα ωστε οι τρυπούλες του αισθητηρα να βλέπουν αέρα.. Και δες τι θερμοκρασία θα σου εμφανισει.. :)

Στον αερα ειναι...

128744147_2817079695228208_154212602141120983_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kal365 είπε

358580420_.png.56db62b3ea66ae0d9909cbaeced711fb.png

Στο περιπου.Το LG καλυπτει σχεδον και την τραπεζαρια.Το προβλημα ειναι το καθιστικο που εχω θερμοπομπους οταν δεν εχω πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Με ενδιαφερει μονο η θερμανση κυριως την ημερα και οχι με πολυ κρυο.Επισης το LG κανει defrost σε πολυ παγο .

Το Panasonic CS-FZ50WKE / CU-FZ50WKE White εχει καλους δεικτες scop για τα λεφτα του (Μαλαισια) και 5 χρονια εγγυηση αλλα δεν υπαρχουν κριτικες.LG εχω 10ετιας και εχω ξεχασει ποτε του εχω κανει συντηρηση και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Η Panasonic ανήκει στην πρώτη κατηγορία των Ιαπώνων κατασκευαστών κλιματιστικών, από άποψη ποιότητας, εδώ και δεκαετίες. Ήταν πάντα μέσα στις 4-5 καλύτερες εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Specs είπε

Απο την μυρωδια το καταλαβα,σαν καμμενο,αυτο που ειχα για προστασια στο ψυγειο,το αποσυνδεσα το ανοιξα και ειχε καει ενα triac  αν θυμαμαι καλα και ειχε ψησει και τα γυρω στην μικρη πλακετα...

Μια από τα ίδια. Ευχαριστώ. Οπότε άκυρο στα συγκεκριμένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2020 στις 11:48 ΜΜ, pascalia2 είπε
  1. Ποσό που διαθέτουμε :600€
  2. Νέα αγορά ή αντικατάσταση παλιού. Στη 2η περίπτωση αναφέρουμε το μοντέλο του παλιού κλιματιστικού και αν ήταν επαρκές / μάλλον οριακό / ανεπαρκές: Kelvintor 18.000 BTU class C στην θερμανση , 10 ετιας, οριακο.
  3. Επιθυμητό κατάστημα ή τύπος καταστήματος (πχ μεγάλη αλυσίδα που συνήθως έχουν αυξημένες τιμές αλλά έχουν ευκολίες πχ τρόπος πληρωμής με δόσεις, ανακύκλωση παλιού κλιματιστικού , δωρεάν εγκατάσταση κτλ):κοτσοβολος black friday
  4. Χρήση κλιματιστικού προσδιορίζοντας αν είναι για αποκλειστική ψύξη, θέρμανση ή και τα δύο. Επιτρέπεται ο προσδιορισμός της βαρύτητας πχ 20% ψύξη / 80% θέρμανση: θερμανση και ψυξη.
  5. Συχνότητα χρήσης πχ περιστασιακή ή αποκλειστική πηγή θέρμανσης κτλ: αποκλειστικη θερμανση.
  6. Χώρος που θα τοποθετηθεί με προσδιορισμό αν θα είναι ενιαίος πχ σαλονοκουζίνα, υπνοδωμάτιο, τραπεζαρία κτλ : σαλονι 20τμ +20τμ ο υπολοιπος χωρος
  7. Τοποθεσία προσδιορίζοντας ελάχιστες και μέγιστες θερμοκρασίες: κορινθος . Δεν ξερω
  8. Απαραίτητα / επιθυμητά / αδιάφορα features πχ wifi, ιονιστής,  μεγάλη εγγύηση, αθόρυβο κτλ: 
  9. Πληροφορίες περί μονώσεων, κουφώματα, ιδιαιτερότητες χώρου (πχ έντονη ηλιοφάνεια, ψηλοτάβανο, μαγαζί με ανοιχτές πόρτες κτλ): δεν εχω μονωση στον τοιχο.
    Κουφωματα αλουμινια με διπλα τζαμια.
  10. Τέλος για να δοθεί μια αίσθηση του χώρου, αναφέρουμε τις απώλειες του χώρου μας με χρήση τουπαρακάτω εργαλείου ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΘΕΡΜΙΚΩΝ ΑΠΩΛΕΙΩΝ με θερμοκρασία που θα θέλαμε να έχουμε για θέρμανση ακόμα και αν θέλουμε μόνο ψύξη. Το εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί ΜΟΝΟ για τον χώρο που θα καλύψουμε (αν δεν είναι ενιαίος ή πολλοί χώροι τότε τρέξιμο για κάθε χώρο ξεχωριστά ). Σώζουμε τη σελίδα σε txt και επισυνάπτουμε τις 4 πρώτες τιμές και γράφουμε τι επιθυμητή θερμοκρασία βάλαμε

Θερμικές Απώλειες

 

5008.18

Watt

 

4307.03

KCal/h

 

125.20

Watt/m2

 

107.68

KCal/h/m2

ΥΓ επειδη υπαρχει ενα κλιματιστικο για ολο το σπιτι, ετρεξα την εφαρμογη με δεδομενα ολου του σπιτιου και οχι σαλονιου.

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/186363-fujitsu-asyg18klca

https://www.kotsovolos.gr/air-condition-heaters/air-condition/7000-to-15000-btu/198887-toshiba-mirai-plus-18tavg-e-18tkvg-e

ποιο θα επιλεγατε? + και - που εχει το ενα και το αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια σε δωματιο περιπου 15 τμ για χειμωνα και καλοκαιρι αξιζει το συγκεκριμενο ειναι vfm? εχει και 10 χρονια εγγυηση απο τι λεει αυτο ειναι θετικο νομιζω

εαν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα πειτε μ 

 https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-White.html

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, filipN είπε

Η Panasonic ανήκει στην πρώτη κατηγορία των Ιαπώνων κατασκευαστών κλιματιστικών, από άποψη ποιότητας, εδώ και δεκαετίες. Ήταν πάντα μέσα στις 4-5 καλύτερες εταιρίες κατασκευής κλιματιστικών.

Το ξερω.Ειχε η μητέρα μου αλλά τωρα ηταν και δεν είναι; Δεν υπάρχουν κριτικές και κάπου εδώ διάβασα πως είναι στοκ από παλια μοντέλα .Σε μια γρηγορη αναζήτηση του μοντέλου είδα πως υπαρχει στην αγορα Γερμανιας,Αγγλιας,Ιταλιας κλπ.Και εκει απο στοκ ειναι;:)

6 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν είναι κακό το Panasonic. Καλή τιμή. Βλέπω έχει και καλό εύρος.

Πόσα τμ είναι ο υπόλοιπος χώρος;

Mε ενδιαφερουν τα 35τμ στο καθιστικο και νομιζω πως καλυπτονται απο ενα 18αρι.Στα χρήματα που θελω να διαθέσω το θεωρώ καλύτερο οταν τα αντιστοιχα στην ιδια τιμη  εχουν ολα scop 4,0-5,1.

 

11 ώρες πριν, Specs είπε

An einai αυτο https://klimamall.gr/product/lg-libero-silver-p18rk/

βλεπω ειναι δυνατο στη θερμανση για 18ρι. 21000 btus και πανω.

Παντως σταματωντας την λειτουργια των θερμοπομπων θα δεις τεραστια οικονομια.

Το 1/4 απο οσο σου καινε τωρα και κατω...

Απο αυτα που προτεινεις,κυριως για λογους εγγυησης κρατω τα Haier (δυνατοτερο και αψογη υποστηριξη με 5χρ εγγυηση) και Daikin (οικονομικοτερο στη θερμανση,επισης 5χρ εγγυηση ΜΟΝΟ αν αγοραστει απο δικτυο Daikin Blue Dealers με κωδικο F αντι A στο μοντελο)

Διαβασα καλες κριτικες για το Haier αλλα μου εκανε εντυπωση πως δυσκολευτηκα να  βρω το ενεργειακο ταμπελακι και καπου με προβληματισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/11/2020 στις 5:23 ΜΜ, liakjim είπε

Απλά καμία επαφή.

Το ξέρω ότι σε πήγα εκτός μπάτζετ, αλλά από την στιγμή που θα είναι αποκλειστική πηγή θέρμανσης, θα βγάλεις πολύ σύντομα το κόστος κτήσης από την οικονομία σε χρήση.

Αν και πάλι δεν σε έπεισα, θα έλεγα αυτό

https://www.skroutz.gr/s/14710999/Haier-Tundra-Green-AS68TEBHRA-1U68REFFRA.html

Ήμουν ένα βήμα πριν πάρω το tundra green και πήρα τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω διαθεσιμότητα. Σε  2 μαγαζιά που πήρα που είπαν ότι τελείωσαν και δεν θα ξαναφέρουν καθώς είναι το παλιό μοντέλο και μου πρότειναν το TIDE GREEN που είναι το νέο μοντέλο

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-White.html

Γενικά φαίνεται σχεδόν ίδιο με το Tundra, το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι στο TIDE λέει συμπιεστής τύπου Rotary. Μάρκα είναι αυτό; Αν όχι τι μάρκας είναι ο συμπιεστής;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pascalia2 είπε

Asyg : απόδοση, οικονομία σε χρήση

Θόρυβος, μικρή εγγύηση, πιθανή ευπάθεια σε defrost , γυμνό

Mirai : εγγύηση, αθόρυβο, χαρακτηριστικά

Χαμηλή απόδοση και οικονομία σε χρήση

1 ώρα πριν, kal365 είπε

Το ξερω.Ειχε η μητέρα μου αλλά τωρα ηταν και δεν είναι; Δεν υπάρχουν κριτικές και κάπου εδώ διάβασα πως είναι στοκ από παλια μοντέλα .Σε μια γρηγορη αναζήτηση του μοντέλου είδα πως υπαρχει στην αγορα Γερμανιας,Αγγλιας,Ιταλιας κλπ.Και εκει απο στοκ ειναι;:)

Mε ενδιαφερουν τα 35τμ στο καθιστικο και νομιζω πως καλυπτονται απο ενα 18αρι.Στα χρήματα που θελω να διαθέσω το θεωρώ καλύτερο οταν τα αντιστοιχα στην ιδια τιμη  εχουν ολα scop 4,0-5,1.

 

Διαβασα καλες κριτικες για το Haier αλλα μου εκανε εντυπωση πως δυσκολευτηκα να  βρω το ενεργειακο ταμπελακι και καπου με προβληματισε.

Δες λίγο και αυτό με μικρή επιβάρυνση

https://www.skroutz.gr/s/2775684/Mitsubishi-MSZ-MUZ-SF50VE.html

Για το Haier δες στο ελληνικό site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Elysian είπε

Καλησπερα παιδια σε δωματιο περιπου 15 τμ για χειμωνα και καλοκαιρι αξιζει το συγκεκριμενο ειναι vfm? εχει και 10 χρονια εγγυηση απο τι λεει αυτο ειναι θετικο νομιζω

εαν εχετε να προτεινετε κατι καλυτερο σε αυτα τα χρηματα πειτε μ 

 https://www.skroutz.gr/s/23190276/TCL-Elite-Premium-PRM-09CHSA-CI-White.html

 

Ευχαριστω

Είναι όντως vfm από όσα έχουμε ακούσει.

57 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Ήμουν ένα βήμα πριν πάρω το tundra green και πήρα τηλέφωνο για να επιβεβαιώσω διαθεσιμότητα. Σε  2 μαγαζιά που πήρα που είπαν ότι τελείωσαν και δεν θα ξαναφέρουν καθώς είναι το παλιό μοντέλο και μου πρότειναν το TIDE GREEN που είναι το νέο μοντέλο

https://www.skroutz.gr/s/23224467/Haier-AS68TEMHRA-1U68RENFRA-White.html

Γενικά φαίνεται σχεδόν ίδιο με το Tundra, το μόνο που με παραξένεψε είναι ότι στο TIDE λέει συμπιεστής τύπου Rotary. Μάρκα είναι αυτό; Αν όχι τι μάρκας είναι ο συμπιεστής;

 

Προτείνω να καλέσεις και άλλα μαγαζιά.

Το tundra έχει Mitsubishi , το tide Hitachi.

Δεν μας ενδιαφέρει .

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το tide έχει χειρότερους δείκτες απόδοσης σε θέρμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

 😀 ναι μαζί σου. Αλλά τι μάρκα είναι;

Η haier στη σελίδα της συνήθως αναφέρει τι μάρκα φοράνε 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είναι όντως vfm από όσα έχουμε ακούσει.

Προτείνω να καλέσεις και άλλα μαγαζιά.

Το tundra έχει Mitsubishi , το tide Hitachi.

Δεν μας ενδιαφέρει .

Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το tide έχει χειρότερους δείκτες απόδοσης σε θέρμανσης.

Ευχαριστώ και πάλι! @dimostr δυστυχώς δεν το έχει στο excel με τα χαρακτηριστικά. 

Κοίταξα και το Panasonic που λέει ο φίλος παραπάνω και λένε 5 χρόνια εγγύηση. Γνωρίζετε μήπως τους όρους; Δεν βρίσκω την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Εδώ που πήρα μου είπαν ότι δεν έχουν την αντιπροσωπεία για τα κλιματιστικά https://www.panasonic.com/gr/contact-us.html και με search στο google δεν τη βρήκα πουθενά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Adrianiotis είπε

Ευχαριστώ και πάλι! @dimostr δυστυχώς δεν το έχει στο excel με τα χαρακτηριστικά. 

Κοίταξα και το Panasonic που λέει ο φίλος παραπάνω και λένε 5 χρόνια εγγύηση. Γνωρίζετε μήπως τους όρους; Δεν βρίσκω την αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Εδώ που πήρα μου είπαν ότι δεν έχουν την αντιπροσωπεία για τα κλιματιστικά https://www.panasonic.com/gr/contact-us.html και με search στο google δεν τη βρήκα πουθενά

Μια ερώτηση εντελώς φιλικά ,πιστεύεις ότι.αου είπα να δεις στη σελίδα της haier για να κάνουμε κουβέντα η να.στο παίξω έξυπνος ?

Για κοίτα λίγο στα χαρακτηριστικά όχι στο skroutz αλλά στη σελίδα της εταιρείας που σου βάζω παρακάτω 

https://www.haieraircondition.gr/klimatistika/tide-green

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...