Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, George! είπε

Τα μπριζακια hs110 δεν γίνεται να τα χειριστούμε από το κινητό μας όταν δεν είμαστε στο σπίτι με δεδομένα 4g;

Εννοείται ότι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, steliosdj είπε

Αυτο που καταλαβαινω ειναι το εξης . Ας πουμε πως εχεις ενα κλιματιστικο να λειτουργει 24/7 σε ενα μικρο χωρο (αρα κατα κανονα μιλαμε για ενα 9αρακι) . Μετα απο 12 ωρες συνεχους χρησης, πιανεις τους τοιχους και τα επιπλα να ειναι δροσερα. Απο εκει και περα, χρειαζεσαι λιγα btu για την συντηρηση. Ποσα να ειναι αυτα? Σαφως εξαρταται. Χρειαζεται μελετη του χωρου και τρεξιμο σε software .

Εαν εγω πχ. κλεισω το μηχανημα για μια ολοκληρη μερα και θελησω να το αναψω στις 12 το βραδυ εως 8 το πρωι πχ για υπνο . Εαν το δωματιο εχει ζεσταθει αρκετα, μπορει να μην δω κανενα on-ff. Αντε να μου κανει 1 on-off. Θα το βαλω βεβαια στο silent, ωστε να "κρατιεται" χαμηλα. Διαφορετικα θα κανει τουλαχιστον 3-4  .

Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο εξης. Εχουμε για παραδειγμα το daiseikai 8 και το daiseikai 9 .

Αυτη η διαφορα που το 8 πεφτει εως 0.55KW cooling, ενω το 9 εως 0.8KW , ειναι περιπου 850btu . Δεν εχω δειγμα το ποσο θα μου λειψει . Εχω λογω,δηλαδη, να κοιταξω για κατω απο 2500btu ελαχιστα ?

Εαν τα χρηματα δεν ηταν καθολου περιορισμος, θα πηγαινα στο ururu. Απο προδιαγραφες σκιζει και φαινεται πως τα κανει ολα και συμφερει.

Απο Daiseikai εχεις δει διαγραμματα ???

Το mitsubishi καλο δειχνει, αλλα θα πρεπει να ψαξω για part loads . Δεν το βρηκα χθες, προφανως γιατι ειναι παλαιοτερο μηχανημα . Εχω μια λιστα απο αλλα 3 μηχανηματα που πεφτουν κατω απο 2700btu . Θα ποσταρω, μολις εχω καλυτερη εικονα του τι συμβαινει. Μαλλον ειναι θεμα βελτιωσης του SEER . Χαλανε τα ακρα για να βελτιωσουν την μεση (που συνηθως ειναι εκει που δουλευει ο περισσοτερος κοσμος με τις λιγοτερες ωρες χρησης).

Το Perfera το εχω σε 18αρι και πεφτει αποδεδειγμενα στα 90w.


Πολυ χαμηλα (50w) πεφτει το Kuro/Nemesis Pro που δινει στους 20 βαθμους 1.1kw με 17+ eer.
Το 9αρι αν εχει ιδια συμπεριφορα θα σε βολευε καθως εχει στους 20 βαθμους 0.6kw με 11.4 eer εχοντας και την ευελιξια του i-feel.



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα.

Αγορασα προχθες απο Mediamarkt ενα Midea Mission II 24kBTU για ενα δωμα που εχω.

Διαβαζοντας εδω περι εγκαταστασης και αντλιας κενου αγχωθηκα να πω την αληθεια οταν σημερα εν ετη 2020 πρεπει να κυνηγαμε του εγκαταστατες να κανουν σωστα την δουλεια τους.

Μενω Νεα Σμυρνη οποτε αν καποιος συμφορουμιτης εχει να μου προτεινει καποιον επαγγελματια εστω μεσω πμ θα του ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, liakjim είπε

Εννοείται ότι γίνεται.

Σε εμένα εμφανίζει παύλες στις μετρήσεις κατανάλωσης.

edit: Άκυρο. Μάλλον θέλει λίγο χρόνο για να δουλέψει, τώρα που είμαι στον δρόμο τις εμφανίζει κανονικά.

Επεξ/σία από George!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, jonis είπε

Καλημερα.

Αγορασα προχθες απο Mediamarkt ενα Midea Mission II 24kBTU για ενα δωμα που εχω.

Διαβαζοντας εδω περι εγκαταστασης και αντλιας κενου αγχωθηκα να πω την αληθεια οταν σημερα εν ετη 2020 πρεπει να κυνηγαμε του εγκαταστατες να κανουν σωστα την δουλεια τους.

Μενω Νεα Σμυρνη οποτε αν καποιος συμφορουμιτης εχει να μου προτεινει καποιον επαγγελματια εστω μεσω πμ θα του ημουν ευγνωμων.

Ευχαριστω.

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Ρίξε μια ματιά στο sticky. Μετά διάβασε λίγο τις οδηγίες εγκατάστασης που υπάρχουν μέσα στη συσκευασία.

Όπου σκαλωσεις στην κατανόηση μας ρωτάς.

Εννοείται ότι δεν πρέπει να γίνεις ψυκτικός, ούτε να ζητήσεις πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν ή δεν χρειάζεται να γίνουν.

Απλά να είσαι υποψιασμένος για το τι θα περίμενες να δεις κατά την εγκατάσταση.

Μετά παίρνεις 2-3 τηλέφωνα ρωτώντας τιμές και αν ο ψυκτικός δέχεται να κάνει εκκένωση με αντλία κενού και να σου βάλει από 3 μέτρα και άνω χαλκοσωλήνες. Και επιλέγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βοήθεια παιδιά για παλιό κλιματιστικό  chofu cereno (όχι inverter). Γνωρίζει κανείς τα error code του αυτού του μοντέλου;

Έχει τρία (3) led. Elect(ricity προφανώς), Timer & Operate.

Όταν το ανάψω, λειτουργεί κανονικά.

Κάποια στιγμή σβήνει το operate και η εξωτερική μονάδα σταματάει (συμπιεστής + fan). Η εσωτερική μονάδα συνεχίζει όμως να λειτουργεί, ψύχοντας κανονικά το χώρο.

Μόλις πάει ν' ανάψει ξανά το operate (έχει ανέβει η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού) παύουν να λειτουργούν τα πάντα κι αναβοσβήνουν τα Elect & Operate.

Εάν σβήσω το κλιματιστικό και προσπαθήσω να το ανάψω ξανά. Μένει στο προηγούμενο status.

Θα πρέπει να το αφήσω σβηστό καμιά ώρα για μπορέσει να ενεργοποιηθεί ξανά.

 

Η λογική έλεγε ότι είναι πυκνωτής, όμως δεν..

Τον αντικατέστησα με καινούργιο αλλά συνεχίζεται το ίδιο σκηνικό.

Επειδή έχω 2 ίδια κλιματιστικά, δοκίμασα να του αλλάξω την πλακέτα.

Το αστείο τώρα είναι ότι και το 2ο κλιματιστικό έχει την ίδια συμπεριφορά!

Ένας φίλος ηλεκτρονικός, είπε, μήπως έχουν κρατήσει οι πλακέτες κάποιο σφάλμα, οπότε ίσως θα πρέπει να γίνει reset.

 

Η εταιρία νομίζω ότι δεν εκπροσωπείται στη χώρα.

Επίσης, απ' ότι είδα στο site της, δεν ασχολείται άλλο με κλιματιστικά. Μόνο με αντλίες θερμότητας.

Τους έστειλα ένα mail ζητώντας τους μια βοήθεια σχετικά με το error code, αλλά μέχρι στιγμής, δεν έχω πάρει απάντηση.

 

Το κλιματιστικό νομίζω κυκλοφορεί και σαν φασόν άλλης εταιρίας. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το haier που έχω στο γραφείο, είναι ακριβώς το ίδιο κλιματιστικό.

Δεκτή κάθε βοήθεια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, solution1 είπε

Μια βοήθεια παιδιά για παλιό κλιματιστικό  chofu cereno (όχι inverter). Γνωρίζει κανείς τα error code του αυτού του μοντέλου;

Έχει τρία (3) led. Elect(ricity προφανώς), Timer & Operate.

Όταν το ανάψω, λειτουργεί κανονικά.

Κάποια στιγμή σβήνει το operate και η εξωτερική μονάδα σταματάει (συμπιεστής + fan). Η εσωτερική μονάδα συνεχίζει όμως να λειτουργεί, ψύχοντας κανονικά το χώρο.

Μόλις πάει ν' ανάψει ξανά το operate (έχει ανέβει η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού) παύουν να λειτουργούν τα πάντα κι αναβοσβήνουν τα Elect & Operate.

Εάν σβήσω το κλιματιστικό και προσπαθήσω να το ανάψω ξανά. Μένει στο προηγούμενο status.

Θα πρέπει να το αφήσω σβηστό καμιά ώρα για μπορέσει να ενεργοποιηθεί ξανά.

Η λογική έλεγε ότι είναι πυκνωτής, όμως δεν..

Τον αντικατέστησα με καινούργιο αλλά συνεχίζεται το ίδιο σκηνικό.

Επειδή έχω 2 ίδια κλιματιστικά, δοκίμασα να του αλλάξω την πλακέτα.

Το αστείο τώρα είναι ότι και το 2ο κλιματιστικό έχει την ίδια συμπεριφορά!

Ένας φίλος ηλεκτρονικός, είπε, μήπως έχουν κρατήσει οι πλακέτες κάποιο σφάλμα, οπότε ίσως θα πρέπει να γίνει reset.

Η εταιρία νομίζω ότι δεν εκπροσωπείται στη χώρα.

Επίσης, απ' ότι είδα στο site της, δεν ασχολείται άλλο με κλιματιστικά. Μόνο με αντλίες θερμότητας.

Τους έστειλα ένα mail ζητώντας τους μια βοήθεια σχετικά με το error code, αλλά μέχρι στιγμής, δεν έχω πάρει απάντηση.

Το κλιματιστικό νομίζω κυκλοφορεί και σαν φασόν άλλης εταιρίας. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το haier που έχω στο γραφείο, είναι ακριβώς το ίδιο κλιματιστικό.

Δεκτή κάθε βοήθεια

Έψαξες google

Chofu sereno (μοντέλο) manual

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, solution1 είπε

Μια βοήθεια παιδιά για παλιό κλιματιστικό  chofu cereno (όχι inverter). Γνωρίζει κανείς τα error code του αυτού του μοντέλου;

Έχει τρία (3) led. Elect(ricity προφανώς), Timer & Operate.

Όταν το ανάψω, λειτουργεί κανονικά.

Κάποια στιγμή σβήνει το operate και η εξωτερική μονάδα σταματάει (συμπιεστής + fan). Η εσωτερική μονάδα συνεχίζει όμως να λειτουργεί, ψύχοντας κανονικά το χώρο.

Μόλις πάει ν' ανάψει ξανά το operate (έχει ανέβει η θερμοκρασία του ψυκτικού υγρού) παύουν να λειτουργούν τα πάντα κι αναβοσβήνουν τα Elect & Operate.

Εάν σβήσω το κλιματιστικό και προσπαθήσω να το ανάψω ξανά. Μένει στο προηγούμενο status.

Θα πρέπει να το αφήσω σβηστό καμιά ώρα για μπορέσει να ενεργοποιηθεί ξανά.

Η λογική έλεγε ότι είναι πυκνωτής, όμως δεν..

Τον αντικατέστησα με καινούργιο αλλά συνεχίζεται το ίδιο σκηνικό.

Επειδή έχω 2 ίδια κλιματιστικά, δοκίμασα να του αλλάξω την πλακέτα.

Το αστείο τώρα είναι ότι και το 2ο κλιματιστικό έχει την ίδια συμπεριφορά!

Ένας φίλος ηλεκτρονικός, είπε, μήπως έχουν κρατήσει οι πλακέτες κάποιο σφάλμα, οπότε ίσως θα πρέπει να γίνει reset.

Η εταιρία νομίζω ότι δεν εκπροσωπείται στη χώρα.

Επίσης, απ' ότι είδα στο site της, δεν ασχολείται άλλο με κλιματιστικά. Μόνο με αντλίες θερμότητας.

Τους έστειλα ένα mail ζητώντας τους μια βοήθεια σχετικά με το error code, αλλά μέχρι στιγμής, δεν έχω πάρει απάντηση.

Το κλιματιστικό νομίζω κυκλοφορεί και σαν φασόν άλλης εταιρίας. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι το haier που έχω στο γραφείο, είναι ακριβώς το ίδιο κλιματιστικό.

Δεκτή κάθε βοήθεια

Τώρα και τα δυο κλιματιστικά κάνουν το ίδιο σύμπτωμα; Κάτι δεν έχεις κουμπώσει καλά.

Ποιο μοντέλο (model:)  είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Δεν πρέπει να αγχώνεσαι.

Ρίξε μια ματιά στο sticky. Μετά διάβασε λίγο τις οδηγίες εγκατάστασης που υπάρχουν μέσα στη συσκευασία.

Όπου σκαλωσεις στην κατανόηση μας ρωτάς.

Εννοείται ότι δεν πρέπει να γίνεις ψυκτικός, ούτε να ζητήσεις πράγματα που δεν μπορούν να γίνουν ή δεν χρειάζεται να γίνουν.

Απλά να είσαι υποψιασμένος για το τι θα περίμενες να δεις κατά την εγκατάσταση.

Μετά παίρνεις 2-3 τηλέφωνα ρωτώντας τιμές και αν ο ψυκτικός δέχεται να κάνει εκκένωση με αντλία κενού και να σου βάλει από 3 μέτρα και άνω χαλκοσωλήνες. Και επιλέγεις.

Διαβασα στα γρηγορα τις οδηγιες εγκαταστασης και ειδα την αναφορα στην αντλια κενου.

Πεντε κλιματιστικα εχω σπιτι και δεν θυμαμαι τον ψυκτικο να κανει χρηση αυτης της μεθοδου.

Παροτι μεγαλος ανθρωπος ντρεπομαι να ρωταω για τα αυτονοητα αλλα οκ θα το κανω.

Ευχαριστω.

mission.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jonis είπε

Διαβασα στα γρηγορα τις οδηγιες εγκαταστασης και ειδα την αναφορα στην αντλια κενου.

Πεντε κλιματιστικα εχω σπιτι και δεν θυμαμαι τον ψυκτικο να κανει χρηση αυτης της μεθοδου.

Παροτι μεγαλος ανθρωπος ντρεπομαι να ρωταω για τα αυτονοητα αλλα οκ θα το κανω.

Ευχαριστω.

mission.jpg

Πιθανότατα να έκανε απλή εκδίωξη.

Όπως είπα πιο πάνω, οι οδηγίες δεν είναι για να μάθουμε να τα κάνουμε εμείς αλλά για να ξέρουμε ότι περιμένουμε σε κάποια φάση τον ψυκτικό να κάνει το τάδε. Η σύνδεση της αντλίας και η λειτουργία αυτής για κάποιον χρόνο ( εξαρτάται πόσο, συνήθως 5-10λεπτα είναι αρκετά) είναι κάτι πολύ χαρακτηριστικό, οπότε αν είμαστε εκεί γύρω δεν γίνεται να μας ξεφύγει. Καλό είναι φυσικά να υπάρξει προσυνεννοηση ότι είναι κάτι που δεν το συζητάμε ώστε να μη χρειαστεί να καταφύγουμε σε τσακωμό εκ των υστέρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, jonis είπε

Διαβασα στα γρηγορα τις οδηγιες εγκαταστασης και ειδα την αναφορα στην αντλια κενου.

Πεντε κλιματιστικα εχω σπιτι και δεν θυμαμαι τον ψυκτικο να κανει χρηση αυτης της μεθοδου.

λάθος του τεχνικού Επιβαλλεται το κενό στο δίκτυο με αντλία, το κόστος αγοράς  της οποίας είναι αρκετο αφ ενός αφετέρου  δεν την λες και ελαφριά  έχει κάποιο βάρος και ο κάθε μπάρμπα Κίτσος το αποφεύγει

10 λεπτά πριν, liakjim είπε

Πιθανότατα να έκανε απλή εκδίωξη.

λαθος εως απαράδεκτο για τα σημερινά κλιματιστικά

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2020 στις 10:51 ΜΜ, KiriosMarios είπε

Σχετικα με το φρεον. Εστω οτι ο ψυκτικος δεν κανει την σωστη εγκατασταση, δηλαδη την κανει χωρις το μηχανημα κενου αερος.

Μπορω εγω μετα απο 2 χρονια να φερω αλλων ψυκτικο να μου αδιασει το μηχανακι απο φρεον και να μου βαλει νεο ΜΕ κενο αερους;

Θα δουλευουν ολα αψογα ?

Ναι στο πρώτο.

Μάλλον στο δεύτερο.

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

λάθος του τεχνικού Επιβαλλεται το κενό στο δίκτυο με αντλία, το κόστος αγοράς  της οποίας είναι αρκετο αφ ενός αφετέρου  δεν την λες και ελαφριά  έχει κάποιο βάρος και ο κάθε μπάρμπα Κίτσος το αποφεύγει

λαθος εως απαράδεκτο για τα σημερινά κλιματιστικά

Δεν είναι λάθος. Ούτε αμέλεια. Ξέρουν πολύ καλά ότι είναι απαραίτητο απλά πουλάνε τρέλα και μαγκιά για να αποφύγουν τη διαδικασία. Τους τρώει χρόνο και θέλουν γρήγορα να πάνε στον επόμενο για να πέσει το κασέρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν είναι λάθος. Ούτε αμέλεια. Ξέρουν πολύ καλά ότι είναι απαραίτητο απλά πουλάνε τρέλα και μαγκιά για να αποφύγουν τη διαδικασία. Τους τρώει χρόνο και θέλουν γρήγορα να πάνε στον επόμενο για να πέσει το κασέρι

δεν διαφωνώ και το έγραψα παραπάνω Λόγο του οτι τα σημερινα ψυκτικά μέσα είναι μείγμα διαφόρων αερίων σε με αναλογίες απαγορεύεται δια ροπάλου η εκδίωξη που ανέφερες καθ οσον το ενα αέριο του μίγματος είναι πιο ελαφρύ από το άλλο και το ελαφρύτερο φεύγει σε μεγαλύτερη ποσότητα  και αλλάζει πλέον η σύσταση του ψυκτικού μέσου ,μειωνεται και η ποσοτητα που δίνεται απο την εταιρεία και αφορά και το μήκος των σωληνώσεων  Δεν είναι σαν τα παλια R12- R134 - R22 που απλά έκανες πλήρωση Τώρα απαγορεύεται η πλήρωση επιβαλεται κενο και μετρηση της ποσότητας που θα μπει είτε με το αναγραφόμενο βάρος ειτε με τον αναλογο  όγκο και μάλιστα σε συγκεκριμένη μορφή (υγρά)

Επεξ/σία από hp8
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

δεν διαφωνώ και το έγραψα παραπάνω Λόγο του οτι τα σημερινα ψυκτικά μέσα είναι μείγμα διαφόρων αερίων σε με αναλογίες απαγορεύεται δια ροπάλου η εκδίωξη που ανέφερες καθ οσον το ενα αέριο του μίγματος είναι πιο ελαφρύ από το άλλο και το ελαφρύτερο φεύγει σε μεγαλύτερη ποσότητα  και αλλάζει πλέον η σύσταση του ψυκτικού μέσου ,μειωνεται και η ποσοτητα που δίνεται απο την εταιρεία και αφορά και το μήκος των σωληνώσεων  Δεν είναι σαν τα παλια R12- R134 - R22 που απλά έκανες πλήρωση Τώρα απαγορεύεται η πλήρωση επιβαλεται κενο και μετρηση της ποσότητας που θα μπει είτε με το αναγραφόμενο βάρος ειτε με τον αναλογο  όγκο και μάλιστα σε συγκεκριμένη μορφή (υγρά)

Πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Απλά διευκρίνισα και ξανά τονίζω ότι η αναφορά στην εκδίωξη , είναι ως έναν μη αποδεκτό τρόπος εκκένωσης των σωλήνων και απλά ότι εξηγεί τον λόγο για τον οποίο ο φίλος @jonis δεν διαπίστωσε να εκτελείται η διαδικασία αυτή ( φυσικά παίζει και να μην έγινε καν εκδίωξη ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...