Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Με το ίδιο θερμόμετρο, 22.8-22.9 στο fujitsu και 22.5 στο ariston. 1μ από το έδαφος και 8 μέτρα απόσταση και στους 2 χώρους:

1115178353_Screenshot2020-12-04193233.jpg.fd2ed4286341d4560167d38ae54e562e.jpg

1510392440_Screenshot2020-12-04193443.jpg.5a5b97825c7f433f249fa80fc29dfd33.jpg

Είναι στην αρχή του εγχειριδίου

P90805-073153-1.jpg

το ururu παντως στo manual γραφει 1.5μ ενω ολα τ'αλλα γραφουν 3μ

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    6101

  • dimostr

    2725

  • Specs

    1497

  • userAnon

    680

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξω απο το 

DAIKIN Sensira 18 ATXC50B/ ARXC50B

ή το Fujitsu ASYG18KLCA.

λογο καθυστερησης παραγγελιας.ενα απο τα 2. Ποιο λετε παιδια; Τα 100€ παραπανω που εχει το fujitsu δεν κολαω εκει

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, pascalia2 είπε

Μου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξω απο το 

DAIKIN Sensira 18 ATXC50B/ ARXC50B

ή το Fujitsu ASYG18KLCA.

λογο καθυστερησης παραγγελιας.ενα απο τα 2. Ποιο λετε παιδια; Τα 100€ παραπανω που εχει το fujitsu δεν κολαω εκει

Δε νομίζω ότι υπάρχει δυσκολία στην απόφαση το Fujitsu να πάρεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Carrier = φασόν midea.

Άρα θα βλέπεις παρόμοια φιλοσοφία.

Όπου βλέπουμε μεγαλύτερο φορτίο σχεδιασμού σε θερμό , τότε αμέσως υποψιαζόμαστε ότι θα δούμε υψηλά ελάχιστα watts σε θέρμανση. πχ 600W για 18άρι και 900W για 24άρι. Ίσως και πιο πάνω.

Κοιτα τωρα να δεις που συμβαίνει το ιδιο και στα καλύτερα σπίτια!

Το ένα εχει μικρη διαφορα και το άλλο υπολογίζει οπως η MIDEA1311870379_.PNG1.PNG.3641cc5b9e6d77e8685f028490a419f2.PNG933617155_2.PNG.5e947ac181032eb6d2bbab2f8c65e324.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kal365 είπε

Κοιτα τωρα να δεις που συμβαίνει το ιδιο και στα καλύτερα σπίτια!

Δεν είναι από τα καλύτερα σπίτια ,ίσως στο πολύ μακρινό παρελθόν να ήταν στη φαντασία κάποιων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Δεν είναι από τα καλύτερα σπίτια ,ίσως στο πολύ μακρινό παρελθόν να ήταν στη φαντασία κάποιων 

Nα προσθέσω επίσης πως στην ερευνα μου σαν καταναλωτής εχει το χειρότερο σαιτ.Επισης υπάρχει μεγάλη έλλειψη από ενεργειακά καρτελάκια μέχρι και σε ακριβα μοντέλα της εταιρείας και αντι αυτων εχει τα τηλεκοντρολ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kal365 είπε

Nα προσθέσω επίσης πως στην ερευνα μου σαν καταναλωτής εχει το χειρότερο σαιτ.Επισης υπάρχει μεγάλη έλλειψη από ενεργειακά καρτελάκια μέχρι και σε ακριβα μοντέλα της εταιρείας και αντι αυτων εχει τα τηλεκοντρολ...

μη τα λες σε μενα , εχω δυστυχως προσωπικη εμπειρια απο την δυσπραγια του after sales 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimostr είπε

μη τα λες σε μενα , εχω δυστυχως προσωπικη εμπειρια απο την δυσπραγια του after sales 

Εχεις δικιο.Αναφερω το σαιτ της αντιπροσωπειας που θελει να θεωρειται και κορυφαια πως εναι ο,τι πιο μπακαλιστικο εχω δει.Πραγματικα για γελια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας. Το κλιματιστικό έχει έρθει από χθες. Αυριο θα τοποθετηθεί και θα σας ενημερώσω. Ερώτηση, καταλαβαίνω πως το follow me /i feel στην θέρμανση είναι κάτι απαραίτητο, καθώς εάν λειτουργεί ο θερμοστάτης πάνω στο κλιματιστικό, θα πιάνει πολύ γρήγορα την θερμοκρασία καθώς ο ζεστός αέρας ανεβαίνει πάνω. Έτσι εάν το έχουμε στους 23°C θα σταματάει νωρίς και εμείς (που είμαστε πιο χαμηλά) θα έχουμε πχ 20 και έτσι σταματάει νωρίς. Με την λειτουργία follow me /i feel αυτό φτιάχνεται. Άλλο ήθελα να ρωτήσω. Στην ψύξη αυτό εγώ νομίζω δεν χρειάζεται καθώς το ρυθμίζεις πχ στους 26, εάν βάλεις follow me θα σταματήσει νωρίς νομίζω. Όπως στην θέρμανση (με follow me) σταματάει αργά, έτσι στην ψύξη (με follow me) σταματάει νωρίς. Σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pascalia2 είπε

Μου δινεται η δυνατοτητα να επιλεξω απο το 

DAIKIN Sensira 18 ATXC50B/ ARXC50B

ή το Fujitsu ASYG18KLCA.

Γιατι πρεπει να ειναι αναμεσα σε αυτα τα δυο η επιλογη??? Ποσα χρηματα εχεις δωσει σε κωτσο και θες να τα κλεισεις?

 

1 ώρα πριν, kal365 είπε

Εχεις δικιο.Αναφερω το σαιτ της αντιπροσωπειας που θελει να θεωρειται και κορυφαια πως εναι ο,τι πιο μπακαλιστικο εχω δει.Πραγματικα για γελια. 

Δυστυχως το θεμα με την αντιπροσωπεια στην πληροφορηση ειναι χαωδες...για να βρεις καρτελακι θελει μεσον...και φτανεις σε καποιο σημειο που πληκτρολογεις το μοντελο που σε νοιαζει και σου το βγαζει.

Ειναι μπροστα απο την εποχη τους οι ανθρωποι ,αλλα εχουμε ζησει και χειροτερα οι παλιοτεροι.

Το 1980 καποιος αντιπροσωπος ιαπωνικου οικου φωτογραφικων μηχανων,ειχε ενα τελευταιο προσπεκτους στα αγγλικα βεβαια.Ζητησα φωτοτυπια και μου ειπε παρτο και πεταξου απεναντι(σε φωτοτυπαδικο),αλλα αφησε μου και την βερα σου μην μου το παρεις και δεν εχω αλλο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Γιατι πρεπει να ειναι αναμεσα σε αυτα τα δυο η επιλογη??? Ποσα χρηματα εχεις δωσει σε κωτσο και θες να τα κλεισεις?

Μπορω να τα παρω και πισω ολα λογικα.
Μεχρι 700€ μπορω να δωσω για 18.000btu αν πληρωσω μονος μου την εγκατασταση αν παμε σε αλλη επιλογη εκτος fujitsu, και εκτος κοτσοβολου.

840€ εδωσα με δωρα ανακυκλωση και δωρεαν εγκατασταση οποτε ας πουμε δωρα αξιας 180€. Μεχρι και σημερα Σαββατο για ακυρωση. Αλλιως μετα ερχεται.

Επεξ/σία από pascalia2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Όσοι έχετε hw 4 του hp110 μην κάνετε update στο νεότερο firmware. Έκλεισαν το port και παπαλα.

@cinqo13

https://github.com/jamesbarnett91/tplink-energy-monitor/issues/73#issuecomment-738611991

https://community.home-assistant.io/t/tp-link-hs110-smart-plug-disappears-after-latest-firmware-update/244229

 

Ενδιαφέρον.. Δεν έχω πάρει μυρωδιά τι έχει γίνει μιας και το δικό μου HS110 το έχω βγάλει εκτός πάνω από 1 μήνα γιατί έβγαινε συχνά offline χωρίς λόγο και έχω ένα Blitzwolf πάνω στο Shorai. Το ΣΚ θα το βάλω στο δίκτυο να δω τι παίζει και θα το ψάξω λίγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι έχετε homeassistant, μπορούμε πλέον να μετράμε και ώρες λειτουργίας.

Πως;

Ας πούμε ότι έχουμε τον κάτωθι αισθητήρα που μετράει watts :

sensor:
  - platform: template
    sensors:
      daikin_atxc25b_watts:
        friendly_name_template: "{{ states.switch.daikin_atxc25b.name}} Current Consumption"
        value_template: '{{ states.switch.daikin_atxc25b.attributes["current_power_w"] | float }}'
        unit_of_measurement: 'W'

 

Τότε φτιάχνουμε έναν binary sensor , ο οποίος θα λέει : αν W>π.χ. 3 , τότε πες ότι είναι on (ώστε να μη μετράει αναμονή):

binary_sensor:
  - platform: template
    sensors:
       daikin_atxc25b:
        friendly_name: 'daikin_atxc25b'
        value_template: >
          {{ states('sensor.daikin_atxc25b_watts')|float > 3 }}

Μετά φτιάχνουμε έναν History_stats ο οποίος θα μετράει ώρες που θα είναι on

- platform: history_stats
    name: Daikin working
    entity_id: binary_sensor.daikin_atxc25b
    state: 'on'
    type: time
    start: '{{ now().replace(hour=0, minute=0, second=0) }}'
    end: '{{ now() }}'

έτοιμο

Αν θέλουμε το βάζουμε influxdb

και το καλούμε στο grafana:

image.png.24622a8d974b006dbecf2790eb3b056c.png

😎

@cinqo13

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ,ψαχνω κλιματιστικο για ενιαιο χωρο παλαιας οικιας 65τμ με υψηλη απόδοση ειδικα στην θερμανση λογο απωλειων αντιστοιχη του inventro nemesis δηλαδη 32-36 btu σε μεγιστη αποδοση ωστε να μπορεσω να καλυψω τον χωρο επαρκως  .Τι εχετε να προτεινετε σε αντιστοιχα κλιματιστικα ;εχω δει και toyotomi kenzo kuro με αντιστοιχη επιδοση αλλα εχω αμφιβολιες για υποστηριξη και ανταλλακτικα σε βαθος χρονου.Μπορει καποιος να προτεινει κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...